اجداد انسان امروزی، هوموساپین‌ها در آفریقا

اجداد انسان امروزی، هوموساپین‌ها در آفریقا

ناحیه مورد بحث در جنوب حوضه آبریز زامبستی در شمال کشور بوتسوانا واقع است. محققان تصور می‌کنند اجداد ما در نزدیکی مجموعه عظیمی از دریاچه‌ها به نام "ماکگادیکگادی" سکنی گزیدند که اکنون یک شوره‌زار پهناور است.
سیاست‌گذاری در مشروطه

سیاست‌گذاری در مشروطه

منظور بهار این است که اگر اجازه داده می‌شد وثوق‌الدوله با دولت نسبتا قوی خود به آشوب‌های داخلی پایان دهد و کار نیروهای سیاسی گریز از مرکز را یکسره کند دیگر نیازی به فرمانده قزاق‌ها نبود که این کار را بکند و بعد مدعی سلطنت شود.
کشف فصل گمشده از اولین رمان دنیا

کشف فصل گمشده از اولین رمان دنیا

به گفته کارشناسان، نسخه‌ای که به تازگی کشف شده توسط «فوجی وارا نوُ تِیکا» (شاعر و ادیب قرن دوازدهم ژاپن) رونویسی شده است. تصور می‌شود رونویسی «تیکا» قدیمی‌ترین نسخه موجود از کتاب اصلی است.
در‌ها که گشوده شد؛ چین در دهه ۱۹۸۰

در‌ها که گشوده شد؛ چین در دهه ۱۹۸۰

عکاس بریتانیایی آدرین برادشاو در سال ۱۹۸۴ وارد پکن شد تا از سه دهه تغییرات فرهنگی در چین عکاسی کند. «تابلو‌های بزرگ قرمزی که معمولاً در تقاطع‌ها نصب شده بودند و شعار‌هایی با تبلیغات سیاسی (پروپاگاندا) را نمایش می‌دادند؛ آرام آرام جای خودشان را به تابلو‌های تبلیغاتی تجاری دادند که اغلب برند‌های معروف وسائل الکترونیکی خارجی را نمایش می دادند؛ وسائلی که حتی در فروشگاه‌ها موجود نبود. ایده پشت این تبلیغات آگاه‌سازی مردم چین نسبت به این قضیه بود که این کشور روزی آنقدر ثروتمند خواهد شد که چنین محصولاتی را وارد کند.»
چرا اجداد ما جمجمه همدیگر را سوراخ می‌کردند

چرا اجداد ما جمجمه همدیگر را سوراخ می‌کردند

روایات مردم‌شناسی قرن بیستم در آفریقا و پلی‌نزی، می‌گویند حداقل در این موارد، از سوراخ کردن جمجمه برای درمان درد استفاده می‌شده، به عنوان مثال برای درمان درد ناشی از ضربه مغزی یا بیماری‌های عصبی.
مکمل غذایی نوزادان عصر آهن

مکمل غذایی نوزادان عصر آهن

شواهد تازه به دست آمده نشان می‌دهد که نوزادان دوران ماقبل تاریخ در بیش از ۳ هزار سال قبل با شیر حیوانات که در بطری ریخته شده بود، تغذیه می‌کردند.
مأموریت مخفی کبوتران جاسوس

مأموریت مخفی کبوتران جاسوس

اسنادی که به تازگی برملا شده‌اند نشان می‌دهند عملیات دهه ۱۹۷۰ با نام رمز «تاکانا» درباره استفاده از کبوترانی با دوربین‌های کوچک بوده، که به صورت خودکار عکس می‌گرفتند، در این عملیات از این حقیقت که کبوتران دارای توانایی فوق‌العاده‌ای هستند، کمک گرفته شده بود. کبوتران را می‌توان جایی که تا کنون هرگز ندیده‌اند رها کرد؛ درحالیکه آن‌ها همچنان می‌توانند صد‌ها مایل را برای برگشتن به خانه طی کنند.
تصاویر/ زندگی در دریای سرخ

تصاویر/ زندگی در دریای سرخ

تشکیل گروه‌های مطالعه در چین، چه در میان مسئولان ارشد و چه کارگران و کشاورزان، به روشی برای رسیدن به توافق بر سر هر چیزی، از مسائل روزمره تا اولویت‌های ملی، تبدیل شده است.
تصاویر/ عملیات نی نواز هاملین

تصاویر/ عملیات نی نواز هاملین

با احتمال شروع جنگ آلمان نازی علیه بریتانیا در هر لحظه و ترس از اینکه بمباران شهر‌های این کشور توسط آلمان کشته‌های زیادی بر جای بگذارد، نقشه‌ای برای تخلیه ۱.۵ میلیون مادر و کودک از شهر‌های بزرگ این کشور ارائه شد. طی ۳ روز از ۱ سپتامبر سال ۱۹۳۹ – زمانیکه هیتلر به لهستان حمله کرد و پیش از آنکه بریتانیا جنگ علیه آلمان نازی را اعلام کند – ۱.۵ میلیون کودک و مادر با نوزادان شیرخوار و سایر افراد آسیب‌پذیر از مناطقی که در تیر‌رس نیروی هوایی آلمان بود تخلیه شدند.
تصاویر/ هیتلر چگونه جنگ جهانی دوم را آغاز کرد؟

تصاویر/ هیتلر چگونه جنگ جهانی دوم را آغاز کرد؟

امسال ۸۰ امین سالگرد حمله به لهستان است. لهستان به خاطر خسارت‌هایی که در طی جنگ جهانی دوم متحمل شده، از آلمان درخواست غرامت کرده است. علی رغم اینکه بریتانیا و فرانسه روز سوم سپتامبر سال ۱۹۳۹ علیه آلمان جنگ اعلام کردند، نتوانستند هیچ کمک نظامی‌ای به لهستان بکنند، زیرا هیچ آمادگی‌ای برای مقابله علیه حمله ناگهانی آلمان به این کشور نداشتند.
هیتلر با اروپا همان کاری را کرد که بقیۀ اروپایی‌ها با مستعمره‌هایشان می‌کردند
بومرنگ امپریالیسم

هیتلر با اروپا همان کاری را کرد که بقیۀ اروپایی‌ها با مستعمره‌هایشان می‌کردند

بنابراین، واردات ساخت اجتماعی نژاد از مستعمره به متروپلیس با واردات تکنیک‌های سرکوب درهم‌تنیده است و تا حدی از آن قوام گرفته است. این که می‌گوییم نژاد امری مادی است بدین معناست.
زنانی که پیشمرگان هیتلر بودند

زنانی که پیشمرگان هیتلر بودند

نیرو‌های اس‌اس غذا را سرو می‌کردند، یک ساعت صبر می‌کردند ببینند دختر‌ها می‌میرند یا نه، اگر نمی‌مردند، غذا را برای هیتلر می‌بردند، اما در میان وعده‌های غذایی، این دختران جوان کاری نداشتند جز آنکه بنشیند و منتظر شوند که می‌میرند یا نمی‌میرند.
شوروی پس از
فراز و فرود اتحاد جماهیری که فرو پاشید

شوروی پس از "لنین"

یوزف استالین اگر چه یکی از بی‌رحم‌ترین رهبران سیاسی جهان در قرن بیستم بود و بی‌رحمی‌هایش هنوز هم در دنیا و کشور‌های استقلال یافته از شوروی سابق زبانزد است، اما بی‌شک بزرگ‌ترین تحولات فنی و صنعتی شوروی سابق مدیون اقدامات وی است.