کرونا همه صندلی‌ها را رزرو کرده است

کرونا همه صندلی‌ها را رزرو کرده است

بیچاره سال قبل با اجاره باغ ۴ هکتاری برای سه سال بیشتر از ۲ میلیارد تومان برای تجهیز باغ و خرید وسایل و لوازم هزینه کرد، اما با لغو جشن‌های عروسی نتوانست جواب طلبکار‌ها را بدهد و سکته کرد.
خروج پرونده
ماجرای جنجالی‌ترین پرونده قتل دهه هشتاد

خروج پرونده "شهلا جاهد" از بایگانی ۱۰ ساله

عصر روز ۱۷ مهر ماه سال ۸۱ بود که خبر قتل "لاله سحرخیزان" همسر سابق ناصر محمدخانی بازیکن تیم ملی و باشگاه پرسپولیس -که آن زمان در پرسپولیس مربیگری می‌کرد- دهان به دهان چرخید و روز بعد با انتشار روزنامه ها، تقریبا بخش اعظم فوتبال دوستان و کسانی که اخبار وشایعه های پیرامون چهره ها را دنبال می کردند، دیگر موضوع را می‌دانستند.  با این حال ردی از مضنون قتل لاله سحر خیزان نبود، ناصر محمدخانی هم در همین حین گفته بود که در اردوی خارجی بوده و از طریق تماس تلفنی از مسئله آگاه شده است.  اما چند روز بعد پای "شهلا جاهد" به پرونده قتل لاله سحرخیزان باز شد. زنی که خود را همسر موقت ناصر محمدخانی معرفی کرد.  
اینجا بی‌شناسنامه ماندن درد مشترک است

اینجا بی‌شناسنامه ماندن درد مشترک است

شناسنامه برای آن‌ها یعنی یارانه، یعنی کارت‌ملی، یعنی درس خواندن بچه‌ها، یعنی استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی و خیلی چیز‌های دیگر. وقتی شناسنامه نداری و جزو جمعیت کشور نیستی، هیچ جا به حساب نمی‌آیی، اصلاً نیستی که برایت فکری بکنند.
موج دوم کرونا؛ پاییز سختی پیش رو داریم؟

موج دوم کرونا؛ پاییز سختی پیش رو داریم؟

بررسی نظرات محققان نشان می‌دهد که ویروس کووید-۱۹ همیشه قابل پیش بینی نیست و گاهی برخلاف نگاه خوش بینانه، خطرناک عمل می‌کند. آن‌ها می‌گویند هیچ فرضیه دقیقی برای درک این موضوع وجود ندارد. چراکه بسیاری از اطلاعات حیاتی مرتبط با این بیماری هنوز نامشخص باقی مانده است. "یو اس آ. تودی" درباره موج دوم کرونا نوشته است: "محققان معتقدند موج دوم شیوع بیماری "کووید-۱۹" می‌تواند بدتر از موج اول آن باشد و جان هزاران نفر از مردم جهان را بگیرد. از طرف دیگر این موج می‌تواند به آرامی پیش برود و بسیاری از مردم بدون داشتن علائم بیماری آلوده شوند."
کودکان منتقل کننده ویروس کرونا هستند؟

کودکان منتقل کننده ویروس کرونا هستند؟

"کریستین دروستن"، ویروس شناس آلمانی که یک آزمایشگاه بزرگ ویروس شناسی در برلین را هدایت می‌کند، به نتایجی درباره انتقال ویروس کرونا از کودکان به بزرگسالان، دست یافته است. تیم تحقیقاتی او یک گروه از ۴۷ کودکان آلوده بین سنین ۱ تا ۱۱ را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. پانزده نفر از آن‌ها شرایط اساسی داشتند یا در بیمارستان بستری بودند، اما مابقی آن‌ها عاری از علائم بودند. البته کودکانی که بدون علامت بودند، دارای بار‌های ویروسی بودند، تقریباً به همان میزان یا بیشتر از کودکان یا بزرگسالانی که پیشتر مبتلا شده بودند.
کودکانِ قرنطینه در کار!

کودکانِ قرنطینه در کار!

پول قالیبافی زیاد نیست مادرم خیلی سعی می‌کنه که خرج تحصیل ما را جور کنه، اما هزینه‌های زندگی بیشتر از این حرف‌هاست برای همین تصمیم گرفتم کار کنم. هرچی می‌گیرم به مادرم می‌دهم تا حداقل بتوانیم برای یک هفته خودمان را سیر نگه داریم.
مریم میرزاخانی؛ نابغه‌ای برای در هم کوبیدن کلیشه‌ها

مریم میرزاخانی؛ نابغه‌ای برای در هم کوبیدن کلیشه‌ها

هنوز هم برخی معتقدند تحصیل در رشته ریاضی برای یک دختر مناسب نیست و برای توجیه عقیده خود، دست به دامان تفاوت‌های زیستی میان زنان و مردان می‌شوند. آن‌ها برای ادعای خود عموما به آمار و ارقام جوایز علمی جهانی مراجعه می‌کنند.
چالش فعال شدن گسل خطرناک تهران؛ زلزله دوباره برمی گردد؟
آیا می توان زلزله را پیش بینی کرد؟

چالش فعال شدن گسل خطرناک تهران؛ زلزله دوباره برمی گردد؟

فعال شدن دوباره گسل مشاء که در شمار گسل‌های خطرآفرین تهران قرار دارد، نگرانی ساکنان استان تهران، درباره وقوع دوباره زلزله با شدت بیشتر را افزایش داده است. با این حال زلزله شناسان درباره وقوع زلزله دوباره، از کانون گسل مشاء گفته اند که با فعال شدن این گسل احتمال وقوع زلزله مجدد وجود دارد. مستندات تاریخی نشان می‌دهد که گسل مشاء ۱۹۰ سال قبل، زمین لرزه ۷ ریشتری را ایجاد کرده که به زلزله دماوند مشهور است. اما از آن زمان تاکنون غیرفعال بوده است. طبق مطالعات انجام‌شده دوره بازگشت یک زمین‌لرزه بین ١٠ تا ٢١٩ سال است.  
از

از "گسل‌های فعال" تهران چه می‌دانید؟

مطالعات محققان حوزه زلزله‌شناسی نشان می‌دهد در ۳۰ هزار سال گذشته پهنه گسل شمال تهران، ۹ زلزله با بزرگای بالای ۷ داشته است و هر ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ سال یک بار گسل شمال تهران گسیخته می‌شود
چالش تهران در مدیریت بحران

چالش تهران در مدیریت بحران

یکی از نظرسنجی‌های کارشناسی نشان می‌دهد که از میان کاستی‌های عمده در نظام مدیریت بحران شهر تهران و نیز در سطح ملی، رفتار نوسانی مدیریت بحران است.
کـام تـلخ قناد‌ها

کـام تـلخ قناد‌ها

قنادی معروف در تهران کم نیست، اما خیلی از همین قنادی‌ها در مغازه اجاره‌ای کار می‌کنند و به خاطر کارگاه، اجاره بالایی به صاحب ملک می‌دهند. نیما مدیر یکی از این قنادی‌هاست که فروردین ماه نتوانست اجاره‌اش را تسویه کند و مثل خیلی‌های دیگر تعطیل کرد.
ایران در عصر اطلاعات

ایران در عصر اطلاعات

مدارس در ایران با تکنولوژی اطلاعات قهر هستند؛ به نحوی که تا قبل از کرونا استفاده دانش‌آموزان از موبایل و اینترنت ممنوع بود.
زنگ هشدار کرونا؛ بیماری دوباره اوج می گیرد؟

زنگ هشدار کرونا؛ بیماری دوباره اوج می گیرد؟

بخشی از کارشناسان بهداشت معتقدند که عادی سازی رفت و آمد‌ها موجب افزایش میزان مبتلایان شده است. حسین عرفانی رئیس اداره بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت می‌گوید که "هنوز با ایمنی گله‌ای یا انبوه در ایران خیلی فاصله داریم؛ بنابراین اینکه عده‌ای از مردم فکر کنند ایمنی پیدا کرده اند و می‌توانیم وارد شرایط عادی زندگی شویم درست نیست. " در این رابطه برخی از منتقدان سیاست‌های دولت در قبال کرونا گفته اند که "مانور گسترده وزارت بهداشت و دولت در مورد وضعیت سفید بیش از ۱۱۶ شهر کشور، موجب افزایش رفت و آمد در این شهر‌ها شده است. آن‌ها عادی سازی رفت و آمد و جدی نگرفتن کرونا را متوجه سیاست‌های متناقض دولت می‌دانند.   
میخ کرونا زیر چرخ تاکسی‌ها

میخ کرونا زیر چرخ تاکسی‌ها

هرکس یک آپ وصل کرده و وسط خیابان مسافر جابه‌جا می‌کند، نه جریمه‌اش می‌کنند و نه کسی حریفش می‌شود، اما تخلفات‌شان پای ما تاکسی‌ها نوشته می‌شود.
۵