چه کسی ویروس کرونا را به ایران می‌آورد؟
جنجال ادامه دار هواپیمایی ماهان و انتقال ویروس کرونا؛

چه کسی ویروس کرونا را به ایران می‌آورد؟

از روز گذشته (دوشنبه ۵ اسفندماه) دوباره بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی مدعی شده اند که پرواز‌های شرکت هواپیمایی ماهان از چین به ایران همچنان ادامه دارد. این در حالی ست که هیئت دولت در ماه گذشته پرواز‌های رفت برگشت از مبداء چین را تعلیق کرده بود. محمد ابراهیمی سردبیر وانا نیوز در توئیتر نوشته است که "امروز هواپیمایی ماهان از ایران دوباره به سمت بیجینگ و شانگ‌های پرواز دارد، ما اگر ۱۵ میلیون ایرانی هم در کشور چین داشتیم تا الان جابجا شده بودند! یکی توضیحی دهد این هواپیما‌ها از چین چه چیزی برای ما سوغات می‌آورند؟ "
کد خبر: ۷۷۴۲۳
بازدید : ۴۷۷۰
۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۴
چه کسی ویروس کرونا را به ایران می‌آورد؟
فرادید| مدتی ست که ویروس کرونا در کشور شیوع یافته و  تعداد مبتلایان به ۹۶ و فوتی‌ها هم به ۱۵ نفر رسیده است. اما در این میان نگاه‌هایی که به دنبال منشاء ویروس کرونا در ایران می‌گردند، به سمت یک شرکت هواپیمایی دوخته شده است. شرکتی که در اوج شیوع ویروس کرونا در چین اقدام به جابجایی مسافران چینی می‌کرد. این درحالی بود که اغلب کشور‌ها آسمان‌شان را به روی این کشور بسته بودند.

به گزارش فرادید، روز‌های گذشته وزارت بهداشت در مورد منشاء کرونا در ایران گفت که منبع ویروس از ناقلین چینی بوده و موارد آن در حال مشخص شدن است. نمکی وزیر بهداشت در ادامه گفته بود که همچنین یکی از فوتی‌ها در قم بازرگانی بود که از طریق پرواز‌های غیرمستقیم سفر‌هایی به چین داشته است. اما بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی معتقدند که هواپیمایی ماهان مقصر اصلی ورود ویروس کرونا از چین به کشور است.

البته وزیر بهداشت هم تلویحاً این موضوع را تائید کرده است. نمکی با بیان اینکه از تاریخ هفتم بهمن ماه به محض انتشار خبر کرونا در چین با اصرار بنده و حمایت دولت، پرواز‌های مستقیم از چین را لغو کردیم، گفت: "اما متاسفانه پرواز‌های غیرمستقیم از چین برقرار بود. "

چانگ هوآ سفیر جمهوری خلق چین در ایران نیز اواسط بهمن ماه، در توئیتی از اعلام همکاری مدیرعامل هواپیمایی ماهان با این کشور برای ادامه پرواز‌ها خبر داده بود.

وی در این توئیت به زبان فارسی نوشت: دیداری با مدیر عامل شرکت هواپیمایی ماهان داشتم که طی آن عرب نژاد اعلام کرده ماهان مایل به ادامه همکاری با چین است. "

روز جمعه (۱۱ بهمن‌ماه) نشست ویژه‌ای با موضوع بررسی راهکار‌های پیشگیری از ورود ویروس کرونا و مقابله با آن، با حضور معاون اول رییس‌جمهور، وزرای کشور، راه، بهداشت، خارجه و گردشگری برای اتحاذ تدابیر جدی‌تر به منظور پیشگیری از انتقال این ویروس به ایران تشکیل شد و با تصمیم هیئت دولت، مقرر شد تا پرواز‌های رفت و برگشت چین به حالت تعلیق درآید.

اما پس از این مصوبه پرواز‌های ماهان از چین به ایران و همچنین پرواز برای برگرداندن چینی‌ها از کشور‌های دیگر به چین ادامه پیدا کرد. بهرام پارسایی در صفحه شخصی خود در توییتر به این موضوع واکنش نشان داد و نوشت: "برخلاف تصمیم دولت، همچنان شاهد ورود مسافر از چین به ایران و انتقال مسافران چینی از سایر فرودگاه‌های جهان، توسط ایرلاین‌های ایرانی هستیم. آیا سازمان هواپیمایی، خودمختار است و تابع دولت نیست؟ "

پس از انتقاد‌های مداوم در شبکه‌های اجتماعی بالاخره هواپیمایی ماهان در آخرین روز بهمن ماه پاسخ داد در صفحه اینستاگرامش نوشت: " رواز‌های هواپیمایی ماهان در چند روز اخیر به مقصد چین به درخواست دولت جمهوری اسلامی ایران، برای ارسال کمک‌های بشر دوستانه، با رعایت تمام نکات ایمنی بوده است. همچنین پرواز‌های مسافری هواپیمایی ماهان به مقصد چین، از چند هفته پیش لغو شده است و تا اطلاع ثانوی انجام نمی‌شود. "

پرواز‌ چین- ایران همچنان ادامه دارد؟

از روز گذشته (دوشنبه ۵ اسفندماه) دوباره بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی مدعی شده اند که پرواز‌های شرکت هواپیمایی ماهان از چین به ایران همچنان ادامه دارد. این در حالی ست که هیئت دولت در ماه گذشته پرواز‌های رفت برگشت از مبداء چین را تعلیق کرده بود.

محمد ابراهیمی سردبیر وانا نیوز در توئیتر نوشته است که "امروز هواپیمایی ماهان از ایران دوباره به سمت بیجینگ و شانگ‌های پرواز دارد، ما اگر ۱۵ میلیون ایرانی هم در کشور چین داشتیم تا الان جابجا شده بودند! یکی توضیحی دهد این هواپیما‌ها از چین چه چیزی برای ما سوغات می‌آورند؟ "
چه کسی ویروس کرونا را به ایران می‌آورد؟

کاربر دیگری در توئیتر نوشت: "از سایت رسمی فرودگاه شانگهای: پرواز هواپیمایی ماهان Airbus A۳۴۰-۶۰۰ با کد W۵۷۷ هم‌اکنون در حال پرواز به سمت شرق چین؛ که «تکذیب» شده بود؟!  "

اکرم شریفی روزنامه نگار نیز در توئیتر نوشت: " هواپیمایی ماهان بعد از دستور توقف پروازها، ۹ پرواز به چین داشته؛ ۴ پرواز باری به شانگ‌های و پکن و ۵ پرواز مسافری به پکن، شانگهای، گوانگجو، شنزن و ووهان از ۱۲ بهمن تا ۱۶ بهمن! کی بود که می‌گفت: پرواز‌ها به چین کنسل شده؟ "

پاسخ سازمان هواپیمایی کشوری

با این وجود سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری اتهام ورود ویروس کرونا توسط شرکت هواپیمایی ماهان و سازمان هواپیمایی کشوری در فضای مجازی را تکذیب کرد و گفت: "این ادعا کارشناسی و منصفانه نیست."
 
رضا جعفرزاده درباره طرح مباحثی که شرکت‌های هواپیمایی از جمله ماهان و سازمان هواپیمایی را متهم ردیف اول ورود ویروس کرونا به کشور می‌دانند، افزود: "در مواقع حساس و مهم، چون موضوع ویروس کرونا نه سازمان هواپیمایی کشوری تصمیم‌گیر بلامنازع است و نه هیچ ایرلاینی اجازه پرواز پیدا می‌کند."
 
بنا بر اعلام سازمان هواپیمایی وی افزود: "با اینکه اظهارنظر‌های پزشکی در حیطه وزارت بهداشت و تصمیمات آن مجموعه است و همانطور که مکررا توصیه شده برای دوری از قضاوت‌های نادرست، اخبار و اطلاعات را از منابع مربوطه دنبال کنیم، لازم است تاکید شود هواپیمایی ماهان تاکنون در چارچوب تصمیمات دولت و وزارت بهداشت و نهایتا سازمان هواپیمایی کشوری عمل کرده و نظارت‌های صورت گرفته نیز براساس دستورالعمل‌های تعیین شده بوده است."
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه