چرا "طلا" عنصری با ارزش است؟

چرا "طلا" عنصری با ارزش است؟

طلا عنصری پایدار است که در طبیعت عمدتا به شکل خالص یافت می‌شود و رادیواکتیو نیست، تجزیه نمی‌شود و زنگ نمی‌زند. اما تصور ما از ارزش که بر اساس آن طلا از سایر فلزات با خواص مشابه برتر است، بیشتر ریشه‌های تاریخی دارد.
کد خبر: ۷۸۴۱۹
بازدید : ۳۷۵۳
۰۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۱
چرا
 
قیمت طلا اکنون در حال افزایش است: یک اونس طلا ۱۴۰۰ یورو ارزش دارد. چرا این فلز براق زرد بسیار گران شده است؟

به خاطر اپیدمی کرونا بورس‌های جهانی در تب و تاب اند. قیمت طلا از دسامبر ۲۰۱۹ به طور قابل توجهی بالا رفته است و اکنون در یک رکورد جدید قرار دارد. این تعجب آور نیست، زیرا در زمان‌های پر تلاطم، طلا همیشه بهترین سرمایه گذاری تلقی شده است. اما واقعا چرا از آن بسیار استقبال می‌شود؟

طلا چطور بوجود می‌آید؟
 
براساس تحقیقات هیدروژن و هلیوم (با یک و دو پروتون در هسته) به وجود آمدند که اولین ستاره‌ها از آن‌ها تشکیل شدند. بسیاری از عناصر دیگر در داخل ستارگان شکل می‌گیرند، زیرا آن‌ها راکتور‌های گرمای هسته‌ای غول پیکر هستند که در آن اتم‌های عناصر سبک ذوب می‌شوند و عناصر سنگین را تشکیل می‌دهند.
 
اما برای عناصر سنگین‌تر از آهن (۲۶ پروتون)، انرژی آن‌ها کافی نیست. آن‌ها هنگام انفجار ابرنواختر‌ها و یا در هنگام همجوشی ستاره‌های نوترونی رخ می‌دهند. دومی برای تشکیل طلا (۷۹ پروتون) لازم است. در سال ۲۰۱۷، این فرآیند برای اولین بار توسط دانشمندان تایید شد. چنین واقعه نجومی ۱۳۰ میلیون سال پیش اتفاق افتاد.

طلای زمینی از کجا بوجود آمده است؟
طبق تصورات فعلی ما، سیارات از ابر‌های غلیظ شده تشکیل شدند. عناصر ابر غبار بر اثر ادغام ستاره‌ها و تشکیل ابر‌نوستاره‌ها بوجود می‌آیند. یعنی طلایی که اکنون روی کره زمین هست، از اینجا سرچشمه نگرفته است. بنابراین، آنگونه که کیمیاگران قرون وسطایی سعی در انجام آن داشتند، نمی‌توان آنرا ساده ساخت.

می‌توان فرض کرد که به دلیل چگالی زیاد، طلا در حالت مایع به هسته کره زمین فرو می‌رود. اما در اثر فعالیت آتشفشانی، دوباره به سطح بالا می‌رود، بنابراین رسوبات طلا اغلب در مناطقی با افزایش فعالیت آتشفشانی یافت می‌شوند. منابع احتمالی طلا ممکن است شهاب سنگ‌ها باشد که مواد اولیه را به سطح زمین می‌آورند.

چگونه طلا استخراج می‌شود؟
هر چند که گاه به گاه قطعات بزرگی از طلا یافت می‌شود، اما بیشتر طلا در سنگ به شکل ذرات کوچک موجود است. بیشترین ذخایر طلا در آفریقای جنوبی، استرالیا، روسیه، چینو ایالات متحده است. در معادن صنعتی سنگ منفجر و خرد می‌شود. سپس طلا با محلول سیانید یا جیوه از آن استخراج شده و خالص می‌شود.
 
در جریان استخراج زباله‌های سمی بوجود می‌آیند - اسید هیدروسیانیک، گرد و غبار سیانید و باقی مانده‌های جیوه و این امر منجر به مشکلات زیست محیطی بزرگی می‌شود.

مقدار طلا موجود در گردش در حال حاضر حدود ۱۹۰ هزار تن تخمین زده می‌شود که بیشتر آن جواهرات است. طلا در دندانپزشکی و وسایل الکترونیکی نیز بکار برده می‌شود. طلا را می‌توان به اندازه دلخواه ذوب کرد و از آن استفاده مجدد کرد.

چرا طلا اینقدر ارزش دارد؟
طلا عنصری پایدار است که در طبیعت عمدتا به شکل خالص یافت می‌شود و رادیواکتیو نیست، تجزیه نمی‌شود و زنگ نمی‌زند. اما تصور ما از ارزش که بر اساس آن طلا از سایر فلزات با خواص مشابه برتر است، بیشتر ریشه‌های تاریخی دارد.

رنگ براق و آسان بودن ساخت زینت آلات باعث شده طلا برای اجداد ما جذاب شوند. آخر تمایل به تصاحب این فلز گرانبها و تب و تاب طلا در قرن نوزدهم، برای تقویت اشتها برای به دست آوردن طلا نقش قطعی ایفا کردند دشواری استخراج طلا نیز نقش خود را بازی می‌کند.

اگرچه ارز‌های کنونی دیگر به طور مستقیم با ذخایر طلا گره نخورده اند، بانک‌های مرکزی همچنان به نگه داشتن ذخایر هنگفت طلا ادامه می‌دهند. سرمایه گذاران خصوصی همچنین طلا را وسیله‌ای مطمئن برای محافظت از پس انداز در برابر بحران می‌دانند.

قیمت طلا چگونه شکل می‌گیرد؟
مانند هر قیمت موجود در بازار، قیمت طلا با عرضه و تقاضا تنظیم می‌شود. این پیشنهاد با مقدار استخراج طلا تعیین می‌شود، چون روند استخراج همواره در چاه‌های روز بروز عمیقتری انجام می‌شود و بنابراین این صنعت با مشکلات اقتصادی و اجتماعی قابل توجهی روبرو می‌شود. این مسئله همچنین ناشی از فروش ذخایر طلا و بازیافت طلا از محصولات است. عرضه نیز تحت تاثیر تعداد اندک ذخایر طلا قرار دارد.

تقاضا بیشتر در صنعت جواهرات بوجود می‌آید. علاوه بر این، علاقه زیادی به سرمایه گذاری در طلا در هنگام بحران وجود دارد. علیرغم نوسانات قیمت، کارشناسان معتقدند که ارزش طلا کاملاً پایدار است. این بدان معناست که برای هر گرم طلای با قیمت‌های امروز می‌توانید همان کالای ۱۰۰ یا حتی ۱۰۰۰ سال پیش را خریداری کنید.

علاوه بر این، با رشد بهزیستی مردم، تقاضا برای طلا به عنوان نماد وضعیت و وسیله‌ای برای سرمایه گذاری افزایش می‌یابد. یک پنجم از کل گردش مالی جهانی طلا امروز در هند است.

بجز ارزش، طلا در جامعه ما نشان دهنده تجمل، کیفیت بالای زندگی و ثبات است. این امر از عبارت‌های "طلای سیاه"، "نسبت طلایی" و "استاندارد طلا" مشهود است.
 
منبع: اسپوتنیک
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین