همان بهتر که کالدرون رفت!
گفتگو با ناصر محمدخانی

همان بهتر که کالدرون رفت!

درنهایت بعد از جدایی کالدرون یحیی گل‌محمدی، سرمربی تیم شهر خودرو برای دومین‌بار هدایت پرسپولیس را برعهده گرفت. انتخابی که هم به مذاق هواداران خوش آمده هم پیشکسوتان باشگاه
کد خبر: ۷۶۰۵۴
بازدید : ۷۷۷
۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۲
همان بهتر که کالدرون رفت!
 
علی ولی‌اللهی| پرسپولیس درحالی وارد نیم‌فصل دوم رقابت‌های لیگ برتر می‌شود که دیگر کالدرون را روی نیمکت خودش نمی‌بیند. مربی آرژانتینی بعد از چند ماه حضور در تهران و قهرمانی نیم‌فصل ایران را به مقصد آرژانتین ترک کرد و دیگر برنگشت.
 
خداحافظی مرد آرژانتینی در ادامه دومینوی درخواست‌های عجیب و جدایی سرمربیان خارجی فوتبال ایران بود. درنهایت بعد از جدایی کالدرون یحیی گل‌محمدی، سرمربی تیم شهر خودرو برای دومین‌بار هدایت پرسپولیس را برعهده گرفت. انتخابی که هم به مذاق هواداران خوش آمده هم پیشکسوتان باشگاه. یکی از این پیشکشوتان ناصر محمدخانی گلزن سابق این باشگاه و تیم ملی است.

عملکرد پرسپولیس در نیم‌فصل اول با هدایت کالدرون چطور بود؟
تیم در نیم‌فصل اول بد کار نکرد و درنهایت هم توانست قهرمان نیم‌فصل شود. در بعد نتیجه‌گیری تیم عملکرد موفقی داشت. البته پرسپولیس در چند بازی می‌توانست نتیجه بهتری بگیرد. مخصوصا در دو بازی داخل خانه تیم امتیاز از دست داد در حالی که می‌توانست از شرایط میزبانی استفاده ببرد.
 
عمده مشکل پرسپولیس در نیم‌فصل اول برمی‌گردد به اوایل لیگ که امتیازات بدی را از دست داد، اما رفته‌رفته تیم بهتر شد و توانست امتیازات را به دست آورد. به هر حال تغییر و تحول بزرگی در کادر فنی رخ داده بود و بازیکنانی اضافه شده بودند و این‌ها نیاز به زمان داشتند برای هماهنگی. بازی‌های آخر نیم‌فصل، اما پرسپولیس کاملا روی غلتک افتاد و توانست نتیجه هم بگیرد.

خیلی‌ها به برد‌های با حداقل گلی که پرسپولیس تحت هدایت کالدرون به دست می‌آورد، انتقاد داشتند.
پرسپولیس باید بهتر از این‌ها نتیجه می‌گرفت. برد یک-‌صفر واقعا شکننده است و هر لحظه ممکن است دفاع اشتباه کند، شوتی زده شود یا هر اتفاقی بیفتد و نتیجه مساوی شود و دو امتیاز مفت از دست تیم بپرد. اعتقاد دارم مهاجمان پرسپولیس باید خیلی بهتر از این‌ها عمل می‌کردند و در ضربات آخرشان دقت بیشتری می‌داشتند.
 
خیلی‌ها در این مدت از من می‌پرسیدند یک هیچ‌های کالدرون خطرناک نیست و من پاسخ می‌دادم حق با شماست؛ واقعا برد با حداقل گل دلهره‌آور است.
 
درست است که تیم ۳ امتیاز را می‌گرفت، اما گلزنی مساله مهمی است. پرسپولیس همیشه در جدول رده‌بندی جزو بهترین تیم‌ها در گلزنی بوده و مهاجمان این تیم معمولا آقای گل لیگ می‌شوند، اما تیم امسال نماینده‌ای در جدول گلزنان در رده‌های بالا ندارد. در مجموع پرسپولیس از لحاظ امتیازگیری خوب عمل کرد، اما در بحث گلزنی ضعیف بود.

نظرتان در مورد جدایی ایشان و درخواست‌هایی که از باشگاه داشتند، چیست؟
مساله سر تعهدات مالی است. وقتی به تعهدات مالی عمل نمی‌شود، می‌رود. مشکلات هم معمولا مالی هستند. وگرنه مربی دارد کارش را می‌کند و دلیلی برای رفتن و قهر نیست. اما در مورد درخواست‌های ایشان که گفته می‌شود مربوط به تغییر مدیرعامل و سرپرست بوده باید بگویم که بخشی از این برمی‌گردد به ضعف باشگاه. اینکه مربی بتواند تصمیم بگیرد و اصلا جرات بکند در مورد این مسائل اظهارنظر کند همه برمی‌گردد به ضعف باشگاه.
 
اصلا مربی خارجی نباید جرات این را داشته باشد که بگوید مدیرعامل باشد یا نباشد. فلان شخص باشد یا نباشد. مربی حوزه اختیاراتش مشخص است و باید در حوزه مسائل فنی و تاکتیکی حرف بزند. تغییر و تحولات باشگاه ربطی به او ندارد. ایشان خیلی اشتباه کردند که چنین درخواستی داشته‌اند. می‌خواهم بگویم همین بهتر که رفت و نیامد.

این مساله انگار تبدیل به عادت مربیان خارجی شده است.
بله هر مربی خارجی‌ای که به ایران می‌آید و چند بازی نتیجه می‌گیرد درخواست‌های عجیب و غریبش آغاز می‌شود. فلانی باشد و فلانی نباشد یا پاداش مرا بیشتر کنید. من نمی‌دانم با این‌ها چطور قرارداد می‌بندند که درنهایت به اینجا ختم می‌شود. نمی‌دانم مدیران مالی باشگاه آیا اطلاعات کافی در این زمینه دارند یا نه.
 
معلوم نیست قرارداد مربی به چه صورتی است که طرف می‌گذارد و می‌رود و پولش را هم تا آخر می‌گیرد. پول هم ندهیم سریع شکایت کرده و مشکل درست می‌کند. این‌ها حرفه‌ای هستند و خوب بلدند چطور قرارداد ببندند و پول‌شان را هم بگیرند. این ما هستیم که باید هوشیار باشیم و در بستن قرارداد با بازیکن یا مربی خارجی درست عمل کنیم.

یحیی گل‌محمدی، سرمربی پرسپولیس شد. این انتخاب از نظر شما انتخاب درستی است؟
یحیی خیلی خوب است. او هم بچه خوبی است هم مربی خوبی. در کارش هم نشان داده موفق است و در هر تیمی بوده حداقل جزو چهار یا پنج‌تای بالای جدول قرار گرفته. خود یحیی هم بسیار باشخصیت است و با مسائل حاشیه‌ای اصلا کاری ندارد. او در زمان بازی کردنش هم همین‌طور بود. در این چند سال یک مصاحبه جنجالی هم از او به یاد ندارم. ان‌شاءالله که در کارش موفق باشد.

آیا پرسپولیس و گل‌محمدی می‌توانند یک دوره طولانی‌مدت با هم همکاری داشته باشند؟
چرا نتوانند؟ من فکر می‌کنم اگر در این نیم‌فصل پیش رو پرسپولیس بتواند با هدایت گل‌محمدی نتایج خوبی بگیرد در آینده هم می‌تواند روی نیمکت پرسپولیس بماند و ادامه بدهد. پرسپولیس حتی در آسیا هم می‌تواند با گل‌محمدی نتایج خوبی بگیرد. مربی جدید پرسپولیس با تجربه و کارکرده است.

یحیی یک تجربه کوتاه‌مدت ناموفق در پرسپولیس داشته.
این مال چند سال پیش بود. از آن موقع به بعد شرایط عوض شده و یحیی هم باتجربه‌تر شده و شرایط فرق می‌کند. آن زمان شرایط پرسپولیس خیلی خوب نبود و حاشیه‌هایی دور تیم وجود داشت. یحیی هم درگیر مشکلاتی شده بود و نتوانست خوب نتیجه بگیرد. الان اوضاع تفاوت دارد. تیم شرایط خوبی دارد و در بالای جدول قرار گرفته و حاشیه‌ای هم ندارد. یحیی الان می‌تواند با آرامش کارش را انجام دهد.

آیا پرسپولیس در نقل و انتقالات زمستانی توانست نقاط ضعفش را برطرف کند؟
تیم در حال حاضر از لحاظ مهره مشکلی ندارد. بازیکنی هم که جذب کردند فوروارد است و پرسپولیس هم در همان نقطه دچار مشکل بود. اگر این مهاجم شش‌دانگ باشد و بتواند گل بزند و به درد باشگاه بخورد گمان می‌کنم که پرسپولیس در نقطه دیگری مشکل نداشته باشد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین