سال‌های دور از خانه؛ اسپین‌آف یا کپی رایت؟
ماجرا‌های باورنکردنی اوشین، شاهگوش، مجید صالحی و رفقا

سال‌های دور از خانه؛ اسپین‌آف یا کپی رایت؟

یک سریالی ساخته می‌شود با ده‌ها کاراکتر و ده‌ها ماجرا و فضا. حالا اگر در سریالی دیگر یکی از کاراکتر‌های آن سریال را بگیری و داستانش را روایت کنی، یعنی اسپین‌آف ساخته‌ای.
هفت نه؛ نهایتا سه‌ونیم
۷ دلیل که برنامه سینمایی هفت را دچار سقوط وحشتناک کرده است

هفت نه؛ نهایتا سه‌ونیم

بیشترین مناقشه‌ها و واکنش‌ها بر سر میز نقد هفت بوده است. یکی از موارد انتقادانگیز، حضور منتقدان ثابت این میز است که معمولا تغییری در ساختار آن به وجود نمی‌آید.
درباره‌ فیلم «خروج» تازه‌ترین فیلم ابراهیم حاتمی‌کیا

درباره‌ فیلم «خروج» تازه‌ترین فیلم ابراهیم حاتمی‌کیا

دی ماه سال قبل حاتمی‏‌کیا به طرح دلخواهش رسید. طی این ده سال، او مدام روی طرح کار کرده بود؛ بعد اینکه گروه تحقیق‏ درباره‏ی یک طرح جذاب مستند به نتیجه‏ای نرسیدند، گروه سراغ ایده‏های تاریخی هم رفت، اینکه از وقایع تاریخی وام بگیرند و آن را معاصر کنند؛ در جایی از ایران، در یک شهر کوچک، اتفاقی افتاده بود که انگار براساس طرح حاتمی‏کیا طراحی شده بود.
عبور ابرقهرمانان زن از روی مردان کلیشه‌ای
«انتقام‌جویان: بازی پایانی» بهترین فیلم در حال اکران است

عبور ابرقهرمانان زن از روی مردان کلیشه‌ای

از هنگامی که در روز شنبه گذشته اعلام شد که در فیلم جدید ابرقهرمانانه یک زن نقش «ثور» را ایفا می‌کند، فریاد مردم در بحث‌های دنیای مجازی بسیار بلند بود.
چرنوبیل؛ سریال یا فیلم، مسئله این نیست؟!

چرنوبیل؛ سریال یا فیلم، مسئله این نیست؟!

آن‌ها با هشدار تشعشع سنج و با چند بررسی و تماس تلفنی به ماجرای چرنوبیل پی می‌برند و اولانا برای کشف اصل ماجرا راه می‌افتد. ایده جست‌وجو، با تلاش زن آتش‌نشان (لیودمیلا) برای یافتن شوهرش و حتی دیالوگ‌های ساده خانم دکتر که سراغ دکتر پیر را می‌گیرد، دنبال می‌شود.
نگاهی به فیلم
خسرو معصومی از " کارکثیف" می‌گوید

نگاهی به فیلم "کار کثیف"

خیلی‌ها به من می‌گویند که عدم فروش فیلمت به این دلیل است که بازیگر مشهور ندارد. کسی به تماشای این فیلم نمی‌نشیند. الهام نامی و پدرام شریفی برای کسی شناخته شده نیستند.
دور جدید اکران فیلم‌های خاص
آیا اثر‌گذاری نقد‌های سینمایی بیشتر شده است؟

دور جدید اکران فیلم‌های خاص

این موقعیت تازه، می‌تواند نقد سینمایی را به یکی از ارکان اصلی اکران تبدیل کند. به نظر می‌رسد که اکران‌های پیش رو در سینمای ایران با معادلاتی تازه آغاز خواهد شد.
کارت پرواز؛ روایت زندگی
‌نمی‌خواستیم یک فیلم خنثی بسازیم

کارت پرواز؛ روایت زندگی "بادی‌پکرها"

خلافکارانی که هدفشان پول است و می‌خواهند با فاسد کردن جامعه خودشان را پولدار کنند، یا بزهکارانی که فشار‌های زندگی و روانی آن‌ها را به سمت و سوی مواد مخدر کشانده است.
پایان تحمیلی
خسرو معصومی: تلاش کردم از بیان واقعیت‌ها نترسم

پایان تحمیلی " کارکثیف" منتقدان را راضی نکرد

بسیاری از آدم‌ها، رخنه این یورش همه‌جانبه در زندگی را درک نمی‌کنند و نمی‌بینند و زمانی چشم باز می‌کنند که کار از کار گذشته و غرق شده‌اند. من در فیلم کار کثیف خواسته‌ام این یورش همه‌جانبه را هم با ذکر جزئیاتش نشان بدهم.
چرا سینمای ریالی، دستمزد دلاری می‌دهد؟

چرا سینمای ریالی، دستمزد دلاری می‌دهد؟

بعد از این‌ها شهاب حسینی، جواد عزتی، حمید فرخ‌نژاد، مهناز افشار و لیلا حاتمی بین ٥٠٠ تا ٨٠٠‌میلیون می‌گیرند و بعد از این‌ها هم بازیگرانی، چون ترانه علیدوستی، بهرام رادان، امیر جعفری، پژمان جمشیدی و... قرار دارند.
نرگس آبیار و هوتن شکیبا از «شبی که ماه کامل شد» می‌گویند

"شبی که ماه کامل شد"؛ بستر جنگی درام

عاشقانه عبدالحمید و فائزه، موتور محرک درام «شبی که ماه کامل شد» است؛ با دو بازی حیرت‌انگیز از هوتن شکیبا و الناز شاکردوست، که هرکدام با شیوه‌ای مختص به خود، گلیم عشق‌شان را میان خشونت و خون جاری بر اثر، از آب بیرون می‌کشند.
فیلم چرنوبیل؛ جنگ روانی خطاب به جهان‌سومی‌ها
تصویر جنگ سرد در سیمای سریالی درجه سه

فیلم چرنوبیل؛ جنگ روانی خطاب به جهان‌سومی‌ها

تمام پرسوناژ‌های چرنوبیل تیپ هستند و به شخصیت نمی‌رسند؛ تیپ‌های کاریکاتوری با رفتار‌هایی خنده‌دار و خالی از هرگونه خرد، حرص در بیاور و به بیان ساده «خنگ.»
از تارانتینو چه خبر خانم قریشی؟

از تارانتینو چه خبر خانم قریشی؟

وقتی امثال تقوایی و بیضایی ممنوع‌الکار هستند نباید تعجب کرد واقعا»، «سحر قریشی ‏کاپولا رو نمی‌شناسه، حالا می‌خواد فیلم بسازه، خب نباید در این سینما رو به قول احمد ‏نجفی تخته کرد؟»
۴