حمام مهدی قلی بیک مشهد در تور مشهد

حمام مهدی قلی بیک مشهد در تور مشهد

شما می توانید به راحتی همراه با سفر زیارتی خود، از جلوه های هنر ایرانی در جای جای شهر مشهد بهره مند باشید. گردشگری با هدف سیر و سیاحت در تاریخ خراسان را به خوبی می توان در شهر مشهد جست و جو کرد. یکی از بهترین این مکان های تاریخی با هدف ایرانگردی از نگاه سبک های معماری می تواند حمام مهدی قلی بیک مشهد باشد.
کد خبر: ۷۱۴۹۶
بازدید : ۹۳۸۶
۲۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۴

حمام مهدی قلی بیک مشهد در تور مشهد

شما می توانید به راحتی همراه با سفر زیارتی خود، از جلوه های هنر ایرانی در جای جای شهر مشهد بهره مند باشید. گردشگری با هدف سیر و سیاحت در تاریخ خراسان را به خوبی می توان در شهر مشهد جست و جو کرد. یکی از بهترین این مکان های تاریخی با هدف ایرانگردی از نگاه سبک های معماری می تواند حمام مهدی قلی بیک مشهد باشد.

خیلی از ما برای یک بار هم که شده راهی مشهد در تور مشهد سفر باتو بوده ایم و یا در آینده ای نزدیک قصد سفر به این دیار را خواهیم داشت. سفر به مشهد انگیزههای خاص خودش را دارد. انگیزه هایی که همراه با شور زیارت امام هشتم شیعیان، هر ایرانی را به سمت و سوی خراسان می کشاند. اما در نظر داشته باشید که مشهد از جمله شهر های اصیل و تاریخ دار این سرزمین است و میتواند به خوبی علاوه بر جایگاه مذهبی خود، هدف شیرینی برای ایرانگردی های شما باشد. چرا که شما می توانید به راحتی همراه با سفر زیارتی خود، از جلوه های هنر ایرانی در جای جای این شهر بهره مند باشید. گردشگری با هدف سیر و سیاحت در تاریخ خراسان را به خوبی می توان در شهر مشهد جست و جو کرد. یکی از بهترین این مکان های تاریخی با هدف ایرانگردی از نگاه سبک های معماری می تواند حمام مهدی قلی بیک مشهد باشد.

 

حمامی که اگر چه در این روزگار از کاربری ابتدایی خود فاصله ی بسیار دارد، اما همراه با سبک خاص خود در طراحی فضا های داخلی، به زیبایی می تواند جلوه گاه شیرینی از هنر ایرانیان باشد. این هنر بازتاب کاملی است از سبک معماری اسلامی انتهای عصر مغولان تا ابتدای دوران با شکوه صفویه، به گونه ای که به زیبایی شاهد بازتاب کاملی از هنر اصیل ایرانی در معماری از این بنای منحصر به فرد هستید.  اگر می خواهید در کنار زیبایی های شهر مشهد در خیل تفریحات فراوان و متنوع این شهر همراه با زیارت های خود، شاهد یک فضای اصیل با هدف گردشگری از معماری ایران قدیم باشید، حمام مهدی قلی بیک مشهد را از یاد نبرید.

 

حمام مهدی قلی بیک مشهد در گذر تاریخ

این حمام قدمت بسیار در تاریخ ندارد، اما از لحاظ جلوه گاه هنر ایرانی می تواند نمونه ی تمام عیاری باشد. ساخت حمام به عصر صفویه باز می گردد. یعنی همین سه الی چهار قرن پیش، به سال ۱۲۷۰ هجری شمسی. البته گفته اند که اصل بنا متعلق به یکی از امرای تیموری در ابتدای دوران شکل گیری حکومت صفویان بوده است. درست در زمانی که سرزمین های ایران از سلطه ی حاکمان مغول و تیموریان خارج می شده تا در شکل و شمایل یک حکومت متمرکز مرکزی و با محوریت سلسله ی صفویان تاریخ را ساخته باشد.

 

به هر حال هر چه بوده در این دوران به سال ۱۳۵۶ این بنا در ردیف آثار ملی ایران جای می گیرد تا با این ثبت در مقابل هجوم افسار گسیخته ی دنیای مدرن محفوظ مانده باشد. حمام مهدی قلی بیک مشهد از سال 1385 وقف آستان قدس رضوی شده است تا در سایه ی توجه این نهاد منعهد روزگار شیرین و پر رونقی را تجربه کرده باشد.  امروزه شاهد آن هستیم که حمام مهدی قلی بیک مشهد به یک بنای جذاب با هدف گردشگری و ایرانگردی در نزد مسافران سرزمین خراسان تبدیل شده است. به خصوص که این حمام را تبدیل به یک موزه ی مردم شناسی جذاب کرده اند. موزه ای که می تواند شما را تا عصر صفویه عقب براند.

حمام مهدی قلی بیک مشهد چه چیز هایی دارد؟

همان طور که گفتیم این بنا در این روز هایی که طی میشود میزبان یک موزه مردم شناسی با اهداف آشنایی با سبک و سیاق حمامهای قدیمی است. شما در این موزه می توانید شاهد انواع سماور های ذغالی قدیمی در کنار قندیل ها و ابزار های پخت و پز چند سال پیش باشید. فضایی که به خوبی شما را در سفری تاریخی راهی عصر صفویه تا قاجار خواهد کرد.

 

در کنار این ماجرا، نمایشگاهی از عکس‌ های قدیمی نیز در حمام مهدی قلی بیک مشهد در در جریان است. عکس هایی با محوریت مردم شناسی که البته تاریخ این مردمشناسی ها به تاریخ ثبت عکس ها در مقابل دوربین باز میگردد. یعنی عصر قاجار تا ابتدای عصر پهلوی.

اما جدا از فضای موزه ای بنا، به خود بنا بپردازیم که نمایشگاهی است از هنر، خلاقیت و ذوق ایرانی ها در معماری و طراحی داخل ساختمان ها. به یقین می توان ادعا داشت که از حضور در حمام مهدی قلی بیک مشهد به کمال شاهد سبک زیبایی از معماری جاری در 400 سال پیش ایران زمین خواهید بود. از طرفی نظم چشمگیر بنا در نقش برجسته های سقف تا نقاشی های خاص دیوار های بنا هر نگاهی را محسور زیبایی خود خواهد کرد. زیبایی هایی که گویی انتهایی ندارند و در هم گره خورده و هر لحظه بیشتر می شوند.  

 

اوج این زیبایی را می توانید در قلب حمام، جایی با نام بینه ی حمام شاهد باشید. فضایی با هشت ستون که همراه با گچبری ها و تزئینات و نقاشی های دلنشین آراسته شده است. حمام مهدی قلی بیک مشهد را می توانید در ابتدای بازار بزرگ مشهد در کنار مسجد شاه بیابید. این موقعیت حمام می‌ تواند علاوه بر ذوق گردشگری و ایرانگردی شما، مسیر دسترسی به بازار جذاب مشهد را نیز برایتان فراهم آورد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه