سیگنال مرموز نوری از فضا

سیگنال مرموز نوری از فضا

نوسانات روشنایی با دامنه ایی مشابه در NGC ۷۷۹۳ P۱۳ مشاهده شده است، یکی دیگر از منابع تابش اشعه ایکس، که شامل یک ستاره نوترونی است.
کشف راز «آغاز هستی»

کشف راز «آغاز هستی»

با آن که عصر دوباره یونیده شدن، لحظه‌ای اساسی در تاریخ جهان هستی است، دانشمندان اطلاعات بسیار کمی در مورد آن دارند. اما تقریبا می‌دانند که چه اتفاقی افتاده است.
کشف زندگی با

کشف زندگی با " آوردن نمونه از مریخ"

ناسا و آژانس فضایی اروپا در پروژه مشترکی روی طرح جسورانه‌ای کار می‌کنند، تا با فرستادن یک سیاره‌نورد به مریخ، سنگ‌هایی را جمع‌آوری کنند و به زمین بیاورند.
قدیمی‌ترین ابزار علمی جهان

قدیمی‌ترین ابزار علمی جهان

برخی از ایشان فن اسطرلاب را شریف‌ترین شاخه ریاضی و اسطرلاب را شریف‌ترین ابزار علم نجوم می‌دانستند؛ به‌طوری‌که درستی این علم به‌درستی کارکرد اسطرلاب است و دقت محاسبات نجومی وابسته به آن.
چقدر طول می‌کشد به مریخ برسیم؟

چقدر طول می‌کشد به مریخ برسیم؟

اخیراً سازمان فضایی ناسا برای فرستادن فضانوردان به سیاره مریخ برنامه‌ای را در پنج گام آغاز کرده است. اما در نهایت سفر رفت و برگشت دست کم سه سال طول می‌کشد.
سفر در زمان با

سفر در زمان با "کرم چاله‌ها"؟!

اگر کرم‌چاله‌ای در مرکز کهکشان ما پنهان شده باشد، احتمالاً ستارگان کهکشان ما، تحت تأثیر جاذبه ستارگانی هستند که در سوی دیگر آن کرم‌چاله وجود دارند.
کشف یکی از نخستین کهکشان‌های کاینات

کشف یکی از نخستین کهکشان‌های کاینات

این کهکشان یکی از قدیمی‌ترین کهکشان‌های مشاهده شده از سوی انسان تا زمان حاضر است. قدمت خود کاینات به شکل فعلی آن اندکی کمتر از ۱۴ میلیارد سال محسوب می‌شود.
مأموریت تاریخی اولین

مأموریت تاریخی اولین "تیم فضانوردان زن"

در تاریخ راهپیمایی‌های فضایی ناسا و دیگر سازمان‌های فضایی جهان، این اقدام بی‌سابقه بوده و این دو فضانورد توانستند نام خود را به‌عنوان اعضای اولین تیم زنانه راهپیما در بیرون از ایستگاه فضایی بین‌المللی در تاریخ ثبت کنند.
خطر‌های فضایی که زمین را تهدید می‌کنند

خطر‌های فضایی که زمین را تهدید می‌کنند

به این ترتیب آن قدر زباله در این مدار زیاد می‎شود تا جایی که دیگر نمی‎توانیم ماهواره‎ای در این مدار قرار دهیم؛ زیرا هر ماهواره‎ای که پرتاب کنیم به دلیل این برخورد‌ها آسیب می‎بیند و باعث به وجود آمدن زباله‎های فضایی بیشتری می‎شود و شرایط را خطرناک‎تر خواهد کرد.
۱۰ نکته شگفت‌انگیز درباره منظومه شمسی

۱۰ نکته شگفت‌انگیز درباره منظومه شمسی

اگرروزی بتوانیم به سیارات گازی منظومهٔ شمسی سفر کنیم، ممکن است پای‌تان را که از سفینه بیرون بگذارید، کمی جا بخورید. چون سیاره‌های مشتری، زحل، اورانوس، نپتون سطح جامد ندارند.

"کهکشان راه شیری" خورده خواهد شد؟

هاله‌ی ستاره‌ای آندرومدا از کهکشان راه‌شیری خیلی بزرگ‌تر و پیچیده‌تر است که نشان می‌دهد کهکشان‌های بسیار بیش‌تری را خورده است که احتمالاً بزرگ‌تر بوده‌اند.
۳