ادامه جنگ لفظی محسن تنابنده با تلویزیون؛ ماجرا چیست؟

ادامه جنگ لفظی محسن تنابنده با تلویزیون؛ ماجرا چیست؟

سانسور سریال پایتخت، تنها علت اعتراض محسن تنابنده وبرخی عوامل این سریال نبود، طولانی شدن تبلیغات در طول پخش "پایتخت" نیز باعث شد تا آن‌ها در برابر صداوسیما موضع بگیرند. در طول پخش قسمت‌های ابتدایی سریال پایتخت برنامه دوبار به دلیل پخش آگهی‌های بازرگانی قطع شد که صدای کاربران و مخاطبان "پایتخت" را هم درآورد. محسن تنابنده نیز در پاسخ به این انتقادات با انتشار پستی در صفحه شخصی‌اش نوشت: "دوستان پخش آگهی‌های بازرگانی بین سریال پایتخت خارج از اراده سازندگان و به عهده تلویزیون است. ما هم از حجم تبلیغ کلافه و دلخور هستیم. "
کد خبر: ۷۸۶۷۳
بازدید : ۱۹۷۷۵
۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۷
ادامه جنگ لفظی محسن تنابنده با تلویزیون؛ ماجرا چیست؟
 
فرادید| چند قسمت بیشتر تا پایان پایتخت ۶ هم باقی نمانده، اما دعوای محسن تنابنده با تلویزیون بر سر سانسور بخش‌هایی از سریال و تبلیغات آزاردهنده در طول پخش "پایتخت ۶" ادامه دارد، با این حال تنابنده همچنان در برابر صداوسیما موضع گرفته است. البته برخی عوامل این سریال نیز با محسن تنابنده هم نظر بوده اند و از رسانه ملی انتقاد کرده اند.

به گزارش فرادید، محسن تنابنده که در این سریال نقش "نقی معمولی" را ایفا می‌کند، نویسندگی این مجموعه تلویزیونی را هم به همراه آرش عباسی برعهده دارد، او به تازگی در اعتراض به سانسور "سریال پایتخت" در صفحه اینستاگرام خود نوشت: "میان پایتخت ما و پایتختی که می‌بینید، تفاوت از زمین تا آسمان است. حتی نسخه سانسور شده را هم سانسور می‌کنند. "

آرش عباسی دیگر نویسنده سریال "پایتخت" نیز در این اعتراض محسن تنابنده را همراه کرده است. او در صفحه اینستاگرام خود نوشت: "دقیقا هرجایی که می‌بینم دیالوگ‌های پایتخت حذف شده، زمانی به خودم میام که تیتراژ آخر داره پخش می‌شه. سانسور مثل خون در رگ ما جاری است. نویسنده به‌طور ذاتی آموخته است که برای روی صحنه رفتن، روی پرده رفتن یا روی صحنه رفتن اثرش، خودش باید و باید و باید اولین سانسورچی باشد. دو راه بیشتر هم ندارد. یا باشد یا کار نکند. ما راه دوم را نرفتیم، برای همین راه اول را با همه‌ی زخم‌هایش انتخاب کردیم. پس به این زخم نمک نپاشید. "

احمد مهران فر نیز با انتشار پستی در اینستاگرام خود دیالوگ‌های حذف شده پایتخت را منتشر کرد و آن گونه که مشخص است قسمت‌های حذف شده مربوط به انتقاد از نمایندگان مجلس است. البته سانسور و حذف سکانسی‌هایی از پایتخت فقط مربوط به قسمت هشتم این سریال نبود و سانسور‌ها از همان قسمت اول این سریال آغاز شد، جایی که مسئولان صداوسیما سکانس بوسه‌ی «بهروز» بر گونه «هما» را در بازپخش قسمت اول این سریال از شبکه تماشا حذف کردند.

اما در مقابل سیروس مقدم، کارگردان این سریال، گرچه قدری دلخور است، اما نظر دیگری دارد. او گفته که تعدیل بخشی از دیالوگ‌ها نام سانسور بر خود نمی‌گیرد. مقدم دراین باره گفته است که " برخی از موارد در هنگام فیلمبرداری ضبط می‌شود که ممکن است در شرایط فعلی جامعه ایجاد حساسیت کند و آن را تعدیل می‌کنیم. این موارد عنوان سانسور به خود نمی‌گیرد. ممکن است بعضی از کلمات یا دیالوگ‌ها را برای اکثریت مخاطب مناسب نبینیم؛ بنابراین ملاحظات را رعایت می‌کنیم تا سریال به سلامت روی آنتن برود و دچار سوء برداشت و سوءتعبیر نشویم؛ این به معنی سانسور نیست. این نوع اصلاحات را که به محتوای اثر لطمه نمی‌زند سانسور نمی‌دانم. "


سیروس مقدم در ادامه گفت: "پایتخت، با ملاحظات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی جامعه آماده می‌شود و مانند فرزندمان مراقبش هستیم. با سازمان تعامل خوبی داشته و داریم. تمام فیلمنامه توسط دوستان سازمان خوانده شد و مهدی فرجی به عنوان مشاور و نماینده سازمان با گروه همکاری دارند و همچنان هم کنار ما هستند و با هم جلو می‌رویم. وی مورد قبول ما و سازمان است و با این روش کار را مدیریت می‌کنیم و به آنتن می‌رسانیم. من خواهشم از همه دوستان این است که به این کوتاه کردن و کم و زیاد شدن‌ها با این زاویه نگاه کنند. تنها موردی که باعث دلخوری من شد قسمت ۸ سریال بود. "

وحید سعیدی منتقد سینما و تلویزیون نیز در واکنش به اعتراض محسن تنابنده، احمدمهرانفر و دیگر عوامل نسبت به سانسور سریال در تلویزیون نوشت: "عوامل «پایتخت» هر چقدر در روایت احوالات زندگی مردم و حواشی جامعه سیاست‌زده امروزی در بطن یک سریال مفرح موفق هستند، اما در بروز اعتراضشان در فضای خارج از سریال آنقدر آماتورگونه عمل می‌کنند که گویی «پایتخت» را افراد دیگری غیر از این معترضان اینستاگرامی ساخته‌اند. "

ادامه جنگ لفظی محسن تنابنده با تلویزیون؛ ماجرا چیست؟
اعتراض به طولانی شدن تبلیغات در سریال پایتخت

سانسور سریال پایتخت، تنها علت اعتراض محسن تنابنده وبرخی عوامل این سریال نبود، طولانی شدن تبلیغات در طول پخش "پایتخت" نیز باعث شد تا آن‌ها در برابر صداوسیما موضع بگیرند. در طول پخش قسمت‌های ابتدایی سریال پایتخت برنامه دوبار به دلیل پخش آگهی‌های بازرگانی قطع شد که صدای کاربران و مخاطبان "پایتخت" را هم درآورد.

محسن تنابنده نیز در پاسخ به این انتقادات با انتشار پستی در صفحه شخصی‌اش نوشت: "دوستان پخش آگهی‌های بازرگانی بین سریال پایتخت خارج از اراده سازندگان و به عهده تلویزیون است. ما هم از حجم تبلیغ کلافه و دلخور هستیم. "

سیروس مقدم کارگردان سریال پایتخت نیز در این باره گفته بود که " حجم بالای تبلیغات در خلال برنامه، اگر در یک نوبت پخش شود، بهتر است تا ارتباط مخاطب با سریال قطع نشود؛ البته این چیزی نیست که مختص «پایتخت» باشد و در سریال‌های دنیا هم حجم تبلیغات در خلال پخش همین‌گونه است. "

این کارگردان با اشاره به جنس تبلیغاتی که در صداوسیما انجام می‌شود، نیز گفت: "نوع تبلیغات و انتخاب آن‌ها به ما مربوط نمی‌شود. این است که ما در سریال «پایتخت» قبل از آغاز کار، تبلیغ داشتیم، اما تبلیغی که جذاب و شیرین است و مخاطب را آزار نمی‌دهد. شاید اگر برای ساخت تبلیغات خوب تلاش شود و این تبلیغات برای مردم دلچسب باشد مخاطب آزرده نشود. "
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین