راه سلامتی از آب می‌گذرد

راه سلامتی از آب می‌گذرد

تعادل مایعات در بدن ما توسط کلیه‌ها تنظیم می‌شود. این‌ها هستند که اطمینان می‌دهند که به اندازه کافی آب، نمک و مواد دیگر در ارگانیسم ما وجود دارد، و همچنین ما را از ته مانده‌ها و هر چیز غیر ضروری دیگر خلاص می‌کنند.
کد خبر: ۷۶۵۸۷
بازدید : ۳۲۳۵
۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۱
راه سلامتی از آب می‌گذرد
 
روزنامه داگنس نوهتر چاپ سوئد به تعدادی دیگر از سوالاتی در باره تاثیرگذاری آب بر وضع ارگانیسم انسان جواب می‌دهد. آب نوشیدنی خوبی برای کسی است که تشنه است. اما واقعاً چقدر نیاز به نوشیدن داریم؟ جواب کوتاه: تا زمانی که تشنگی مان را رفع نکنیم. چنین است عقیده خانم یِنی نوستروم Jenny Nyström، استاد فیزیولوژی کلیه در آکادمی پزشکی گوتبُرگ سوئد.

وی افزود: اساساً، تعادل مایعات در بدن ما توسط کلیه‌ها تنظیم می‌شود. این‌ها هستند که اطمینان می‌دهند که به اندازه کافی آب، نمک و مواد دیگر در ارگانیسم ما وجود دارد، و همچنین ما را از ته مانده‌ها و هر چیز غیر ضروری دیگر خلاص می‌کنند.

همه این‌ها به صورت خودکار اتفاق می‌افتد و ما به کاری نیاز نداریم. علاوه بر این، کلیه‌ها ارگان بسیار قدرتمندی هستند. اگر به طور کلی سالم هستیم، می‌توانیم مثلاً یکی از کلیه‌ها را به کسی اهدا کنیم و هنوز هم به طور عادی با یک کلیه زندگی کنیم.

داگنس نوهتر: بنابراین، پس اگر به طور عادی غذا می‌خوریم و می‌نوشیم، نباید از کمبود آب بدن هراس داشته باشیم؟

ینی نوستروم: نه، لزومی ندارد. تشنگی یکی از قوی‌ترین احساسات است و نشان می‌دهد که فرد به نوشیدن احتیاج دارد. اگر مثلاً حجم ادرار بسیار کمی دارید و از نظر رنگ تیره است، می‌توانید این مسئله را درک کنید. اما در شرایط دمای معمولی و دسترسی عادی به آب و غذا، نیازی به تفکر زیاد در این باره ندارید، زیرا همه چیز به خودی خود اتفاق می‌افتد.

دانستن این نکته مهم است که مایع با غذا وارد بدن ما می‌شود. همچنین این امر اهمیت بالا دارد که اگر زیاد عرق می‌کنید، خوردن چیزی نمکدار را فراموش نکنید.

اگر فردی قهوه زیادی بنوشد، ممکن است یک اثر ادرار آور جزئی ایجاد شود. اما در چنین مواردی، ما در مورد مقدار بسیار بیشتری کافئین از مقدار دریافت شده توسط دوستداران معمولی قهوه صحبت می‌کنیم.

آیا ما از خوردن آب زیباتر می‌شویم؟
یکی از شایع‌ترین توصیه‌های متخصصان زیبایی، نوشیدن آب زیادی برای بهبود پوست است. اما هیچ مدرک علمی وجود ندارد حاکی از اینکه اگر سطل‌ها آب بنوشید، پوست شما شروع به درخشش می‌کند. پوست از طریق چنین روشی تمیز نمی‌شود. اگر مقدار زیادی آب بنوشیم، ارگانیسم آنرا به سرعت از بدن رها می‌کند و آن به پوست نمی‌رسد.

بهترین توصیه برای نحوه آب خوردن- گوش دادن به بدن است. اگراحساس تشنگی می‌کنید، یک لیوان آب بنوشید.اگر بدنتان همانطور که باید عمل می‌کند، در این صورت می‌توانید بر احساسات خود اتکا کنید.

بدن انسان روزانه از آب خلاص می‌شود - بخشی از راه ادرار و همچنین از طریق تنفس، مدفوع و عرق. قاعده اصلی بهزیستی انسان نوشیدن روزانه آب به مقداری که از ارگانیسم دفع می‌شود و میزان تولید ادرار در روز باید حداقل ۱.۵ لیتر باشد. میزان دقیق آب و ادرار به ویژگی‌های هر ارگانیسم خاص بستگی دارد.

اما حداقل مطلق مصرف آب برای زنده ماندن انسان یک لیتر در روز است.

دانشمندان سالهاست که مطالعه می‌کنند که چگونه آب باعث کاهش خطرات در بیماری‌های مختلفی مانند قلبی عروقی و دیابت نوع ۲ می‌شود. ثبت شده است که در افرادی که در سرحد پرخطر قرار دارند و به طور بالقوه می‌توانند به دیابت نوع ۲ مبتلا شوند، با گذشت مرز کشف مقدار زیادی هورمون وازوپرسین در خون شروع می‌شود که باعث می‌شود اگر فرد خیلی کم بنوشاند، کلیه‌ها در بدن آب خود را حفظ کنند.

دانشمندان مطالعات مختلفی را انجام داده اند تا دریابند که چگونه مصرف آب می‌تواند به این گروه از افراد کمک کند. یکی از آن‌ها این بود که چندین نفر که نوشیدن مقدار کمی آب و وازوپرسین زیادی در بدنشان داشتند، مجبور بودند به مدت شش هفته ۱.۵ لیتر آب اضافی بنوشند.

پس از آن، سطح قند خون آن‌ها به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

اکنون دانشمندان در تلاشند با انجام یک مطالعه بسیار بزرگتر که شامل افراد بیشتری و گروه‌های کنترل است، پاسخی را بیابند. این کاوش پس از چند سال به پایان می‌رسد. اما در حال حاضر هم نتایج برخی آزمایش‌های بدست آمده نشان می‌دهند که نوشیدن روزانه مقدار مشخصی آب خطر ابتلا به عفونت‌های ادراری و سنگ کلیه را کاهش می‌دهد.

دانشمندان امیدوارند که یک پژوهش بزرگ جدید به تعیین دقیق میزان آب مطلوب برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌ها کمک کند.

آب و بدن ما
درصد بسیار زیادی از بدن ما مانند سایر اشکال زنده در زمین، متشکل از آب است. به طور معمول، یک سلول حداقل ۷۰ ٪ آب دارد. یک مرد بالغ تقریباً ۶۰ ٪ آب دارد و یک زن تقریباً ۵۵ ٪.

آب با مایعات و مواد غذایی وارد بدن می‌شود. این واقعیت که تعادل آب بدن دارد مختل می‌شود توسط احساس تشنگی انسان نمایان می‌شود.

منبع: اسپوتنیک
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین