واکنش آیدین آغداشلو به اتفاقات اخیر

واکنش آیدین آغداشلو به اتفاقات اخیر

اما در مجموع باور دارم که هنرمند با سیاستمدار یا متعهد اجتماعی تفاوت دارد. یک سیاستمدار یا متعهد اجتماعی می‌خواهد مستقیما جهان را تصحیح کند، اما یک هنرمند به صورت غیرمستقیم جهان را تصحیح می‌کند.
کد خبر: ۷۶۰۶۳
بازدید : ۱۴۵۲
۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۵
کار هنرمند سیاسی‌کاری نیست؟!
 
آیدین آغداشلو - هنرمند پیشکسوت - درباره نقش و واکنش هنرمندان نسبت به تلخی‌های جامعه می‌گوید: به طور کلی هنرِ برخی از هنرمندان در جهت مسائل اجتماعی حرکت می‌کند که طبیعتاً آثار آن‌ها در راستای مسائل اجتماعی شکل می‌گیرد. در عین حال هنرمندانی هستند که آثار و جهانِ هنری‌شان از جهانِ تعهدات اجتماعی جداست.
 
برای گروه دوم، وضعیت کمی مشکل‌تر است؛ چون ساختار آثار هنری آن‌هادر مسیر متفاوتی حرکت می‌کند وتغییر دادن این آثار به سمت انعکاس تعهدات اجتماعی دشوار است. او یادآور می‌شود: به‌شخصه میان این دو گروه، هر کدام را که خود هنرمند ترجیح بدهد تحسین می‌کنم، اما در مجموع باور دارم که هنرمند با سیاستمدار یا متعهد اجتماعی تفاوت دارد. یک سیاستمدار یا متعهد اجتماعی می‌خواهد مستقیما جهان را تصحیح کند، اما یک هنرمند به صورت غیرمستقیم جهان را تصحیح می‌کند.
 
در واقع تلاش هر دو به تصحیح جهان منجر می‌شود، منتها یکی کاملاً مستقیم و یکی هم غیرمستقیم. من به تصحیح غیرمستقیم باور دارم و به همین خاطر هم پس از واقعه تلخ سقوط هواپیمای مسافربری، یکی از نقاشی‌هایم را از مجموعه «خاطرات انهدام» در اینستاگرام منتشر کردم.
 
این موضوع نشان‌دهنده یک اثر کار شده در ۳۵ سال پیش است و همچنان درباره فاجعه صحبت می‌کند. این اثر که به قصد معینی خلق نشده بود، شاید در مسیر تصحیح جهان ماندگار باشد. به گزارش ایسنا، آغداشلو با بیان اینکه «من همیشه برای تصحیح غیرمستقیم جهان تلاش می‌کنم»، اظهار می‌کند:، اما برای هر هنرمندی لحظاتی فرا می‌رسد که دیگر آن هنرمند خودش را درگیر تصحیح مستقیم و غیرمستقیم نمی‌کند و بلافاصله آن چیزی را که حس می‌کند، انجام می‌دهد.
 
اینکه هنرمندی تصمیم بگیرد در جایی شرکت کند یا خیر، یا اینکه انصراف بدهد یا سکوت کند، تصمیم خود فرد است و درباره درستی یا غلطی آن تاریخ قضاوت خواهد کرد.
 
منبع: روزنامه آفتاب یزد
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین