سقوط سکه، صعود پوند
قیمت دلار زیر مرز مقاومتی باقی ماند

سقوط سکه، صعود پوند

در بازار ارز، پوند ۶۰۰ تومان افزایش قیمت را ثبت کرد و روی عدد ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومان قرار گرفت. دلیل نوسانات نامتعارف نسبت به میزان تغییرات هفته‌های اخیر در بازار پوند و سکه را باید در تحولات بازار‌های جهانی جست‌وجو کرد.
کد خبر: ۷۳۴۵۶
بازدید : ۵۳۲۸
۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۵
سقوط سکه، صعود پوند
 
در اولین روز هفته، دلار نوسانات کمی داشت، ولی قیمت در معاملات پوند راه صعودی را با سرعت قابل‌توجهی در پیش گرفت. در بازار سکه تمام نیز این فلز گرانبها از مرز ۴ میلیون تومانی پایین رفت. روز شنبه، سکه تمام بهار آزادی ۱۶ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۳ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان رسید.
 
در بازار ارز، پوند ۶۰۰ تومان افزایش قیمت را ثبت کرد و روی عدد ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومان قرار گرفت. دلیل نوسانات نامتعارف نسبت به میزان تغییرات هفته‌های اخیر در بازار پوند و سکه را باید در تحولات بازار‌های جهانی جست‌وجو کرد؛ تقویت نرخ برابری پوند در برابر دلار عاملی بود که موجب شد بهای ارز اروپایی در بازار داخلی نیز افزایش پیدا کند.
 
از آن سو، نزول طلای جهانی به زیر مرز هزار و ۵۰۰ دلاری و پایان کار هفتگی بر نقطه هزار و ۴۸۸ دلاری متغیری بود که خریداران بازار سکه را عقب راند و بر جمعیت فروشندگان افزود. در این میان، افزایش قیمت دلار کمی از افت بیشتر سکه جلوگیری کرد. دیروز دلار ۱۵ تومان رشد را به ثبت رساند و به قیمت ۱۱ هزار و ۴۷۵ تومان رسید.
 
البته میزان نوسان شاخص ارزی به اندازه‌ای محدود بود که می‌توان گفت: معامله‌گران این ارز بی‌توجه به این اتفاقات در حجم خرید و فروش‌های خود تغییر خاصی را به وجود نیاوردند.
 
تقویت پوند به بازار داخلی رسید
روز شنبه، تنها بهای یک ارز در بازار داخلی افزایش قابل‌توجهی را تجربه کرد و آن هم پوند انگلیس بود. دیروز بهای این ارز اروپایی بیش از ۴ درصد رشد کرد و توانست به بالای مرز ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومانی قدم بگذارد. دلیل اصلی افزایش، تقویت بهای پوند در بازار‌های جهانی در برابر دلار بود که حدود ۵/ ۳ درصد بود. آخر وقت روز جمعه، ارزش هر پوند در برابر دلار در بازار‌های جهانی ۲۶۴/ ۱ بود.
 
این در حالی بود که این مقدار برای چهارشنبه بعدازظهر ۲۲۰/ ۱ بود. اگر قیمت دلار بازار داخلی را در ارزش برابری پوند ضرب کنیم، به قیمت ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان می‌رسیم؛ این موضوع نشان می‌دهد که بازار داخلی کمی بیشتر به تقویت بهای پوند در بازار‌های جهانی واکنش نشان داده است و تحت تاثیر آن ممکن است روز یکشنبه (امروز) کمی شاهد افت قیمت این ارز باشیم. البته در صورتی که نرخ دلار در بازار فردوسی رشد کند، قیمت پوند نیز به رشد خود ادامه خواهد داد.

برخی تحلیلگران بازار‌های جهانی دلیل تقویت پوند را اظهارنظر طرف اروپایی در مذاکرات برگزیت عنوان کردند. به گزارش خبرگزاری مهر، پس از اینکه در پایان مذاکرات لحظه آخری برگزیت، بین انگلیس و اتحادیه اروپا، سخنگوی طرف اروپایی، مذاکرات را سازنده توصیف کرد، نرخ پوند انگلیس در برابر دلار آمریکا جهش کرد.
 
روز شنبه (دیروز)، اثر این اتفاق به بازار داخلی رسید. با این حال معامله‌گران بازار ارز تضعیف ارزش دلار در بازار‌های جهانی را جدی نگرفتند و قیمت این ارز در بازار داخلی تقویت شد. به گفته فعالان، به‌طور سنتی ارزش دلار در بازار داخلی بیشتر با نوسانات نرخ حواله درهم هماهنگ می‌شود و از آن جا که دیروز حواله درهم کمی افزایشی بود، قیمت دلار نیز در بازار تهران افزایشی شد.
 
البته این افزایش به اندازه‌ای نبود که انتظارات بازیگران را دچار تغییر بنیادی کند، چرا که قیمت همچنان زیر مرز ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی باقی مانده بود.

کمترین قیمت یک ماه اخیر سکه
روز گذشته، سکه یک بار دیگر از کانال ۴ میلیون تومانی پایین‌تر رفت. در اولین روز هفته، فلز گرانبهای داخلی از همان ابتدای روز تمایلات کاهشی را به واسطه نزول بهای اونس از خود نشان داد و در نهایت روی عدد ۳ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان به کار خود پایان داد. فلز گرانبهای داخلی یک بار دیگر در هفته گذشته (روز یکشنبه) از مرز ۴ میلیون تومانی پایین رفته بود، ولی در آن مقطع زمانی روی عدد ۳ میلیون و ۹۹۵ هزار تومانی متوقف شده بود و در این شرایط قیمت بسته شده ابتدای هفته را می‌توان کمترین قیمت از تاریخ ۲۴ شهریور در نظر گرفت. سکه روز ۲۴ شهریور روی عدد ۳ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان به کار خود پایان داد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین