خانواده‌ی حاشیه‌های جنجالی
مهناز افشار و یاسین رامین

خانواده‌ی حاشیه‌های جنجالی

حکم یاسین رامین فرزند محمدعلی رامین در دادگاه بدوی ۱۷ سال محکومیت است و آنچه اجرایی خواهد شد حکم حبس به مدت ۷ سال است. همچنین دادگاه، یاسین رامین را به رد مال یک تا دو میلیون یورو محکوم کرده است که تقریبا با توجه به قیمت امروز یورو این مبلغ حدود ۴۰ میلیارد تومان می‌شود.
کد خبر: ۷۰۱۰۹
بازدید : ۹۷۰۹
۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۴
خانواده‌ی حاشیه‌های جنجالی
 
معصومه رضایی| چند وقتی است که نام مهناز افشار و یاسین رامین بیش از قبل تیتر رسانه‌ها شده است؛ از زمانی که بازنشر یک توئیت جعلی افشار را سوژه رسانه‌ها کرد و تا مرز مشارکت در قتل پیش برد تا همین دیروز که یاسین رامین، همسر مهناز افشار در دادگاه به ۱۷ سال حبس و پرداخت یک میلیون یورو جریمه شد. مهناز افشار که به‌واسطه بازیگر سینما بودنش قبل از ازدواج سلبریتی بود؛ اما یاسین رامین چهره کمترشناخته‌شده‌ای در مطبوعات بود که پس از ازدواجش با افشار نامش بر سر زبان‌ها افتاد.
 
هر چند معروف شدن یاسین رامین تنها به دلیل ازدواجش با افشار نبود و او به دلایلی این قابلیت را داشت که بتواند به‌واسطه وصلت‌اش با بازیگر سینما خود را به چهره‌ای رسانه‌ای تبدیل کند. اما روز گذشته در حالی که یاسین رامین به حبس محکوم شد اما همسرش بی‌گناه شناخته شد و این گروتسک روزگار است که آنها نمی‌دانند بخندند یا گریه کنند.

پیوند دیپلماتیک یا عشق؟
سال ۹۳ که مهناز افشار با یاسین رامین ازدواج کرد، هنوز نه خبری از شیرخشک فاسد بود و نه حضور بیش از اندازه افشار در فضای مجازی، آنها دو نفر از دو دنیای متفاوت بودند، یکی بازیگر و دیگری از خانواده‌ای اهل سیاست؛ همین خانواده سیاسیِ رامین بود که باعث شد این ازدواج انتقاداتی را برای مهناز افشار به همراه داشته ‌باشد و عده‌ای او را به جاه طلبی متهم کنند.

اما چرا منقدان افشار او را به جاه‌طلبی متهم کردند؟ یاسین رامین، فرزند محمدعلی رامین، معاون مطبوعاتی محمود احمدی‌نژاد است و این در حالی است که افشار پیش از این بارها حمایت خود را از اصلاح‌طلبان ابراز کرده بود و حتی خطبه عقد این دو را هم سیدمحمد خاتمی خوانده بود. همین کافی بود تا بسیاری مهناز افشار را به رفتار دوگانه و جاه‌طلبی متهم کنند.

اما این بازیگر بارها برائت خود را از پدر همسرش اعلام کرده و گفته است که علاقه‌ای به مشی سیاسی پدر همسرش ندارد هر چند که محمدعلی رامین هم خود را مبری از روش زندگی مهنار افشار دانسته است.

اما آنچه مسلم است، با وجود مخالفت‌های علنی افشار با رویکرد سیاسی محمدعلی رامین، تاثیر سیاست در مطالبی است که افشار در فضای مجازی بعد از این ازدواج بیشتر کرد تا آنجا که اسفند ماه ۹۴ این بازیگر با انتشار متنی در توئیتر خود رسماً اعلام کرد که در انتخابات مجلس دهم شرکت کرده و به اصلاح‌طلبان رای می‌دهد. او در صفحه اینستاگرامش هم با انتشار یادداشتی هفت‌بندی به شهروندان پیشنهاد حمایت از اصلاح‌طلبان را در انتخابات مجلس داد.

با همه این اوصاف، هر چه مهناز افشار کمتر خواسته سوژه رسانه‌ها شود و مورد نقد قرار گیرد، اما هر بار با اتفاقی ناچار است پاسخگو باشد؛ هر چند که خود او هم گویا از اینکه به حواشی زندگی‌اش پرداخته شود بدش نمی‌آید و حضور بی‌وقفه او در فضای مجازی و بحث و دعواهایی که با کاربران دارد به خوبی این مسئله را نشان می‌دهد. اما یک موضوع از سال‌های ابتدایی ازدواج افشار و رامین بیش از هر حاشیه دیگری زندگی این دو را تحت‌تاثیر قرار داده است. سال ۹۵ زمانی که یاسین رامین به جرم واردات شیرخشک فاسد متهم شد، بیش از پیش افشار را در سیبل حملات قرار داد.

شیرخشک فاسد؛ شایعه یا واقعیت؟
مهناز افشار در آذرماه ۹۷ اعلام کرد که همسرش از آنچه «شایعه‌پراکنی» رسانه‌ها درباره پرونده شیر خشک است، از رسانه‌ها شکایت کرده است. اما ماجرای شیرخشک فاسد چه بود که بازیگر سینما آن را شایعه خواند؟ ۲۶ مرداد ۹۵ یاسین رامین به اتهام واردات شیرخشک فاسد بازداشت شد. او به واردات شیرخشک فاسد از طرف شرکت رشد وابسته به سازمان هلال احمر متهم شد که با شکایت این سازمان، به دلیل عدم توانایی در پرداخت وثیقه ۲۹ میلیارد تومانی بازداشت شده بود. چند روز پس از انتشار خبر بازداشت رامین، عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان سابق تهران از صدور قرار وثیقه ۲۹ میلیارد تومانی و بازداشت متهم شرکت رشد وابسته به سازمان هلال احمر خبر داده و گفته بود: «این پرونده با اعلام شکایت هلال احمر در دادسرای کارکنان دولت تحت رسیدگی است و بازپرس برای متهم قرار وثیقه ۲۹ میلیارد تومانی صادر کرده که متهم به‌لحاظ عجز از تودیع وثیقه به زندان معرفی شده است.»

همان سال ۹۵ گفته شد فرزند محمدعلی رامین، ‌با استفاده از نفوذ پدرش در دولت توانسته محموله‌ عظیمی از شیرخشک‌های فاسد را وارد و توزیع کند که باعث نابینا شدن تعدادی از نوزادان شود. البته در همان زمان محمد شعبانی، وکیل‌مدافع یاسین رامین درباره موضوع اصلی پرونده موکلش گفته بود: «موضوع این پرونده اختلاف حساب مالی بین شرکت موکلم و هلال احمر است و قرار بوده اسناد و مدارکی از آلمان ارسال شود که برخی از این مدارک از آلمان واصل شده، ولی ناقص است و قرار است نماینده هلال احمر به آلمان برود؛ یکسری مدارک هم کارشناس پرونده می‌خواهد که باید تکمیل شود و پرونده در حال بررسی و تکمیل است.»

اما مهناز افشار که سعی می‌کرد در ابتدا درباره متهم بودن همسرش اظهار نظر شفافی نداشته باشد اما سکوت هم نکرد و در گفت‌وگویی اعلام کرد: «وارد کردن شیر خشک آلوده، جنایتی نیست که بتوان از کنار آن گذشت. من هیچ فراری از موضوعی که درباره همسرم مطرح می‌شود نکرده‌ام. چون این که م طرح می‌کنند شیرخشک فاسد وارد کرده و باعث کشته شدن بچه‌ها شده، جنایتی نیست که بتوان از کنار آن گذشت. همسر من هفت ماه بابت پرونده‌ای که برایش تشکیل شده به زندان رفته و پرونده او هنوز باز است و با این فضاهایی که علیه او درست شده، بعید نیست محکوم هم بشود ولی اجازه بدهید محکوم بشود، بعد ببینید به چه چیزی محکوم شده.»

افشار بارها در توئیتر و اینستاگرام به دنبال‌کننده‌هایش که او را شریک پرونده شیرخشک‌های فاسد می‌دانستند و برای پرونده همسرش مورد سرزنش قرار می‌گرفت، پاسخ‌هایی می‌داد که این اواخر دیگر شکلی عصبی پیدا کرده بود و او گاهی در کامنت‌هایی که می‌گذاشت پیش از آنکه کسی به مسئله پرونده همسرش اشاره‌ای کند، پیش‌دستی می‌کرد و می‌گفت اگر این را هم به پرونده شیرخشک ربط نمی‌دهید و ....

اما روز گذشته رای بدوی پرونده‌ای که به پرونده «شیرخشک‌های فاسد» معروف است صادر شد و هر چند که در ابتدا درستی، وکیل مدافع یاسین رامین از انتشار جزییات حکم امتناع کرد و گفت: «حکم موکل بنده آقای یاسین رامین صادر شده است. این حکم هنوز قطعی نیست و بیان جزئیات حکم صادره به ضرر موکلش خواهد بود.»

میرحامد خانی، مدیرکل حقوقی سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر روز گذشته از تشکیل پرونده تازه‌ای در دیوان محاسبات کشور علیه یاسین رامین، خبر داد و به خبرگزاری تسنیم، گفت: «این پرونده در شعبه چهارم مستشاری دیوان محاسبات کشور مطرح رسیدگی است.»

او با بیان اینکه موضوع این پرونده هم مانند دیگر پرونده رامین، به اختلاف مالی با هلال‌احمر مربوط می‌شود، گفت: «بعد از صدور دادخواست (کیفرخواست) از سوی دادسرای دیوان محاسبات، پرونده رامین به شعبه چهارم مستشاری ارجاع شد که یک جلسه رسیدگی نیز برگزار شده و اکنون منتظر صدور رأی هستیم.»

خانی اما درباره صدور حکم رامین در پرونده مطرح در مجتمع قضایی ویژه کارکنان دولت، با محافظه‌کاری صحبت کرده و جزئیاتی درباره صدور رای پرونده موسوم به «شیرخشک‌های فاسد» ارائه نداده و تنها به این گفته اکتفا کرده است که: « دادگاه پس از چندین جلسه رسیدگی، در این پرونده مبادرت به صدور رأی کرده اما چون رأی صادره بدوی و قابل تجدیدنظرخواهی است، از بیان جزئیات آن معذور هستم.» اما پس از این اظهارات خبر دیگری از سوی خبرگزاری فارس مبنی بر اعلام حکم رامین در دادگاه بدوی منتشر شد که حکایت از حبس طولانی‌مدت همسر مهناز افشار دارد؛ «حکم فرزند محمدعلی رامین در دادگاه بدوی ۱۷ سال محکومیت است و آنچه اجرایی خواهد شد حکم حبس به مدت ۷ سال است. همچنین دادگاه، یاسین رامین را به رد مال یک تا دو میلیون یورو محکوم کرده است» که تقریبا با توجه به قیمت یورو این مبلغ حدود ۴۰ میلیارد تومان خواهد بود. حال باید دید که رای قطعی این پرونده چه خواهد بود.

افشاگری علیه خانم هنرپیشه
محمدعلی نجفی که سال ۹۵ مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور بود همزمان با مطرح شدن پرونده موسوم به «شیرخشک‌های فاسد» گفته بود: «موردی نیز اخیراً مطرح شد که پسر یکی از مسئولان دولت قبل، شرکتی ایجاد کرده و واردات بخش خاص، مهم و گران‌قیمتی از داروها را به‌صورت انحصاری در دست گرفته و داروهایی تقلبی یا با کیفیتی پایین وارد می‌کرده و سال‌ها مردم از آن استفاده می‌کردند. امروز مشخص شده که چندین میلیارد دلار از این طریق عاید جوانی شده که با یکی از خانم‌های هنرپیشه ازدواج کرده و یکی از املاکش را که چند ده میلیارد تومان ارزش داشته به‌عنوان مهریه تقدیم خانم کرده است.» نجفی در این گفت‌و‌گو از فساد اقتصادی صحبت می‌کند که با وجود تحریم‌ها شکل گرفته است. اما به‌رغم فساد اقتصادی به موضوعی اشاره می‌کند که باز هم پای مهناز افشار به حاشیه‌ها باز می‌شود و این‌بار نه برای اظهارنظرهای توئیتری‌اش بلکه برای مهریه میلیاردی‌اش.

شاید بسیاری از هنرپیشه‌های سینما مهریه‌های میلیاردی داشته باشند اما تنها مهناز افشار است که مهریه‌اش می‌تواند موضوع بحث مشاور رئیس‌جمهور باشد آن هم در جایی که سخن از تحریم و فسادهای اقتصادی است؛ پر واضح است که ازدواج یک هنرپیشه با فرزند یکی از اعضای مهم‌ترین جناح‌های سیاسی کشور که زمانی معاون مطبوعاتی رئیس‌جمهور هم بوده به راحتی می‌تواند هر حاشیه‌ای را با خود به همراه داشته باشد.

البته که یاسین رامین برای این پرونده همان سال ۹۵، هفت ماه به زندان رفت و علت آن هم عجز از تودیع وثیقه ۲۹ میلیارد تومانی عنوان شده بود. یاسین رامین اسفند ماه ۹۵ از زندان آزاد شد و هم‌اکنون با وثیقه در آزادی به سر می‌برد اما ممنوع‌الخروج است. حاشیه‌های مهناز افشار اما تمامی ندارند و پس از تولد دخترش باز هم مورد نقد گرفت و این‌بار به دلیل اینکه فرزندش را در آلمان به دنیا آورد. نقدها بر این اساس بود که وقتی یاسین رامین به دلیل داشتن پرونده‌های فساد اقتصادی مورد بازخواست قرار گرفته چرا و با چه هزینه‌ای همسرش در بیمارستان‌های آلمان بستری است تا فرزندش به دنیا بیاید. اما این انتقادات چهره دیگری هم داشت و آن هم پرونده «شیرخشک‌های فاسد» بود که همزمان با تولد دختر مهناز افشار و یاسین رامین سر زبان‌ها افتاد و از افشار خواسته می‌شد تا از همان شیرخشک‌هایی که همسرش وارد کشور کرده به فرزندش بدهد.

اختلاف بر سر پرونده مهناز افشار
هر چند که گویا تا ابد حاشیه‌های مهناز افشار تمامی ندارد اما توئیتی که او اوایل اردیبهشت امسال منتشر کرد، باعث شد تا بیش از پیش در تیررس کاربران توئیتر قرار گیرد.

ظهر شنبه «مصطفی قاسمی» روحانی ۴۶ ساله‌ در مقابل مدرسه حوزه علمیه آیت‌الله ملاعلی معصومی همدانی در خیابان شهدای همدان به ضرب گلوله‌ی بهروز حاجیلو، یکی از نوچه‌های وحید مرادی، ابرشرور معروف، به قتل رسید. قاتل از صحنه گریخته بود و کمی بعد از ارتکاب جرم، در صفحه‌ی اینستاگرامش ماجرا را لو داده بود. اما ساعت پنج صبح روز بعد، در یک عملیات تعقیب و گریز ۲۰ دقیقه‌ای، قاتل شناسایی و در درگیری مسلحانه با پلیس کشته شد. انگیزه‌ی قتل مشخص نبود و هرچه بود، تنها گمانه‌زنی بود. روز بعد اما ماجرا فرق زیادی کرد. طوفانی سایبری به راه افتاد و این‌بار پای یک سلبریتی به میان آمد.
 
آن هم با این ادعا که در پرونده‌ی قتل روحانی همدانی پای این سلبریتی که مهناز افشار است، میان است. بازیگری که ید طولایی در حاشیه‌سازی و ورود بی‌محابا در بسیاری از موضوعات دارد. موضوعاتی که نه دانشی در آنها دارد، نه تخصصی و نه حتی اطلاعات جانبی مختصری!چندی پیش، مهناز افشار توئیتی از یک روحانی به نام «سید مصطفی حجازی» را بازنشر کرده بود؛ «از همه خواهران مجاهده مجرد درخواست می‌کنم در حد توان خود به صیغه‌ی برادران حشدالشعبی دربیایند. حتی با صیغه‌های یک روزه به صیغه‌ی هر تعداد برادر عراقی دربیایند خدا اجرشان را در آخرت می‌دهد». افشار ضمن بازنشر این توئیت نوشته بود: «افسوس به حال اونایی که وقتی از غیرت برادر خوزستانی گفتم یقه دریدن و به من و امثال من برچسب و تهمت نژادپرستی زدن. اما حالا در مقابل چنین حقارتی ساکت موندن».

جالب اینکه کمی بعد مشخص شد توئیتی که افشار آن را بازنشر کرده بود، از اساس جعلی و ساختگی بوده است! کسی که به اسم سید‌مصطفی حجازی و به نام او توئیت منتشر شده بود، ویدئویی منتشر کرد و گفت که اصلا حسابی در توئیتر ندارد؛ «بنده سید‌غفار دریابری هستم. فرزند سید‌جعفر دریابری. اهل استان مازندران، شهرستان آمل. عکسی از بنده با متنی بسیار غیراخلاقی و اسم مستعار که مصطفی حجازی است در فضای مجازی منتشر شد که اساسا دروغ محض است و ربطی به بنده ندارد. بنده اصلا توئیتر ندارم».بعد از مشخص شدن جعلی بودن این توئیت، مهناز افشار هم توئیت خود را پاک کرد.یکی دو روز پیش خبری منتشر شد مبنی بر اینکه دادسرای فرهنگ و رسانه و دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بابل بر سر رسیدگی به پرونده مهناز افشار اختلاف پیدا کرده‌اند.
 
یک طلبه مازندرانی به تازگی از مهناز افشار، بازیگر، به دلیل بازنشر یک توئیت که گفته می‌شود محتوای آن «جعلی» بوده، شکایت کرده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، ۱۱ اردیبهشت امسال به دنبال شکایت این طلبه، دادسرای عمومی و انقلاب بابل طی درخواست نیابت به دادسرای ویژه نیابت تهران، خواستار احضار و انجام تحقیقات از این بازیگر سینما شد. همان وقت، احسان خاکزاد شاهاندشتی، وکیل مدافع این طلبه مازندرانی، درباره علت شکایت موکلش از افشار گفت: «متهم با بازنشر نابخردانه تصویر و متنی جعلی که از موکل من در فضای توئیتری منتشر و تا قبل از آن هم دیده نشده بود، باعث شد این طلبه از همه جا بی‌خبر مورد هجمه افراد و تهدید و توهین قرار گیرد. بر همین اساس از مهناز افشار به اتهام نشر اکاذیب و انتشار بدون اجازه تصویر افراد، حسب مواد ۱۷ و ۱۸ قانون جرایم رایانه‌ای شکایت کردیم که به دنبال این شکایت، دادسرای بابل برای احضار و انجام تحقیقات به دادسرای تهران نیابت داد.»

به گزارش تسنیم، دادسرای ویژه نیابت به عنوان مجری، طبق قانون مکلف به اجرای درخواست نیابت صادره از دادسرای بابل بود اما «در اقدامی عجیب»، موضوع را با این استدلال که مهناز افشار یک چهره شناخته‌شده است، به دادسرای فرهنگ و رسانه ارجاع ‌داد تا رسیدگی به پرونده او در آن دادسرا انجام شود. پس از ارسال پرونده از دادسرای ویژه نیابت به دادسرای فرهنگ و رسانه اما شعبه دادسرای مذکور با این استدلال که دادسرای بابل صلاحیت رسیدگی به این موضوع را ندارد، درخواست نیابت را بازگرداند: «این در حالی است که وقتی یک مرجع قضایی درخواست نیابت صادر می‌کند، مرجع قضایی مجری نیابت، مکلف به انجام آن است.» اکنون پرسش این است که آیا دادسرای بابل رأسا مهناز افشار را احضار می‌کند یا برای رسیدگی به دیوان عالی کشور ارجاع می‌شود. عبدالصمد خرمشاهی، وکیل مهناز افشار گفته است این بازیگر سینما در خارج از کشور به سر می‌برد.
 
منبع: سازندگی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین