یاسمین مقبلی؛ اولین فضانورد ایرانی‌تبار ناسا

یاسمین مقبلی؛ اولین فضانورد ایرانی‌تبار ناسا

یاسمین مقبلی، از سال ۲۰۰۸ کار خلبانی هواپیما‌های نظامی را شروع کرده است. او در بیش از ۱۵۰ ماموریت شرکت کرده است و بیش از دو هزار ساعت پرواز با ۲۵ نوع هواپیمای مختلف سابقه دارد.
کد خبر: ۷۶۳۳۸
بازدید : ۱۷۹۷
۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۱
یاسمین مقبلی؛ اولین فضانورد ایرانی‌تبار ناسا

یاسمین مقبلی، فضانورد ایرانی- آمریکایی به عنوان یکی از فضانوردان جدید سازمان فضایی آمریکا ناسا انتخاب شده است. امروز، او به ستاره‌ها می‌اندیشد و شاید روزی نخستین زنی باشد که راهی ماه می‌شود. موفقیت او نشانه آن است که انسان، بدون محدودیت‌ می‌تواند به هرجا که می‌خواهد برسد. "

یاسمین مقبلی، اولین ایرانی تباری است که به عنوان فضانورد ناسا انتخاب شده است. او پیشتر در یک مصاحبه گفته بود که همیشه پدر و مادرش برایش الهام بخش بوده‌اند: "اینکه پدر و مادرم دار و ندارشان را گذاشتند و از اول شروع کردند و کار کردند، همیشه برای من الهام بخش بوده است. "

او گفت::"هم من و هم برادرم در سختکوشی و آسان نگرفتن، راه آن‌ها را ادامه دادیم. "

یاسمین مقبلی کیست؟
فرشته و کامی مقبلی، مادر و پدر یاسمین در رشته معماری تحصیل کرده اند. یاسمین در سال ۱۹۸۳ در شهر باد نواهایم، ایالت هسن آلمان به دنیا آمد. اما بر اساس آنچه که در سایت ناسا نوشته شده او زادگاه خود را بالدوین نیویورک می‌داند.

یاسمین در مصاحبه دو سال پیش گفته بود: "هنوز بچه بودم که به آمریکا آمدیم. "

او در بالدوین در ایالت نیویورک به مدرسه رفت. می‌گوید: "در نیویورک بزرگ شدم. تنوع فرهنگی زیادی داشت و آدم‌های مختلفی از فرهنگ‌های متفاوت اطرافمان بودند. هم تجربه‌های فرهنگی متفاوتمان را با هم در میان می‌گذاشتیم. "

یاسمین در این مصاحبه از مادرش گفته بود: "مثلا مادرم به مدرسه‌ام می‌آمد و درباره عید نوروز و سفره هفت‌سین برای همکلاسی هایم توضیح می‌داد. "

فضانورد شدن، آرزوی کودکی
یاسمین مقبلی می‌گوید که می‌داند که خیلی از بچه‌ها آرزو و رویایشان فضانورد شدن است و او از کلاس ششم آرزوی فضانورد شدن داشته است.

او در مصاحبه خود از خاطره روزی تعریف می‌کند که در مدرسه با لباسی شبیه لباس فضانوردان که مادرش برایش درست کرده بود، درباره والنتینا ترشکووا، فضانورد روس و اولین زن فضانورد جهان صحبت کرده بود.

"آن زمان باید در مدرسه درباره یک کتاب کنفرانس می‌دادیم و شبیه شخصیت آن کتاب لباس می‌پوشیدیم. من کتابی درباره والنتینا ترشکووا، فضانورد شوروی و اولین فضانورد زن جهان را انتخاب کردم. "

او می‌گوید که چطور با کمک مادرش یک لباس شبیه فضانوردان درست کرده، و او با پوشیدن آن در مدرسه کنفرانس داده بود. یاسمین می‌گوید که سال‌های اول دبیرستان بود که در یک اردوی تابستانی در "آکادمی فضایی پیشرفته" تصمیم گرفت که خلبان نظامی شود تا بتواند بعدا وارد دنیای فضانوردی شود.
 
یاسمین مقبلی؛ اولین فضانورد ایرانی‌تبار ناسا
یاسمین مقبلی پس از پایان موفقیت‌آمیز دوره آموزشی دو ساله خود در ناسا، رسما به عنوان فضانورد این سازمان انتخاب شد
 
نگذاشتم شکست مرا عقب نگهدارد 
مقبلی پس از پایان مدرسه، در رشته مهندسی هوافضا و تکنولوژی اطلاعات از انستیتو تکنولوژی کمبریج ماساچوست (دانشگاه ام آی تی) لیسانس گرفت. او تحصیلاتش را در رشته مهندسی هوا فضا در دانشکده عالی نیروی دریایی آمریکا در در شهر مونته ری ایالت کالیفرنیا ادامه داد و فوق لیسانس خود را دریافت کرد.

یاسمین مقبلی همچنین از مدرسه خلبانی نیروی دریایی آمریکا در مریلند، فارغ التحصیل شده است. او در سال ۲۰۱۷ یکی از دوازده نفری بود که برای گذراندن دوره آموزشی دو ساله ناسا، برای فضانورد شدن انتخاب شد.

آن زمان او در مصاحبه‌ای گفته بود که مواقعی هم بوده است که "احساس یاس" می‌کرده و فکر می‌کرده که نمی‌تواند از پس این کار بربیاید.

او می‌گوید: "وقتی که کالج را در ام آی تی شروع کردم، در امتحان ریاضی از نمره صد، ۲۴ گرفتم. گفتم نمی‌توانم از پسش بربیایم. در مدرسه خلبانی هم برایم بعضی درس‌ها سخت بود. یک وقت‌های تردید به دلم می‌افتاد که آیا من برای اینکار ساخته شده‌ام یا نه. "

"ولی آخرش خودم را هل دادم و نگذاشتم یک شکست من را عقب نگه دارد. اگر آدم راه سخت می‌رود، در طول مسیر شکست‌هایی می‌خورد و متوقف می‌شود، ولی آدم باید ادامه دهد. "

یاسمین مقبلی، از سال ۲۰۰۸ کار خلبانی هواپیما‌های نظامی را شروع کرده است. او در بیش از ۱۵۰ ماموریت شرکت کرده است و بیش از دو هزار ساعت پرواز با ۲۵ نوع هواپیمای مختلف سابقه دارد.
منبع: بی بی سی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین