سردی گیشه تابستان

سردی گیشه تابستان

به نظر می‌رسد گیشه سینمای ایران تا پایان تابستان برگ برنده‌ای برای رهایی از فروش کم و افت مخاطب ندارد و بعید به نظر می‌رسد نمایش فیلم «چاقی» در روز‌های آینده نجات‌بخش این گیشه کم‌فروغ باشد.
کد خبر: ۷۲۴۹۶
بازدید : ۹۱۰
۱۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۶
سردی گیشه تابستان
 
«شنیده‌ام بالاخره فیلم «چاقی» بعد از پنج سال اکران می‌شود. از این بابت خوشحالم و امیدوارم اکران این فیلم همراه با موفقیت باشد. یاد آقای آخوندی بخیر که در تولید این فیلم همراه ما بودند. دلم برای همه عوامل این فیلم تنگ شده. آن‌قدر این فیلم را اکران نکردید که هم لاغر شدم، هم ریشم سفید شد و همه موهام ریخت».
 
این بخشی از پیام تصویری علی مصفا، بازیگر فیلم «چاقی» است که بعد از پنج سال به اکران رسیده؛ فیلمی که بسیاری از سینمایی‌نویسان سال‌ها پیش تنها در اکران جشنواره به تماشای نخستین فیلم بلند راما قویدل نشستند.
 
«چاقی» از جمله فیلم‌هایی است که سال‌ها پیش در اکران جشنواره آن‌طور که باید نظر طیف وسیعی از منتقدان را جلب نکرد و نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از اکران عمومی فیلم داشت، آن هم در شرایطی که اکثر فیلم‌های روی پرده با افت فروش روبه‌رو شده‌اند و گیشه تابستان سینمای ایران آن‌چنان که انتظار می‌رفت نتوانست مخاطبان زیادی را با خود همراه کند.
 
اکران دیرهنگام فیلم در سینمای ایران پدیده جدیدی نیست و برخی فیلم‌ها به واسطه اعمال سلیقه‌های متفاوت و در مواردی توقیف‌شدن از گردونه حضور در اکران عمومی منع می‌شوند و مهر توقیف باعث می‌شود تا شاید سال‌ها پس از ساخت رنگ پرده سینما را ببینند و عموما تأثیرگذاری لازم را بر مخاطب ندارد و برخی دیگر نیز در صف طولانی اکران زمانی کوتاه نصیبشان می‌شود.
 
به نظر می‌رسد گیشه سینمای ایران تا پایان تابستان برگ برنده‌ای برای رهایی از فروش کم و افت مخاطب ندارد و بعید به نظر می‌رسد نمایش فیلم «چاقی» در روز‌های آینده نجات‌بخش این گیشه کم‌فروغ باشد. نگاهی به جدول اکران سینمای ایران در چند هفته اخیر نشان می‌دهد که همچنان مخاطب سینمای ایران به نمایش فیلم‌های کمدی اقبال بیشتری نشان می‌دهد و سهم سینمای اجتماعی در این میان خیلی چشمگیر نیست.

«صدای منو می‌شنوید» از جمله فیلم‌هایی است که به تازگی به چرخه اکران اضافه شده. پرویز پورحسینی، مژگان بیات، نگار عابدی، سعید داخ، حسن عباسی و یلدا قشقایی در این فیلم ایفای نقش می‌کنند و باید دید در روز‌های آینده چه روندی را در گیشه طی می‌کند.

فیلم سینمایی «روسی»، ساخته امیرحسین ثقفی نیز مدتی است به اکران رسیده. روسی نیز در ادامه سایر فیلم‌های ثقفی از نظر بسیاری از اهالی سینما مسیر همیشگی ساخته‌های پیشین این کارگردان را دنبال می‌کند و فیلمی غیرمتعارف محسوب می‌شود که نمی‌تواند سلیقه عامه مردم را جلب کند.
 
ثقفی در تازه‌ترین تجربه سینمایی خود از حضور طناز طباطبایی، امیر آقایی، میلاد کی‌مرام و صابر ابر برای روایت داستانی عاشقانه کمک گرفته و این فیلم تاکنون به فروش ۳۱۲٬۱۹۴٬۰۰۰تومان رسیده است.

«قسم»، ساخته محسن تنابنده نیز از دیگر فیلم‌هایی است که به تازگی به اکران رسیده؛ فیلمی که در جشنواره فیلم فجر نظرات مثبت اهالی رسانه و منتقدان را به کارگردانی تنابنده و بازی مهناز افشار جلب کرد. «قسم» هم در مدت‌زمان اکرانش به فروش۱٬۶۷۶٬۲۲۷٬۰۰۰تومان رسیده است که نمی‌توان آن را فروش قابل‌قبولی توصیف کرد.
 
رضا میرکریمی نیز که با فیلم «قصر شیرین» در رقابت با سایر فیلم‌ها قرار دارد، از ابتدا فروش متوسطی داشته و تاکنون به رقم ۲٬۷۴۰٬۰۶۷٬۰۰۰تومان رسیده است. «قصر شیرین» از نگاه سینمایی‌نویسان یکی از آثار موفق رضا میرکریمی است و باید دید در هفته‌های پیش‌رو چه روندی را در فروش طی خواهد کرد.

«ایده اصلی»، به کارگردانی آزیتا موگویی، با حضور بازیگرانی مانند بهرام رادان، هانیه توسلی، مریلا زارعی و... آ‌ن‌طور که انتظار می‌رفت اقبالی در گیشه نداشته و تاکنون به فروش نزدیک به دو میلیارد تومان رسیده است و به نظر می‌رسد در هفته‌های آینده نمی‌توان فروش عجیبی را برای این فیلم متصور بود.
 
بااین‌حال ایده اصلی در نبود فیلم‌هایی که مخاطب زیادی به سالن‌های سینما جذب کنند، در هفته‌های اکرانش صدرنشین شده است. از نظر بسیاری از کارشناسان، تا انتهای تابستان نمی‌توان فروش چشمگیری از فیلم‌های اکران‌شده را متصور بود و باید دید طی هفته‌های آینده و اکران فیلم‌های جدید چه تغییری در جدول فروش ایجاد خواهد شد.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین