چالش «مومو» بچه‌ها را به خودکشی ترغیب می‌کند؟
این صورتک وحشتناک تهدیدی جدی است؟

چالش «مومو» بچه‌ها را به خودکشی ترغیب می‌کند؟

«پسرم تصویر این شخصیت را روی گوشی تلفنش نشانم داد و گفت که به او گفته به آشپزخانه برود و یک چاقو در گردنش فرو کند.»
کد خبر: ۶۸۳۸۷
بازدید : ۱۷۲۴
۲۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۹
فرادید| مادری که فرزند ۸ ساله اش از طرف «بازی خودکشی مومو» ترغیب شده بود به گردنش چاقو فرو کند به مادران دیگر نسبت به خطرات این بازی هشدار داد.

لین دیکسون، یکی از آخرین کودکانی است که در تله‌ی «چالش مو مو» گرفتار شده است. این بازی در واتس آپ، فیس بوک، یوتیوب و سایر پلتفرم‌های آنلاین قابل دسترس است و بچه‌ها را تشویق می‌کند به خودشان آسیب بزنند.

این بازی چندش آور و ترسناک را با تصویر دختری با مو‌های بلند و مشکی و چشم‌های از حدقه بیرون زده، که مستقیم به لنز دوربین نگاه می‌کند، می‌شناسند.
 
«مومو» ترسناکه!

شرکت ژاپنی «لینک فکتوری» که در زمینه‌ی جلوه‌های ویژه فعالیت می‌کند، این شخصیت عجیب را خلق کرده، اما گفته که هیچ نقشی در تولید یک بازی آنلاین خودکشی که نگرانی‌های جهانی را برانگیخته است، ندارد.

خانم دیکسون که اهل ایدنبرگ در انگلستان است، می‌گوید پسرش بعد از آنکه به صورت اتفاقی در یوتیوب با این شخصیت مواجه شده، دچار وحشت از تاریکی است و نمی‌تواند تنها بماند.

این مادر گفت: «پسرم تصویر این شخصیت را روی گوشی تلفنش نشانم داد و گفت که به او گفته به آشپزخانه برود و یک چاقو در گردنش فرو کند.»

چالش‌های این بازی آنلاین، بازی کنان را قدم به قدم به سمت انزوا می‌کشد، آن‌ها را ترغیب می‌کند به خودشان آسیب بزنند، و آخرین چالش این است، که بر اساس طرحی از پیش تعیین شده، بازیکن جان خود را بگیرد.

خانم دیکسون می‌گوید: «همه چیز از اینجا شروع شد که پسرم دیگر دوست نداشت تنهایی به اتاق خوابش برود. او به شدت وحشت زده بود و نمی‌خواست تنها در تختش بخوابد.»

این بازی شیطانی مسبب مرگ یک دختر ۱۲ ساله‌ی اهل آرژانتین شناخته شده است.
 
«مومو» ترسناکه!

یک پدر فرانسوی بعد از آنکه پسرش در ماه نوامبر جان خود را گرفت از وزارت امور خارجه این کشور شکایت کرد.

دادسرای عمومی بلژیک در ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ گزارش داد که یک پسربچه‌ی ۱۳ ساله قربانی «چالش مومو» شده و خودش را حلق آویز کرده است.

خانم دیکسون و شوهرش این مسئله را با مدرسه‌ی پسرشان در میان گذاشتند و از آن‌ها خواستند که درباره اینترنت و خطرات احتمالی آن و چگونگی ایمن ماندن از این خطرات با دانش آموزان صحبت کنند.

اما لین ماه‌ها بعد از مواجه با چالش این بازی دچار هنوز دچار وحشت است و چندی پیش به مادرش گفته که مومو دوباره او را پیدا کرده است.

بعد از آنکه مادری اهل اسکاتلند عکس مومو را در صفحه‌ی خود به اشتراک گذاشت و از خطرات آن نوشت، مادران دیگر هم زیر این عکس از مواجه‌ی فرزندانشان با این شخصیت نوشتند.

در یکی از این موارد، یکی از کاربران می‌گوید، مومو از خواهر زاده یا برادر زاده‌ی دخترش خواسته که به خاطر برادرش خود را قربانی کند.

خانم دیکسون می‌گوید: «وحشت بزرگی است که ما نمی‌توانیم همیشه آنچه فرزندانمان در اینترنت با آن مواجه می‌شوند را کنترل کنیم. کلی از این داستان‌ها وجود دارند که می‌گویند بچه‌ها قربانی چالش این بازی شده و خودکشی کرده اند و همه‌ی ما می‌دانیم که بچه‌های این زمان تحت فشار‌های زیادی هستند.»

«شبکه‌های اجتماعی یکی از اصلی‌ترین دلایل این فشار‌ها هستند.»

مبارزه برای کودکی یا NPCC که یک جمعیت غیرانتفاعی در اسکاتلند است می‌گوید: «تکامل دامنه دار دنیای دیجیتالی به این معنی است که ما همواره با هجوم اپ‌ها و بازی‌های جدید مواجه ایم و برای والدین بسیار سخت است که همه‌ی این موارد را تحت کنترل داشته باشند.»

«برای همین والدین می‌بایست با فرزندانشان دباره‌ی این اپ‌ها و بازی‌ها و خطرات بالقوه‌ای که می‌تواند آن‌ها را تهدید کند، صحبت کنند.»
 
علی رغم هشدارها نسبت به خطرات این بازی، این بازی همچنان در یوتیوب و اینستاگرام در دسترس است. گزارش شده که شخصیت مومو در محتواهای دیگری که ارتباطی با این بازی ندارند، به طور مثال انیمیشن‌ها، ناگهان ظاهر می شود و کودکان را ترغیب می کند با او دوست شوند.
 
انتقاد از پلیس و مدارس برای وحشت افکنی
برخی سازمان‌های خیریه در انگلستان اعلام کردند که چالش مومو بر اساس ادعا‌های کذب شکل گرفته و چنین شخصیتی در اپ پیام رسان واتس اپ کسی را تشویق به خودکشی نکرده است.

آن‌ها از پلیس و مدارس درخواست کردند از وحشت افکنی در میان کودکان و والدینشان دست بر دارند، زیرا چنین اقداماتی بیش از آنکه تاثیرات مثبت داشته باشد، می‌تواند پیامد‌های منفی به دنبال داشته باشد.

گفته شده شخصیت مومو حتی وجود خارجی ندارد و برخی والدین این شخصیت خیالی را خلق کرده اند. این در حالیست که والدین بسیاری به مدارس نامه نوشته و از معلمان خواسته اند درباره‌ی خطرات مومو با کودکان صحبت کنند.

سازمان خیریه‌ی کودکان در انگلستان اعلام کرد که مومو فقط یک خبر جعلی است که در میان والدین اشاعه پیدا کرده است.

آن لانگفیلد، عضو هیات کودکان در انگلستان، به گاردین گفت: «وقتی پای خطرات استفاده از اینترنت در میان کودکان به میان می‌آید باید تهدیدات واقعی شناسایی شود.»

«گاهی اوقات ما با کودکانی مواجه می‌شویم که خودشان داوران بسیار خوبی در این زمینه هستند. اگر خطرات غیرواقعی برجسته شوند نمی‌توانیم جلوی خطر‌های واقعی را بگیریم.»

یکی از اعضای کابینه‌ی انگلستان، آندریا لیدسام، گفت: دولت این کشور نسبت به چالش مومو بسیار نگران است، اما باید مشخص شود که آیا این چالش یک تهدید جدی است یا نه.

منبع: دیلی میل
مترجم فرادید: عاطفه رضوان نیا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین