یک زندگی معقول، ماهانه چقدر خرج دارد؟
هزینه‌های پنهان یک زندگی کاملا مینیمال

یک زندگی معقول، ماهانه چقدر خرج دارد؟

با یک حساب سرانگشتی مجموع اقلام مصرفی در ماه که برای یک زندگی حداقلی مورد نیاز است، ۶۷۸ هزار تومان در ماه خرج بر می‌دارد. حال باید دید آیا خانواده‌ای دو نفره که علاوه بر خرج‌های مسکن و پوشاک و بیماری که ممکن است به صورت مقطعی گریبانگیر خانواده شود، مجبور است ماهانه چنین مبلغی را صرف اقلام روزانه کرده و گلیم خود را از آب بیرون بکشد؟
کد خبر: ۵۹۳۶۳
بازدید : ۷۴۷۱
۰۴ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۵
یک زندگی معقول، ماهانه چقدر خرج دارد؟
 
احمدرضا نجفی| تشکیل خانواده یکی از مراحل زندگی است که هر جوانی باید دغدغه آن را با رسیدن به سن ازدواج متحمل شود. از جمله عوامل بازدارنده اصلی برای تشکیل خانواده، خرج‌های سرسام آور ابتدای زندگی است که عموما با کمک‌های قابل توجه خانواده‌های طرفین تامین می‌شود، اما این پایان ماجرا نبوده و هریک از این خانواده‌های کوچک دو نفره نیاز به تامین مایحتاج روزانه خود برای داشتن یک زندگی حداقلی دارند.
 
در این گزارش سعی می‌کنیم تا با یک حساب سرانگشتی از قیمت اقلام مورد نیاز یک خانواده دو نفره برای اداره یک زندگی حداقلی سردر آوریم تا ببینیم میزان خرج ضروری این خانواده کوچک چقدر از آب در می‌آید.
 
برای این کار قیمت‌های روز اقلام ضروری را با میزان مصرف معمول خانواده دو نفره ضرب و جمع می‌کنیم تا ببینیم آیا توانایی اداره خانواده‌ای که مسکن تامین شده دارد و قبض آب و برق نمی‌پردازد و به هیچ گونه بیماری دچار نشده و تمامی البسه اش تامین است، چه مقدار هزینه پنهان دارد و برای تامین مایحتاج روزانه خود چقدر باید بودجه کنار بگذارد.

 برنج، روغن و صیفی جات
برنج از موارد حذف نشدنی در سبد غذایی خانواده‌های ایرانی است چرا که اغلب غذا‌های الذیذ متناسب با فرهنگ کشویمان به صورتی خورشتی سرو شده و همراه با برنج مصرف می‌شود.
 
به خصوص که مناطق شمالی کشوی اکثرا به کشت برنج مشغول بوده و همچنان توانایی تامین برنج مورد نیاز خانوار‌های ایرانی را نداشته و دولت‌ها را به واردات این محصول مجبور می‌کند. با این تفاسیر اگر خانواده دو نفره ما در ماه پنج کیلوگرم برنج ایرانی مصرف کند باید مبلغی معادل ۷۵ هزار تومان بپردازد.
 
از آنجا که غذا‌ها خود به خود پخته نمی‌شود و برای آشپزی نیاز به روغن هست، این خانواده ناچار است به طور میانگین ماهانه ۱۲ هزار تومان نیز برای خرید روغن اختصاص دهد. اگر به این رقم دو کیلو سیب زمینی و پیاز هم به عنوان مواد اصلی لازم برای پخت و پز افزوده شود، هر کدام شش هزار تومان برای خانواده آب می‌خورد و با افزودن دو بسته کوچک ماکارونی به قیمت شش هزار تومان، این دسته مجموعا ۱۰۵ هزار تومان روی دست خانواده دو نفره خرج می‌گذارد.
 
مواد پروتئینی
اگر خانواده ما بخواهد انرژی لازم برای فعالیت‌های روزانه خود را تامین کند به ناچار باید به مواد پروتئینی موجود در سفره ماهانه خود توجه ویژه کند چرا که بدون تامین نیاز بدن به مواد پروتئینی چطور می‌توان فعالیت اقتصادی کرد و برای خانواده درآمد مادی به ارمغان آورد؟ بنابراین خانواده دو نفره ما طبیعتا نیاز به مصرف پروتئین داشته و بخش بزرگی سبد خرید خود را به خرید انواع گوشت از قبیل: گوشت گوساله و گوسفند و مرغ اختصاص خواهد داد.
 
اگر سرپرست این خانواده در ماه یک کیلو گوشت چرخ کرده، یک کیلو گوشت خورشتی گوسفند، یک کیلو گوشت خورشتی ران گوساله خریداری کند، به ترتیب باید ۴۰ هزار تومان، ۳۵ هزار تومان و ۴۲ هزار تومان کنار بگذارد.
 
به عبارتی خرید گوشت قرمز برای این خانواده دست کم ۱۱۷ هزار تومان تمام می‌شود تا پروتئین سبد مصرفی خانواده حداقل میزان را داشته باشد. در کنار گوشت قرمز، این دو نفر مصرف گوشت مرغ نیز خواهند داشت.
 
با توجه به اینکه یک کیلو گوشت ران مرغ تقریبا ۱۳ هزار تومان و هر کیلو گوشت سینه مرغ ۱۸ هزار تومان در بازار یافت می‌شود، این خانواده کوچک مجبور است ۳۱ هزار تومان نیز به گوشت مرغ اختصاص داده و به طور کلی ۱۴۸ هزار تومان برای تامین پروتئین لازم در سفره دو نفره اش خرج کند.
 
چای و قند و شکر
هر خانواده ایرانی در روز بخش قابل توجهی از وقت خود را به مصرف چای اختصاص می‌دهد. نوشیدن چای تاثیر بسزایی هم برای رفع خستگی و هم برای کسب انرژی صبحگاهی خواهد داشت. در کنار چای تلخ ایرانی، قند و شکر لازم برای مصرف این نوشیدنی نیز از جمله مصارف روزانه ایرانی‌ها به حساب می‌آید.
 
در نتیجه یکی از خرج‌های ماهانه برای این دو نفر، استفاده از قند و شکر در سبد غذایی ماهانه خانواده است که این مورد چهار هزار تومان بابت شکر و پنج هزار تومان بابت قند برای خانواده رقم می‌خورد. از طرفی هر بسته ۲۵۰ گرمی چای ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت دارد که این مقدار چای برای مصرف تقریبا پنج تا شش ماه این خانواده کفاف می‌دهد.
 
پس به صورت ماهانه تقریبا سه هزار تومان هم باید به چای اختصاص پیدا کند. در مجموع مصرف قند و چای و شکر این خانواده دو نفره ۱۲ هزار تومان خواهد شد.
 
لبنیات
در کنار این موارد، خانواده ایرانی برای حفظ سلامتی به هیچ وجه نباید لبنیات را در سبد غذایی فراموش کند و در مصرف این اقلام کوتاهی کند.
 
به همین خاطر است که به صورت ماهانه حداقل باید یک قالب پنیر، سه. عدد کره، سه عدد خامه برای صبحانه و میان وعده و همچنین دو عدد ماست در کنار وعده‌های غذایی تهیه کند که برای تامین این اقلام لازم است به ترتیب شش هزار تومان، ۱۲ هزار تومان، ۱۰ هزار تومان و ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان کنار گذاشته و به این ترتیب ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان خرج لبنیات موجود در سفره ماهانه کند.
 
کنسرو‌ها
اگر این خانواده هر روز آشپزی کرده و از خرید کنسرو غذا‌های آماده‌ای مثل کنسرو لوبیا و قورمه سبزی و قیمه بادمجان صرف نظر کند به هر صورت نمی‌تواند از خرید رب گوجه فرنگی و کنسرو ماهی تن چشم پوشی کند چرا که مصرف ماهی و تامین آهن بدن از ملزومات این خانواده جوان و تازه پا گرفته است.
 
به همین خاطر این خانواده باید حدود پنج هزار و ۴۰۰ تومان برای رب گوجه فرنگی و ۲۸ هزار تومان در ماه برای خرید هفته‌ای یک کنسرو ماهی تن کنار بگذارد و حداقل ۳۲ هزار و ۴۰۰ تومان هم برای این مقوله خرج کند.
 
محصولات بهداشتی
رعایت بهداشت شخصی بدن و لباس برای داشتن ظاهری آراسته و تنی سلامت از واجبات زندگی خانواده دو نفره ماست چراکه صرف نظر از فایده مصرف محصولات بهداشتی در حفظ آراستگی ظاهری، با رعایت نکردن بهداشت شخصی، احتمال ابتلا به مریضی‌ها و بیماری‌ها در خانواده به شدت افزایش یافته و احتمال دارد خرج بزرگتری را روی دست خانواده بگذارد و حتی امکان دارد مانع از فعالیت اعضای خانواده شود بنابراین واجب است تا بخشی از سبد خرید ماهانه این خانواده دو نفره نیز به محصولات بهداشتی اختصاص پیدا کند.
 
اگر ملزومات ماهانه این خانواده دو نفره را به خرید یک عدد خمیر دندان به قیمت ۱۳ هزار تومان، یک عدد شامپو به قیمت ۱۵ هزار تومان، یک عدد مایع ظرفشویی کوچک به قیمت پنج هزار تومان، یک عدد مایع لباسشویی کوچک به قیمت ۱۲ هزار تومان، یک عدد مشکین شوی به قیمت هشت هزار تومان، یک عدد رنگین شوی به قیمت ۱۴ هزار تومان، یک عدد سفیدشوی به قیمت هشت هزار تومان، دو جعبه دستمال کاغذی مجموعا به قیمت ۱۰ هزار تومان، دو عدد دستمال سفره مجموعا به قیمت شش هزار تومان و دو رول دستمال توالت مجموعا به قیمت چهار هزار تومان محدود کنیم، این دو نفر ناچارند ماهانه حدود ۹۵ هزار تومان برای تامین محصولات بهداشتی حداقلی خانواده کنار بگذارند.
 
میوه جات
دید و بازدید‌ها و صله ارحام بخش جدانشدنی فرهنگ ایرانیان است. لازمه اصلی این دید و بازدید‌ها خرید میوه جات برای مهمان هاست. حتی خانواده‌ای که اهمیت زیادی به دید و بازدید ندهد نیز نیازمند مصرف میوه برای تامین انرژی مورد نیاز افراد خانواده است. با توجه به اینکه سرانه مصرف میوه هر ایرانی تقریبا ۱۳۰ هزار تومان در ماه محاسبه می‌شود، این خانواده دو نفره برای یک زندگی مینیمال در حالت عادی می‌تواند تقریبا هفته‌ای ۶۰ هزار تومان به خرید میوه جات اختصاص داده و در مجموع ماهانه ۲۴۰ هزار تومان برای مصرف میوه کنار بگذارد.

مجموع خرج‌های ضروری ماهانه خانواده دو نفره برای یک زندگی مینیمال
با جمع کردن خرج‌های ضروری خانواده که در بخش‌های مختلف دسته بندی کردیم، این خانواده باید برای خرید برنج، روغن و صیفی جات اعم از سیب زمینی و پیاز ۱۰۵ هزار تومان، مواد پروتئینی اعم از گوشت گوسفند، گوساله و مرغ ۱۴۸ هزار تومان، چای، قند و شکر ۱۲ هزار تومان، لبنیات اعم از پنیر، کره، خامه، ماست ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان، کنسرو‌ها اعم از رب گوجه فرنگی و ماهی تن ۳۲ هزار و ۴۰۰ تومان، محصولات بهداشتی اعم از خمیر دندان، شامپو، مایع ظرفشویی و لباسشویی، مشکین شوی، رنگین شوی و سفید شوی، دستمال کاغذی و دستمال سفره و دستمال توالت مجموعا ۹۵ هزار تومان و میوہ جات ماهانه ۲۴۰ هزار تومان خرج کند.
 
به عبارتی با یک حساب سرانگشتی مجموع اقلام مصرفی در ماه که برای یک زندگی حداقلی مورد نیاز است، ۶۷۸ هزار تومان در ماه خرج بر می‌دارد.
 
حال باید دید آیا خانواده‌ای دو نفره که علاوه بر خرج‌های مسکن و پوشاک و بیماری که ممکن است به صورت مقطعی گریبانگیر خانواده شود، مجبور است ماهانه چنین مبلغی را صرف اقلام روزانه کرده و گلیم خود را از آب بیرون بکشد؟ اگر جواب شما مثبت است آن موقع شما توانایی اداره خانواده کوچک دو نفره خود را داشته و می‌توانید به فرزندآوری و افزایش جمعیت خانواده خود گوشه چشمی داشته باشید.
 
منبع: روزنامه هفت صبح
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
4
0
واقعا خیلی صرفه جویی کردی و با کمترین قیمت ها در نظر گرفتی یه سری به بازار هم بزن تا از تخیلات خارج بشی.
علي
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
4
0
يعني شما هيچ وقت تو زندگيتون براي صبحانه كله پاچه60000 توماني، حليم 15000 توماني، گردوي 85000 توماني، آب ميوه 25000 توماني و توي زندگيتون هيچ وقت ميهماني نرفته ايد و يا ميهماني نداشته ايد و يا هيچ و قت كيك تولد نگرفته ايد و يا هوس شيريني نكرده ايد شايد هم تا الان شما تنقلات كيلويي 25000 تا 100000 توماني خريد نكرده ايد و يا احياناً اصلا هيچ وقت به سينما نرفته ايد و يا هيچ وقت در زندگي چيپس و پفك و لواشك و نوشابه و موارد ديگري را نخرده ايد آيا تا به حال شما به سفر نرفته ايد آيا تابحال ماشين شخصي داشته اي د و يا به تعويض روغني نرفته اد و يا هيچ گاه تا به حال به پمپ بنزين نرفته ايد پس اين حساب و كتاب ها به درد خودتان ميخورد اصلا شما در حال زندگي مي كنيد اصلا ميدانيد زندگي و خرج و مخرج يعني چه؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
4
0
اگه خونه نداشته باشی که واویلا است!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
2
0
چییییییییییییییییییییی؟؟؟؟؟
فرادید:
"برای یک زندگی حداقلی مورد نیاز است، ۶۷۸ هزار تومان در ماه خرج بر می‌دارد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! "
توی کدوم دهه این محاسبه رو انجام دادی؟
حالت خوبه؟
تب نداری؟
الان سال 97 هست ها،محاسبه رو به سال 80 انجام دادی؟
خدا شفات بده
اميررضا
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۳
2
0
باسلام
اين چه جور حساب كردني هست؟؟؟
مگه درخونه زنداني اند؟؟؟ كرايه ماشين نياز ندارنمد؟؟؟ اجاره خونه ندارند؟؟ پول آب و برق و گاز ندارند؟؟؟؟ شارز ماهيانه ندارند؟؟؟ لباس زير و پوشاك و كفش نمي خواهند؟؟؟ مگه ميشه با دو تا برگ براي پوشاندن عضو خصوصي بيرون آمد؟؟؟؟ نون نمي خواهند؟؟؟ يه سرماخوردگي حداقل حدود 150 تموم ميشه... اين چه جور حساب كردني هست؟؟؟ آيا لوازم خونه استهلاك ندارند و ماهيتابه براي يك عمر كار ميكنه يا لواز پلاستيكي هميشه سالم مي ماند و هيچ ليواني در منزل نمي شكنه يخچال و تلويزيون خونه هيچ وقت خراب نميشه؟؟؟ آيا نياز نيست كه هيچ وقت به سفر كوتاه استاني بروند يا ماهيانه يك شب به رستوران بروند؟؟؟؟ درب منزل را هميشه بسته نگه دارند و هيچ كس حتي مادر و پدر خود را به منزل راه ندهند؟؟؟ و ....
نگاه