انیمیشن ایرانی «آخرین داستان» در اسکار

انیمیشن ایرانی «آخرین داستان» در اسکار

انمیشین آخرین داستان برداشتی آزاد از داستان «ضحاک» شاهنامه فردوسی است. قصه این انیمیشن درباره چیرگی نیرو‌های اهریمنی بر شخصیت ضحاک و قیام آفریدون علیه اوست که برای دادخواهی خون پدر و مادرش پیرو قیام کاوه آهنگر رخ می‌دهد.
کد خبر: ۷۳۶۲۴
بازدید : ۱۵۰۰
۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱
«آخرین داستان» به اسکار رسید
 
آکادمی علوم و هنر‌های سینمایی اسکار فهرست ۳۲ اثر رقابت‌کننده در شاخه بهترین انیمیشن این جوایز را اعلام کرد. در این فهرست انیمیشن «آخرین داستان» به کارگردانی و نویسندگی اشکان رهگذر، یکی از ۳۲ اثر انیمیشنی است که بنا بر اعلام رسمی آکادمی علوم و هنر‌های سینمایی اسکار واجد شرایط رقابت در شاخه بهترین انیمیشن اسکار ۲۰۲۰ شناخته شده است.
 
این انیمیشن تاکنون در جشنواره‌های معتبر داخلی و خارجی به نمایش درآمده و توانسته جوایزی هم به دست بیاورد. انمیشین آخرین داستان برداشتی آزاد از داستان «ضحاک» شاهنامه فردوسی است. قصه این انیمیشن درباره چیرگی نیرو‌های اهریمنی بر شخصیت ضحاک و قیام آفریدون علیه اوست که برای دادخواهی خون پدر و مادرش پیرو قیام کاوه آهنگر رخ می‌دهد.

به گفته کارگردان، پروسه ساخت و پیش‌تولید این انیمیشن نزدیک به ۱۰ سال از ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۶ در استودیو هورخش به طول انجامیده است. اکبر زنجانپور، حامد بهداد، لیلا حاتمی، پرویز پرستویی، اشکان خطیبی، باران کوثری، حسن پور شیرازی، شقایق فراهانی، ملیکا شریفی‌نیا، بیتا فرهی، مجید مظفری و... از مجموع بازیگرانی هستند که در این انیمیشن صداپیشگی کرده‌اند.
 
موسیقی متن انیمیشن «آخرین داستان» نیز از ساخته‌های کریستوف رضاعی است. از نکات قابل‌توجه در شاخه بهترین انیمیشن اسکار امسال عدم‌حضور «شیرشاه» پرفروش‌ترین انیمیشن تاریخ سینماست که از زمان اکران، بحث‌های فراوانی در مورد تعریف دقیق این اثر سینمایی به‌عنوان یک فیلم یا یک انیمیشن مطرح بوده است؛ اما حالا به‌صورت رسمی مشخص شده است که «شیرشاه» به‌عنوان یک فیلم-انیمیشن کامپیوتری در شاخه‌های بهترین فیلم اسکار ۲۰۲۰ واجد شرایط رقابت خواهد بود.

«پرندگان خشمگین۲»، «یک روز دیگر از زندگی»، «نفرت‌انگیز»، «خانواده آدامز»، «دور»، «بونوئل در هزارتوی لاک‌پشت‌ها»، «بچه‌های دریا»، «دیلیلی در پاریس»، «منجمد ۲»، «فونان»، «قدیمی‌های گِندی تارتاکوفسکی- داستان‌های وحشی»، «چگونه اژد‌های خود را تربیت کنیم: دنیای پنهان»، «من بدنم را گم کرده‌ام»، «کلاوس»، «فیلم لگو ۲: بخش دوم»، «داستان خارق‌العاده مارونا»، «لینک گم‌شده»، «نه‌ژا»، «مسافرخانه اوکوکو» و «پاچاماما» از انیمیشن‌های واجد شرایط رقابت در اسکار ۲۰۲۰ هستند.
 
کمپانی دیزنی که امسال انیمیشن‌های «داستان اسباب‌بازی ۴»، «منجمد ۲» و «جاسوس‌های مخفی» را در شاخه بهترین انیمیشن بلند خواهد داشت، با «شیر شاه» شانس خود را در شاخه دیگر این جوایز می‌آزماید.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه