سرنوشت رسانه‌های خبری در عصر پساتبلیغات
پایان عصر مستقل بودن رسانه‌ها؟!

سرنوشت رسانه‌های خبری در عصر پساتبلیغات

تبلیغات بود که مرگ روزنامه‌های حزبی را رقم زد. تبلیغات به روزنامه‌ها امکان داد تا از حامیان مستقل شوند و معیار‌های مدرن خبرنگاری "بی‌طرفانه" (Objective Journalism) را ایجاد کنند. تبلیغات همچین راه را برای سبکی خنثی و بیرون از صحنه - چشم‌اندازی از هیچ‌کجا- گشود تا یک وقت به تبلیغ‌کنندگان بزرگی نظیر فروشگاه‌های بزرگ برنخورد.
زن تاجری که از مردها و حرف‌هایشان نمی‌ترسد!
فرصتِ تجارتی دست‌نخورده

زن تاجری که از مردها و حرف‌هایشان نمی‌ترسد!

«توصیه‌ام به آن مادر این است: نگهداری از شتر سخت است. کار و زحمت زیادی می‌خواهد. چالشی نیست که یک زن از عهده‌اش بربیاید.» «به‌شدت به او توصیه می‌کنم کار دیگری برای انجام‌دادن پیدا کند و این کار را به ما، مردان، محول کند. دلیلی دارد که سایر زنان این کار را انجام نمی‌دهند او هم باید مثل سایر زنان باشد.»
چرا آن‌ها از خانه‌های خود فرار می‌کنند؟
در سال ۲۰۱۸؛ هر ۲ ثانیه ۱ نفر آواره شد

چرا آن‌ها از خانه‌های خود فرار می‌کنند؟

بر اساس آمار آژانس پناهجویان سازمان ملل، تقریباً ۷۰ درصد از پناهجویان جهان از ۵ کشور هستند: سوریه، افغانستان، سودان جنوبی، میانمار و سومالی و میزبانان اصلی آن‌ها نیز کشور‌های همسایه‌شان. بسیاری از سوری‌ها به ترکیه گریختند و بیشتر افغان‌ها به پاکستان.
دختر «مخفیِ» پوتین مجوز اصلاح ژنتیکی نوزادان را می‌دهد؟
پروژه دستکاری ژن‌های خاص؛ پیش از تولد

دختر «مخفیِ» پوتین مجوز اصلاح ژنتیکی نوزادان را می‌دهد؟

پوتینِ ۶۶ ساله همچنین گفته بود اصلاح ژنتیکی تأثیر به‌مراتب بزرگتری بر جامعه خواهد داشت تا هوش مصنوعی. پوتین هم‌اکنون ۲‌میلیارد‌دلار برای تحقیقات ژنتیکی بودجه تخصیص داده است و دخترش ناظر کار‌هایی است که در این بخش انجام می‌شود. بعد از جنجالی‌شدن موضوع، دانشمندان ارشد روسی با بزرگترین دختر ولادیمیر پوتین، که یک متخصص غدد است، جلسه‌ای گذاشتند تا درباره برنامه ربریکو صحبت کنند.
راز قتل‌های الماس آبی

راز قتل‌های الماس آبی

دزدیِ جواهرات با‌ارزش از کاخ سعودی در سال ۱۹۸۹ قتل‌های زنجیره‌ای و بحران‌های سیاسی‌ای را رقم زد که تا به امروز ادامه یافته است. اکنون، در مصاحبه‌ای بی‌سابقه، مردی که در پشت پرده این دزدی بوده است، داستانش را روایت می‌کند.
بدن‌هایی که به علم پزشکی اهدا شدند ولی سر از آزمایش مواد منفجره درآوردند

بدن‌هایی که به علم پزشکی اهدا شدند ولی سر از آزمایش مواد منفجره درآوردند

مردی آمریکایی که جسد مادرش را برای تحقیق علمی بروی بیماری آلزایمر اهدا کرده بود؛ متوجه شد از جسد مادرش برای آزمایش مواد منجره استفاده شده است. واقعاً برای بدن شما چه اتفاقی میفتد وقتی آن را در راه علم اهدا می‌کنید؟
قدرت نرم ترکیه در حال استیلا

"فاطما گل"، "قسم" و "قرن باشکوه" چگونه جهانی شدند؟

به‌لطف فروش‌های بین‌المللی و دارا بودن بینندگانِ جهانی، ترکیه بعد از آمریکا، رتبه دوم توزیع محتوای تلویزیونی در جهان را دارد؛ و توانسته مخاطبانِ هنگفتی در روسیه، چین، کره‌جنوبی و آمریکای لاتین پیدا کند. در نوامبر سال ۲۰۱۷، محمد‌بن‌سلمان، که او را با نام اختصاری ام‌بی‌اس نیز می‌شناسند، اکثر سهامداران و هیئت مدیره شبکه ام‌بی‌سی را تحت‌ِ عنوان اقدامی برای مبارزه با فساد مالی دستگیر کرد. بنیانگذار شبکه ام‌بی‌سی، یک تاجر سعودی که خواهرش با پادشاه قبلی ازدواج کرده بود، بعد از آنکه ۸۳ روز را در زندانی مجلل سپری کرد، آزاد شد. شرکت او اکنون یک مالک مخفی جدید با قدرت تصمیم‌گیری حداکثری داشت که دستور دارد تمام دیزی‌ها از شبکه‌های ام‌بی‌سی برداشته شوند.
جهانِ یخ و آتش؛ زندگی با «نِنِتس‌ها»

جهانِ یخ و آتش؛ زندگی با «نِنِتس‌ها»

مردمِ نِنِتس هزاران سال به‌همراه گله‌های گوزن خود در سراسر شبه‌جزیره یامالا در قطب شمال روسیه کوچ کرده‌اند. با تغییر فصل از پاییز به زمستان، شبه‌جزیره یامال به سرزمینی یخی و پوشیده از برف با رودخانه‌ها و دریاچه‌های در هم تابیده تبدیل می‌شود. این دگرگونی به نِنِتس ها امکان می‌دهد با کمک سورتمه و گله گوزن‌ها از مراتع تابستانی در شمال به مدار قطب در جنوب کوچ کنند. آن‌ها هزاران کیلومتر را در مسیر‌های سنتیِ کوچ می‌پیمایند.
آیا ما در «مدفوع شیطان» غرق خواهیم شد؟

آیا ما در «مدفوع شیطان» غرق خواهیم شد؟

کمتر کشور نفت‌خیزی از ونزوئلا تا عراق و نیجریه از این کشف ارزشمند به خوشبختی رسیده است. اقتصاد‌دانان این وضعیت را «نفرینِ نفت» می‌خوانند. خوآن پابلو پِرِز آلفونسو، وزیر نفت ونزوئلا در اوایل دهه ۱۹۶۰، توصیف شفاف‌تری از این وضعیت ارائه کرده بود. او در سال ۱۹۷۵ اعلام کرد: «این [نفت]مدفوع شیطان است. ما داریم در مدفوع شیطان غرق می‌شویم.»
بدن انسان فراتر از یک ماشینِ پیشرفته
شما واقعاً یک شگفتی هستید

بدن انسان فراتر از یک ماشینِ پیشرفته

قبل از اینکه حرکت کنیم، بن مچ دست را برای لحظاتی دقیق‌تر معاینه می‌کند. او می‌گوید: بهرحال، هیچ‌وقت برای خودکشی از بریدن مچ دست استفاده نکنید. تمام چیز‌هایی که گفتم در یک نوار حفاظتی به نام غلاف فاسیال پیچیده شده که دسترسی به رگ‌ها را سخت می‌کند. اکثر افرادی که مچ دستشان را می‌برند در خودکشی موفق نیستند. شما ۱۴۰۰۰ بار در روز پلک می‌زنید؛ این یعنی در مجموع در طول بیداری در یک روز ۲۵ دقیقه پلک‌های شما بسته است. با‌این‌حال اصلاً جای نگرانی نیست؛ زیرا بدن شما در هر ثانیه تعداد زیادی کار انجام می‌دهد که شما متوجه آن نمی‌شوید.
زوج‌های عاشق هنگ‌کنگ زیر یک سقف زندگی نمی‌کنند

زوج‌های عاشق هنگ‌کنگ زیر یک سقف زندگی نمی‌کنند

برطبق یک گزارش دولتی که در سال ۲۰۱۸ منتشر شده است، از هر ۱۰ زوج در هنگ‌کنک ۱ زوج با همسرش زندگی نمی‌کند؛ و ۱۲ درصد از زوج‌های بین ۲۵ تا ۳۴ ساله‌ای که با هم زندگی می‌کنند، در واقع در خانه پدرو‌مادرشان ساکن هستند. حتی اجاره یک واحد در یک واحد آپارتمان (پدیده‌ای در هنگ‌کنگ که واحد‌های آپارتمانی پارتیشن‌بندی شده است و هر یک از قسمت‌های آن به یک خانواده اجاره داده می‌شود) هزینه‌ای در حدود ۴۰۰۰ دلار هنگ‌کنگ (۵۱۰ دلار آمریکا) در ماه خواهد داشت. این بخش‌ها آنقدر کوچک است که معمولاً فقط یک تختِ خواب در آن جای می‌گیرد.
وقتی ترنس‌ها را با شوک الکتریکی درمان می‌کردند

وقتی ترنس‌ها را با شوک الکتریکی درمان می‌کردند

کارولین را به یک صندلی چوبی در اتاقی تاریک بستند. به بدن او الکترود‌هایی نصب کرده بودند، در همین وضعیت پشت سر هم به او تصاویری از لباس‌های زنانه روی دیوار نمایش داده می‌شد. همانطور که عکس‌ها از جلوی چشم‌های کارولین رد می‌شدند، یک جریان برق از طریق الکترود‌ها از بدن او عبور می‌کرد و شوک الکتریکی دردناک به او داده می‌شد. کارولین به یاد می‌آورد شدت درد به حدی بود که او نمی‌توانست دست خود را بالا بیاورد.
تفریحگاه شگفت‌آور عروس؛ نقشه جاسوسان موساد برای پوشش
داستان واقعی غواصی در دریای سرخ

تفریحگاه شگفت‌آور عروس؛ نقشه جاسوسان موساد برای پوشش

دهکده عروس، که در حاشیه صخره‌های مرجانیِ دیدنی و بقایای یک کشتی به‌گل‌نشسته قرار داشت، به‌نظر رؤیای هر فردی بود که شیفته غواصی‌کردن است. بنابراین، بروشور‌های تبلیغاتیِ این مرکز تفریحی در هزاران نسخه منتشر و در تمام آژانس‌های مسافرتی خبرۀ اروپایی توزیع شد. رزرو‌ها در دفاتر ژنو و خارطوم انجام می‌شد و طی مدتی که این تفریحگاه برقرار بود، صد‌ها مهمان برای گذراندن تعطیلات به آنجا رفتند.
عکاسی که برای نجات‌یافتگان بوکوحرام تا پای مرگ رفت
بعد از ملاقات با مادری که به کودکش آب کثیف داد

عکاسی که برای نجات‌یافتگان بوکوحرام تا پای مرگ رفت

آتینگ پیش از شروع‌شدن بیماری‌اش ماه‌ها با افرادی که طی ۱۰ سال حملات گروه تروریستی «بوکوحرام» در شمال‌شرق نیجریه بی‌خانمان شده بودند، مصاحبه کرده بود تا داستان‌هایشان را مستندنگاری کند.
رونمایی از چهره جد انسان؛ چالش نظریه‌های تکامل با جمجمه ۳.۸ میلیون ساله

رونمایی از چهره جد انسان؛ چالش نظریه‌های تکامل با جمجمه ۳.۸ میلیون ساله

این فسیل به یک هومینین قدیمی - آسترالوپیتِکوس آنامِنسیس - تعلق دارد که گمان می‌رود جد مستقیم گونۀ معروف «لوسی» - آسترالوپیتِکوس آفارنسیس - باشد. قدمت این فسیل به زمانی برمی‌گردد که اجداد ما از درختان پایین آمده و راه‌رفتن روی دو پا را شروع کرده بودند؛ اما هنوز صورت‌های میمون-شکل با استخوان‌های بیرون‌زده، فک قوی و مغز‌های کوچک خود را داشتند. این فسیل قدیمی‌ترین عضو شناخته‌شدۀ گروهِ آسترالوپیتکوس است.
۳