درمان "طلایی" سرطان

درمان "طلایی" سرطان

ترکیبات مبتنی بر طلا همچنان فعالیت نوعی آنزیم را نیز در سلول‌های سرطانی مهار می‌کنند که با رشد سرطان و مقاوت در برابر دارو در ارتباط است.
کد خبر: ۷۲۶۵۵
بازدید : ۱۲۵۱۶
۱۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۱
درمان
 
دانشمندان در یک گام مهم از دارو‌های هدفمندتر مبتنی بر مولکول‌های طلا برای درمان سرطان با عوارض جانبی و سمی کمتر، استفاده کردند. مطالعات نشان داده اند که این مولکول‌ها در کشتن سلول‌های سرطانی تا ۲۴ برابر مؤثرتر از داروی ضد سرطان سیس پلاتین هستند و همچنین در مهار رشد تومور موثرتر عمل می‌کنند.

لازم به ذکر است از مهمترین مزیت‌های دارو‌های جدبد این است که به سلول‌های سالم آسیبی وارد نمی‌کنند. همچنین قابل توجه است که مولکول‌های ساخته شده، با این ویژگی بوجود می‌آیند که برخلاف شیمی درمانی فعلی، طول عمر بسیار بیشتری داشته باشند.

دکتر ندا میرزاده، سرپرست گروه مهندسی مولکولی در دانشگاه RMIT، در همین زمینه گفت: "محدودیت شیمی درمانی درمانی بر مبنای فلزات معمولی، نیاز به یافتن گزینه‌های دیگر را مشخص نمود. "

​وی افزود: "ما طی دهه‌های اخیر در درمان سرطان با راه بزرگی پیموده ایم، اما این بیماری همچنان هر ساله بیش از ۹.۶ میلیون نفر را در سطح جهان می‌کشد و دومین عامل مرگ و میر جهان است. "

به گفته وی، در حالی که دارو‌های مبتنی بر فلز با موفقیت نرخ بقا را افزایش می‌دادند، به دلیل عوارض جانبی سمی، مقاومت در برابر دارو و پایداری ضعیف، اثربخشی آن‌ها محدود بوده است. مولکول‌های طلا می‌توانند سلول‌های انتخاب شده و مورد نظر را هدف قرار دهند، در نتیجه می‌توانند گزینه‌های خوبی برای پیشرفت در زمینه کشف دارو‌هایی باشند که بدون از بین بردن سلول‌های سالم، سرطان را از بین می‌برند. "

این مولکول‌ها در آزمایشات پیشابالینی مورد بررسی قرار گرفتند و مشخص شد که از سمیت سلولی بالایی در برابر سلول‌های سرطانی پروستات، سینه، دهانه رحم، ملانوما و روده بزرگ برخوردارندد.
 
آزمایشات روی حیوانات نشان داد که درمان با مولکول‌های طلا رشد تومور را تا ۴۶.۹ ٪، در حالی که شیمی درمانی فعلی با سین پلاتین تا ۲۹ ٪ اثرگذار است.

ترکیبات مبتنی بر طلا همچنان فعالیت نوعی آنزیم را نیز در سلول‌های سرطانی مهار می‌کنند که با رشد سرطان و مقاوت در برابر دارو در ارتباط است.
 
مولکول‌های طلا، ویژگی‌های مهم ضد التهابی نیز دارند که به تاثیر درمانی و کاربرد آن‌ها در درمان بیماری‌های مزمن التهابی از جمله التهاب مفصل کمک می‌کند.
 
منبع: اسپوتنیک
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین