بهترین رابطه میان ورزش و کاهش وزن

بهترین رابطه میان ورزش و کاهش وزن

گرچه برای دستیابی به یک اندام موزون، تغذیه متعادل و متنوع لازم می‌باشد، ولی کافی نیست چرا که تغذیه متعادل یک روی سکه بوده و روی دیگر این سکه تحرک و فعالیت بدنی منظم و مداوم می‌باشد.
کد خبر: ۳۵۹۱۶
بازدید : ۸۲۳
۲۶ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۳
گرچه برای دستیابی به یک اندام موزون، تغذیه متعادل و متنوع لازم می‌باشد، ولی کافی نیست چرا که تغذیه متعادل یک روی سکه بوده و روی دیگر این سکه تحرک و فعالیت بدنی منظم و مداوم می‌باشد.

به گزارش زندگی آنلاین، شاید بهتر باشد به خاطرات و تجربه‌های شخصی خود رجوع کنید. آیا تاکنون برای شما اتفاق افتاده که به علت عدم خروج به موقع از منزل جهت رسیدن به موقع سرکار، کلاس درس، رسیدن به وسیله نقلیه‌ای که چند لحظه دیگر از دسترس شما خارج خواهد شد، چند قدمی دویده و یا به سرعت قدم‌های خود افزوده باشید، ولی به علت نداشتن سرعت لازم و کافی نه تن‌ها مترو، اتوبوس و... را از دست داده‌اید، بلکه نفس در سینه‌تان گره خورده و صدای ضربان‌های شتابزده قلب خود را با گوش شنیده و درد ناشناخته‌ای در قفسه سینه احساس کرده و جهت به دست آوردن آرامش و تنفس راحت‌تر به گوش‌های خزیده باشید!

و یا برای استفاده از هوا و فضای دل‌انگیز هنگام گردش به راهپیمایی و کوهنوردی پرداخته‌اید، ولی هنوز مدتی نگذشته که برای تامین اکسیژن مورد نیاز با عجله نفس کشیده و رنگ رخسار کبود گردیده و ده‌ها مثال دیگر از این قبیل که هشدار جدی در این زمینه است که عملکرد قلب و ریه تحت تاثیر عوامل مختلف با مشکل مواجه شده است.

در این خصوص میتوان به این مطلب پی برد که تحرک بدنی باید در برنامه روزانه حتما گنجانیده شود.

نکات قابل توجه جهت ورزش با هدف کاهش وزن.

۱ - در افراد بالای ۳۵ سال، بهتر است قبل از شروع تمرینات ورزشی، تست ورزش انجام گیرد.

۲ - بهترین شدت ورزش، سطحی از فعالیت ورزشی است که ضربان قلب را به ۸۰ - ۷۰ درصد حداکثر ضربان قلب برساند.

۳ - انجام ورزش‌های استقامتی و آیروبیک Aerobic (هوازی) با کاهش ذخایر گلیکوژن، استفاده از ذخایر چربی را برای سوخت افزایش می‌دهد.

۴ - در شروع هرگونه فعالیت ورزشی، توده عضلانی افزایش می‌یابد و تغییری در وزن بدن روی نمیدهد و تقریبا ۲ ماه طول میکشد تا ذخایر چربی به عنوان یک منبع سوخت در طی ورزش مورد استفاده قرار گیرند.

۵ - توصیه ورزشی متخصصان در زمینه کاهش وزن با فعالیت‌های ورزشی: فعالیت ورزشی سبک تا متوسط به مدت ۳۰ دقیقه در تمامی روزهای هفته می‌باشد.

۶ - برخلاف آنچه تصور می‌شود، ورزش باعث کوچک شدن قسمت‌های خاصی از بدن نمی‌شود؛ بلکه چربی از قسمت‌هایی از بدن که ذخایر بیشتری از چربی دارند، سوخته می‌شود.


۷ - اغلب افرادی که هم اندازه هستند در طی یک ساعت پیاده‌روی با سرعت معمولی ۳۰۰ - ۲۵۰ کیلوکالری انرژی مصرف می‌کنند، ولی در حال استراحت تقریبا ۶۰ = ۶۰ × ۱ کیلوکالری انرژی به ازای هر ساعت مصرف می‌نمایند. بدین ترتیب ملاحظه میشود که بین مقدار انرژی مصرفی در پیادهروی و حالت استراحت ۲۴۰ = ۶۰ - ۳۰۰ کیلوکالری اختلاف میباشد.

۸ - جهت کاهش وزن از ورزش‌های هوازی بهره ببرید مثل پیادهروی، دویدن، شنا، دوچرخه ثابت و...

۹ - یوگا از جمله فعالیت‌هایی میباشد که هم ذهن فرد را جهت کاهش وزن آماده میکند و هم در درمان مشکلات هورمونی بسیار سودمند میباشد.

۱۰ - افراد چاق برای به حرکت درآوردن وزن سنگین خود به مقدار انرژی بیشتری نسبت به دیگران نیاز دارند.

۱۱ - ورزش میتواند سرگرمی مناسبی برای افراد کم تحرک بوده و از وسوسه شدن آن‌ها برای نشستن در یک جا و مصرف زیاد غذا جلوگیری کند.

۱۲ - ورزش در افراد چاق به احتمال زیاد موجب کاهش اشت‌ها میشود.

۱۳ - بعد از فعالیت ورزشی ممکن است میزان متابولیسم پایه برای چندین ساعت افزایش یابد.

۱۴ - هنگامی که فعالیت ورزشی بعد از صرف غذا انجام میشود، اثر ویژه گرمازایی غذا افزایش یافته و در نتیجه انرژی کمتری برای بدن باقی می‌ماند.

۱۵ - در افراد سالمند و یا خیلی چاق توصیه میشود به ازای هر ۱۰ - ۵ دقیقه فعالیت ورزشی یک دقیقه استراحت داشته باشند.

۱۶ - متابولیسم پایه افرادی که به صورت منظم ورزش می‌کنند حتی در زمان استراحت و خواب از اشخاص کم تحرک بیشتر می‌باشد و در مجموع مانع از تجمع چربی در بافت‌ها می‌شود.
برچسب ها: ورزش کاهش وزن چاقی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه