مورد عجیب «رحمان ۱۴۰۰»
ناگهان توقیف؟!

مورد عجیب «رحمان ۱۴۰۰»

آیا اساسا این تخلف صورت گرفته؟ اگر صورت گرفته چرا سازمان سینمایی بعد از یک ماه متوجه این موضوع شده؟ آیا این معضل با ناکارآمدی سیستم نظارتی حوزه سینما رابطه‌ای دارد؟
کد خبر: ۶۹۲۱۴
بازدید : ۱۸۶۰
۲۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۵
مورد عجیب «رحمان ۱۴۰۰»
 
تینا جلالی| روز شنبه خبری در رسانه‌های رسمی و فضای مجازی منتشر شد که شگفتی زیادی با خود به همراه داشت. محمدرضا فرجی، مدیرکل سینمای حرفه‌ای سازمان سینمایی به تسنیم خبر داد که نسخه دارای مجوز «رحمان ۱۴۰۰» با نسخه در حال اکران متفاوت است.

اینکه تمام طول نوروز و حتی بعد از آن رتبه بالای فروش فیلمی در صدر خبر‌ها باشد و طبق گزارش‌های منتشر شده از طرف مسوولان سینما حتی تعداد صندلی‌های پر شده این فیلم محاسبه شود بعد به ناگاه اعلام شود که فیلم نمایش داده شده در سینما‌های کشور با نسخه اصلاحیه آن مغایر است، تقریبا از عجایب روزگار است.
 
مگر ممکن است دستگاه رسمی کشور که در آن حتی تعداد بیننده یک فیلم را با جزییات دقیق و به صورت جدول مورد ارزیابی قرار داده، به ناگاه از آنچه روی پرده سینما‌ها می‌رود ابراز بی‌اطلاعی کند؟ (ماجرا از این قرار است که روز ۲۱ فروردین سازمان سینمایی گزارشی اجمالی از وضعیت فروش فیلم‌های اکران نوروز ۹۸ که توسط معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی آماده شده و شامل ۱۰ سینمای پرفروش سال ۹۸، مقایسه تطبیقی با ۲ سال گذشته و جزییات فروش فیلم‌ها به تفکیک ژانر، سینما و دفتر پخش است، منتشر کرد.)

نکته جالب ماجرا اینجاست که منوچهر هادی کارگردان فیلم از این تخلف خود را تبرئه کرده و در صفحه خصوصی خود در فضای مجازی نوشت: «تمام سینما‌های کشور نسخه اصلاح شده را روی پرده اکران می‌کردند و تازه سینما‌های حوزه (هنری) نسخه اصلاح شده‌تری را. هیچ باکی نیست.»
 
با این صحبت‌های منوچهر هادی، مدیرکل دفتر سینمای حرفه‌ای سازمان سینمایی درباره این اتفاق توضیح داد که در اکثر سالن‌ها همان نسخه‌ای از فیلم «رحمان ۱۴۰۰» که مورد تایید ما بوده و اصلاحات کامل انجام شده، نمایش داده‌اند. اما به گفته او و با توجه به اینکه بازرسان سازمان سینمایی معمولا به صورت تصادفی در سالن‌های سینمایی حضور پیدا می‌کنند متاسفانه در هفته اخیر متوجه شدیم که در برخی از سالن‌های سینما نسخه‌ای که به صورت کامل اصلاح نشده بود، اکران شده است. این مدیر مدعی شده که فعلا از نظر حقوقی پخش‌کننده و تهیه‌کننده باید پاسخگوی این اتفاق باشند، اما خودمان هم در حال بررسی موضوع هستیم.

عجیب و غریب بودن این اتفاق باعث شد حتی پای مجلس هم به این ماجرا باز شود. عضو هیات رییسه کمیسیون فرهنگی مجلس هم نسبت به این تخلف واکنش نشان داد و با اشاره به رفتار نامتعارف در توقف اکران فیلم سینمایی «رحمان ۱۴۰۰» پس از یک ماه اکران این فیلم سینمایی، از ورود کمیسیون فرهنگی مجلس به این موضوع خبر داد.
 
سیدصادق طباطبایی‌نژاد در گفتگو با خانه ملت با اشاره توقف اکران فیلم سینمایی «رحمان ۱۴۰۰» آن هم پس از گذشت یک ماه از اکران این فیلم سینمایی، عنوان کرد: در حال حاضر این سوال مطرح است که چطور سازمان سینمایی پس از یک ماه متوجه شده که نسخه نمایش‌داده شده با نسخه‌ای که دارای مجوز است، مغایرت دارد و امروز نسبت به آن واکنش نشان داده است؟ معاونت نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی باید درباره اتفاق رخ داده پاسخگو باشد.»، اما با طرح تخلف آشکار فیلم «رحمان ۱۴۰۰» فرضیات و پرسش‌های زیادی پیرامون توقیف این فیلم شکل می‌گیرد؛ آن هم فیلمی که تا به اینجای اکران نزدیک به ۲۲ میلیارد تومان فروش گیشه داشته است.
 
آیا اساسا این تخلف صورت گرفته؟ اگر صورت گرفته چرا سازمان سینمایی بعد از یک ماه متوجه این موضوع شده؟ آیا این معضل با ناکارآمدی سیستم نظارتی حوزه سینما رابطه‌ای دارد؟ این‌ها و چندین و چند سوال دیگر پرسش‌هایی است که از مسوولان سینما باید پرسید.
 
تمام این صحبت‌ها در حالی مطرح می‌شود که به این نکته باید توجه کرد دو فیلم «متری شیش و نیم» و «رحمان ۱۴۰۰» از همان ابتدای زمان اکران به شرط محدودیت سنی مخاطب اکران شدند. اما تبلیغات شهری و پروپاگاندایی که حول محور این دو فیلم در اکران شکل می‌گرفت و تیزر‌های تلویزیونی که به این دو فیلم از صدا و سیما اختصاص داده شده به مراتب از فیلم‌های دیگر اکران نوروز بیشتر بود. اینکه فیلمی از ابتدا به شرط محدودیت سنی برای مخاطب نمایش داده می‌شود آیا در تبلیغات و معرفی این فیلم به مخاطب نباید مراعات کرد؟
 
طبق شنیده‌های خبرنگار اعتماد از یک منبع آگاه، حدود ۳۰ فیلم کمدی دیگر همچون «رحمان ۱۴۰۰» در صف اکران سینما هستند و صاحبان این نوع فیلم‌ها برای اکران فیلم‌شان در سینما‌های کشور دچار چالش با مسوولان سینما هستند.
برچسب ها: رحمان 1400 رحمان 1400
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین