"دوره انتقالی" بعد از برگزیت چگونه خواهد بود؟

"دوره انتقالی" بعد از برگزیت چگونه خواهد بود؟

در دوران انتقالی، بریتانیا از مقررات اتحادیه اروپا تبعیت خواهد کرد و در این مدت، در صورت بروز مناقشه حقوقی، دیوان دادگستری اروپا، حرف نهایی را خواهد زد.
کد خبر: ۷۶۵۵۱
بازدید : ۶۶۶
۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۷
 
بریتانیا ساعت یازده ۳۱ ژانویه به طور رسمی از اتحادیه اروپا خارج شدو بلافاصله وارد یک دوره انتقالی ۱۱ ماهه می‌شود. در این دوران انتقالی، بریتانیا کماکان از مقررات این اتحادیه پیروی خواهد کرد و سهم بودجه خود را پرداخت خواهد کرد.

با وقوع برگزیت، چه چیز‌هایی تغییر خواهند کرد؟

۱- نمایندگان بریتانیا در پارلمان اروپا کرسی‌های خود را از دست می‌دهند
 

بریتانیا با خروج از اتحادیه اروپا دیگر نماینده‌ای در پارلمان اروپا نخواهد داشت

بریتانیا ۷۳ کرسی در پارلمان اروپا دارد که از امشب دیگر نخواهد داشت. نایجل فاراژ، رهبر حزب برگزیت و یکی از سرسخت‌ترین حامیان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا یکی از افرادی است که کرسی خود را از دست می‌دهد.

دلیل این کار این است که با فرا رسیدن موعد خروج، بریتانیا دیگر به طور خودکار عضو هیچ یک از نهاد‌های اتحادیه اروپا نخواهد بود. در دوران انتقالی، بریتانیا از مقررات اتحادیه اروپا تبعیت خواهد کرد و در این مدت، در صورت بروز مناقشه حقوقی، دیوان دادگستری اروپا، حرف نهایی را خواهد زد.

۲- عدم حضور در نشست‌های اتحادیه اروپا
بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا تنها در صورت دعوت رسمی می‌تواند در نشست‌های سران اتحادیه شرکت کند. از این پس نخست‌وزیران بریتانیا در نشست‌های این اتحادیه که در مورد مسایل مختلف مرتبط با بریتانیا تصمیم‌گیری می‌شود، شرکت نخواهند کرد.

۳-تجارت با جهان
بریتانیا با خروج از اتحادیه اروپا می‌تواند با همه کشور‌ها وارد مذاکره شود و مقررات جدیدی را برای صادرات و واردات و خدمات تعیین کند.

تا کنون این کشور این امکان را نداشته با کشورهایی، چون آمریکا و استرالیا وارد مذاکرات تجاری شود. طرفداران خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بر این باورند که آزادی در تعیین سیاست‌های تجاری باعث رونق اقتصادی بریتانیا خواهد شد.

همچنین مسایل مختلفی باید در مذاکرات با اتحادیه اروپا مورد بررسی قرار گیرند. به توافق رسیدن بر سر یک قرارداد تجاری میان بریتانیا و اتحادیه اروپا اولویت دارد تا هزینه‌های اضافی برای کالا‌ها و سایر موانع تجاری با پایان یافتن دوره انتقالی لازم نباشد. اگر بریتانیا به توافق تجاری دست یابد، این کشور قادر نخواهد بود تا پیش از پایان دوران انتقالی آن را اجرایی کند.

۴- رنگ گذرنامه‌های بریتانیا تغییر می‌کند
 

گذرنامه آبی جایگزین گذرنامه‌های فعلی خواهند شد

پس از ۳۰ سال و اندی، بار دیگر گذرنامه‌های بریتانیا آبی‌رنگ خواهد شد. در بیش از سی سال گذشته رنگ گذرنامه‌های بریتانیا به رنگ زرشکی بوده است. در سال ۲۰۱۷، وزیر وقت مهاجرت اعلام کرد گذرنامه آبی و طلایی که اولین بار در سال ۱۹۲۱ استفاده شده، پس از خروج از اتحادیه اروپا جایگزین گذرنامه‌های فعلی خواهد شد.

گذرنامه‌های فعلی تا پاپان مدت انقضا اعتبار دارند.

۵. سکه‌های برگزیت


سکه‌های برگزیت یک بار آب شدند

سه میلیون سکه پنجاه پنسی (نصف یک پوند) ضرب شده که یک طرف آن تاریخ ۳۱ ژانویه قید شده و در روی دیگرش نوشته شده "صلح، رفاه و دوستی با همه ملت‌ها" از امروز وارد بازار شده است.

واکنش‌های متفاوتی در این مورد وجود دارد. گروهی از هواداران باقی ماندن بریتانیا در اروپا گفته‌اند چنین سکه‌ای را نمی‌پذیرند. دولت بریتانیا قصد داشت سکه مشابهی را ۳۱ اکتبر منتشر کند، اما با تعویق زمان خروج، خزانه‌داری بریتانیا مجبور شد آن سکه‌ها را آب کند.

۶- وزارت برگزیت منحل می‌شود
گروهی که هدایت مذاکرات بریتانیا و اتحادیه اروپا را به عهده داشت امروز منحل می‌شود. وزارت خروج از اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ توسط ترزا می، نخست‌وزیر وقت بریتانیا تشکیل شد. مذاکرات آتی با اتحادیه اروپا را گروهی مستقر در نخست‌وزیری بریتانیا به عهده خواهند داشت.

۷- آلمان شهروندانش را به بریتانیا مسترد نمی‌کند
در صورت فرار به آلمان، برخی از مجرمان مظنون به بریتانیا مسترد نخواهند شد. قانون اساسی آلمان این اجازه را نمی‌دهد تا دولت شهروندانش را به کشور دیگری به جز کشور‌های عضو اتحادیه اروپا مسترد کند.

سخنگوی وزارت دادگستری آلمان گفته است پس از این که بریتانیا اتحادیه اروپا را ترک کند، دیگر چنین استثنایی شامل حال این کشور نخواهد شد. وزارت کشور بریتانیا گفته است در دوران انتقالی، حکم بازداشت اروپایی کماکان پابرجا خواهد بود. این به معنای آن است که آلمان می‌تواند شهروندان غیرآلمانی خود را مسترد کند.

اما این وزارت می‌گوید اگر قوانین یک کشور مانع از استرداد افراد به بریتانیا شود، انتظار می‌رود آن کشور راسا به پرونده رسیدگی کند.

هفت چیزی که با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تغییر نخواهد کرد.
چون دوران انتقالی بلافاصله پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا آغاز می‌شود، بسیاری از امور مربوط به دو طرف، حداقل تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ بی تغییر باقی خواهند ماند.

۱- مسافرت
در دوران انتقالی اتباع بریتانیا مانند شهروندان اتحادیه اروپا خواهند بود

پرواز‌های هوایی، دریایی و قطار‌ها مثل معمول فعالیت خواهند کرد. در هنگام کنترل گذرنامه در مرز، در دوران انتقالی، شهروندان بریتانیا کماکان این امکان را خواهند داشت تا از صف‌های مخصوص شهروندان اتحادیه اروپا استفاده کنند.

۲-گواهی‌نامه رانندگی و گذرنامه حیوانات اهلی
این مدارک تا قبل از منقضی شدن، معتبر هستند.

۳- کارت بهداشتی اروپایی


استفاده از کارت بهداشتی اتحادیه اروپا می‌توان در دوران انتقالی در همه کشور‌های عضو اتحادیه اروپا (بعلاوه سوئیس، نروژ، ایسلند و لیختن اشتاین) 

کارت بهداشت اروپایی به شهروندان بریتانیا این امکان را می‌دهد تا در هر کدام از کشور‌های اتحادیه اروپا، در صورت بیماری یا تصادف از خدمات درمانی دولتی استفاده کنند.

از این کارت می‌توان در دوران انتقالی در همه کشور‌های عضو اتحادیه اروپا (به علاوه سوئیس، نروژ، ایسلند و لیختن اشتاین) استفاده کرد.

۴- زندگی و کار کردن در اتحادیه اروپا
آزادی حرکت در دوران انتقالی پابرجا خواهد بود و به همین جهت شهروندان بریتانیا در این مدت می‌توانند به کار یا زندگی در هر کشور اتحادیه اروپا ادامه دهند.شهروندان کشور‌های اتحادیه اروپا نیز در مقابل می‌توانند در این مدت در بریتانیا زندگی و کار کنند.

۵- بازنشستگی
شهروندان بریتانیا که در کشور‌های اتحادیه اروپا زندگی می‌کنند، کماکان حقوق بازنشستگی خود را دریافت خواهند کرد.

۶- پرداخت سهم از بودجه
بریتانیا کماکان سهم خود را از بودجه اتحادیه اروپا در دوران انتقالی خواهد پرداخت. این بدان معنی است که بودجه طرح‌های موجود که توسط اتحادیه اروپا پرداخت می‌شوند، همچنان تأمین خواهند شد.

۷- تجارت
تجارت میان بریتانیا و اتحادیه اروپا در دروان انتقالی مطابق معمول و بدون هزینه‌های اضافی یا وضع گمرک ادامه پیدا می‌کند.
منبع: بی بی سی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه