خلافت سایبری
چطور تخصص دیجیتالی به شکل‌گیری و رشد داعش کمک کرد

خلافت سایبری

داعش ورود خود را به شکلی خونین و پر سر و صدا به صحنه اخبار بین‌المللی اعلام کرد و در مدت‌زمانی کوتاه قلمرویی تشکیل داد که بر مساحتی از خاک تسخیرشده میان شرق سوریه و غرب عراق حکم می‌راند و بزرگ‌تر از خاک بریتانیا بود. امروز عمر گروه داعش رو به پایان است.
سیستم پوتین
چگونه رئیس‌جمهور ابدی روسیه کشورش را تغییر داد؟

سیستم پوتین

ولنتینا نسخه بسیار کوچکی از نقشی است که پوتین می‌خواهد در عرصه ملی بازی کند: پدرِ ملت که مردمش را از عذاب‌های دهه 1990 نجات داد. او در کوزباس که دیگر جنگ‌های مافیایی و اعتصاب معدنچیان شده بود صلح ایجاد کرد. پوتین اکنون 73 سال دارد و بهترین اعمالش درگذشته رخ‌داده‌اند، اما اگر تولیف آرامش منطقه را تضمین کند و آراء مردم را به مسکو برساند، کرملین خوشنود خواهد بود.
خودبزرگ پنداری فرهنگی ایرانیان
محمود سریع القلم در نقد فرهنگ سیاسی ایرانی:

خودبزرگ پنداری فرهنگی ایرانیان

به نظر من خودبزرگ‌بینی و خودبزرگ‌پنداری بر استدلال و فکر ما غلبه دارد. بسیاری از مسائل سیاسی ما ریشه در حسد و نه اختلافات فکری دارد. بنابراین مشکل مسائل شخصی است. به عنوان کسی که ملت‌های زیادی را می‌شناسم، ملتی را در دنیا نمی‌شناسم که مانند ملت ایران توان طراحی تزیینات فلسفی برای اختلافات فکری‌اش داشته باشد. بعد از ما روس‌ها هستند. اگر دانش ما به همراه شخصیت ما رشد نیابد، تحصیلات برای ما مضر است.
ایستادن پای فرضیه‌ای که هیچکس نمی‌خواهدش
مناظره‌ای درمورد کمونیسم و دفاع از سوسیال دموکراسی

ایستادن پای فرضیه‌ای که هیچکس نمی‌خواهدش

با آنكه ليبراسيون [كه اين مناظره را چاپ كرد] بي‌هيچ گمان بايد در زمره «خائنان» به آرمان كمونيسم يا به اصطلاح «مرتدان» شمرده شود، آلن بديو پذيرفت كه گفت‌وگويي با سردبير اين روزنامه، لوران ژوفرن، داشته باشد. ژوفرن هم در كانون بازي سياست در نقش شارح و مدافع سوسيال دموكراسي و اصلاح‌طلبي ظاهر شده است.
علیه ارزش‌های نولیبرالی
گفت‌و‌گویی با وندی براون درباره نولیبرالیسم

علیه ارزش‌های نولیبرالی

طی یک دهه اخیر نولیبرالیسم به یکی از اصصلاحات پرکاربرد در ادبیات سیاسی ایران بدل شده و به خط‌مشی‌ها و سیاست‌های متنوعی اطلاق می‌شود. وجه اشتراک و افتراق این سیاست‌ها کدام است و مقصود از نولیبرالیسم دقیقا چیست؟
بدنام‌ترین روسیه‌شناس آمریکا
استاد بدیل‌ها

بدنام‌ترین روسیه‌شناس آمریکا

کمتر کتابی در اثرگذاری مستقیم سیاسی به پای زندگی‌نامه‌ای می‌رسد که کوهن از بوخارین نوشت. استیون کوهن، روسیه‌شناس آمریکایی، از معدود چهره‌هایی است که در هر دو حوزه پرسروصدا بوده است. کتاب کلاسیک او، در دوره‌ای، دستورالعمل ایالات متحده برای تنظیم روابط خارجی‌اش با شوروی بوده و دفاع جانانۀ او از پوتین حالا انگشت‌نمایش کرده است.
پیشگوی دوران امروزی
مروری بر اندیشه‌های ساموئل هانتیگتون، پیامبر عصر ترامپ

پیشگوی دوران امروزی

نوشته‌های این استادِ درگذشتۀ علوم سیاسی هاروارد طلایه‌دار نبرد‌های سیاسی و فکری آمریکا است.
نقش شبکه‌ها در اعتراضات اخیر
انگاره‌ها به جای واقعیت نشستند

نقش شبکه‌ها در اعتراضات اخیر

مهم‌ترین نکته‌ای که می‌شود دید، همان انگاره‌سازی‌ها از طریق اخبار جعلی (fake news) و قطبی‌کردن فضا‌های رسانه‌ای است. فضا‌های قطبی، افراطی و رادیکال به انواع خاصی از خبر، تحلیل و افراد تأثیرگذار میدان می‌دهند و تلاش و اقدام برای حذف شخصیت‌ها، افکار میانه و معتدل نتیجه آن است.
چرا مسخره کردن آدم مضحکه درست نیست؟
تحلیل اسلاوی ژیژک از طنز ترامپ:

چرا مسخره کردن آدم مضحکه درست نیست؟

«مضحکه‌کردن ترامپ در بهترین حالت حواس آدم را نسبت به سیاست‌های واقعی او پرت می‌کند؛ و در بدترین حالت کارش تبدیل کل سیاست به چیزی مسخره است. ترامپ نامزدی‌اش را بر مبنای بازی‌کردن نقش یک آدم بد مسخره بنا کرد. اصلا نمی‌شود کسی را مضحکه کرد که خودش مضحکه خودش است و بر همین مبنا هم به جایگاه ریاست‌جمهوری آمریکا رسیده».
نگاهی به کتاب «جنگ جهانی اول»
بدترین ترور تاریخ

نگاهی به کتاب «جنگ جهانی اول»

این کتاب شاید برای یک استاد «تاریخ جهان» آورده چندانی نداشته باشد، ولی برای کسانی که مقالاتی پراکنده یا حداکثر یکی، دو کتاب درباره جنگ جهانی اول خوانده‌اند، قطعا کتاب مفیدی است.
گرامشی دلدادۀ انقلاب همیشگی بود
گرامشی و انقلاب روسیه

گرامشی دلدادۀ انقلاب همیشگی بود

گرامشی تصوری از شکاف‌های درونی انقلاب روسیه نداشت.او برخلاف اکثر سوسیالیست‌های آن زمان که انقلاب روسیه را شکلی تازه از انقلاب فرانسه می‌دانستند، گرامشی این انقلاب را «عملی پرولتاریایی» معرفی می‌کرد که نهایتاً به سوسیالیسم منجر می‌شود.
بلوا‌های توده‌ای زنان در قرن نوزدهم
نگاهی به کتاب «عهد قاجار»

بلوا‌های توده‌ای زنان در قرن نوزدهم

در نظر مارتین، اگرچه هدف زنان از تظاهرات یکسان نبود عمدتاً معنای ضمنی سیاسی داشت، به‌خصوص زمانی که سیاست اقتصادی دولت به مرحله حاد و وخیم می‌رسید. او فرهنگ سیاسی این تظاهرات را منحصراً ایرانی می‌داند: در تظاهرات پیچیده‌تر نقش زنان از پیش تعیین می‌شد و حتی در تظاهرات ساده‌تر هم نشانه‌هایی از سازمان‌دهی وجود داشت.
نئولیبرالیسم: ایده‌ای که جهان را بلعید
چطور «ایدۀ بزرگ» دنیای ما را مال خود کرد؟

نئولیبرالیسم: ایده‌ای که جهان را بلعید

زمانی بود که صحبت از رئیس‌جمهوری ترامپ احمقانه می‌نمود، همین‌طور بود سخن‌گفتن از فراگیرشدن ایده‌های هایک، اما امروزه این ماییم که در جهانِ ایده‌های هایک و سیاست‌های ترامپ زندگی می‌کنیم.
به سوی سوسیالیسم دموکراتیک
گفت‌وگویی با نیکوس پولانزاس

به سوی سوسیالیسم دموکراتیک

معتقدم باید هرچه فوری‌تر برداشتی را کنار بگذاریم که لنین بر مارکسیسم حک کرده و هنوز که هنوز است پابرجاست، برداشتی که مبتنی است بر منطبق‌کردن نظریه و عمل، و بر پایه آن «عقب‌ماندگی‌ها» و «ناخوشایندی‌ها»‌ی ناشی از فراز‌و‌نشیب تاریخ را تشخیص می‌دهد و دسته‌بندی می‌کند.
چراغ سبز کره‌شمالی برای «فراموش‌کردن گذشته»

"کیم جونگ اون" آشتی می‌کند؟

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز روز شنبه گفته است که «کاملا» مایل است با کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی، تلفنی صحبت کند و امیدوار است که مذاکرات میان کره‌شمالی و کره‌جنوبی نتایج مثبتی داشته باشد.
۵