آیا
بررسی نظریه " جهان توده"

آیا "گذر زمان" یک توهم است؟!

در فضا-زمان سه بعد فضا و یک بعد زمان درهم ادغام می‌شوند و یک محیط پیوسته چهار بعدی را ایجاد می‌کنند. با ترکیب فضا و زمان و ایجاد یک محیط خمیده واحد، فیزیکدان‌ها توانسته‌اند تئوری‌های فیزیک را هم در سطح کیهانی و هم در بعد اتمی ساده‌سازی کنند.

"اسپیس‌ایکس" مامور ارسال محموله به "دروازه" ناسا

بنابر این قرارداد به عنوان اولین قرارداد خدمات لجستیک "دروازه" که به یک شرکت آمریکایی اعطا می‌شود، شرکت اسپیس‌ایکس موظف است مواد و تدارکات، آزمایشات و موارد تحت فشار و بدون فشار را به ایستگاه "دروازه" تحویل دهد.
۵ حقیقت شگفت‌انگیز درباره گرانش

۵ حقیقت شگفت‌انگیز درباره گرانش

این رابطه توسط سیستمی از معادلات دیفرانسیل با مشتقات پاره‌ای به نام معادلات میدان اینشتین نمایش داده می‌شوند. نظریه‌های اینشتین به این معنا است که زمان و فضا در واقع توسط اجرام عظیم مانند سیارات و خورشید خم شده است.
از کاوشگر خورشیدی
کاوشگر خورشیدی "پارکر" اولین کاوشگری است که به یک ستاره نزدیک شده است

از کاوشگر خورشیدی "پارکر" چه می‌دانید؟

در ابتدا قرار بود "پارکر" سال ۲۰۱۵ به فضا پرتاب شود. تاریخ پرتاب سپس تا تابستان ۲۰۱۸ به تعویق افتاد و در نهایت ۱۱ اوت به عنوان تاریخ نهایی پرتاب انتخاب شد که در آخرین لحظات به ۱۲ اوت ۲۰۱۸ موکول شد.
فضانوردان چگونه قرنطینه می‌شوند؟

فضانوردان چگونه قرنطینه می‌شوند؟

فضانوردان ناسا که با شاتل فضایی به ایستگاه فضایی بین المللی می‌رفتند هم قرنطینه‌های پیش از پرواز را انجام می‌دادند، همچنین کارشناسان ده روز پیش از پرواز از آن‌ها کلیه آزمایش‌های مرتبط با سلامت را به عمل می‌آوردند که با نام L-۱۰ شناخته می‌شد.
کهکشان پنبه‌ای

کهکشان پنبه‌ای

تشخیص و تفکیک واضح بازو‌های مارپیچی این کهکشان از یکدیگر، امکان‌پذیر نیست. ظاهر تکه تکه و ناپیوسته این کهکشان، ظاهری شبیه به پنبه به آن می‌دهد.
۵ فاجعه فضایی که باعث تراژدی شدند

۵ فاجعه فضایی که باعث تراژدی شدند

برخورد این قسمت باعث ایجاد شکافی در" لبه حمله بال" (قسمت جلویی بال) شد و هنگام بازگشت به زمین و در جو که شاتل با گرمای زیادی روبرو بود، دمای زیاد و گاز‌های گرم باعث شکسته شدن بال از داخل و در نتیجه تکه‌تکه شدن شاتل شد.
کرونا در فضا؟!
مقررات بازگشت فضانوردان سختگیرانه‌تر می‌شود

کرونا در فضا؟!

تمامی چهار فضانورد ما، دو هفته قبل از پرتاب، در قرنطینه به سر می‌برند. این کار اطمینان می‌دهد که این افراد بیمار نیستند، و این که پس از رفتن به ایستگاه فضایی مبتلا به بیماری نخواهند شد. این مرحله، «تثبیت سلامت» نام دارد.
نزدیک شدن یک سیارک خطرناک به زمین

نزدیک شدن یک سیارک خطرناک به زمین

این سیاره هنگام داشتن نزدیکترین فاصله از زمین، ۱۶ برابر از کره ماه دورتر خواهد بود. مدار سیارک بین مدار‌های زمین و مریخ قرار دارد، نزدیک شدن بعدی آن به سیاره ما در ۱۸ مه ۲۰۳۱ رخ خواهد داد.
تابلویی زیبا از شکل‌گیری ستارگان
"تلسکوپ فضایی هابل" ثبت کرد

تابلویی زیبا از شکل‌گیری ستارگان

در این صحنه خیره‌کننده، علاوه بر ابری متشکل از گاز و غبار، ستارگان جوان و بزرگی را می‌بینیم که آن را احاطه کرده‌اند و می‌توانند منبع خوبی برای بررسی ستارگان بزرگ باشند.
آزمایش موفق اولین موشک مافوق صوت آمریکا

آزمایش موفق اولین موشک مافوق صوت آمریکا

براساس این گزارش این موشک می‌تواند تا پایان سال میلادی جاری به مرحله تولید برسد و عملیاتی شود. نمونه اولیه این موشک در اکتبر سال ۲۰۱۷ برای پرواز با سرعت تعیین شده با موفقیت آزمایش شده بود.
تصویر ناسا از یک کهکشان مارپیچی

تصویر ناسا از یک کهکشان مارپیچی

این کهکشان مارپیچی ان‌جی‌سی ۳۸۸۷ نام دارد و ۶۰ میلیون سال نوری از سیاره زمین فاصله دارد و برای نخستین بار در تاریخ ۳۱ دسامبر ۱۷۸۵ میلادی توسط ادوین هابل رصد شد.
ملاقات غول‌های گازی
مهمترین رویداد‌های نجومی آخرین سال قرن خورشیدی

ملاقات غول‌های گازی

ساعت ۸ و ۵ دقیقه صبح چهارشنبه ۲۰ فروردین ماه به وضعیت بدر می‌رسد، ولی در شب قبل آن می‌توان در آسمان کشور ماه را در حالت ابرماه مشاهده کرد.
۵