چند قدم تا شکست کرونا؟!

چند قدم تا شکست کرونا؟!

گرچه ذکر این نکته لازم است که حدود ۲۵‌درصد از افراد مبتلا علائم ندارند، ۵۵‌درصد علائم خفیف دارند و علائم رشد ویروس کرونا در بدن تنها در ۲۰‌درصد از مردم با شدت بالا ظهور پیدا می‌کند.
کرونا در برزیل بیداد می‌کند!

کرونا در برزیل بیداد می‌کند!

آمریکا، روسیه و بریتانیا تنها کشور‌هایی هستند که از نظر شیوع کرونا از برزیل جلوتر هستند. تعداد جان‌باختگان کرونا در برزیل نیز به ۱۵۶۸۶ نفر رسیده که رتبه پنجم دنیا است.
اخلاق مطلق یا نسبی؟

اخلاق مطلق یا نسبی؟

در اخلاق به این معنا، مجری و ناظر و قاضی فعل و گفتار، خود فرد و در واقع عقل و خرد اوست و دیگران هم تنها با معیار‌های کلی عقلی حق دارند (اگر داشته باشند) در این باره که فعلی خاص به لحاظ اخلاقی درست یا غلط است، سخن بگویند.
عروسی‌های دوران کرونا
آیا جشن ازدواج منسوخ می‌شود؟

عروسی‌های دوران کرونا

دارم فکر می‌کنم به جشن‌های چند نفره، عروسی‌های خلوت و آدم‌هایی که دیگر یادشان می‌رود جهان قبل از کرونا چگونه بود.
تابستانی گرم در پیش داریم
آخرین وضعیت خشکسالی در ایران

تابستانی گرم در پیش داریم

رآیند بارش‌های ۱۰ سال گذشته نشان می‌دهد که ما در ایران دو سال ترسالی و ۸ سال خشکسالی داشتیم که در نتیجه آن با خشکسالی انباشته مواجه شدیم، اما طی دو سال اخیر در بیشتر نقاط کشور به جز نوار غربی و شمال غربی با ترسالی مواجه بودیم.
همه چیز درباره نقاط امن تهران

همه چیز درباره نقاط امن تهران

مسیر تخلیه، امن ­ترین مسیری است که از طریق آن ساکنان یک محله می­‌توانند به سرعت و سلامت به مرکز تخلیه امن رفته و در آن مستقر شوند. این مسیر‌ها باید قبل از وقوع بحران در واحد همسایگی شناسایی شده و ایمنی آن‌ها مورد بررسی قرار ­گیرند.
ماجرای طغیان بیماری ناشناخته کودکان آستارایی چیست؟
آنفلوآنزای معده

ماجرای طغیان بیماری ناشناخته کودکان آستارایی چیست؟

درنهایت پس از انجام آزمایش روی کودکان بیمار آستارایی، مسئولان بهداشت و درمان استان گیلان اعلام کردند که علت بیماری "گاستروانتریت" عارضه‌ای گوارشی توأم با اسهال و استفراغ است. بیماری گاسترو انتریت ویروسی یا آنفلوانزای معده نوعی بیماری ویروسی است که اصطلاحاً آنفلوآنزای معده نامیده می‌شود. در اصل گاسترو آنتریت ویروسی ارتباطی به آنفلوآنزا ندارد. در بیماری آنفلوآنزا سیستم تنفسی، ریه، بینی و گلو تحت تاثیر قرار می‌گیرند، اما در گاسترو انتریت ویروسی، معده و روده‌ها تحت تاثیر قرار گرفته اند.
چوب حراج به پیاده‌رو‌ها

چوب حراج به پیاده‌رو‌ها

در چنین فضا‌هایی عبور و مرور ماشین ممنوع است و فضا برای پیاده است. در چنین شرایطی حق مردم تضییع نمی‌شود و باعث حضور مردم در فضای عمومی می‌شود؛ اما الان به صورت کلی که پیاده‌رو‌ها در تصرف بخش خصوصی است و ما اصلا در تهران پیاده‌رو نداریم.
ممنوعیت شلیک به حیات وحش شمال تا ۵ سال

ممنوعیت شلیک به حیات وحش شمال تا ۵ سال

ابراهیمی اعتقاد دارد که مشکل حفاظت از حیات وحش در استان‌های شمالی کمبود قوانین نیست بلکه کمبود تجهیزات و نیروی حفاظتی است که اجازه نمی‌دهد از حیات وحش آن به طور مطلوب حفاظت شود.
تهران، شهری برای همه

تهران، شهری برای همه

افکارسنجی مداوم و آینده‌پژوهی، اهمیتی بنیادین می‌یابد؛ بدون درک واقعی آنچه شهروندان می‌خواهند و در غیاب تصویر روشنی از نیاز‌های یک شهر در مثلا چند دهه آینده، هرچه امروز کاشته شود، چه بسا؛ فردا برای صاحبان اصلی شهر یعنی مردم، ناکارآمد و فاقد جذابیت باشد.
وضعیت روحی بیماران کرونایی پس از درمان چگونه است؟

وضعیت روحی بیماران کرونایی پس از درمان چگونه است؟

هیو مونتگومری، استاد مراقبت‌های ویژه پزشکی در کالج دانشگاهی لندن و بیمارستان ویتینگتون به روزنامه گاردین گفت: بیماران کرونایی در ساعات مختلف روز سر و صدا‌های اضطراب آور می‌شنوند و در طول شب بار‌ها بیماران را برای انجام اعمال پزشکی و خوردن دارو بیدار می‌کنند که این باعث اضطراب و سردرگمی آن‌ها می‌شود. گاهی اوقات هم ممکن است بیماران دچار حس گیجی و ترس شوند و فکر کنند در خطر هستند. بنابراین تعجبی ندارد که بیماران کرونایی بستری در بخش مراقبت‌های ویژه و حتی خانواده‌های آن‌ها بعد از بازگشت به خانه به اختلال استرس پس از سانحه دچار شوند."
شاید قرعه کرونا به نام تو افتاد

شاید قرعه کرونا به نام تو افتاد

آن‌ها بعد از مثبت شدن نتیجه آزمایش گیج بودند و نمی‌دانستند چه کنند. تجربه این خانواده در شرایط سختی مثل ابتلا به کرونا و دوری و وحشت اطرافیان از آن‌ها و درنهایت رها کردن بیمار، می‌تواند الگویی قابل مطالعه باشد.
جنجال کاوازاکی؛ بیماری کاوازاکی ربطی به کرونا دارد؟
سندروم کاوازاکی چیست و چه علائمی دارد؟

جنجال کاوازاکی؛ بیماری کاوازاکی ربطی به کرونا دارد؟

پیام طبرسی متخصص بیماری‌های عفونی و معاون آموزشی بیمارستان مسیح دانشوری در باره ارتباط سندروم التهابی کاوازاکی و کرونا گفته است که " بسیاری از ویروس‌ها می‌توانند باعث کاوازاکی در کودکان شوند، اما نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد این است که در حال حاضر می‌توان گفت که یکی از علل بروز این سندرم در کودکان احتمال دارد ویروس کووید-۱۹ یا همان عامل بیماری کرونا باشد. " اما در مقابل علیرضا زالی متخصص جراحی مغز و اعصاب و فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران، معتقد است که کاوازاکی و کرونا ارتباطی با هم ندارند. او دراین باره گفته است که "در بیشتر گزارش‌هایی که راجع به بیماران مشابه کاوازاکی در آمریکا و اروپا بوده، تست پی‌سی‌آر (PCR) کودکانشان منفی بوده و نمی‌شود به‌طور قاطع ارتباطی بین کاوازاکی و کرونا برقرار کرد. "
زلزله‌های بزرگ دوره بازگشت دارند؟

زلزله‌های بزرگ دوره بازگشت دارند؟

مساله مهم دیگر در دوره بازگشت زلزله‌ها، محدوده و گستره‌ای است که زلزله‌های رخ داده در طول دوره کل آمار زلزله‌ها، در آن واقع می‌شوند. در تصویر ذیل سه دایره با شعاع ۵۰،۱۰۰ و ۱۵۰ کیلومتری به مرکزیت شهر تهران (میدان فردوسی)، رسم شده است.
عادت نکنیم

عادت نکنیم

آنقدر به این تماس‌ها عادت کرده‌ایم که متوجه کم شدن از بین رفتن آن دیدار‌ها نیستیم. ظاهرا با دست ندادن، نبوسیدن دست مادران و پدران، همسفره شدن با کسانی که دوست داریم و... اتفاق خاصی نمی‌افتد.