پیش‌بینی های دیجیتالی که درست از آب درآمدند
اتفاقات بزرگ سال ۲۰۱۹ در برنامه‌ها و ‏سیستم‌عامل‌ها

پیش‌بینی های دیجیتالی که درست از آب درآمدند

آن‌ها از تلفن‌های هوشمندشان به‌عنوان یک تلویزیون استفاده می‌کنند، ‏با آن ویدیو می‌بینند، بازی می‌کنند یا داده‌های سنگینی که روی کامپیوترهایشان بود را به تلفن‌هایشان منتقل ‏می‌کنند و کارهایشان را با آن‌ها انجام می‌دهند. ‏
کد خبر: ۷۳۵۴۰
بازدید : ۱۲۴۴۱
۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۵
پیش‌بینی های دیجیتالی که درست از آب درآمدند
 
باید این را بپذیریم که تقریبا هر صنعت قدیمی با حضور فناوری‌های دیجیتال از بین رفته است. شاید ۱۰ ‏سال پیش این انتظار را داشتیم که در‌سال ۲۰۱۹ با تحولات بیشتری روبه‌رو شویم و تکنولوژی بیشتر از این ‏بر مشاغل و زندگی ما تأثیر بگذارد.
 
به‌هرحال همیشه پیش‌بینی‌ها درست از آب در نمی‌آیند. تکنولوژی از ‏همان ۱۰‌سال پیش تغییرات زیادی داشته و تا آن‌جا که توانسته زندگی ما را متحول کرده است.
 
به تازگی ‏مقاله‌ای در سایت ‏businessinsider‏ منتشر شده و در آن ۴۰ اتفاق بزرگ که در‌سال ۲۰۱۹ در برنامه‌ها و ‏سیستم‌عامل‌ها به وجود آمده‌اند و بخشی از آن‌ها پیش‌بینی‌های گذشته بوده‌اند را منتشر کرده است.

در این میان موضوعاتی همچون رسانه دیجیتال، تجارت الکترونیکی، اینترنت اشیا، پرداخت‌ها، فناوری‌مالی، ‏حمل و نقل و لجستیک و سلامت دیجیتال مطرح هستند. برخی از پیش‌بینی‌های گذشته شامل تکامل تلفن ‏هوشمند، یک اتومبیل با حضور الکسا، تنظیم مقررات سیستم‌عامل‌های فنی از همه زوایا، به دست آوردن ‏اسنپ چت توسط آمازون، میکروفن‌های دستیار در کلیه دستگاه‌های اطراف و خانه، حضور شبکه‌های G‏۵‏ در ‏اختیار برای تولید‌کنندگان، دوربین‌های مجهز به هوش مصنوعی، یک پرداخت تمام عیار و بدون مشکل توسط ‏آمازون، به دست آوردن راه‌اندازی رباتیک انبار توسط ‏UPS ‎، ‏FedEx‏ یا ‏DHL‏ و کسب سلامت دیجیتال ‏توسط آمازون، اپل یا ‏Google‏ بود که تمام این موارد محقق شدند. هر چند نمی‌توانیم همه ۴۰ اتفاق محقق ‏شده را در این صفحه جای دهیم، اما مهمترین و جذاب‌ترین‌های آن‌ها را انتخاب‌کرده‌ایم.

اپلیکیشن‌ها و پلت‌فرم‌ها
سال ۲۰۱۸ تحول گسترده‌ای در فضای برنامه‌ها و سیستم‌عامل‌ها به وجود آمد و ظهور فناوری‌های ‏جدید و خاص مانند صدا، واقعیت مجازی، دستگاه‌های متصل و G‏۵‏ باعث تغییر رفتار مصرف‌کننده در‌سال ‏آینده می‌شود. در مرحله بعدی تکامل تلفن‌های هوشمند شروع به تغییر شکل می‌کند و تحولات به دو ‏سیستم‌عامل – صدا و ‏VR – ‎‏ زمینه نبرد جدیدی برای سازندگان برنامه ایجاد می‌کند.
 
ادغام شرکت‌ها در ‏ارتباط با مناظر ارتباطات و رسانه‌ها ادامه خواهند داشت و صدا به همه جنبه‌های زندگی مصرف‌کنندگان نفوذ ‏می‌کند. ‏تلفن‌های هوشمند برای زندگی روزمره مصرف‌کنندگان امری ضروری است. هر کس صاحب یکی از این ‏تلفن‌های هوشمند است و اینجا، جایی است که همه ما بیشتر وقت دیجیتالی خود را در آن می‌گذرانیم و این ‏مرکز زندگی ما شده است.

این درحالی است که پیش‌بینی می‌شود تکنولوژی جدیدی را نمی‌توان جایگزین ‏کامل گوشی‌های هوشمند کرد و انتظار می‌رود آن‌چه حالا به‌عنوان گوشی‌های هوشمند می‌شناسیم، تحول ‏پیدا کند. موبایل از یک چیزی شبیه به آجر به تلفن‌های کشویی تبدیل شد و از تلفن‌هایی با صفحه ‏کلید‌های ‏QWERTY‏ به تلفن‌های مستطیل شکل بدون صفحه کلید واقعی تبدیل شدند؛ شاید باید گفت: از ‏گوشی‌های قدیمی بلک‌بری با صفحه کلید‌های پر و پیمان به آیفون‌هایی فقط با یک دکمه و حالا بدون دکمه ‏تبدیل شده‌اند.
 
حال معتقدیم تلفن‌های تاشو که دارای صفحه نمایشی به اندازه تبلت هستند، اما می‌توانند به ‏اندازه و شکل یک تلفن هوشمند معمولی تا شوند، قدم بعدی در تکامل تلفن‌های هوشمند باشند. این ‏دستگاه‌ها در‌سال ۲۰۱۹ توسط شرکت‌هایی ازجمله سامسونگ، کنوو، ال‌جی و هوآوی به بازار عرضه شدند و ‏انتظار می‌رود در‌سال آینده مورد استقبال بیشتری قرار بگیرند. ‏

از نخستین تلفن‌های همراهی که وارد بازار شدند و سایز آن‌ها به شدت بزرگ بود، شرکت‌های سازنده به دنبال ‏ساخت تلفن‌های کوچکتر رفتند و سایز آن‌ها را کوچک و کوچکتر کردند، اما زمانی که تلفن‌های هوشمند وارد ‏بازار شدند؛ رفته رفته سایز تلفن‌ها بزرگتر شدند و حالا مصرف‌کنندگان به سمت تلفن‌های هوشمند بزرگتر ‏می‌روند تا آن‌جا که شرکت‌های اصلی سازنده تلفن‌های هوشمند همراه وقتی تلفن‌های جدیدشان را سالیانه وارد ‏بازار می‌کنند، آن‌ها را حداقل در دو سایز متفاوت ارایه می‌دهند و مردم بیشتر جذب تلفن‌های بزرگ می‌شوند. ‏حالا با حضور تلفن‌های تاشو این پیش‌بینی احتمالا درست است که مردم به سمت آن‌ها کشیده شوند. ‏

دستگاه‌ها درحال تحول رفتار هستند و مردم دیگر تنها از تلفن‌های هوشمندشان برای برقراری تماس، ‏فرستادن پیام و … استفاده نمی‌کنند. آن‌ها از تلفن‌های هوشمندشان به‌عنوان یک تلویزیون استفاده می‌کنند، ‏با آن ویدیو می‌بینند، بازی می‌کنند یا داده‌های سنگینی که روی کامپیوترهایشان بود را به تلفن‌هایشان منتقل ‏می‌کنند و کارهایشان را با آن‌ها انجام می‌دهند. ‏

یکی دیگر از تحولاتی که می‌توان آن را متعلق به‌سال ۲۰۱۹ دانست، خودرو‌های هوشمندی هستند که با ‏دستیار‌های شخصی اداره می‌شوند. این کار را آمازون با الکسا کرد و باید انتظار داشت تا چند‌سال آینده این ‏خودرو‌ها به قدری فراگیر شوند که بتوان از آن‌ها به‌عنوان خودرو‌های شخصی و خانواده استفاده کرد.
 
آمازون ‏ادعا می‌کرد الکسا را به قلب خانواده‌ها می‌آورد و پیش‌بینی‌ها درست از آب در آمدند و آمازون توانست این کار ‏را بکند و حالا تنها نوبت فراگیری است تا مصرف‌کنندگان به سمت آن سوق پیدا کنند و واقعا الکسا را به قلب ‏خانواده‌هایشان ببرند.

تلفن‌های تاشو که دارای صفحه نمایشی به اندازه تبلت هستند و می‌توانند به ‏اندازه و شکل یک تلفن هوشمند معمولی تا شوند، قدم بعدی در تکامل تلفن‌های هوشمند باشند که در‌سال ۲۰۱۹ توسط شرکت‌هایی ازجمله سامسونگ، کنوو، ال‌جی و هوآوی به بازار عرضه شدند

اینترنت اشیا و پیشرفتی فوق‌العاده
IoT‏ (اینترنت اشیا) به خوبی توانست جای خود را در خانه و محل کار ما در‌سال ۲۰۱۸ باز کند. شاید ‏گستردگی آن کم باشد، اما اگر شما به دیجیتالی کردن زندگی‌تان اهمیت می‌دهید، حتما به فکر آن هستید که از کم شروع کنید تا بتوانید تمام زندگی‌تان را دیجیتالی کنید. حالا اینترنت اشیا می‌تواند به قلب خانه‌ها ‏و اداره‌های وارد شود و اکنون به چیزی تبدیل شده که می‌تواند یک وسیله اصلی برای اداره زندگی دیجیتال ‏مصرف‌کنندگان باشد.
 
اینترنت اشیا از خانه‌های هوشمند شروع شد و ما پیش‌بینی کرده بودیم در‌سال ۲۰۱۹ ‏می‌تواند مواردی برای خانه‌های هوشمند تولید شود که واقعی هستند و می‌توانند زندگی معمولی و روتین ما ‏را به یک زندگی دیجیتالی واقعی تبدیل کنند. ‏

پیش‌بینی کرده بودیم که ‏Google‏ با شرکای خود همکاری خواهد کرد تا میکروفن‌های دستیار را در انواع ‏دستگاه‌های مختلف در منزل قرار دهد و این موضوع کاملا محقق شد. حالا اگر یک دستیار شخصی گوگل در ‏خانه داشته باشید، درواقع یعنی تمام لوازم منزل‌تان دستیاران شخصی شما هستند.
 
هر وسیله جدید که وارد ‏بازار می‌شود و رقیبی برای آن وجود ندارد با قیمت‌هایی فضایی به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد، اما اگر عرضه ‏بیشتر شود و تقاضا هم به همان نسبت بالا برود، قیمت‌ها می‌شکند و می‌توان تمام آن‌ها را با قیمت‌هایی ‏منصفانه و بدون فشار به دست آورد.
 
پیش‌بینی‌ها درست بود و قیمت‌های وسایلی که برای خانه هوشمند نیاز ‏است پایین آمدند و تنها برخی از آن‌ها هنوز به قیمت‌هایی عادلانه نرسیدند. ‏

یکی دیگر از نکاتی که به اینترنت اشیا می‌تواند کمک کند، G‏۵‏ است که در این مورد هم پیش‌بینی‌ها درست ‏بود و نخستین ارایه خدمات G‏۵‏ در‌سال ۲۰۱۹ به دست مردم رسید. البته که هنوز هم در اختیار افراد زیادی از ‏مردم نیست، اما پیش‌بینی‌ها هم همین را می‌گفتند و درنهایت قرار بر این بود تا‌سال ۲۰۲۳ اکثر نقاط دنیا به ‏اینترنت G‏۵‏ دسترسی کامل داشته باشند. ‏

کلینیک تکنولوژی برای سلامت و بهداشت
سال ۲۰۱۸ برای سلامت دیجیتال سال پرباری بود؛ سرمایه‌گذاری‌های گسترده، ادغام شرکت‌ها و ظهور فناوری‌های بزرگ در صحنه مراقبت‌های بهداشتی. در این سال شاهد آن بودیم که نوآوری‌های بسیاری با پشتوانه سرمایه‌گذاری به خط مقدم مراقبت‌های بهداشتی آمدند و حضور گسترده این فناوری‌ها فشاری بر افراد متعهد برای پذیرش سلامت دیجیتال وارد کرد و موفق بود، اما برای سال ۲۰۱۹ هم پیش‌بینی‌هایی انجام شده بود که بیشتر آن‌ها محقق شدند. آمازون، اپل و گوگل با دستیابی به سلامت دیجیتال، تحول بزرگی ایجاد کردند.

در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ با استفاده از فناوری‌های سلامتی که روی گجت‌های اپل مانند اپل‌واچ وجود داشت، جان چندین انسان نجات داده شد و همین می‌تواند دستاورد بزرگی برای آن‌ها باشد. هرچند که آن‌ها معتقدند این کمترین کاری بوده که ساعت‌های هوشمند می‌توانستند برای نجات جان یک انسان انجام دهند

شرکت‌های بزرگ فناوری تقریبا در سال ۲۰۱۸ عناوین جدیدی را برای سلامت دیجیتال تولید کردند و اپل، آمازون و گوگل اصلی‌ترین شرکت‌هایی بودند که موج‌های خاصی را در صنعت ایجاد کردند. مدیرعامل اپل «تیم کوک» در سال ۲۰۱۸ گفته بود که «بزرگترین سهم اپل در بشر در بهبود سلامت و رفاه مردم خواهد بود».
 
آمازون و گوگل هم هرکدام به نحوی برای پیشرفت سلامت دیجیتال تلاش‌هایی کردند؛ به‌عنوان مثال آمازون حدود یک‌میلیارد دلار برای برنامه PillPack در ژوئن سال ۲۰۱۸ هزینه کرد، اما با این حال این شرکت‌ها نتوانستند اهداف کامل خود را در برنامه‌های مراقبت‌های بهداشتی دیجیتال به خوبی نشان دهند، اما آن‌ها یک شبکه گسترده ایجاد کردند، مجموعه‌ای از حق ثبت اختراع مراقبت‌های بهداشتی و کارمندان واحد‌های مراقبت‌های بهداشتی ایجاد کرده و مبالغی را برای راه‌اندازی‌های بهداشتی دیجیتال سرمایه‌گذاری کردند.
 
این احتمال وجود داشت که در سال ۲۰۱۹، تمرکز مراقبت‌های بهداشتی از شرکت‌های بزرگ با محوریت جدی‌تری دنبال شود. به‌عنوان مثال آمازون و اپل، هر دو کلینیک‌های پزشکی خود را در سال ۲۰۱۸ ساختند و این راهی بود که آن‌ها می‌توانستند با دستیابی به یک فناوری پزشکی به نتیجه خوبی در زمینه سلامت دیجیتال برسند.

البته که اپل موفق هم به نظر می‌رسد. در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ با استفاده از فناوری‌های سلامتی که روی گجت‌های اپل مانند اپل‌واچ وجود داشت، جان چندین انسان نجات داده شد و همین می‌تواند دستاورد بزرگی برای آن‌ها باشد. هرچند که آن‌ها معتقدند این کمترین کاری بوده که ساعت‌های هوشمند می‌توانستند برای نجات جان یک انسان انجام دهند و برنامه‌های پیشرفته‌تری برای این کار دارند.

این سه شرکت تنها شرکت‌هایی نبودند که برای سلامت دیجیتال تلاش کردند. بسیاری از شرکت‌های ساخت محصولات بیمارستانی تلاش کردند تا به فناوری‌های بزرگ برای نجات جان انسان‌ها دست یابند. یکی از موفق‌ترین‌ها ربات‌های پرستار یا حتی ربات‌های جراح بودند.
 
ربات‌هایی که نیازی به حضور پزشک ندارند، می‌توانند کنار بیمار باشند و آن‌ها را به پزشک معالج‌شان وصل کنند. به این فکر کنید در بیمارستان بستری شده‌اید و پزشک معالج‌تان در آن لحظه در بیمارستان حضور ندارد و مشکل فوری برای بیمار پیش می‌آید، ربات‌ها می‌توانند در هر لحظه بیمار را به پزشک با تماس تصویری متصل کنند.
 
همچنان این ربات‌ها می‌توانند بدون کمک یک فرد، کار‌های درمانی را روی بیمار انجام دهند. همچنین ربات‌های جراح می‌توانند بدون حضور پزشک جراح، با کنترل از راه دور، یک جراحی را با موفقیت به پایان برسانند، حتی آن‌ها توانستند یک جراحی قلب انجام دهند، بدون آن‌که مشکلی پیش آید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین