ایزد گنه ببخشد و دفع
روایتِ "عبدالله مستوفی" از شیوع یک بیماری مسری در دوران قاجار

ایزد گنه ببخشد و دفع "وبا" کند

مستوفی البته در این بخش به همین اندازه بسنده کرده و غیر از اشاره‌ای کوتاه به نگرانی شاه برای حفظ جان خود، چیز بیشتری از وبای سال ۱۳۲۲ ننوشته؛ وبایی که گویا بسیار گسترده بوده و برای نخستین‌بار، بحث قرنطینه را به صورت ملی پیش آورد.
تاریخ گیاه‌درمانی در ایران

تاریخ گیاه‌درمانی در ایران

طب سنتی در ایران سلامت‌محور بوده و در آن تغذیه سالم، فعالیت بدنی و استراحت اهمیت زیادی دارد. در این راستا برای شناسایی و کشف خاصیت‌های درمانی مواد غذایی و گیاهان تلاش زیادی صورت گرفته است.
املاک رضاخانی

املاک رضاخانی

محمد رضا کائینی از محققان و آرشیویست‌های مطرح تاریخ معاصر ایران به مناسبت انتشار عکسی ویژه از رضا شاه قبل از به قدرت رسیدن در توضیح چرایی محرمانه بودن و اهمیت آن عکس نوشته بود:
ابولحسن ابتهاج؛ مرد میدان عمل
درآمدی بر فعالیت‌های سازمان برنامه در زمان ریاست ابوالحسن ابتهاج

ابولحسن ابتهاج؛ مرد میدان عمل

حیطه اختیارات سازمان برنامه همان طور که گفته شد، اتکای ابتهاج به شخص اول مملکت بود و اگر حمایت‌های پیدا و پنهان محمدرضاشاه نبود او نمی‌توانست چهار سال و نیم در برابر اعمال فشار وزیران و نمایندگان دوام آورد.
تورم کمرشکن در دوره پهلوی

تورم کمرشکن در دوره پهلوی

به‌منظور ارائه کارکرد اقتصادی خانواده، دو شاخص را می‌توان موردتوجه قرار داد. معیار اول، تعداد صنایع خانگی است، چراکه این صنایع در درون خانه و به وسیله اعضای خانواده تهیه شده و برای ساختن کالا، به هیچ یک از اعضا دستمزدی پرداخت نمی‌شد.

"حاجی واشنگتن"؛ اولین سفیر ایران در نیویورک

در مردادماه سال ۱۲۶۷ هنگامی که ناصرالدین‌شاه تصمیم گرفت هیئتی را به عنوان سفارت، به آمریکا بفرستد، حسینقلی‌خان مأمور انجام این کار شد و با هیئتی ۱۰ نفره، راه ینگه دنیا را پیش گرفت. مأموریت حسینقلی‌خان یک‌ساله بود
نامزدی جمالزاده در نوبل ۱۹۶۹

نامزدی جمالزاده در نوبل ۱۹۶۹

در آرشیو‌های آکادمی نوبل آمده است که یی‌پیتز‌آسموسن، ایران‌شناس و استاد دانشگاه کپنهاگ، این نویسنده ایرانی را به آکادمی نوبل پیشنهاد کرده بود.
کودتا علیه شاه نابینا

کودتا علیه شاه نابینا

شاه‌عباس که در تاریخ از او همچون کوروش و داریوش هخامنشی با لقب «کبیر» یاد شده است، طی ٤١‌سال حکمرانی، پادشاهی صفوی را به اوج شکوه رساند و بر سیاست برخورد از موضع ضعف با امپراتوری عثمانی خط بطلان کشید.
تجددگرایی، نتیجه انقلاب مشروطه

تجددگرایی، نتیجه انقلاب مشروطه

آن‌ها بر این اعتقاد بودند که «از ازدواج قریحه آسیایی و اروپایی ممکن است تجدد و نهضتی برپا شود و باز شرق جانشین غرب گردد و تاریخ بازی خود را از سرگیرد.
بیماری‌های واگیردار درعصر قاجار

بیماری‌های واگیردار درعصر قاجار

کمی پس از اتمام جنگ جهانی اول بواسطه تأثیرات جنگ روی وضعیت بهداشت جهانی و سوء تغذیه و کمبود مواد غذایی در اغلب کشور‌های جهان، از جمله ایران آنفلوانزایی شایع شد که بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون نفر از جمعیت جهان را قربانی گرفت.
اشتباه ملکم‌خان و روشنفکران مشروطه

اشتباه ملکم‌خان و روشنفکران مشروطه

با این حال اندیشه‌ورزی او در باب قانون بدون اشکال نبود. نقد اولی که می‌توان به روشنفکران این دوره و من‌جمله ملکم وارد دانست این است که آن‌ها آنقدر که به قانون می‌اندیشیدند به ضمانت اجرایی قانون نمی‌اندیشیدند.
امیرکبیر؛ تکنوکرات شهید
امیرکبیر نخستین سیاستمدار اصلاح‌طلب ایران

امیرکبیر؛ تکنوکرات شهید

در میان شهیدان تاریخ معاصر ایران نام تکنوکرات‌ها کمتر به چشم می‌آید، اما امیرکبیر نه‌تنها نخستین تکنوکرات ایران که نخستین تکنوکرات شهید ایران بود. قبل از آنکه هیچ شاهی یا هیچ روشنفکری یا هیچ چریکی شهید شود.
ردپای راکفلر در فرار شاه به آمریکا

ردپای راکفلر در فرار شاه به آمریکا

تنها فردی که منتظر شاه مخلوع ایران بود، مدیر ارشد بانک «چیس منهتن» بود که نه‌ تنها برای پذیرش شاه ایران در کاخ سفید لابی کرده بود بلکه، ترتیبات صدور روادید برای هیات همراه وی را انجام داده بود
۵