چرا در دوره شاه‌عباس کسی ناهار نمی‌خورد؟

چرا در دوره شاه‌عباس کسی ناهار نمی‌خورد؟

پلو‌ها جایگاه ویژه‌ای در وعده شام داشتند؛ قاورمه‌پلو (قرمه‌پلو)، بریان‌پلو، نرگسی‌پلو، لیموپلو، به‌لیموپلو، قبولی‌مرصع و ... از انواع غذا‌هایی بود که برنج در آن‌ها نقش اصلی را داشت و در دوره صفوی مورد علاقه مردم ایران بود.
اسرا انجمن

اسرا انجمن "باغ میکده"

با این‌حال، نباید این مسئله را نادیده گرفت که شعار نابودکردن قاجارها، به عنوان نیت اصلی اعضای انجمن سرّی «باغ‌میکده»، به احتمال بسیار زیاد برخاسته از نیت بابی‌ها بود و آن‌ها در این رویکرد، نقشی محوری را ایفا می‌کردند.
ابتهاج چگونه رئیس بانک ملی شد؟
مدیر تکنوکرات

ابتهاج چگونه رئیس بانک ملی شد؟

با این حال روشن است که ابتهاج نمی‌توانست موقعیت و وجهه مستقل خود را در بانک ملی و بعد‌ها در سازمان برنامه بدون برخورداری از حمایت یک نفوذ قدرتمند حفظ کند.
ماجرای پِهِن اسب در قلیان درباریان صفوی
شاه عباس از توتون وتنباکو بیزار بود

ماجرای پِهِن اسب در قلیان درباریان صفوی

واردات توتون و تنباکو، تا زمان مرگ شاه‌عباس، ممنوع شد و متخلفان به اشد مجازات می‌رسیدند؛ اما چه حاصل که بعد از درگذشت شاه مقتدر صفوی، دوباره آفت دخانیات به جان ایرانیان افتاد و ماندگار شد!
هخامنشیان علیه میوه‌های وارداتی

هخامنشیان علیه میوه‌های وارداتی

هنگامی که خشایارشا متوجه شد آن انجیر از ایران نیست، از خوردن آن امتناع و ورود این میوه را به بازار قدغن کرد و دستور داد تا کشاورزان ایرانی، آن را در باغ‌های خود پرورش دهند تا از این پس ناچار نباشند آن را از بیگانگان خریداری کنند.
رشوه‌هایی که صرف کشتن

رشوه‌هایی که صرف کشتن "امیرکبیر" شد

خستین سلاح امیرکبیر برای جلوگیری از رشوه‌خواری، پاک‌دستی خودش بود؛ همه می‌دانستند که او را نمی‌توان به هیچ‌قیمتی خرید و همین مسئله، وی را در برابر تیر‌های تهمت مصون نگه می‌داشت.
عاقبت

عاقبت "لیاخوف"

وقتی مجلس اول به توپ بسته شد، مردم در غارت اموال و فر‌ش‌های مجلس، روی قزاقان لیاخوفی را سفید کردند حتی به درختان حیاط مجلس نیز رحم نکردند!
راز یخچال‌های ۴۰۰ ساله مشهد!

راز یخچال‌های ۴۰۰ ساله مشهد!

در فصل زمستان، مسئول یخچال، آب را از نهر نادری که از وسط بالاخیابان عبور می‌کرد، به مخزن یخچال می‌رساند و پس از یخ‌زدن یک لایه ۱۰ سانتی‌متری آب، روی آن را با کاه می‌پوشاند و دوباره آب را وارد مخزن می‌کرد تا به همان ترتیب، یخ بزند.
چطور رضاخان، رضاشاه شد نه رئیس‌جمهور؟

چطور رضاخان، رضاشاه شد نه رئیس‌جمهور؟

رضاخان به تهران برمی‌گردد و از اکثریت مجلس می‌خواهد لایحه را پس بگیرند؛ دوازدهم فروردین اعلامیه‌ای منتشر می‌شود؛ او اعلام می‌کند «نهاد سلطنت مشروطه بهترین دژ در برابر بلشویسم است.
امیرکبیر و

امیرکبیر و "مهندسی معکوس" کالاهای وارداتی

امیر با توجه به این وضعیت، دو روش راهبردی را در پیش گرفت؛ نخست، عوارض گمرکی را تا حد امکان بالا برد و دوم، بخشی از بودجه کشور را در اختیار صنعتگران خوش‌قریحه گذارد تا مشابه کالا‌های خارجی را در داخل کشور تولید کنند.
عهدنامه
روابط ایران و عثمانی در طول تاریخ

عهدنامه "قصرشیرین"، تعیین مرزهای غربی ایران

شکست چالدران در ۱۵۱۴ که منجر به تصرف تبریز و عقب نشینی شاه تا اردبیل شد سرآغاز ضعف نظامی عمومی دولت صفوی در برابر عثمانی بود که حدود ۱۰۰ سال طول کشید.
خودرو سازی در ایران از کجا شروع شد؟

خودرو سازی در ایران از کجا شروع شد؟

تاریخ صنعت خودرو ایران تا پیش از سال ۱۳۴۰ خلاصه می‌شد در دو کارخانه مونتاژ. یکی شورولت که آقای اخوان داشت و یکی مونتاژ فیات ایتالیا. اما فیات خیلی جدی نبود؛ یک گاراژ بود که قطعات را از ایتالیا می‌آوردند و در آنجا سوار می‌کردند و می‌فروختند.
عکاسی که تاریخ ایران را ماندگار کرد

عکاسی که تاریخ ایران را ماندگار کرد

اما شاید بتوان مهم‌ترین عکس‌های سوروگین را ثبت خاطرات نهضت مشروطیت ایران دانست. صد‌ها عکس او از مجاهدان مشروطه و اجتماعاتی که در این رویداد مهم تاریخ ایران تشکیل شد، برای نگاشته‌های مورخان معاصر، سندی مهم و برای علاقه‌مندان به تاریخ، میراثی درخور و ماندگار است.