میهمان‌نوازی و دروغ‌گویی ایرانیان در سفرنامه دکتر پولاک
نظر طبیب خاص ناصرالدین شاه درباره مردم ایران

میهمان‌نوازی و دروغ‌گویی ایرانیان در سفرنامه دکتر پولاک

ایرانی دوست دارد میهمانی بدهد، فرودست‌ترین نوکران نیز حاضر است تمام حقوق ماهانه‌اش را صرف یک پذیرایی از دوستان کند. با وجود این از مفهوم میهمان نوازی خبر ندارد. وی فقط از آن جهت میهمانی می‌دهد که آن‌ها نیز متقابلاً میهمانش کنند
وزیر یا تربیت‌کننده ناصرالدین شاه
۱۶۷ مین سالگرد عزل امیرکبیر

وزیر یا تربیت‌کننده ناصرالدین شاه

«به این طفره‌ها و امروز و فردا کردن و از کار گریختن در ایران به این هرزگی حکماً نمی‌توان سلطنت کرد. گیرم من ناخوش یا مُردم، فدای خاک پای همایون، شما باید سلطنت بکنید یا نه؟» شاید باور نکنید، ولی این سخنان را امیرکبیر به ناصرالدین شاه می‌گوید. او سعی کرد شاه را تربیت کند و هنر کشورداری بیاموزد. ناموفق نبود، ولی شاید اگر شاه تربیت‌پذیرتر می‌بود روزی میرزاتقی عزل و فرمان قتلش صادر نمی‌شد.
بازاریانی که به مصدق پیوستند
نقش بازار در ملی شدن صنعت نفت

بازاریانی که به مصدق پیوستند

زمانی که جبهـه ملـی بـه عنوان یک گروه مخالف قوی علیه قدرت دربار مبـارزه می‌کرد، بسیاری از بـازاری‌ها از ایـن جبهـه حمایـت کردند.
دست کمک ترومن به سمت شاه
اصل چهار ترومن و گستره فعالیت آن در ایران

دست کمک ترومن به سمت شاه

آمریکا سود خود را در ایجاد ایران مستقل و قدرتمند در برابر کمونیست‌ها می‌دید
ورود لباس فرنگی
نخستین‌بار که ایرانیان جامه‌فرنگی پوشیدند

ورود لباس فرنگی

گسترش لباس اروپایی در سراسر جهان، در سده نوزدهم و اوایل سده بیستم، تا حد زیادی ناشی از قدرت اقتصادی و سیاسی اروپا بود و در نتیجه پرستیژ ناشی از آن.
درگذشت سید اصلاح‌طلب
سیدجمال‌الدین اسدآبادی در شکل‌گیری جریان سوم

درگذشت سید اصلاح‌طلب

مشکل اساسی در راه مبارزه با استعمار، که حتی سبب توقف مقاومت و اصلاحات در کشور‌های اسلامی شد، بر سر نحوه رویارویی با غرب و جبران عقب‌ماندگی‌ها بوده است که در نهایت موجب جدایی و رویارویی افراد و افکار مختلف درون این کشور‌ها شد.
روزهای آخر مصدق

روزهای آخر مصدق

محمد مصدق، نخست‌وزیر ایران، نمایندگی چند دوره مجلس شورای ملی، وزارت مالیه، وزارت دادگستری و استانداری فارس و آذربایجان را برای مدتی بر عهده داشت. اما در میان همه این مسوولیت‌ها که اغلب دوران کوتاهی هم داشتند، خدمات او در دوران نخست‌وزیری‌اش بیش از همه چشمگیر و اثرگذار بوده است؛ خدماتی که با سرسختی و سماجت او نهایتا منجر به ملی شدن صنعت نفت ایران شد و لقب «رهبر نهضت ملی‌شدن نفت» را به نامش ثبت کرد.
چرا کمبوجیه به مصر لشکر کشید

چرا کمبوجیه به مصر لشکر کشید

لشکرکشی کمبوجیه به مصر به خاطر یک زن رخ داد. زیرا وقتی کمبوجیه آگاه شد که زنان مصری در عشق‌ورزیدن برتر از دیگران‌اند، نزد آماسیس پادشاه مصر فرستاد، و از یکی از دخترانش برای ازدواج خواستگاری کرد. اما پادشاه دختری از خودش به او نداد، زیرا از آن بیم داشت که مبادا با او نه در شأن همسر، بلکه در شأن کنیز رفتار شود. پس نئیتِتیس، دختر آپریاس را فرستاد.
چهره مرموز سیدضیاء
زندگی سیاسی «سیدعنعناتی*» از زبان خودش

چهره مرموز سیدضیاء

همچنین رضاخان از دور خوردن خود توسط سیدضیاء نیز وحشت داشت. نکته جالب دیگر در اینجاست که تمام فکر‌ها و برنامه‌هایی که سیدضیاء در دست اقدام داشت، رضاخان بعد‌ها در زمان پادشاهی خود همان برنامه‌ها را به نام خودش پیاده کرد. «سیدضیاء عامل کودتا» چهار بخش کلی دارد.
وقتی روس‌ها سنندج را گرفتند

وقتی روس‌ها سنندج را گرفتند

شیوع بیماری در میان سربازان روس سبب شد در روز ۲۲ مه ۱۹۱۶ دست به عقب‌نشینی زدند. اگرچه روس‌ها به هدف خود یعنی رسیدن به نیرو‌های بریتانیا نرسیدند، اما دولت موقت در کرمانشاه سقوط کرد و مهاجران به قصرشیرین و از آنجا به عثمانی گریختند.
نقش انگلیسی‌ها در کودتای سوم اسفند

نقش انگلیسی‌ها در کودتای سوم اسفند

این نقش، بسیار عمیق و گسترده بوده و نادیده گرفتن آن امری خطرناک و گمراه‌کننده است. هم از جهت قضاوت تاریخی و هم از جهت توجه به مناسبات منطقه‌ای و جهانی ایران و هم از منظر منافع راهبردی ملی ایران در مناسبات با قدرت‌های بزرگ.
رضاشاه دنبال رضایت خارجی‌ها
جهت‌گیری رضاشاه

رضاشاه دنبال رضایت خارجی‌ها

این فکر را نمی‌توان از نظر دور داشت که صرف همین سیاست، تنها در زمانی می‌توانست کارآیی لازم را داشته باشد که از همان ابتدای به قدرت رسیدن رضا‌خان و حکومت نظامی او، دولت شوروی و انگلیس هر دو بر سر کودتایی که توسط سیدضیاء و رضاخان انجام گرفته بود به توافق رسیده باشند.
نگاه تاریخدانان به کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹

نگاه تاریخدانان به کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹

ژنرال آیرونساید در ملاقات با شاه قول داده بود که در آینده، قزاق‌ها فقط و فقط زیر نظر فرماندهان ایرانی انجام وظیفه خواهند کرد. پس از اخراج افسران روسی، ابتدا سرهنگ اسمایس انگلیسی و سپس سردار همایون فرماندهی نیروی قزاق را به عهده گرفتند.
نقش دولت هویدا در اقتصاد دهه ۴۰ و ۵۰
نخست‌وزیری امیرعباس هویدا از نگاه سعید لیلاز

نقش دولت هویدا در اقتصاد دهه ۴۰ و ۵۰

هویدا کوچک‌ترین اشرافی نه در سیاست‌های تولید، نه در سیاست‌های مالی و نه در برنامه‌ریزی‌ها و نه روی هزینه‌ها و نه در تنظیم درآمد‌های نفتی در اقتصاد کشور نداشت و اجازه دخالت هم در این ماجرا به او داده نمی‌شد و حتی بهترین دوست خود - علینقی عالیخانی - را با وجود آن سوابق درخشان در سال ۱۳۴۸ کنار می‌زند.
۵