قیمت مسکن افزایشی خواهد بود؟

قیمت مسکن افزایشی خواهد بود؟

محتشم با بیان اینکه تیم اقتصادی دولت باید برای شرایط موجود چاره اندیشی کند گفت: قیمت مسکن تنها زمانی کنترل می‌شود که شرایط کلی اقتصاد کشور بهبود پیدا کند.
کد خبر: ۷۸۶۰۳
بازدید : ۳۶۴۸
۰۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۸
قیمت مسکن افزایشی خواهد بود؟
 
یک کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه افزایش قیمت خانه در اسفند ماه قابل پیش بینی بود و همه ساله اتفاق می‌افتد​ گفت: این بار رشد نرخ ارز به تشدید قیمت‌ها دامن زد و شیوع کرونا هم نتوانست جلوی روند تورمی بازار مسکن را بگیرد.

حسن محتشم اظهار کرد: در وضعیتی که دولت با کسری بودجه مواجه است و درآمد‌های ارزی متاثر از تحریم‌های ظالمانه کاهش پیدا کرده، راه پرداخت حقوق‌ها و تامین هزینه‌های جاری فقط چاپ پول است که منجر به تورم در همه بخش‌ها می‌شود و نمی‌توان انتظار داشت که قیمت مسکن ثابت بماند.

وی افزود: اواخر سال گذشته قیمت غیررسمی دلار از حدود ۱۲ هزار تومان به بالای ۱۵ هزار تومان رسید؛ قیمت خودرو بالا رفت؛ کالا‌های مصرفی گرانتر شد و در کمال تعجب، عده‌ای از افراد عنوان می‌کنند نباید قیمت خانه بالا برود.

این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه مسکن هنوز هم تقاضای خود را دارد تاکید کرد: دو نوع تقاضا همواره در بخش مسکن وجود دارد که یکی مصرفی و دیگری سرمای‌های است. در بخش مصرفی به دلیل کاهش قدرت خرید، تقاضا پایین آمده، اما تقاضای سرمایه‌ای کماکان وجود دارد.
 
علتش هم این نیست که سرمایه گذاران میخواهند از طریق مسکن سود ببرند، بلکه بیشتر به دنبال حفظ ارزش پول در شرایط تورمی هستند.

محتشم، افزایش قیمت مسکن در سال جاری را در صورت ادامه وضعیت کنونی اقتصاد کلان، محتمل دانست و مدعی شد: اگر ویروس کرونا گسترش پیدا کند، ممکن است در کوتاه مدت شاهد اثر منفی در بازار مسکن باشیم، اما قطعاً پس از آن مقطع که مدت زمان آن هنوز معلوم نیست نرخ‌ها بالا خواهد رفت.

انتظارات تورمی منجر به افزایش تقاضای مسکن در پایان سال می‌شود
وی با اشاره به افزایش ۸.۷ درصدی قیمت مسکن شهر تهران در اسفند ۱۳۹۸ نسبت به بهمن ماه اظهار کرد: به دلیل رشد تقاضا که معمولا در ماه‌های پایانی سال ایجاد می‌شود، قیمت مسکن در اسفند ماه افزایش می‌یابد؛ زیرا خریداران با توجه به تورم سیستماتیک سالانه اقتصاد ایران سعی می‌کنند در پایان سال خرید خود را نهایی کنند.

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران افزود: امسال دو عامل دیگر هم علاوه بر انتظارات تورمی به افزایش قیمت‌ها دامن زد که یکی تغییر قیمت بنزین و دیگری افزایش نرخ دلار بود. کاهش معاملات متاثر از گسترش ویروس کرونا نیز نتوانست جلوی رشد قیمت‌ها را بگیرد.

محتشم با بیان اینکه تیم اقتصادی دولت باید برای شرایط موجود چاره اندیشی کند گفت: قیمت مسکن تنها زمانی کنترل می‌شود که شرایط کلی اقتصاد کشور بهبود پیدا کند.
 
در بخش مسکن دو عامل زمین و مصالح ساختمانی باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود. در کلانشهر‌ها با کمبود زمین مواجهیم و طبیعتاً نرخ‌ها در این حوزه همواره صعودی بوده است. همچنین مادامی که شاهد تورم در همه بخش‌ها از جمله مصالح ساختمانی باشیم رشد قیمت مسکن اجتناب ناپذیر است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه