اولین عکس‌های رنگی از زندگی مردم خاورمیانه؛ ۱۳۰ سال پیش

اولین عکس‌های رنگی از زندگی مردم خاورمیانه؛ ۱۳۰ سال پیش

این عکس‌ها را باید نخستین عکس‌هایی دانست که با تکنیک فتوکروم برداشته شده است؛ ترفندی که به زعم بسیاری نخستین بار فتوگلاب زوریخ در آن پیشگام است. در این میان کمپانی‌های دیگری نظیر دترویت آمریکا و کمپانی فتوکروم لندن نیز در این زمینه پیشگام هستند.
اسناد تاریخی خودکشی داور
گفتگو با ناصرالدین حسن‌زاده

اسناد تاریخی خودکشی داور

شمسی خانم مادر پرویز و همایون بود. از سویی یکی از نکاتی که اصالت این نامه را اثبات می‌کند وجود نامه‌های دیگری از داور خطاب به شمسی خانم در میان همان مجموعه‌ای است که خریداری کرده‌ام. برای نمونه نامه‌هایی است مبنی بر اینکه به همسرش خبر می‌دهد میهمان داریم. یا اینکه برای همسرش می‌نویسد صبح که می‌آمدم با خودم پول نیاوردم به راننده وزارتخانه فلان مقدار پول بده بیاورد و...
شهادتی که پدرخوانده را ۵ هزارسال زندانی کرد
با شهادت فرزند خوانده یکی از جنایتکاران جنگی قتل عام در ۱۹۸۲ گواتمالا، او به ۵ هزار سال زندان محکوم شد

شهادتی که پدرخوانده را ۵ هزارسال زندانی کرد

«به‌رغم تمام مصیبت‌هایی که لوپز بر سرم آورده بود، برایش احترام قائل بودم. اما به این فکر کردم که وظیفه‌ام است، کمک کنم او محاکمه شود؛ بنابراین در دادگاه حاضر شدم و خطاب به قاضی گفتم، اکنون وقت برقراری عدالت برای همه کسانی است که نتوانستند اینجا باشند
خاطرات پزشک آمریکایی صدام
صدام بر دار

خاطرات پزشک آمریکایی صدام

در آخرین روز‌های سال ۲۰۰۶ دیکتاتور عراقی، صدام حسین، به دار آویخته شد. مراسم اعدام ساعت ۶ بامداد در اردوگاه عدالت شهر کاظمین در شمال عراق صورت گرفت. در این اردوگاه پیشتر، نیرو‌های صدام مردم زیادی را شکنجه و اعدام کرده بودند.
روایتی تاریخی از دیدار مارگارت تاچر با فوتبالیست مشهور
مارگارت تاچر به پل گاسکویین: شما لحظه مرگ ریچارد سوم را بازی نمی‌کردید

روایتی تاریخی از دیدار مارگارت تاچر با فوتبالیست مشهور

مدارکی که بتازگی منتشر شده نشان می‌دهد مسئول روابط عمومی نخست وزیری به دلیل نمایش تیم ملی انگلیس توصیه کرد بود که از این دیدار فیلمبرداری شود چرا که "باعث تقویت این نکته می‌شود که شما با فوتبال ضدیت ندارید و فقط با اوباشگری مخالفید. "
کشاورزان و عشایر در دوره پهلوی اول
سرکوب و وابستگی

کشاورزان و عشایر در دوره پهلوی اول

در دوران پهلوی اول اساس اقتصاد ایران را اقتصاد روستایی تشکیل می‌داد و سلطه فئودالیسم همچنان در دهات ایران حکمفرما بود. اکثریت تام کشاورزان فاقد زمین بودند و از محصولی که به‌دست می‌آوردند؛ یک‌دوم تا چهار‌پنجم به آنان تعلق می‌گرفت و بقیه را مالک تصاحب می‌کرد. به علاوه کشاورز مجبور بود که به مالک زمین بیگاری بدهد و عوارض جنسی نظیر مرغ، گوسفند، تخم‌مرغ، روغن و هیزم و غیره را مجانا برای مالک فراهم کند. حق تعیین کدخدا جزو حقوق مالک بود و کشاورزان از هرگونه حقوق اجتماعی محروم بودند. عمده‌ترین ابزارهای کار در کشاورزی مانند سابق، خیش، شن‌شکن با دندانه‌های چوبی و گاهی فلزی، بیل و کلوخ کوب بود و ماشین‌آلات کشاورزی جدید به ندرت دیده می‌شد.
مصائب یک پرنسس سیگاری

مصائب یک پرنسس سیگاری

"من معتقدم که او یک فرزند نامشروع و چندین معشوقه داشته و خیلی چیزها که در سال 2018 به آن اندازۀ آن زمان رسوایی به حساب نمی‌آیند. اما به دلایلی، پرونده‌های مربوط به او بسته است. من نمی‌توانستم به این پرونده‌ها در آرشیوهای سلطنتی هستند، دسترسی پیدا کنم. این پرونده‌ها کاملاً به روی پژوهشگران بسته است."
راویت آسپنسکی از راز دراویش قونیه
سالگرد درگذشت مولوی

راویت آسپنسکی از راز دراویش قونیه

آنکه مسن‌تر بود آهسته‌تر می‌چرخید و مابقی، به خصوص جوان‌ترها، با چنان سرعتی می‌چرخیدند که نفس آدم می‌گرفت. به نظر می‌رسید بعضی از آن‌ها هنگام چرخیدن چشم‌هایشان را می‌بندند، دیگران تقریبا پایین را نگاه می‌کردند، اما هیچ یک هرگز با دیگری برخورد نمی‌کرد.
۵