با بی وفایی همسرم چگونه برخورد کنم؟

با بی وفایی همسرم چگونه برخورد کنم؟

اگر چه خیانت همسر، همچون نیشتری بر قلب، هر لحظه امانتان را می‌برد، اما بیش از آن که دیگران را از این مهم باخبر سازید بهتر است با خود بیندیشید که آیا با وقوع این اتفاق ناخوشایند، باز حاضر هستید زندگی تان را حفظ کنید و ادامه دهید یا نه؟
کد خبر: ۲۴۹۸۹
بازدید : ۱۳۷۰
۰۹ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۹
خیانت، بحرانی ترین واقعه در زندگی مشترک یک زوج است که نه تنها اعتماد طرفین نسبت به هم را سلب می کند، بلکه باعث می شود فرد خیانت دیده در شوک عجیبی فرو برود و سلامت جسم و جان او را به مخاطره اندازد.

به گزارش سلامت آنلاین، پدیده ای که روان شناسان در عصر کنونی از افزایش آن در زندگی همسران خبر داده و نسبت به آن هشدار می‌دهند.

آنچه مسلم است زندگی مشترک نباید به سمت و سوی خیانت پیش برود، اما اگر رفت چه باید کرد؟ جار و جنجال به پا نمود و به جای رفتار صحیح به خشونت و و قهر و مشاجره روی آورد؟ این نوشتار به روش های برخورد درست با خیانت در زندگی مشترک می پردازد.

واکنش‌هایی چون حمله به خویشتن، خشم، عصبانیت، آشفتگی، افکار پریشان، عدم تمرکز، ترس، درد و رنج، افسردگی و زیر نظر گرفتن همیشگی همسر از نتایج شوک بعد از کشف راز خیانت است.

برای مقابله با هیجانات منفی و ذهن مشوش این زمان بحرانی، توصیه می‌کنیم با  فردی امین، آگاه، معتمد، دلسوز و حامی گفتگو کنید، کسی که شما را قضاوت نمی کند و بدون پیشنهادات نامعقول، تلافی جویانه ، خشونت آمیز و یا نصیحت، فقط پای حرف دلتان می‌نشیند و با همدردی و همدلی تلاش می کند آرام تان کند، قطعا فرد مناسبی برای هم کلام شدن است.

از سوی دیگر، لازم است احساسات منفی خود را پذیرش کنید، برای این کار می توانید تمامی افکار، احساسات و هیجانات منفی خود  را که به دلیل خیانت همسرتان در شما ایجاد شده است، بر روی کاغذ بنویسید، از هر آنچه که در دل دارید و نمی توانید به زبان بیاورید و از آنچه که بر زندگی تان گذشته سخن بگویید و در نهایت با نوشتن تصمیمی که فکر می‌کنید با گرفتنش آرام می شوید، نوشتار خود را خاتمه دهید.

خیانت را در بوق و کرنا نکنید
اگر چه خیانت همسر، همچون نیشتری بر قلب، هر لحظه امانتان را می‌برد، اما بیش از آن که دیگران را از این مهم باخبر سازید بهتر است با خود بیندیشید که آیا با وقوع این اتفاق ناخوشایند، باز حاضر هستید زندگی تان را حفظ کنید و ادامه دهید یا نه؟

چه بسا اگر حاضر به ادامه رابطه باشید آگاهی دیگران از این واقعه نه تنها منجر به تحول مثبتی در زندگی تان نمی‌شود بلکه باعث می شود نه تنها قضاوت شان در مورد همسرتان تغییر کند بلکه  زندگی آینده‌تان نیز با چالش های بیشتری روبرو شود. اگر چه گاهی دخالت‌ها، نصحیت‌ها و سرزنش های اطرافیان، ممکن است خود را شما را نیز خسته و عاصی کند و  حل مهمترین مساله  زندگی تان به تعویق بیفتد.

 علت خیانت را جستجو کنید
در مقابل خیانت همسرتان سریع و بدون فکر واکنش نشان ندهید، مثلا اتفاق پیش امده را انکار نکنید، چه بسا ایفای این نقش نه تنها  اوضاع را بدتر می کند و بر روح و روان شما آسیب های جدی تری وارد می سازد بلکه باعث می شود همسر خاطی ترغیب به ادامه این رفتار نیز شود؛ همچنین هرگز تلاش نکنید برای حل مساله با فردی که همسرتان با وی در ارتباط است، تماس بگیرید، این کار مطلقا فایده ای ندارد و نتیجه ای جز پایین آن وجهه شما نخواهد داشت، به جای آن بهتر است مساله پیش آمده را بررسی کنید.

در موقعیت مناسب با همسرتان به صحبت بنشینید و در مورد خطایی که مرتکب شده، سخن بگویید.

تمامی سوالاتی که به ذهن تان می رسد را پرسش کنید، اما یادتان باشد در برابر همسرتان جبهه نگیرید و صحبت های ایشان را برای خودتان تفسیر اشتباه نکنید و یا با دید منفی به آن نگاه نکنید.

یادتان باشد بی وفایی یک فرد، هرگز دلیل روشن و واضحی ندارد و هیچ گاه نمی توان دلیل واقعی آن را متوجه شد چه بسا عوامل ریز و درشت بسیاری در این امر دخیل هستند اما با این حال می توان از نوع خیانت به ارکان متعدد آن پی برد  و معنای واقعی آن را درک کرد.

آیا خیانت به یک شب ختم می شود؟ به دلیل مشکلات زندگی عاطفی، اخلاقی و شخصیتی و ... است؟ اعتیاد به برقراری رابطه جنسی است؟ آیا خیانت بهانه ای برای خاتمه دادن به زندگی مشترک است و ....

به طور حتم با یافتن پاسخی مناسب برای این سوالات، می‌توان تصمیم جدی برای ادامه یا خاتمه این رابطه آسیب دیده داشت.

بسیاری از همسران پرسش های ره یاب و گاه مستقیم را سخت تر از کندوکاوهای پشت پرده رفتار همدیگر می پندارند، به همین دلیل از هر روش غیر مستقیم ممکنه ای، برای کسب اطمینان استفاده می کنند!

اگر به خیانت همسرتان مشکوک هستید تا زمان اثبات، آن را ابراز نکنید؛ چه بسا از آنجا که همسران خیانتکار همیشه ترس افشای راز دارند و  تلاش می کنند رد و نشانه ای از خیانت از خود به جای نگذارند، به راحتی نیز می توانند دروغ بگویند، بنابراین ابراز شک و بدگمانی، نه تنها فهمیدن حقیقت خیانت را سخت تر می کند بلکه باعث می شود همسر خیانت کار، بیش از پیش، جوانب احتیاط را رعایت کند.

بهتر است در گفتگویی صمیمانه درباره مشکلات زندگی زناشویی تان صحبت کنید، اما هرگز به خیانت اشاره ای نکنید و یا بدگمانی تان را نشان ندهید، چه بسا همسرتان منکر خیانت خواهند شد مگر آنکه دلایل واضح و اسناد مناسبی برای اثبات حرف تان داشته باشید، در صورت محرز بودن این حقیقت تلخ، به واکنش های همسرتان در برابر اتهامی که به او می زنید، بیندیشید، به راستی وقتی بشنود، شما خیانت او را می دانید، به شما چه خواهد گفت؟ " شوخی می کنی؟"، " توهم زدی؟"، " تو اشتباه می کنی"، " ما فقط دو دوست صمیمی هستیم؟"، " چیزی بین ما نیست" و... با پیش بینی واکنش های همسرتان می توانید از قبل دلایل مستندتان را به او نشان دهید.

همچنین توصیه می کنیم هرگز بلافاصله احساسات واقعی تان را با همسرتان در میان نگذارید، ابرازشدید هیجانات منفی باعث واکنش های دفاعی در فرد خاطی می شود، چرا که وقتی به همسرتان بفهمانید راز  پنهانی اش را می دانید، به یکباره او را در موقعیت بحرانی و آشفته‌ای  قرار می‌دهید که سازمان ان از عهده اش خارج است، بنابراین گوش نکردن به حرف ها و یا عدم همراهی، تنها راهکار فرار وی از این وضعیت پیش آمده خواهد بود.

از سوی دیگر،  اگر عدم تعهد و خیانت، کاملا علنی و مبرهن بوده  و از جانب همسرتان نیز مورد پذیرش است، پیشنهاد می‌دهیم  به جای جیمزباندبازی برای کشف حقایق آشکار و پنهان این امر، بسیار صریح و بدون تعارف  سوال کردن را شروع کنید؛ هر سوالی که دغدغه ذهن تان است را پرسش کنید، البته یادتان باشد باید بسیار قوی و استوار باشید و از شنیدن حقایقی که بسیار دردناک است، برافروخته نشوید.

به یقین بپذیرید گفتگو درباره داستان خیانت باعث مطرح شدن وقایعی می شود که نه گوینده و نه شنونده تحمل شنیدن آن را ندارند، سوالاتی که معمولا جواب دادن به آنها سخت و دشوار است و شنیدن جوابها نیز غیرقابل تحمل تر؛ هر چند عدم پرداخت به آن نیز مشکلات را پیچیده تر می کند.

بی تردید بپذیرید همسر خیانتکار نادم از این رفتار، خود را موظف بر این امر می داند که تمامی ابهامات را برطرف کرده و به سوالات طرف مقابل، پاسخ درست و منطقی بدهد؛ اگر چه گاهی، عقل سلیم حکم می کند که همسر خیانتکار برای حفظ رابطه و کمتر کردن مشکلات ،جزئیات را پنهان نگاه دارد، در چنین مرجله‌ای اصرار به دانستن نه تنها مفید نیست بلکه موجب سخنان بیهوده و دروغ های گفتن بیشتر می‌شود.

با احترام به حرفهای همسرتان گوش دهید و اجازه دهید همه مسائل کاملا روشن شود. یادتان باشد فهمیدن هرگز به معنای پذیرش نیست، احساسات تلخی چون خشم، ترس، حقارت و گریه جزء روند طبیعی این ماجرا است و باید طی شود. سعی کنید احساساتتان را بدون بی احترامی، خشونت کلامی و غیر کلامی و یا تهدید به ترک بیان کنید.

نقص‌های خودتان را نیز ببینید
هرچند برخی از خیانت ها ریشه در بوالهوسی یکی از زوجین دارد اما گاهی تنها فرد خیانتکار مقصر نیست، ممکن است همسر این فرد مشکلات و نواقصی داشته باشد که ایشان را مجبور به خیانت و بی وفایی می کند، مثلا بی توجهی و عدم اهمیت به نیازهای فرد از طرف شریک زندگی از جمله دلایل مهمی است که منجر به سردی عاطفی و فاصله زوج از یکدیگر می شود و چه بسا وقتی رفع این نیازها توسط شخص سومی امکان پذیر باشد، یقینا بستر خیانت هم آماده می‌شود.

مشاوره بگیرید
تشخیص انگیزه های خیانت و گفتگو درباره جزئیات آن، نیازمند بینشی عمیق و مهارتهای ارتباطی موثر است، در این شرایط  بحرانی مشاوره بسیار ضروری و کمک کننده است، رهنمودهای مشاوران مجرب برای زوج هایی که در شناسایی و کنترل احساساتشان ناتوانند، قدرت فکر و تصمیم گیری ندارند، توان مواجهه با حقیقت تلخ خیانت را ندارند  و یا درباره آینده رابطه احساس نگران و تردید دارند بسیار مفید به فایده است.

زودهنگام تصمیم نگیرید
جدایی تنها راه نیست، وقتی با چنین بحرانی مواجه می شوید باید از روی عقل جلو بروید و احساسی برخورد نکنید و تصمیم عجولانه ای نگیرید. به خودتان زمان بدهید و مساله را از تمام جوانب مورد توجه قرار دهید. با فکر و اندیشه بسیار می توانید به نتایج منطقی تری برسید، حتی ممکن است به این نتیجه برسید که همسرتان را ببخشید. طلاق را آخرین راه بدانید اما اگر تمامی تلاش تان برای بهبود و اصلاح رابطه فایده ای نداشت و منجر به تغییر جدی در وی نشد، ان زمان می توانید به فکر خاتمه رابطه باشید.

مراقب سلامت جسم و روان تان باشید
گرفتار آمدن در مشکلات جسمانی پس از اطلاع از خیانت مثل حالت تهوع و استفراغ، اسهال، مشکلات مربوط به خواب (بی خوابی و یا پر خوابی)، لرزش، اختلال حواس، کم غذایی و کم اشتهایی کاملا طبیعی است، اما نباید مستاصل این امر شوید؛ غذاهای سالم بخورید، ورزش کنید، به اندازه کافی استراحت کنید، آب زیاد بنوشید و به تفریح بپردازید.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین