بازگشت قیمت طلا به روزهای اوج
اونس طلا از مرز ۱۴۰۰ دلاری گذشت

بازگشت قیمت طلا به روزهای اوج

اتخاذ سیاست‌های انبساطی مالی برای مقابله با افت سرعت رشد اقتصاد جهانی از طرف بانک‌های مرکزی کشور‌های مختلف هم از افت طلا حمایت کرد. در همین راستا شاخص دلار به کمترین مقدار خود در ۳ ماه گذشته رسید.
کد خبر: ۷۰۹۹۳
بازدید : ۷۵۷۹
۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۴
یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آن‌ها است. بر این اساس در این صفحه روند‌های قیمتی بازار‌های مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.
 
بازگشت فلز زرد به اوج ۶ ساله

بازار سهام
تداوم رشد با حفظ آرامش
شاخص کل بورس تهران طی معاملات دیروز بیش از ۱/ ۲ درصد افزایش یافت و در ارتفاع ۲۴۲ هزار و ۵۶۸ واحد به کار خود پایان داد. وضعیت مطلوب کامودیتی‌ها در بازار جهانی در آستانه آغاز دور جدید مذاکرات تجاری چین و آمریکا و انتظار برای تداوم عملکرد مطلوب شرکت‌های کالا محور بورسی در خرداد تاثیر قابل توجهی در شدت گرفتن صعود دماسنج بازار سهام داشت.
 
در همین راستا بزرگان کالایی در صدر جدول نماد‌های با تاثیر مثبت بر شاخص کل قرار گرفتند و تمام صنایع ۳۸گانه بورسی سبزپوش شدند. در این بین سهم تازه وارد «جم‌پیلن» در بازگشایی با رشد ۴۰ درصدی قیمت همراه شد و ۴۳۳واحد از شاخص کل حمایت کرد. تمدید ضرب‌الاجل «FATF» برای ایران، تغییر لحن مقامات آمریکایی پس از حادثه پهپاد و بی‌توجهی بازار ارز به ریسک‌های بالقوه آرامش را به معاملات تالار شیشه‌ای تزریق کرد.
 
بازگشت فلز زرد به اوج ۶ ساله
بازار ارز
کم‌اعتنایی دلار به ریسک‌های غیراقتصادی
هر دلار آمریکا طی معاملات روز قبل ۸۰ تومان افزایش قیمت یافت و راس ساعت ۱۶ به بهای ۱۳ هزار و ۳۵۰ تومان به فروش رسید. دومین رشد متوالی شاخص ارزی کشور بازده آن از ابتدای سال را از مثبت ۵/ ۱ درصد فراتر برد.
 
برخی از تحلیلگران معتقدند رشد پله‌ای دلار در ۲ روز گذشته به این معنی است که قیمت با پایه‌های مستحکم در حال افزایش است. از سمت دیگر عده‌ای قرار دارند که تغییر محدود قیمت دو روز اخیر را سیگنالی افزایشی به شمار نمی‌آورند؛ به خصوص آنکه طی یازده روز گذشته نرخ ارز نتوانسته است از مرز ۱۳ هزار و ۷۰۰تومان فراتر رود.
 
همچنین افزایش کم‌رمق نرخ ارز در حالی رخ داد که خبر تحریم‌های بیشتر آمریکا نتوانست موج تقاضای محسوسی در بازار ایجاد کند و با افزایش عرضه می‌توان به راحتی تعادل را به معاملات ارز بازگرداند.
 
بازگشت فلز زرد به اوج ۶ ساله
بازار سکه
دو اهرم صعود سکه
دیروز هر سکه طرح جدید ۳۳ هزار تومان به ارزش خود افزود و ساعت ۱۶ به قیمت ۴ میلیون و ۷۰۵ هزار تومان به فروش رسید. رشد ۷/ ۰ درصدی سکه در معاملات دوشنبه با صعود همزمان ۶/ ۰ درصدی شاخص ارزی کشور و افزایش ۷/ ۰ درصدی اونس طلا رقم خورد. دیروز نرخ ارز با تقویت نسبی سمت تقاضا افزایشی بود و هر دلار آمریکا ۸۰ تومان گران شد.
 
با در نظر گرفتن رشد محدود دلار می‌توان این نکته را برداشت کرد که بازار ارزی کشور به تهدید افزایش ریسک‌های غیر اقتصادی بی اعتنا بود. از سمت دیگر اونس طلا در بازار جهانی به دلیل بالا گرفتن تنش‌ها بین ایران و آمریکا صعودی شد و کاهش شاخص دلار بر سوخت صعود فلز زرد افزود. به این ترتیب حباب سکه با احتساب مالیات ارزش افزوده در ارتفاع منفی ۱۲۹ هزار تومان قرار گرفت.
 
بازگشت فلز زرد به اوج ۶ ساله
بازار طلای جهانی
عبور فلز زرد از مرز روانی
طلا در بازگشایی بازار جهانی بار دیگر به بالای مرز روانی ۱۴۰۰ دلاری بازگشت و در اوج ۶ ساله قرار گرفت. هر اونس فلز زرد طی معاملات دوشنبه ۷/ ۰ درصد افزایش قیمت یافت و ساعت ۱۶ به بهای ۱۴۱۰ دلار به فروش رسید. افزایش تنش بین تهران و واشنگتن با خبر تحریم‌های بیشتر از سمت ایالات متحده سطح ریسک‌های سیستماتیک را افزایش داده و تقاضا برای دارایی‌های امن از جمله طلا را بیشتر کرد.
 
اتخاذ سیاست‌های انبساطی مالی برای مقابله با افت سرعت رشد اقتصاد جهانی از طرف بانک‌های مرکزی کشور‌های مختلف هم از افت طلا حمایت کرد. در همین راستا شاخص دلار به کمترین مقدار خود در ۳ ماه گذشته رسید. با کاهش این شاخص قدرت خرید ارز‌های غیر دلاری افزایش یافته و سمت تقاضای طلا از سمت دارندگان چنین ارز‌هایی تقویت می‌شود.
 
بازگشت فلز زرد به اوج ۶ ساله
بازار اوراق مسکن
بازگشت «تسه ۹۶۱۰» از کف تاریخی
اوراق تسهیلات مسکن دی ماه ۹۶ «تسه۹۶۱۰» در جلسه داد و ستدی دیروز بیش از ۵/ ۰ درصد از ارزش خود را از دست داد و به قیمت ۴۳ هزار و ۴۱۷ تومان به کار خود پایان داد. به این ترتیب ۵ افت پیاپی این اوراق وام به پایان رسید و «تسه۹۶۱۰» از کف تاریخی خود که در روز یکشنبه به ثبت رسید، فاصله گرفت.
 
سایر سررسید‌های وام مسکن شرایط متفاوتی را از هم تجربه کردند، برخی صعودی شدند و دسته‌ای دیگر به اصلاح پرداختند و میانگین قیمتی آن‌ها وارد کانال ۴۴ هزار تومانی شد. بازدهی از ابتدای سال منفی منجر به افت جذابیت «تسه‌ها» در مقایسه با سایر بازار‌های رقیب مالی شده و سطح تقاضا برای آن‌ها را نزولی کرده است. رکود تورمی حاکم بر بازار مسکن، قدرت نقدشوندگی پایین‌تر و عدم رشد سقف وام مسکن بازار «تسه‌ها» را تحت فشار قرار داده است.
 
بازگشت فلز زرد به اوج ۶ ساله
بازار نفت
تداوم رشد نفت با تنش‌های سیاسی
هر بشکه نفت خام وست تگزاس آمریکا «WTI» در بازگشایی بازار جهانی ضمن ثبت رشد ۳/ ۰ درصدی به بهای ۸/ ۵۷ دلار مبادله شد. طلای سیاه هفته قبل به واسطه افزایش تنش‌های بین آمریکا و ایران به دلیل سرنگونی پهپاد جاسوسی در تنگه هرمز ۱۰ درصد رشد کرده بود.
 
 
در همین راستا وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که از دوشنبه تحریم‌های جدیدی بر ایران اعمال خواهد کرد و همین موضوع منجر به تداوم روند صعودی نفت در معاملات آغازین هفته جدید میلادی شد. همچنین تایید ضمنی وزیر انرژی روسیه در مورد تمدید توافق کاهشی اوپک پلاس در نشست بعدی این سازمان از رشد طلای سیاه حمایت کرد.
 
از دسامبر سال ۲۰۱۸ اوپک و کشور‌های هم‌پیمان آن تصمیم گرفتند تولید روزانه خود را به میزان ۲/ ۱ میلیون بشکه کاهش دهند تا تعادل را به بازار جهانی نفت بازگردانند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه