عکس را مي‌توان امتداد زمان معني کرد
گفت‌وگو با جواد جلالي، برگزيده عکس جشنواره فيلم فجر

عکس را مي‌توان امتداد زمان معني کرد

جواد جلالی در افتتاحیه سی‌وششمین جشنواره فیلم فجر، سومین سیمرغ عکاسی فیلم را برای فیلم «پریناز» دریافت کرد؛ فیلمی که بعد از هشت سال و پس از رفع توقیف به اکران رسید و عکس‌هایش در این جشنواره دیده شد. با جلالی درباره نگاهش به عکاسی فیلم گفت‌وگویی داشتیم که شما را به خواندن آن دعوت می‌کنیم.
نقشه ادبياتِ تبعيد
مقاله‌اي از ادوارد سعيد

نقشه ادبياتِ تبعيد

ادوارد سعید نویسنده فلسطینی‌ـ آمریکایی کتابی دارد به انگلیسی به نام «تأملاتی در تبعید» ,١ نیم بیشتر این کتاب را مترجمی به‌نام ثائر دیب تحت‌عنوان «تأملات حول‌المنفی و مقالات اخری ــ الجزءالاول» به عربی ترجمه کرده که در سال ٢٠٠٤ توسط ناشر معروف لبنان «دار‌الآداب» منتشر شده است.
زوال روح
به مناسبت انتشار رمان «بیست زخم کاری» محمود حسینی‌زاد

زوال روح

در مکبث خون استعاره نیست، بلکه خونی واقعی است که از بدن مقتولان ریخته می‌شود. در بیست زخم کاری نیز چنین است.
قصه‌هايي كه در رهايي نوشته مي‌شوند

قصه‌هايي كه در رهايي نوشته مي‌شوند

هرچند در این سال‌ها جایزه‌های ادبی با فراز و فرود‌های مختلفی رو‌به‌رو بوده‌اند و برخی به ناچار راه تعطیلی در پیش گرفته‌اند، اما چراغ این جوایز هرگز به طور کامل خاموش نشده و هر از گاهی نور جایزه‌ای تازه سوسو می‌زند.
۱۰ کتاب برتر و جذاب تاریخ کره جنوبی

۱۰ کتاب برتر و جذاب تاریخ کره جنوبی

در پایان جنگ دوکره در سال ۱۹۵۳، کره جنوبی به یکی از فقیرترین کشور‌های دنیا تبدیل شده بودکه مردم و ملت آن یکی از گرسنه‌ترین افراد جهان به شمار می‌رفتند. کره جنوبی پس از گذراندن حکومت‌های نظامی و کمونیستی، تصمیم به تشکیل نظام لیبرال دموکراسی گرفت که باعث شکوفایی کشورش شد.
سارتر چه بر سر جایزۀ نوبل آورد؟

سارتر چه بر سر جایزۀ نوبل آورد؟

برای یک نویسندۀ ادبی، چه افتخاری بالاتر از بردن جایزۀ نوبل؟ برخی نویسندگان سال‌ها به‌پای کاغذ و قلمشان عرق می‌ریزند، اما حتی اسمشان جزو نامزد‌های این جایزه هم نوشته نمی‌شود. اما ژان پل سارتر در زمان خودش از این قماش نویسنده‌ها نبود؛ او نه برای گرفتن آن اشتیاقی داشت و نه وقتی برنده‌اش شد آن را پذیرفت. این کار او باعث شد جایزه‌ای ادبی به نام او تأسیس شود تا نویسندگان، به‌هوای بردن «جایزۀ سارتر»، «جایزۀ نوبل» را قبول نکنند.
فاکنر و سیاست‌های خواندن
نگاهی به کتاب «رکوئیم برای یک راهبه»

فاکنر و سیاست‌های خواندن

رمان ترکیب غریبی است از نمایشی سه‌پرده‌ای با پیش‌درآمد‌های به نثر بر هر کدام و مربوط است به داستان تمپل دریک، در هشت سال بعد از رویداد‌هایی که در رمان «حریم» توصیف شده‌اند. اما بخش‌های منثور مربوط است به تاریخِ، بخشی خیالی و بخشی واقعی، ایالت می‌سی‌سی‌پی از دوران‌های پیش از تاریخ تا زمان نوشتن رمان.
ما در محدودیت زندگی ایرانی گرفتاریم
امیرحسن چهل‌تن

ما در محدودیت زندگی ایرانی گرفتاریم

هرگز آدم ناامیدی نبوده‌ام. اگرچه سال‌هاست فکر می‌کنم هیچ چیز دشوارتر از این نیست که وطن و خانه پدری‌ات چنین باشد، ما در محدودیت زندگی ایرانی گرفتاریم.
شیموس هینی شاهدی افشاگر
نگاهی به شعرهای شیموس هینی در مجموعه «شمال»

شیموس هینی شاهدی افشاگر

به مناسبت اعطای جایزه نوبل به شیموس هینی، شاعر ایرلندی، بیشتر نشریه‌های خارج و داخل ایران به او پرداخته‌اند. اما اکثر نوشته‌ها اشاره‌ای بود به جایزه و چگونگی آن و احیانا ترجمه یکی دو شعر و شاید نگاهی کلی به کار و زندگی او. قصد من ابتدا این بود که با ترجمه شعرهای بیشتر و به ‌خصوص شعرهایی که نشان‌دهنده روند کار او باشد، خوانندگانی را که احتمالا آشنایی کمتری با این شاعر دارند، در عمق بیشتری با او آشنا کنم.
گره‌گشایی از معمای هستی و مرگ
ضربان اثر "کلاریسی لیسپکتور"

گره‌گشایی از معمای هستی و مرگ

رمان «ضربان» گره‌گشایی از معمای هستی و مرگ است. جز نویسنده اثر، مؤلفی هست که آنجلا را خلق می‌کند تا درونیات خودش را کشف کند. تا خودش را از کلاف هستنده‌ها خلاص کند.
رئالیسم ایرانی
از جمالزاده تا دولت‌آبادی

رئالیسم ایرانی

رئالیسم احتمالا بزرگ‌ترین و شامل‌ترین مکتب ادبی جهان است. و از این رو می‌توان آن را «غول‌آساترین و انعطاف‌پذیرترین اصطلاح در نقد ادبی دانست» بر همین مبناست که گاهی سوررئالیستی‌ترین آثار ادبی را هم می‌توان در برخی فرازها رئالیستی دانست.
فقط ابلهان متحول نمی‌شوند
گفت‌وگو با داریوش شایگان

فقط ابلهان متحول نمی‌شوند

این گفت‌وگو یک هفته پیش از بستری‌شدن داریوش شایگان در بیمارستان انجام شده و به تأییدشان رسیده است. شاید این گفت‌وگو نگذارد اندیشمند فرزانه‌ای که جز فرهنگ اندیشه‌ای دیگر نداشت، در این روز‌ها از یادمان برود.
کتاب‌هایی برای زمانۀ سیال
نویسندۀ «ملت عشق» از کتاب‌های تأثیرگذار زندگی‌اش می‌گوید:

کتاب‌هایی برای زمانۀ سیال

الیف شافاک، نویسندۀ ترک‌تبار، این روز‌ها با کتاب ملت عشق، به نام آشنایی میان خوانندگان فارسی‌زبان تبدیل شده است. شافاک در این مطلب از پنج کتاب سخن می‌گوید که نگاه او را به جهان تغییر داده‌اند و خواندنِ آن‌ها از نظر او در زمانۀ امروز ضروری است. کتاب‌هایی از زیگمونت باومن، نائومی کلاین و دیگران.
نویسنده باید از خواننده جلوتر باشد
گفت‌وگو با علی‌اصغر حداد، مترجم کتاب‌های هرمان هسه

نویسنده باید از خواننده جلوتر باشد

چون نویسندگان جدید هنوز از آزمون زمان عبور نکرده‌اند. ممکن است الان نویسنده‌ای باشد که در روزنامه‌ها و مجلات بنویسند اثرش شاهکار است و عالی است و کلی تعریف و تمجید کنند، اما من هنوز به این نویسندگان آن اطمینانی را ندارم که به نویسندگان آن دوره مشخص دارم، چون هنوز دوره‌ای طی نشده که ببینیم این آثار بعد از طی آن دوره هم حرفی دارند
چمدانِ بزرگ‌مردِ کوچک
درباره‌ی مهاجرت، ایدئولوژی و بزرگ علوی

چمدانِ بزرگ‌مردِ کوچک

اول پاییز سال 51 وقتی که به دعوت دانشگاه تگزاس در آستن به آن شهر رفتم در میان کتاب هایی که همراه خود داشتم، یکی هم رمان «روزگار دوزخی آقای ایاز» بود که از سال 45 تا سال 48 نوشته بودم و در دو سال بعد چاپ کرده بودم و حالا می خواستم در خارج از کشور نسخه ای از آن را به رویت نویسندگان و خوانندگان رمان برسانم.
۵