تصاویر/ مردم جنوب آمریکا در زمان تبعیض نژادی
سرنوشت‌سازترین دوران‌ها در تاریخ آمریکا

تصاویر/ مردم جنوب آمریکا در زمان تبعیض نژادی

هیو مگنوم Hugh Mangum در سال‌های نخستین قرن بیستم و درست بعد از اجرایی شدن قوانین «جیم کراو» (جدایی سیاه پوستان از سفیدپوستان در همه‌ی اماکن عمومی) از زندگی و کار ساکنان جنوب عکس گرفته است. عکس‌های مگنوم زندگی روزمره، تبعیض‌های نژادی، و نابرابری را در یکی از سرنوشت سازترین دوران‌ها در تاریخ آمریکا بازنمایی می‌کند.
عکس‌های زنان آزادی‌خواه در ۱۰۰ سال پیش
اعتصاب، زندان و زندگی روزمره زنان

عکس‌های زنان آزادی‌خواه در ۱۰۰ سال پیش

"نورا اسمیت" این عکس‌های زیبا را از شرق لندن بین سال‌های ۱۹۱۴-۱۹۱۸ گرفته است. وی با "سیلویا پانکهرست" رهبر جنبش زنان آزادیخواه در "ناتینگ هیل" زندگی می‌کرد.
ثروتمند‌ترین مرد تاریخ که بود؟
مانسا موسی

ثروتمند‌ترین مرد تاریخ که بود؟

گویی شهری از صحرا عبور می‌کرد. شهری که شهروندانش، از بالاترین رده‌ها تا بردگان، جامه‌هایی دوخته شده از پارچه‌ی ابریشم زربفت ایرانی بر تن داشتند. صد شتر که بار هر کدام صد‌ها پوند طلای خالص بود نیز آن‌ها را همراهی می‌کرد.تاریخ قرون وسطی همچنان از زاویه‌ی نگاه غربی‌ها روایت می‌شود، به همین دلیل است که مانسا موسی چندان شناخته شده نیست.
هومر؛ مشهورترین شاعر یونان باستان
چهره‌های تاریخ

هومر؛ مشهورترین شاعر یونان باستان

هومر مشهورترين شاعر حماسه سراى يونان باستان است. او طى سال هاى آخر سده هشتم و اوايل سده نهم پيش از ميلاد مى زيست. در روزگار باستان مردم هفت شهر از نژاد يونانى هومر را از خود مى دانستند. اما دلايل برخى از مردم اين شهرها معتبر نبود.
تاریخچه مشهورترین عروسک جهان
باربی شصت ساله شد

تاریخچه مشهورترین عروسک جهان

برای اولین بار باربی با مو‌های قرمز، زانو‌های تاشو و چشمانی که باز و بسته می‌شدند به بازار آمد. همزمان با تغییرات ظاهری چشمگیر، تفاوت‌هایی اساسی نیز در سبک زندگی او پدیدار شد.
گاندی و رژه نمک علیه انگلیسی‌ها

گاندی و رژه نمک علیه انگلیسی‌ها

ماهاتما گاندی رهبری این رژه را به عهده داشت. او این رژه را از پایگاهش در سابارماتی در نزدیکی روستای احمدآباد شروع کرد و تا ساحل دریا در نزدیکی دندی ادامه داد
تجربه‌های ناکام یک انقلاب
انقلاب اکتبر؛ کودتای انقلابی و انقلاب اجتماعی

تجربه‌های ناکام یک انقلاب

برپایی سوسیالیسم سوای اسقاط نظم سرمایه‌دارانه، در گرو برساختن تدریجی نوعی سازماندهی آلترناتیو اجتماعی و اقتصادی و سیاسی مشارکتی نیز هست.
زندگی پادشاهان دیوانه تاریخ

زندگی پادشاهان دیوانه تاریخ

اگر شما فردی جاه طلب هستید و می‌خواهید هزاران یا میلیون‌ها نفر را زیر پرچم خود هدایت کنید احتمالاً در آینده به مشکل بر می‌خورید و یک جای کار حتما می‌لنگد.
وقت کشتار
استرالیا برای نخستین بار ابعاد کشتار بومیان را فاش کرد

وقت کشتار

طی ۱۴۰ سال تلاش استعمارگران برای بیرون راندن بومیان از سرزمین‌های اصلی شان و ریشه کن کردن آن ها، حداقل ۲۷۰ قتل عام صورت گرفته است.
اولین مراسم اسکار
امروز در تاریخ

اولین مراسم اسکار

اولین مراسم اسکار، انتشار رمان "ماجراهای هاکل‌بری"، دستگیری جاسوس اف بی آی و ...
امتیازات‌ عجیب بانک شاهنشاهی

امتیازات‌ عجیب بانک شاهنشاهی

از وجوه مالیاتی ولایات و عواید گمرکات ایران در هر منطقه که بانک شاهنشاهی شعبه دارد، به آن شعبه تسلیم و تحویل خواهد شد به مبلغی که اقلا در سال ۷۵۰ هزار تومان باشد.
راززدایی از کوروش
چهره کوروش، پادشاه ایران باستان گرفتار غبار تاریخ و دو قطبی سیاسی شده است

راززدایی از کوروش

چهره کورش، شهریاری بی‏همتا در جهان باستان را هاله‏ها و اسطوره‏های بسیاری پوشانده است. با فاصله اندکی که میان تاریخ و اسطوره وجود دارد، شخصیت‏های بزرگ تاریخی با گذر زمان، به اسطوره تبدیل می‏شوند و کورش نیز از قاعده تاریخ مبرا نبود.
افول هویدا
به بهانه صدارت امیرعباس‌هویدا پس از ترور منصور

افول هویدا

امیرعباس هویدا با سابقه طولانی در صدارت و حضور در عرصه سیاست دوران پهلوی دوم و با همراهی‏‌های بسیار به عنوان ویترین رژیم شاه شناخته شد. با آنکه همواره با سیاست‏‌های شاه همراهی می ‏کرد برخی بر آنند که در خلوت کماکان در نقش شبه‏ روشنفکری خود منتقد این سیاست‏‌ها بود.
۵