"لئوناردو دی‌کاپریو" پول داده جنگل‌های آمازون را آتش بزنند؟!
ادعای عجیب رئیس‌جمهور برزیل

"لئوناردو دی‌کاپریو" پول داده جنگل‌های آمازون را آتش بزنند؟!

بر پایه داده‌های رسمی که مؤسسه ملی پژوهش‌های فضایی برزیل در روز دوشنبه منتشر کرد نابودی جنگل‌ها از اوت ۲۰۱۸ تا ژوییه امسال در قیاس با مدت مشابه در سال قبل ۳۰ درصد افزایش داشته است.
کد خبر: ۷۴۵۹۹
بازدید : ۶۶۶۷
۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۳
 
بولسونارو رییس جمهور راست افراطی برزیل با بیان رشته ادعا‌هایی بی‌پایه، لئوناردو دی‌کاپریو را متهم کرده است که به گروه‌های غیرانتفاعی پول داده است تا جنگل‌های بارانی آمازون را آتش بزنند.

ژایر بولسونارو از هنگامی که به قدرت رسیده به گله‌داری‌های و چوب‌بری‌هایی پر و بال داده است که در پی صاف کردن بزرگ‌ترین جنگل بارانی جهان و تبدیل آن زمین کشاورزی هستند و انتقاد جهانی از آتش‌سوزی‌های مستمر در این منطقه را برانگیخته‌اند.

بولسونارو سازمان‌های مردم‌نهاد (سمن) خارجی را متهم کرده است که خودشان جنگل‌ها را آتش می‌زنند تا بتوانند برای طرح‌های حفاظت از جنگل پول جمع کنند و هدف وی از این اتهامات آن است که تقصیر را به گردن مخالفان خود بیاندازد.

اکنون او خشم خود را متوجه دی‌کاپریو کرده است و بدون آن که شواهدی ارائه دهد این هنرپیشه هالیوود را متهم کرده است که به گروه‌های آتش‌زننده پول می‌دهد.

رییس جمهور برزیل در جمع هوادارانش در شهر برازیلیا گفت: دی‌کاپریو آدم باحالی نیست؟ پول می‌دهد که آمازون را آتش بزنند.

انتقاد از دی‌کاپریو و فعالان محیط‌زیست در پی حمله پلیس به دفاتر دو گروه غیرانتفاعی در استان آمازونی پارا در اوایل این هفته صورت گرفته است.

پلیس محلی چهار آتش‌نشان داوطلب را هم دستگیر کرد و تحت بازجویی قرار داد و این افراد را متهم کرد که جنگل‌ها را آتش می‌زنند تا از افراد دلسوز کمک مالی بگیرند.

البته بعد از آن که این چهار نفر گفتند کار خلافی انجام نداده‌اند یک قاضی حکم آزادی آن‌ها را صادر کرد.

بعد از آن که آتش‌سوزی‌های گسترده در ماه ژوییه و اوت بخش‌های بزرگی از جنگل‌های بارانی آمازون را نابود کرد سازمان زیست‌محیطی دی‌کاپریو به نام ائتلاف زمین قول داده بود تا ۵ میلیون دلار (۳.۸ میلیون پوند) برای حفاظت از آمازون کمک کند.

از سوی دیگر این هنرپیشه و هوادار سرسخت محیط‌زیست با انتشار بیانیه‌ای گفته است که گروه وی به هیچ کدام از دو گروهی که بازجویان نام برده‌اند تا کنون کمکی نکرده است.

در این بیانیه آمده است: «به سازمان‌هایی که تحت پیگرد قرار گرفته‌اند کمک مالی نکرده‌ایم هر چند که شایسته پشتیبانی هستند.» «آینده این زیست‌بوم بی‌همتا در خطر است و افتخار می‌کنم در کنار پاسداران آن باشم»

بر پایه آماری که سازمان فضایی برزیل منتشر کرده است میزان جنگل‌زدایی در آمازون به بالاترین حد طی بیش از یک دهه رسیده است.

بر پایه داده‌های رسمی که مؤسسه ملی پژوهش‌های فضایی برزیل در روز دوشنبه منتشر کرد نابودی جنگل‌ها از اوت ۲۰۱۸ تا ژوییه امسال در قیاس با مدت مشابه در سال قبل ۳۰ درصد افزایش داشته است.

طبق این آمار در کل ۹۷۶۲ کیلومتر مربع از اراضی جنگلی از بین رفته است (برابر با مساحت بیش از ۲۰۰۰ زمین فوتبال در هر روز) که بالاترین میزان نابودی جنگل‌های بارانی از سال ۲۰۰۸ است.
 
منبع: ایندیپندنت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین