کشف نامه‌ای که کامو در دوران جنگ نوشت

کشف نامه‌ای که کامو در دوران جنگ نوشت

این چیزی است که باید از آن بر حذر باشیم و در این موقعیت است که باید هر روز و اگر لازم باشد هر ساعت به مردم یادآوری کنیم که هدف تمام مقاله‌ها، تمام برنامه‌های تلویزیونی، تمام گردهمایی‌ها و تمام اعلامیه‌ها کسانی است که مقدمات این جنگ را چیده‌اند.
شاملو پایه گذار شعر سپید نبود؟!

شاملو پایه گذار شعر سپید نبود؟!

شعر شاملو گاه تا حد یک بیانیه سیاسی تنزل پیدا می‌کند درست است که شعر سپید شعر اعتراض و روشنفکری است، اما این بدان معنا نیست که عاری ار خصوصیات شاعرانه شود و آنقدر فضای سیاسی بر آن غالب شود که تاریخ مصرف پیدا کند.
هملت؛ شعر بی‌کران

هملت؛ شعر بی‌کران

"هملت" بخشی از انتقام‌جویی شکسپیر از تراژدیِ انتقام است و به هیچ ژانری تعلق ندارد. بی‌کران‌تر از تمامی اشعار و چونان تأملی است در باب تزلزل انسان به‌هنگامِ مواجهه با مرگ.
نوبل ادبیاتِ امسال و حاشیه‌هایش
نوبل ادبیات باید تعطیل شود!

نوبل ادبیاتِ امسال و حاشیه‌هایش

آکادمی سوئدی چندی پیش اعلام کرد «گوناگونی» از فاکتور‌های مهم این آکادمی برای انتخاب برندگان این دوره است و آنان مایلند تا از اقلیت‌ها نیز انتخابی داشته باشند و همچنین از تمرکز بر مردان و اروپایی‌ها بکاهند.
کتاب‌های برتر قرن ۲۱
نظرسنجی گاردین از نویسندگان و منتقدان بازار نشر منتشر شد

کتاب‌های برتر قرن ۲۱

در مکان دوم «گیلیاد» نوشته مریلین رابینسون که سال ۲۰۰۴ منتشر شد جای دارد. این رمان فلسفی در قالب نامه‌هایی که توسط جان امیس کشیش در دهه ۱۹۵۰ به پسرش نوشته شده، شکل گرفته است.
اعتراض علیهِ اعتراض

اعتراض علیهِ اعتراض

او سال‌هاست با نوشتن مقالاتی که به قول اورهان پاموک درست مانند سارتر «به جان کلام رخنه می‌کند»، مواضع سیاسی و ادبی خود را به طرزی بی‌پرده با صراحت تمام می‌نویسد و اِبایی ندارد علیه بیانیه انجمن قلمِ نیویورک در دفاع از حرکت استقلال‌طلبان کاتالونیا انتقاد و اعلامِ انزجار کند.
نهضت دانشنامه‌نویسی در ایران امروز

نهضت دانشنامه‌نویسی در ایران امروز

وارد شدن به این حوزه انگار جبر تاریخ بود. من در سال ۱۳۷۷ عضو پیوسته فرهنگستان شدم، ولی سال ۱۳۷۱ یعنی قبل از اینکه من وارد فرهنگستان شوم در شورای فرهنگستان تصویب شده بود که دانشنامه‌ای در زمینه زبان و ادب فارسی تألیف و منتشر شود.
سرزمين درون سرِ من
به‌مناسبت چاپ رمان‌هایی از خوسه دونوسو نویسنده شیلیايی

سرزمين درون سرِ من

«مانونگو ورا در این فکر بود که آیا پابلو نرودا به این خاطر در دامنه جنوبی تپه سن‌کریستوبال مسکن گرفته بود که می‌توانست از آنجا غرش کارلیتوس، یگانه شیر موجود در باغ‌وحش سانتیاگو را بشنود، این از آن کارهایی بود که به نرودا می‌آمد»
رازگشايی بزرگ‌ترين معماي ادبيات مدرن

رازگشايی بزرگ‌ترين معماي ادبيات مدرن

بدون شك هويت حقيقي النا فرانته بزرگ‌ترين معماي ادبيات مدرن به شمار مي‌رود و كلاوديو گاتي، روزنامه‌نگار تحقيقي ايتاليايي با بررسي سابقه مالي و اسناد خريد خانه‌اي در ايتاليا‌ نقاب النا فرانته، نويسنده ايتاليايي را كنار زده است.
کَندنِ چاه با نوک قلم
بريده‌اي از يك نوشته: محمد بهارلو

کَندنِ چاه با نوک قلم

در اوایلِ تابستانِ شصت‌ونه یک روز درآمد که می‌خواهد رمانی در بارۀ جنگ بنویسد، که شاید ادای‌دینی به هم‌ولایتی‌هاش باشد، و نوعی تجدید‌نظر و تکمله بر «زمین سوخته» که در نوشتن و چاپِ آن‌ قدری تند رفته بود.
اعترافات پابلو نرودا درباره زندگي
امید و ستیز راهنمای ماست

اعترافات پابلو نرودا درباره زندگي

در سال ۱۹۷۱، یک سال پس از به‌قدرت‌رسیدن سالوادور آلنده. نرودا سخنرانی‌اش را این‌گونه آغاز می‌کند: «سخنرانی من سفری دراز خواهد بود، سفری که در سرزمین‌های دوردست، در آن‌سوی زمین کرده‌ام.»
پدر رمان نو، خالق «دگرگونی‌»هاست
میشل بوتور، ماندگار می‌ماند؟

پدر رمان نو، خالق «دگرگونی‌»هاست

به‌نظر می‌رسد که این مردِ سرگردان به هر کاری دست زده کَم آورده است، حتی برای رسیدن به نَود سال تمام هم بیست روز کم آورده، روز چهارده سپتامبر ١٩٢٦ به دنیا آمده و روز بیست‌وچهار اوت ٢٠١٦، بیست روز مانده به پایان نودسالگی، درگذشته است.
گذری در خانه‌ی «ارنست همینگوی»
در خانه «ارنست همینگوی» چه خبر است؟

گذری در خانه‌ی «ارنست همینگوی»

«دنیس وودز» نویسنده ایرلندی است که با یک داستان ۵۰۰ کلمه‌ای، ۲۱۰۰ رقیب از سرتاسر جهان را کنار زد تا جایزه بی‌مانند ۱۰ روز اقامت در خانه «ارنست همینگوی» را برنده شود
۲