آنچه روحانی در نیویورک ارائه خواهد کرد

آنچه روحانی در نیویورک ارائه خواهد کرد

ما می‌خواهیم ۲۲سپتامبر (۳۱ شهریور) را به «روز صلح» تبدیل کنیم، نه جنگ. امروز حسن روحانی ائتلاف «امید» را راه‌اندازی کرد؛ کوششی برای صلح هرمز»
کد خبر: ۷۲۹۳۲
بازدید : ۹۱۰۴
۰۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۹
صلح هرمز برای خلیج فارس
 
حسن روحانی رئیس‌جمهوری با بیان اینکه به‌سوی همه همسایگان دست رفاقت دراز می‌کنیم و آماده‌ایم از خطا‌های گذشته آن‌ها بگذریم، اعلام کرد: منطق ما امنیت درون زا برای خلیج‌فارس و تنگه هرمز است و امسال با شعار «ائتلاف امید» و «ابتکار صلح هرمز» در سازمان ملل حضور خواهیم یافت. رئیس‌جمهوری همچنین روز گذشته درمراسم رژه نیرو‌های مسلح در تهران از نیرو‌های خارجی خواست که منطقه خلیج‌فارس راترک کنند.

رئیس‌جمهوری درادامه سخنانش از ارائه طرحی امنیتی برای امنیت خلیج‌فارس ازسوی ایران درسازمان ملل خبرداد که می‌تواند امنیت منطقه راتامین کند. او همچنین یک بار دیگردر واکنش به اتهامات اخیر مطرح شده به ایران درمورد دست داشتن دربرخی حوادث منطقه گفت: آن‌هایی که می‌خواهند حوادث منطقه را به جمهوری اسلامی ایران نسبت دهند، مانند همه دروغ‌های افشا شده‌شان نیز افشا خواهد شد.
 
همزمان روزگذشته محمد جوادظریف وزیر خارجه با انتشار پیامی در توییتر نوشت: «ما می‌خواهیم ۲۲سپتامبر (۳۱ شهریور) را به «روز صلح» تبدیل کنیم، نه جنگ. امروز حسن روحانی ائتلاف «امید» را راه‌اندازی کرد؛ کوششی برای صلح هرمز»

دست دوستی به سوی همسایگان
مراسم رژه نیرو‌های مسلح روز گذشته به مناسبت ۳۱ شهریور سالروز آغاز دفاع مقدس تهران درسراسر کشور برگزارشد. درتهران این مراسم با حضور حسن روحانی رئیس‌جمهوری برگزارشد. همچنین جمعی از فرماندهان ارشد نظامی کشورمان از جمله سردار سرلشکر باقری رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح، سرلشکر سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران، امیر سرلشکر عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش و سردار اشتری فرمانده نیروی انتظامی دراین مراسم حضورداشتند.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، رئیس‌جمهور در این مراسم با بیان اینکه در این مقطع حساس و تاریخی دست رفاقت، دوستی و برادری به سوی همه همسایگان خود دراز می‌کنیم گفت: در این راستا حتی آماده‌ایم از خطا‌های گذشته آن‌ها در منطقه بگذریم، چرا که امروز در شرایطی هستیم که دشمنان منطقه به‌ویژه آمریکا، استکبار و صهیونیسم به دنبال سوء‌استفاده از شکاف، فاصله و اختلاف بین کشور‌های منطقه هستند.
 
روحانی خاطرنشان کرد: منطق ما، منطق خلیج‌فارسی است که امنیت آن از درون باشد، بنابراین امنیت خلیج‌فارس، تنگه هرمز و دریای عمان، درون‌زا است و حضور نیرو‌های خارجی در این منطقه می‌تواند مشکل‌آفرین باشد. او در این مراسم که درتهران در جوار حرم بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران برگزار شد اظهار کرد: امسال طرحی را در سازمان ملل پیش روی جهانیان قرار خواهیم داد مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی ایران با همکاری کشور‌های منطقه می‌تواند امنیت خلیج‌فارس و دریای عمان را با کمک کشور‌های منطقه به‌وجود آورد.
 
روحانی گفت: به جهانیان اعلام می‌کنیم که حضور نیرو‌های بیگانه برای آبراه‌های جهانی، امنیت کشتیرانی و نفت و انرژی، مشکل‌زا است، اما مسیر جمهوری اسلامی ایران مسیر اتحاد، وحدت و هماهنگی با کشور‌های منطقه است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: آن‌هایی که می‌خواهند حوادث منطقه را به جمهوری اسلامی ایران نسبت دهند، مانند همه دروغ‌های افشا شده‌شان نیز افشا خواهد شد و بیگانگان اگر راست می‌گویند و حقیقتا به دنبال صلح و امنیت هستند، این مقدار سلاح خطرناک به منطقه ارسال نکنند و منطقه ما را به مسابقه و انبار تسلیحاتی تبدیل نکنند و اگر به راستی به دنبال امنیت منطقه هستند از این منطقه فاصله بگیرند، چرا که حضور آن‌ها همواره برای منطقه سختی و بلا بوده است.

روحانی خطاب به بیگانگان تاکید کرد: هر مقدار از منطقه و ملت‌های این منطقه فاصله بگیرید به همان اندازه امنیت بیشتری را شاهد خواهیم بود. رئیس‌جمهورتاکید کرد: اگر واقعا به دنبال امنیت منطقه هستند از این منطقه فاصله بگیرند. روحانی با تاکید بر اینکه «با اقتدار نیرو‌های مسلح و ملت بزرگ، دشمن جرات تعدی به ایران اسلامی را نخواهد داشت»، اظهار کرد: ما مرد دفاع و نه اهل تسلیم هستیم و اجازه نخواهیم داد کسی به مرز‌های ما تجاوز کند.

دشمن جرات تعدی ندارد
رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه تجربه دفاع مقدس است که دشمن جرات تعدی به ایران اسلامی را ندارد، گفت: امروز سی و نه سال از تجاوز عفلقیان به سرزمین پاک ایران می‌گذرد و زمانی است که باید یک بار دیگر فراز و نشیب دهه اول انقلاب را بازخوانی کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، روحانی با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران برای استقلال، آزادی و تحقق عدالت مردمی و اسلامی مسیر خود را یافته و به پیروزی دست یافته بود، گفت: انقلاب اسلامی می‌توانست برای کل منطقه و جهان خیر، نعمت و برکت باشد، اما دشمنان انقلاب از همان روز اول روبه‌روی اراده ملت ایران قرار گرفته و تلاش مذبوحانه خود را آغاز کردند.
 
رئیس‌جمهور ایجاد ناامنی‌ها، انجام توطئه برای تجزیه کشور، ترور بزرگانی همچون علامه شهید مطهری، آیت‌الله بهشتی، شهیدان رجایی و باهنر و دیگر عزیزان و بزرگان این کشور را از جمله تلاش‌های دشمنان برای مقابله با انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: دشمنان انقلاب و ملت ایران به این هم اکتفا نکرده و طراحی کردند تا زیربنا‌های قدرت امنیتی و دفاعی ما را متزلزل کنند.
 
روحانی خاطرنشان کرد: اولین توطئه دشمنان، طراحی انحلال ارتش بود که توسط مزدوران راست و چپ طراحی و تبلیغ شده بود و از طرفی تلاش می‌کردند با کلمه حق، باطلی را دنبال کنند و به نام شورا می‌خواستند اساس نظم فرماندهی را برهم بزنند.
 
رئیس‌جمهور تصریح کرد: امام راحل عزیز با درایت خود اولین فرمان به مردم برای ایستادگی و مقابله با همه توطئه‌گران را صادر کرد و از خوزستان گرفته تا کردستان، گلستان و سیستان و بلوچستان، جوانان غیور و نیرو‌های مسلح ما در مقابل همه کسانی که می‌خواستند به اسم مزدور پایه‌های انقلاب را سست کنند، ایستادند.
 
روحانی تاکید کرد: این مردم با وحدت، ایستادگی و یکپارچگی نه از هیمنه شرق و غرب ترسیدند و نه از سلاح‌های آنها، از حمایت‌های سیاسی شرق و غرب ترسی به خود راه ندادند و در برابر پول ارتجاع عرب تسلیم نشدند.
 
وی افزود: ارتجاع عرب با پول‌هایی که در اختیار عفلقیان قرار دادند و با بندر‌هایی که در اختیارشان گذاشتند، نتوانستند در مقابل اراده، وحدت، ایستادگی و یکپارچگی ملت ایران کاری کنند و جنگ تحمیلی ۸ ساله در کنار خسارت‌های فراوانش ارزش‌های زیادی برای ما داشت و به تعبیر رهبر انقلاب، جنگی بود که برای ما گنج به ارمغان آورد.
 
روحانی تاکید کرد: به‌خاطر موفقیت‌ها در همان جنگ بود که امروز دشمنان این سرزمین را برای تجاوز به آب و خاک و سرزمین ما و تحمیل جنگی دیگر بر این ملت، به تردید و پشیمانی واداشته است و دشمنان امروز جرأت تصمیم‌گیری در برابر نیرو‌های مسلح بزرگ ایران و ملت یکپارچه و مقاوم ما را ندارند و نخواهند داشت.

تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران
رئیس‌جمهور با بیان اینکه دشمنان ملت ایران در سال‌های اخیر راه دیگری برگزیده‌اند و به جای جنگ نظامی به تعبیر خود جنگ اقتصادی و به تعبیر صحیح‌تر، تروریسم اقتصادی را علیه ملت ایران آغاز کرده‌اند، گفت: مردم ما طی ۴۰ سال گذشته و به‌ویژه ۱۰ سال اخیر فشار تحریم‌های ظالمانه را در مقاطع مختلف تحمل کردند و امروز هم با هوشیاری، ایستادگی، اتحاد در جهاد میدان اقتصادی از این مهلکه سخت عبور خواهند کرد.
 
روحانی با بیان اینکه امروز همه کارآفرینان، سرمایه‌گذاران، شرکت‌های دانش بنیان، مبتکران و تولیدکنندگان به‌عنوان سرداران و سربازان خط مقدم جنگ در برابر دشمن مستکبر و صهیونیسم جهانی هستند، گفت: ما می‌توانیم با اراده و ایستادگی و اتحاد از این مسیر سخت عبور و دشمن را وادار کنیم در برابر ملت ایران و انقلاب اسلامی یک بار دیگر سر تعظیم فرود آورد.
 
وی خاطر نشان کرد: همان‌طور که در دفاع مقدس هدف اصلی دشمنان ما نابودی انقلاب بود، امروز نیز هدف آن‌ها از تحمیل جنگ اقتصادی، تهدید جنگ نظامی و جنگ روانی و قرار دادن مردم ما در برابر فشار‌ها و مشکلات، نابودی انقلاب است. رئیس‌جمهور تاکید کرد:، اما ملت ایران همان گونه که در ۸ سال دفاع مقدس، نه در برابر عفلقیان و حزب بعث که در برابر دنیا خود را ثابت کرد، امروز هم توان آن را دارد که در برابر قدرت‌های مستکبر ایستادگی کند.

حضورآمریکایی‌ها امنیت‌زداست
روحانی دربخش دیگری از سخنانش با اشاره به حضور آمریکایی‌ها و دشمنان ملت ایران در منطقه گفت: هر کجا که دشمنان ما و آمریکایی‌ها در منطقه حضور پیدا کردند به‌عنوان بازیگر «امنیت‌زدا»، حضور یافتند چه در افغانستان، چه عراق و چه خلیج‌فارس و هر جای منطقه، ناامنی را به ارمغان آوردند.
 
اما هر جا نیرو‌های مسلح ایران حضور داشتند به‌عنوان نیرو‌های «امنیت‌زا» بودند که امنیت را برای منطقه به ارمغان آوردند. رئیس‌جمهور تاکید کرد: نیرو‌های مسلح ما اگر در کنار مردم عراق، سوریه، فلسطین و لبنان قرار گرفتند، برای این سرزمین امنیت آوردند و توانستند تروریست‌های وحشی را ریشه‌کن کنند و این فرق ما با آن‌ها در منطقه است.
 
روحانی خاطرنشان کرد: قدرت‌های استکباری و در رأس آن آمریکا همواره ناامنی، بدبختی، مشکلات و تاراج منافع کشور‌های منطقه را دنبال کرده‌اند.

آخرین دستاورد‌های نظامی
پس از سخنان رئیس‌جمهوری، بخش‌هایی از آخرین دستاورد‌های نیرو‌های مسلح به نمایش درآمد. به گزارش «ایرنا» نیروی هوایی ارتش در این مراسم جدید‌ترین پهپاد خود تحت عنوان کمان ۱۲ را نمایش داد. پهپاد رزمی «کمان ۱۲» با قابلیت حمل ۴ بمب ۵۰ پوندی سال گذشته در نمایشگاه «اقتدار ۴۰» نیرو‌های مسلح که بهمن ماه سال گذشته در مصلای امام خمینی (ره) برگزار شد به نمایش درآمد.
 
پهپاد کمان ۱۲ با شعاع عملیاتی یک هزار کیلومتر، قابلیت حمل محموله‌هایی با وزن ۱۰۰ کیلوگرم را دارد. بمب هوشمند قاصد دیگر دستاورد شاخص بومی نیروی هوایی ارتش بود که در مراسم دیروز به نمایش درآمد. علاوه بر این تجهیزات جنگنده‌های نیرو‌های هوایی ارتش از جمله جنگنده کاملا بومی کوثر نیز بر فراز جایگاه رژه به پرواز درآمدند.
 
در این مراسم برای نخستین بار سامانه کاملا بومی پدافندهوایی برد بلند باور ۳۷۳ در کنار تجهیزات و ادوات نیروی پدافندهوایی ارتش به نمایش درآمد. همچنین به گزارش «ایسنا» در رژه یگان‌های محمول نیروی زمینی سپاه تجهیزاتی از جمله خودرو‌های

ام رپ ۴۵۴ و ارس محمول خمپاره انداز ۸۱ م. م. خشاب دار، خودرو زرهی کشف و انهدام، خودرو محمول توپ ۱۳۰ م. م، خودرو رفع آلودگی و خودرو محمول توپ ۱۳۰ م. م، سکوی پرتاب پهپاد، تانک ارتقا یافته تی ۷۲ ام و نفر بر براق محمول ۱۰۷ م. م، تانک‌های رخش و شبدیز از مقابل جایگاه مسوولان کشوری و لشکری عبور کردند.
 
به گزارش خبرگزاری فارس، در مراسم رژه ۳۱ شهریور گرامیداشت هفته دفاع مقدس، ۱۸ فروند از موشک‌های بالستیک نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از مقابل جایگاه رژه رفتند. این موشک‌ها از نوع قدر، عماد، سجیل، خرمشهر و قیام بودند. جدیدترین سرجنگی موشک بالستیک دوربرد خرمشهرکه در رژه دیروز به نمایش درآمد، با برد ۲ هزار کیلومتر قادر است یک یا چند سر جنگی را تا وزن ۱۸۰۰ کیلوگرم حمل کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین