کشنده‌ترین کولاک برفی تاریخ در ایران ۱۳۵۰

کشنده‌ترین کولاک برفی تاریخ در ایران ۱۳۵۰

مصیبت بارترین حوادث این‌ها بودند؛ مدفون شدن ۱۲ روستا در منطقه سمیرم، مرگ بیش از هزار نفر در ارتفاعات گیلان، ۴۰ خانوار در یکی از روستا‌های کشور، مدفون شدن یک قطار بزرگ با تمام سرنشینانش، روستا‌های کاکان و کمهر در نزدیکی یاسوج و روستای شکلاب در مرز ایران و ترکیه.
کد خبر: ۷۶۷۱۹
بازدید : ۴۵۳۰
۱۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۹
کشنده‌ترین کولاک برفی تاریخ در ایران ۱۳۵۰
 
در سال ۱۳۵۰ برف و بوران شدید در ایران موجب خسارات جانی و مالی فراوان شد. بارش هشت متر برف در پنج روز، کشته شدن چهار هزار نفر، مسدود شدن اغلب جاده‌های کشور، از بین رفتن خانه‌ها و مدفون شدن تعداد زیادی از خانه‌ها زیر بارش برف و ناپدید شدن ۲۰۰ روستا اتفاقاتی هستند که ۴۸ سال قبل در ایران رخ داد و حسابی جهان را شوکه کرد.

بوران ایران بورانی بود که در اواسط بهمن‌ماه سال ۱۳۵۰، بخش وسیعی از ایران را به گونه‌ای در برف و یخبندان فروبرد که سرانجام منجر به مرگ بیش از ۴۰۰۰ نفر شد و به خشکسالی چهار ساله کشور پایان داد. این رویداد بدون شک سخت‌ترین و مصیبت‌بارترین بوران در تاریخ نوشته‌شدهٔ بشر بوده‌است.

این کولاک که رکورد بیشترین تعداد مرگ انسان را دارد، در ایران با آب و هوای گرم رخ داد. این فاجعه در ایران آفتابی در ۱۴ بهمن ۱۳۵۰ رخ داد و این کشنده‌ترین کولاک برفی تاریخ بود.
 
کشنده‌ترین کولاک برفی تاریخ در ایران ۱۳۵۰
طبق گزارش‌هایی که در سایت‌های خارجی، ایرانی و روزنامه‌های قدیمی دیده می‌شود، مصیبت بارترین حوادث این‌ها بودند؛ مدفون شدن ۱۲ روستا در منطقه سمیرم، مرگ بیش از هزار نفر در ارتفاعات گیلان، ۴۰ خانوار در یکی از روستا‌های کشور، مدفون شدن یک قطار بزرگ با تمام سرنشینانش، روستا‌های کاکان و کمهر در نزدیکی یاسوج و روستای شکلاب در مرز ایران و ترکیه.

برای برف و بوران یاد شده به کسی هشدار داده نشده بود، در ابتدا مردم از بارش برف شاد بودند. اما به زودی برف آرام به بوران شدید برفی تبدیل شد؛ و اگر در شهر‌های بزرگ مردم می‌توانستند با این پدیده مبارزه کنند، در روستا‌های کوچک مردم فقط به انتظار پایان برف در خانه‌های خود مخفی می‌شدند.
 
کشنده‌ترین کولاک برفی تاریخ در ایران ۱۳۵۰

همچنین بدنبال کولاک در آن روز‌ها دمای بعضی از استان‌های کشور به شدت افت کرد و بعضی از شهر‌ها مانند شهرکرد، سرمای زیر ۲۷ درجه را تجربه کردند. البته پایین آمدن دما به همین جا ختم نشد.
 
دو روز بعد خراسانی‌ها با سرمای منفی ۳۶ درجه سانتی گراد مواجه شدند. در آن زمان روزنامه‌های مختلف شروع کردند به تیتر کردن خبر روز و سرمایی که به معنای واقعی استخوان سوز بود.
 
منبع: اسپوتنیک
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین