بدن‌هایی که به علم پزشکی اهدا شدند ولی سر از آزمایش مواد منفجره درآوردند

بدن‌هایی که به علم پزشکی اهدا شدند ولی سر از آزمایش مواد منفجره درآوردند

مردی آمریکایی که جسد مادرش را برای تحقیق علمی بروی بیماری آلزایمر اهدا کرده بود؛ متوجه شد از جسد مادرش برای آزمایش مواد منجره استفاده شده است. واقعاً برای بدن شما چه اتفاقی میفتد وقتی آن را در راه علم اهدا می‌کنید؟
قدرت نرم ترکیه در حال استیلا

"فاطما گل"، "قسم" و "قرن باشکوه" چگونه جهانی شدند؟

به‌لطف فروش‌های بین‌المللی و دارا بودن بینندگانِ جهانی، ترکیه بعد از آمریکا، رتبه دوم توزیع محتوای تلویزیونی در جهان را دارد؛ و توانسته مخاطبانِ هنگفتی در روسیه، چین، کره‌جنوبی و آمریکای لاتین پیدا کند. در نوامبر سال ۲۰۱۷، محمد‌بن‌سلمان، که او را با نام اختصاری ام‌بی‌اس نیز می‌شناسند، اکثر سهامداران و هیئت مدیره شبکه ام‌بی‌سی را تحت‌ِ عنوان اقدامی برای مبارزه با فساد مالی دستگیر کرد. بنیانگذار شبکه ام‌بی‌سی، یک تاجر سعودی که خواهرش با پادشاه قبلی ازدواج کرده بود، بعد از آنکه ۸۳ روز را در زندانی مجلل سپری کرد، آزاد شد. شرکت او اکنون یک مالک مخفی جدید با قدرت تصمیم‌گیری حداکثری داشت که دستور دارد تمام دیزی‌ها از شبکه‌های ام‌بی‌سی برداشته شوند.
جهانِ یخ و آتش؛ زندگی با «نِنِتس‌ها»

جهانِ یخ و آتش؛ زندگی با «نِنِتس‌ها»

مردمِ نِنِتس هزاران سال به‌همراه گله‌های گوزن خود در سراسر شبه‌جزیره یامالا در قطب شمال روسیه کوچ کرده‌اند. با تغییر فصل از پاییز به زمستان، شبه‌جزیره یامال به سرزمینی یخی و پوشیده از برف با رودخانه‌ها و دریاچه‌های در هم تابیده تبدیل می‌شود. این دگرگونی به نِنِتس ها امکان می‌دهد با کمک سورتمه و گله گوزن‌ها از مراتع تابستانی در شمال به مدار قطب در جنوب کوچ کنند. آن‌ها هزاران کیلومتر را در مسیر‌های سنتیِ کوچ می‌پیمایند.
آیا ما در «مدفوع شیطان» غرق خواهیم شد؟

آیا ما در «مدفوع شیطان» غرق خواهیم شد؟

کمتر کشور نفت‌خیزی از ونزوئلا تا عراق و نیجریه از این کشف ارزشمند به خوشبختی رسیده است. اقتصاد‌دانان این وضعیت را «نفرینِ نفت» می‌خوانند. خوآن پابلو پِرِز آلفونسو، وزیر نفت ونزوئلا در اوایل دهه ۱۹۶۰، توصیف شفاف‌تری از این وضعیت ارائه کرده بود. او در سال ۱۹۷۵ اعلام کرد: «این [نفت]مدفوع شیطان است. ما داریم در مدفوع شیطان غرق می‌شویم.»
بدن انسان فراتر از یک ماشینِ پیشرفته
شما واقعاً یک شگفتی هستید

بدن انسان فراتر از یک ماشینِ پیشرفته

قبل از اینکه حرکت کنیم، بن مچ دست را برای لحظاتی دقیق‌تر معاینه می‌کند. او می‌گوید: بهرحال، هیچ‌وقت برای خودکشی از بریدن مچ دست استفاده نکنید. تمام چیز‌هایی که گفتم در یک نوار حفاظتی به نام غلاف فاسیال پیچیده شده که دسترسی به رگ‌ها را سخت می‌کند. اکثر افرادی که مچ دستشان را می‌برند در خودکشی موفق نیستند. شما ۱۴۰۰۰ بار در روز پلک می‌زنید؛ این یعنی در مجموع در طول بیداری در یک روز ۲۵ دقیقه پلک‌های شما بسته است. با‌این‌حال اصلاً جای نگرانی نیست؛ زیرا بدن شما در هر ثانیه تعداد زیادی کار انجام می‌دهد که شما متوجه آن نمی‌شوید.
زوج‌های عاشق هنگ‌کنگ زیر یک سقف زندگی نمی‌کنند

زوج‌های عاشق هنگ‌کنگ زیر یک سقف زندگی نمی‌کنند

برطبق یک گزارش دولتی که در سال ۲۰۱۸ منتشر شده است، از هر ۱۰ زوج در هنگ‌کنک ۱ زوج با همسرش زندگی نمی‌کند؛ و ۱۲ درصد از زوج‌های بین ۲۵ تا ۳۴ ساله‌ای که با هم زندگی می‌کنند، در واقع در خانه پدرو‌مادرشان ساکن هستند. حتی اجاره یک واحد در یک واحد آپارتمان (پدیده‌ای در هنگ‌کنگ که واحد‌های آپارتمانی پارتیشن‌بندی شده است و هر یک از قسمت‌های آن به یک خانواده اجاره داده می‌شود) هزینه‌ای در حدود ۴۰۰۰ دلار هنگ‌کنگ (۵۱۰ دلار آمریکا) در ماه خواهد داشت. این بخش‌ها آنقدر کوچک است که معمولاً فقط یک تختِ خواب در آن جای می‌گیرد.
وقتی ترنس‌ها را با شوک الکتریکی درمان می‌کردند

وقتی ترنس‌ها را با شوک الکتریکی درمان می‌کردند

کارولین را به یک صندلی چوبی در اتاقی تاریک بستند. به بدن او الکترود‌هایی نصب کرده بودند، در همین وضعیت پشت سر هم به او تصاویری از لباس‌های زنانه روی دیوار نمایش داده می‌شد. همانطور که عکس‌ها از جلوی چشم‌های کارولین رد می‌شدند، یک جریان برق از طریق الکترود‌ها از بدن او عبور می‌کرد و شوک الکتریکی دردناک به او داده می‌شد. کارولین به یاد می‌آورد شدت درد به حدی بود که او نمی‌توانست دست خود را بالا بیاورد.
تفریحگاه شگفت‌آور عروس؛ نقشه جاسوسان موساد برای پوشش
داستان واقعی غواصی در دریای سرخ

تفریحگاه شگفت‌آور عروس؛ نقشه جاسوسان موساد برای پوشش

دهکده عروس، که در حاشیه صخره‌های مرجانیِ دیدنی و بقایای یک کشتی به‌گل‌نشسته قرار داشت، به‌نظر رؤیای هر فردی بود که شیفته غواصی‌کردن است. بنابراین، بروشور‌های تبلیغاتیِ این مرکز تفریحی در هزاران نسخه منتشر و در تمام آژانس‌های مسافرتی خبرۀ اروپایی توزیع شد. رزرو‌ها در دفاتر ژنو و خارطوم انجام می‌شد و طی مدتی که این تفریحگاه برقرار بود، صد‌ها مهمان برای گذراندن تعطیلات به آنجا رفتند.
عکاسی که برای نجات‌یافتگان بوکوحرام تا پای مرگ رفت
بعد از ملاقات با مادری که به کودکش آب کثیف داد

عکاسی که برای نجات‌یافتگان بوکوحرام تا پای مرگ رفت

آتینگ پیش از شروع‌شدن بیماری‌اش ماه‌ها با افرادی که طی ۱۰ سال حملات گروه تروریستی «بوکوحرام» در شمال‌شرق نیجریه بی‌خانمان شده بودند، مصاحبه کرده بود تا داستان‌هایشان را مستندنگاری کند.
رونمایی از چهره جد انسان؛ چالش نظریه‌های تکامل با جمجمه ۳.۸ میلیون ساله

رونمایی از چهره جد انسان؛ چالش نظریه‌های تکامل با جمجمه ۳.۸ میلیون ساله

این فسیل به یک هومینین قدیمی - آسترالوپیتِکوس آنامِنسیس - تعلق دارد که گمان می‌رود جد مستقیم گونۀ معروف «لوسی» - آسترالوپیتِکوس آفارنسیس - باشد. قدمت این فسیل به زمانی برمی‌گردد که اجداد ما از درختان پایین آمده و راه‌رفتن روی دو پا را شروع کرده بودند؛ اما هنوز صورت‌های میمون-شکل با استخوان‌های بیرون‌زده، فک قوی و مغز‌های کوچک خود را داشتند. این فسیل قدیمی‌ترین عضو شناخته‌شدۀ گروهِ آسترالوپیتکوس است.
چرا با یک انیمه ازدواج کردم؟
تجربه زندگی مشترک با عروسک در کمتر از یک سال

چرا با یک انیمه ازدواج کردم؟

در زبان ژاپنی برای توصیف افرادی که شیفتۀ بازی‌های ویدیویی و انیمه هستند یک واژه وجود دارد: «اُتاکو». گزارش BBC World نشان می‌دهد، تعداد اُتاکو‌ها که عاشق شخصیت‌های انیمه می‌شوند و قید یک رابطۀ عاشقانه در دنیای واقعی را می‌زنند رو‌به‌فزونی است.
بدبختی و ناامیدی در زیمبابوه؛ وقتی ثروتمندان رستوران می‌روند و آیفون می‌خرند!

بدبختی و ناامیدی در زیمبابوه؛ وقتی ثروتمندان رستوران می‌روند و آیفون می‌خرند!

در خیابان‌های «اِمبِر»، آفتاب بی‌رمق زمستانی خودش را روی خانه‌های تمیز و مرتب با آن گلدان‌های سبزیکاری‌شده پهن می‌کند، کودکان بازی می‌کنند و همسایه‌ها گپ می‌زنند؛ اما این فقط آرامشی ظاهری در منطقه‌ای حاشیه‌ای و فقیر در زیمبابوه است که بر واقعیت تلخِ بدبختی و نا‌امیدی پایتخت پرده می‌کشد. «همیشه در هنگام تنظیم بازار مشکلاتی به‌وجود می‌آید. ما با اقتصادی مواجه‌ایم که دارد به سمت نو‌آوری و پیشرفت حرکت می‌کند... نباید این وضعیت را با بحران اشتباه گرفت. ما انتظار داریم قیمت‌ها ثابت شوند. ما در مرحله‌ای هستیم که نیازمند قربانی دادن و ذخیره‌کردن بیشتر است.»
نگرانی دانشمندان از تولید کایمرای نیمه انسان نیمه میمون

نگرانی دانشمندان از تولید کایمرای نیمه انسان نیمه میمون

کایمرا موجود زنده‌ایست که سلول‌هایش از دو یا بیشتر از دو «فرد» به دست می‌آید؛ و در آزمایش‌های اخیر دانشمندان تلاش می‌کنند سلول‌های گونه‌های مختلف را با هم ترکیب کنند. این واژه برگرفته از هیولایی در افسانه‌های یونانی است که گفته می‌شود نیمه شیر، نیمه بز و نیمه مار بود. گزارشی که اخیراً در یک روزنامه اسپانیایی منتشر شده است، ادعا می‌کند تیمی از محققان به هدایت پروفسور خوآن کارلوس بلمونته از مؤسسه سالک در آمریکا یک کایمرای نیمه میمون-نیمه انسان تولید کرده است. بر طبق این گزارش، این پژوهش به‌منظور «دور زدن موانع قانونی» در چین انجام شده است.
دیدن با زبان، جهت‌یابی با لامسه
آیا انسان‌ها هم می‌توانند مثل پرندگان حس جهت‌یابی پیدا کنند؟

دیدن با زبان، جهت‌یابی با لامسه

باور‌های عامیانه از وجود نوعی حس ششم حرف می‌زنند. علم می‌گوید تعداد حواس خیلی بیشتر است.
۳