فلزات گرانبها در کره ماه

فلزات گرانبها در کره ماه

در پژوهش‌های جیمز برنان و تیمش که اخیرا انجام دادند نشان می‌دهد که پلاتین و پالادیوم میتوانند مرتبط با سولفید آهن در لایه‌های ژرف سطح کره ماه باشند در حالیکه در ماگما‌های خارج شده از اعماق کره ماه این فلزات یافت شده اند.
کد خبر: ۷۲۵۸۰
بازدید : ۱۲۷۴۷
۱۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۱
فلزات گرانبها در سطح کره ماه دیده شد
 
دانشمندان بر این باورند که در لایه‌های مختلف سطح ماه مقادیر زیادی عناصر و فلزات مهم و گرانبها موجود است. پژوهش‌های جدید محققان و سنگ شناسان حاکی از وجود مقادیر زیادی فلز و عناصر گرانبها در لایه‌های زیرین سطح کره ماه است که نتایج تحقیقات دانشمندان در مجله Nature Geoscience نیز ارائه گردیده است.

جیمز برنان پرفسور و سرپرست زمین و علوم زیست محیطی دانشگاه دال هوسی کانادا اذعان کرد که وی و همکارانش توانستند تحقیقات موازی‌ای بر روی سطح ماه و کره زمین انجام دهند که بر اساس آن مواد معدنی سطح این دو کره را مورد آزمایش قرار دادند.

وی چنین اظهار داشت: ما توانستیم به ارتباط در بین سنگ‌های آتش فشانی کره ماه و بوجود سولفید آهن در لایه‌های سطح زیرین پوسته ماه پی ببریم، بر اساس مطالعاتی که بر روی رسوبات معدنی کره زمین انجام شده است فلزات گرانبهایی نظیر پلاتین و پالادیوم اغلب در مجاورت سولفید آهن هستند.

یکی از معروفترین فرضیه‌های شکلگیری کره ماه، فرضیه‌ی برخورد کیهانی است که سیاره‌ای دیگر به زمین اصابت کرده و در پی آن به شکل گیری ماه انجامیده و در نتیجه برخورد بخشی از سطح دو کره انرژی بسیار بزرگی ایجاد شده که مقادیری از مواد و عناصر سطح کره زمین را ذوب و جدا ساخته است، در این حالت زمین و ماه باید دارای ترکیب شیمیایی مشابهی باشند.

با این حال اندازه گیری‌هایی که از محتوای فلزات و عناصر مختلف بر روی سطح کره ماه در سال ۲۰۰۶ میلادی انجام شد به طور غیر منتظره‌ای حاکی از میزان پایین آن بود که پژوهشگران و کیهان شناسان توضیحی در رابطه با آن هنوز نتوانستند بیابند.

ولی در پژوهش‌های جیمز برنان و تیمش که اخیرا انجام دادند نشان می‌دهد که پلاتین و پالادیوم میتوانند مرتبط با سولفید آهن در لایه‌های ژرف سطح کره ماه باشند در حالیکه در ماگما‌های خارج شده از اعماق کره ماه این فلزات یافت شده اند.

محققان و نویسندگان نتایج بررسی خود را بر اساس تجسس و تحقیقات آزمایشگاهی عنوان داشته اند که بر طبق آن در شرایطی نزدیک به شرایط داخلی کره ماه به احتمال نه چندان زیاد اتصال و نزدیکی فلزاتی همچون پلاتین و پالادیوم با سولفید آهن باعث انتشار و خروج این فلزات به لایه‌های بیرونی کره ماه می‌شود.
 
منبع: اسپوتنیک
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین