آلودگی هوا با بدن ما چه می‌کند؟
از ابتلا به اوتیسم تا افزایش ناباروری در مردان

آلودگی هوا با بدن ما چه می‌کند؟

آلودگی هوا از آنچه بشر تصور می‌کرد آسیب‌های بیشتری ایجاد می‌کند. در اینجا به نکات مهم درباره آلودگی و شیوه‌های محافظت از خود می‌پردازیم.
کد خبر: ۴۸۸۳۰
بازدید : ۱۶۷۸
۲۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۳

فرادید| آلودگی هوا از آنچه بشر تصور می‌کرد آسیب‌های بیشتری ایجاد می‌کند. در اینجا به نکات مهم درباره آلودگی و شیوه‌های محافظت از خود می‌پردازیم.

1- افزایش خطر ابتلا به اوتیسم

زنان باردار که در مناطق پر از دود و ذرات معلق زندگی می‌کنند، دو برابر دیگران درخطر زایش فرزندان مبتلا به اوتیسم هستند. البته این یافته‌ها از قطعیت کامل برخوردار نیست. هنوز کاملاً اثبات نشده که هوای آلوده بر رشد مغز جنین تأثیر می‌گذارد. تأثیر آلودگی بر جنین در سه‌ماهه سوم بارداری در اوج خود قرار دارد. در این دوران هرچه مجاورت با آلودگی بیشتر باشد، خطر ابتلا به اوتیسم بیشتر است.

آلودگی هوا با بدن ما چه می‌کند؟

 2- آسیب به قلب و ریه‌ها

تحقیقات دانشگاه دوک نشان داده که قرار داشتن در معرض آلودگی هوای خیابان‌ها، اثرات مفید ورزش در سلامت افراد بالای 60 سال را خنثی می‌کند. همچنین، ترددی کوتاه در ترافیک و آلودگی، تأثیرات مثبتی که یک پیاده‌روی دوساعته بر قلب و ریه‌ها دارند را از بین می‌برد.

 "جیم ژانگ" استاد بهداشت جهانی و محیطی در دانشگاه دوک می‌گوید: "این موضوع اثبات دیگری بر تأثیرات منفی قرار داشتن در معرض آلودگی- حتی برای مدتی کوتاه مانند دو ساعت- بر سلامتی قلبی، عروقی و تنفسی است. این تأثیرات منفی بر نیاز به قوانین سخت‌تر و اقدامات بهتر برای کنترل ترافیک شهرها تأکید می‌کنند. برای این یافته‌ها محققان 119 داوطلب بالای 60 سال را استخدام کردند که یا سالم، یا مبتلا به انسداد ریه و بیماری‌های قلبی تحت کنترل بودند. این داوطلبان به مدت دو ساعت در دو موقعیت در شهر لندن پیاده‌روی کردند: در قسمتی نسبتاً آرام در "هاید پارک" و یا در بخشی شلوغ از خیابان آکسفورد که معمولاً سطح آلودگی در آن از استاندارد تعیین‌شده توسط سازمان بهداشت جهانی بالاتر می‌رود. محققان ظرفیت ریه، فشارخون، جریان خون و سفتی شریان تمام داوطلبان را قبل و بعد از پیاده‌روی اندازه گرفتند.

 ظرفیت ریه داوطلبان پارک هاید به میزان قابل ملاحظه‌ای بهبود یافت و در بسیاری از موارد بیش از 24 ساعت ادامه پیدا کرد. اما تأثیرات پیاده‌روی در گروه دوم در ابتدا بسیار کم و در پایان دو ساعت صفر بود. بعلاوه، پیاده‌روی در هاید پارک سفتی شریان داوطلبان را تا 24 درصد کاهش داد، اما این میزان در داوطلبان خیابان آکسفورد 16 درصد بود.

آلودگی هوا با بدن ما چه می‌کند؟

 3-افزایش ناباروری در مردان

مطالعات جدید نشان داده آلودگی هوا بر کیفیت اسپرم تأثیر گذاشته و آن را ضعیف‌تر می‌کند. محققان می‌گویند در مطالعات بعدی بررسی می‌کنند که آیا آلودگی با ناباروری ارتباط مستقیم دارد یا نه. این تیم تحقیقاتی اسپرم 6475 مردِ پانزده تا چهل‌ونه ساله را بررسی کردند و فهمیدند افرادی که آلودگی بیشتری تنفس می‌کنند، اسپرم‌های ضعیف‌تر و با اشکال غیرطبیعی دارند.

جالب اینجاست که این افراد نسبت به دیگران میزان اسپرم بیشتری داشتند، اما کیفیت اسپرم‌ها پایین‌تر بود. مسئول تیم تحقیقات گفت: "گمان می‌کنیم این مسئله به دلیل مکانیسم جبران خسارات باشد. اما بدون شک آلودگی هوا با پایین بودن سطح اسپرم‌های طبیعی مرتبط است."

آلودگی هوا با بدن ما چه می‌کند؟

 4-تضعیف استخوان‌ها

آلودگی هوا احتمال ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می‌دهد. نیازی به آلودگی هوای شدید نیست. حتی افزایش اندک در سطوح ذره PM2.5  نیز سبب افزایش پوکی استخوان در کهن‌سالان می‌شود. منابع منتشرکننده این ذره اگزوز ماشین‌ها، دود ناشی از سوزاندن چوب و آلاینده‌های نیروگاه‌های برق هستند.

آلودگی هوا با بدن ما چه می‌کند؟

 5- آسیب‌های کلیوی

عادت‌های روزمره تأثیر زیادی درخطر ابتلا به مشکلات کلیوی دارند. احتمالاً شگفت‌زده خواهید شد که محل زندگی‌تان نیز در این مسئله تأثیرگذار است. برای یافتن ارتباط میان این دو مطالعه‌ای گسترده بر روی 2.5 میلیون نفر انجام شد که از اوایل سال 2004 به مدت 8.5 سال تحت نظر قرار گرفتند.

ارتباطی میانشان کشف شد: 44793 مورد بیماری کلیوی و 2438 مورد نارسایی کلیوی گزارش شد که ممکن است به سطح بالای آلودگی هوا مرتبط باشند. ذرات میکروسکوپی آلودگی وارد جریان خون می‌شوند. ازآنجاکه وظیفه اصلی کلیه‌ها فیلتر خون است، این عضو حجم بالایی از ذرات آلاینده را جذب می‌کند. هر چه سطح آلودگی هوا بالاتر باشد، کلیه‌ها درخطر بیشتری قرار می‌گیرند.

آلودگی هوا با بدن ما چه می‌کند؟

 6-پیری پوست

شواهد زیادی وجود دارد که در مناطقی مانند چین که آلودگی هوا شدید است، رنگ‌دانه‌های پوست تغییر کرده و پیری پوست تسریع می‌یابد. مواد موجود در آلودگی هوا به سلول‌های پوست آسیب‌زده و پوست توانایی مرمت خود را از دست می‌دهد. درنتیجه پوست دچار لکه و چروک می‌شود. امروزه بسیاری از کرم‌های ضد آفتاب حاوی موادی هستند که اجازه صدمه دیدن پوست توسط آلودگی را نمی‌دهند.

آلودگی هوا با بدن ما چه می‌کند؟

 7-سردرد

نمی‌توان با قطعیت درباره ارتباط آلودگی با سردرد نظر داد. اما در روزهای آلوده میزان مراجعات به بیمارستان‌ها برای میگرن و سردرد بسیار بالاست.

آلودگی هوا با بدن ما چه می‌کند؟

 8-بیماری ریوی

آلودگی بیشترین تأثیر را بر ریه‌ها دارد. ذرات آلوده آن‌قدر ریز هستند که به‌راحتی تنفس می‌شوند و به اعماق ریه ما می‌روند. می‌دانیم که قرار داشتن در معرض آلودگی عملکرد ریه را تضعیف می‌کند. اگر بر اثر آلودگی یا بیماری‌هایی نظیر آسم دچار ضعف عملکرد ریه شوید، ممکن است کارتان به اورژانس بکشد و مجبور به مصرف دارو شوید.

آلودگی هوا با بدن ما چه می‌کند؟

9-افزایش خطر حمله یا سکته قلبی

قلب و آلاینده‌ها ترکیب خطرناکی هستند: "آلودگی در شش‌ها مسیرهای التهابی ایجاد می‌کند که به‌کل بدن سیگنال می‌فرستند و سبب حمله یا سکته قلبی می‌شوند. آمار نشان می‌دهند که میزان حمله قلبی در روزهای آلوده بیشتر است. گذاشتن ماسک کمک زیادی نمی‌کند. بنابراین بهترین کار دنبال کردن روند آلودگی هوا است تا در روزهای آلوده از خانه خارج نشوید.

آلودگی هوا با بدن ما چه می‌کند؟

منبع: RD

ترجمه: وب‌سایت فرادید

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه