انیمیشن آخرین داستان، شاهنامه‌خوانی امروزی

انیمیشن آخرین داستان، شاهنامه‌خوانی امروزی

من در خانواده‌ای ادب دوست بزرگ شدم که داستان‌های ساده‌نویسی‌شده شاهنامه و امیرارسلان و هزارویک شب برای من خوانده می‌شد و من هم این کتاب‌ها را داشتم و می‌خواندم. برحسب تصادف با آثار استاد بیضایی آشنا شدم.
تیر به خودی در مستند

تیر به خودی در مستند "شورش علیه سازندگی"

به همین دلیل شاید فیلم محافظه‏ کار به نظر برسد، اما هر چه هست حرکتی است برای ایجاد فضای گفت وگو بین موافقان و مخالفان ایده‏ های دولت سازندگی. ما نیاز داریم درباره ‏ی تاریخ‏ بعد انقلاب راحت حرف بزنیم و آن را نقد کنیم.
فیلم مرد ایرلندی، روایت عشق تا خیانت
گفت‌وگو با مارتین اسکورسیزی درباره «مرد ایرلندی»

فیلم مرد ایرلندی، روایت عشق تا خیانت

در فیلم مدام به آن سفر جاده‌ای و رفتن به عروسی بازمی‌گردیم که واقعا هم عروسی نیست. فرانک فکر می‌کند سفر جاده‌ای است؛ داشتیم می‌راندیم؛ کمی درباره گذشته حرف زدیم... مساله، انتخاب لحظاتی قابل توجه است تا صحنه‌هایی دیدنی. منظورم لحظاتی در زندگی‌شان است یا اینکه چطور رفتار می‌کنند.
فیلم ۲۳ نفر، از مقاومت تا آزادی و رهایی
گفتگو با کارگردان و تهیه‌کننده فیلم ۲۳ نفر

فیلم ۲۳ نفر، از مقاومت تا آزادی و رهایی

همین‌جا دو ایده شکل می‌گیرد. اینکه مفهوم آزادی و رهایی از یکدیگر تمییز داده می‌شود. اگر آزادی می‌خواهی می‌توانی به فرانسه سفر کنی، ولی اگر رهایی می‌خواهی باید به زندان برگردی.
فیلم

فیلم "چشم و گوش بسته"، کمدی شوخ و جفنگ پلیسی

مؤتمن معمولا ترجیح می‌دهد آثارش را با مردم در سینما تماشا نکند، اما «چشم و گوش بسته» را با مردم تماشا کرده است. این فیلم برایش تنها حکم یک فیلم کمدی را ندارد که صرفا برای فروش ساخته شده باشد. می‌گوید این فیلم هم برایش یک تجربه است.
فیلم «معکوس» چگونه جهانی است؟

فیلم «معکوس» چگونه جهانی است؟

با ورود شخصیت ندا، معکوس از نظر نوع روایت انتخابی و از نظر بافت تصویری دچار نوعی تحول ناخواسته می‌شود. تحولی که فیلم را از یک محلول سراسر یکدست به یک اثر چندپاره و سردرگم تبدیل می‌کند.
فیلم
درباره «جوکر» ساخته تاد فیلیپس

فیلم "جوکر" فرصتی استثنایی برای کاسب‌کار‌ها؟

حتی از همان زمان که فیلم در جشنواره جهانی فیلم ونیز به نمایش درآمد و در همان جشنواره شیر طلای سن‌مارکوی بهترین فیلم را کسب کرد بازوی تبلیغاتی و بازاریابی شرکت برادران وارنر «جوکر» را تا حد یک پدیده فرهنگی همه‌گیر تبلیغ کرد.
سریال کرگدن، نمایش یک مافیای بزرگ

سریال کرگدن، نمایش یک مافیای بزرگ

چند خط داستان به عنوان ویترین یک سریال جدید کافی است تا مخاطب تکلیف خودش را بداند. چالش، مافیا و یک گروه پنج نفره که رفاقتی صمیمی دارند؛ عباراتی آشنا که چند وقتی است هر سریالی در شبکه نمایش خانگی تولید می‏شود حداقل یکی از این‌ها را در خلاصه داستان خود دارد.
فیلم

فیلم "کلوپ همسران" یک کمدی رمانتیک

بحث کمدی رمانتیک در ایران جدی گرفته نشده است. شما ساختار سه‌پرده‌ای کلاسیک را به کار می‌برید و از جنگ زن و مرد که پایه ژانر کمدی رمانتیک است بهره می‌گیرید تا به موضوعات و انتقاد‌های اجتماعی بپردازید.
تجربه زندگی پس از مرگ در فیلم
گفتگو با امیر شیرمحمدی، کارگردان فیلم «زنده باد مرگ»

تجربه زندگی پس از مرگ در فیلم "زنده باد مرگ"

در واقع چند جوان دانشجوی پزشکی برای اینکه به پدیده مرگ پی ببرند، تصمیم می‌گیرند تجربه زندگی پس از مرگ را خودشان تجربه کنند. فارغ از اینکه کارگردان در این فیلم چه نگاهی به این موضوع داشته، اما مخاطب تا پایان با فیلم و شخصیت‌هایش همراه می‌شود و فیلم را دوست خواهد داشت. 

"روزی روزگاری... در هالیوود"؛ روایتی واقعی از زندگی "رومن پولانسکی"

وقتی صحبت از اتفاقی که برای رومن پولانسکی افتاد، می‌شود، درباره تراژدی‌ای صحبت می‌کنیم که برای اغلب انسان‌ها قابل درک نیست. منظورم به شارون و نوزاد به دنیا نیامده‌اش است که به راستی بدون اینکه به دنیا بیاید، زندگی کرد. حتی گفتن این جمله هم احمقانه است.
فیلم زغال؛ خانواده‌هایی که می‌سوزند
گفتگو با اسماعیل منصف، کارگردان فیلم «زغال»

فیلم زغال؛ خانواده‌هایی که می‌سوزند

قصه پدری تکیده و مستمند که زیر بار اندوهی که زندگی پیش روی او می‌گذارد در حال له‌شدن است. شاید از ظاهر این خط داستانی کوتاه نکته دندان‌گیری جلب‌توجه نکند، اما در باطن و از هر حیث زغال فیلم متفاوتی از کار درآمده که توجه اغلب منتقدان را به خود جلب کرده است.
۵