کسوفی که نظریه

کسوفی که نظریه "فضا-زمانی" اینشتین را ثابت کرد

بر اساس نظریه‌ی نسبت عام فضا و زمان در کنار هم بافتاری چهاربعدی را شکل می‌دهند که به آن فضا-زمان می‌گویند. فضا-زمانی که طبق گفته‌ی اینشتین تغییر شکل نیز می‌دهد و همه چیز در میان آن در حال حرکت است.
دورافتاده ترین جرمی که بشر دیده است

دورافتاده ترین جرمی که بشر دیده است

آلتیما تولی که ترکیبی از یخ و غبار است در منطقه‌ای به نام کمربند کویپر (همچنین موسوم به کایپر) حدود یک و نیم میلیارد کیلومتر دورتر از پلوتون دور خورشید می‌گردد.
به اینترنت ماهواره‌ای نزدیک می‌شویم
پیش‌بینی رشد جهشی نسل آینده اینترنت طی ۸ سال

به اینترنت ماهواره‌ای نزدیک می‌شویم

در حال حاضر، در فاصله حدود ۳۶هزارکیلومتر، مدار مناسبی به نام «مدار زمین‌ثابت» وجود دارد که در آن ماهواره‌ها روزی یک دور گردش می‌کنند. تقریبا تمام ترافیک ارتباطات ماهواره‌ای امروزی اعم از داده و پخش، از این ماهواره‌ها عبور می‌کند. مزیت «مدار زمین‌ثابت» این است که آنتن‌هایی که با ماهواره داده‌ها را تبادل می‌کنند، نیازی به حرکت ندارند. با این حال، ارسال یک سیگنال در مسافت‎های دور به یک آنتن سنگین و پرقدرت نیاز دارد و مسافت رفت و برگشت به «مدار زمین‌ثابت» یک تاخیر چندلحظه‎ای را به سیگنال‌ها اضافه می‌کند.
ماه گرفتگی آغاز شد

ماه گرفتگی آغاز شد

ماه در تهران ساعت ۷ و ۱۳ دقیقه صبح دوشنبه غروب می‌کند و حدود ۹ دقیقه از آغاز خسوف را می‌توان مشاهده کرد، زیرا پیش از گرفت کامل ماه با خورشید دیگر قابل رویت نیست.
آیا بیگانگان فضایی به جستجوی زمین آمده‌اند؟
گفتگو با رییس گروه نجوم دانشگاه هاروارد

آیا بیگانگان فضایی به جستجوی زمین آمده‌اند؟

بله. در ۱۹ اکتبر ۲۰۱۷، تلسکوپ پان‌استارز در هاوایی یک شی غیرعادی را در آسمان تشخیص داد. آنقدر سریع حرکت می‌کرد، که منشاءش بایستی فراتر از منظومۀ شمسی ما می‌بود که یعنی اولین مهمان از فضای بیرونی بود که از آن خبردار شدیم. نامش را "اومواموا" گذاشتند.
سیگنال‌های رادیویی مرموز از اعماق فضا

سیگنال‌های رادیویی مرموز از اعماق فضا

در میان مجموعه‌ای از ۱۳ فوران سریع رادیویی ردیابی شده موسوم به "اف آر بی"، یک سیگنال تکرارشونده خیلی غیرعادی وجود داشت که از همان منبع در حدود ۱.۵ میلیارد سال نوری می‌رسید.
این سیاره چند ایستگاه فضایی لازم دارد؟

این سیاره چند ایستگاه فضایی لازم دارد؟

امروزه ایستگاه فضایی بین‌المللی تنها جایی است که افرادی در آن (حداکثر شش نفر در یک زمان) بیرون از زمین زندگی می‌کنند. این یک سفر تکنولوژیکی اختیاری و گران‌ترین چیزی است که بشریت تاکنون ساخته است. ۱۵ کشور عضو آن زیر نظر ایالات متحده و روسیه بیش از دو دهه است که بیشتر از صد میلیارد دلار هزینه کرده‌اند.
تصاویر

تصاویر "سرزمین عجایب زمستانی" مریخ

تصاویر ارسالی مارس اکسپرس، که از سوی آژانس فضایی اروپا برای کاوش سیاره مریخ پرتاب شده، نشاندهنده "یک سرزمین عجایب زمستانی" در این سیاره سرخ است.
۳