داروی درمانی کرونا زودتر از واکسن ساخته می شود؟
کدام داروها در درمان کرونا موثر بودند؟ 

داروی درمانی کرونا زودتر از واکسن ساخته می شود؟

پیش از شرکت آمریکایی "گیلید ساینسز" آژانس بیولوژیک فدراسیون روسیه اعلام کرد که اثر داروی ضد ویروس "مفلوکین" در ارتباط با ویروس کرونا را اثبات کرده است. این گزارش را اسپوتنیک منتشر کرد و نوشت: "ورونیکا اسکورتسوا، رئیس این آژانس گفت: "اثبات شده که "مفلوکین" به طور کامل مانع گسترش کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ در کشت سلولی با غلظت ۲ میکروگرم در لیتر می‌شود. این چنین غلظت در پلاسما خون پس از مصرف دارو در دوز‌های درمانی برای استفاده انسان تائید شده است. "
کد خبر: ۷۹۲۳۹
بازدید : ۴۱۵۳
۲۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۳:۳۰
داروی درمانی کرونا زودتر از واکسن ساخته می شود؟
 
فرادید| براساس آخرین گزارش ها، آمار مبتلایان به کووید-۱۹ در حال رسیدن به دو میلیون نفر است و تاکنون بیش از ۱۱۵ هزار قربانی در سراسر جهان گرفته است. با این حال تلاش همه جانبه برای دستیابی به  داروی قطعی درمان کرونا در حال حاضر در دستور کار بسیاری از کشور‌ها قرار دارد. در این رابطه بانک اطلاعاتی سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد که هم‌اکنون بیش از ۷۰۰ کارآزمایی بالینی در جهان برای درمان کرونا در جریان است.  
 
به گزارش فرادید، در حال حاضر دو شرکت/نهاد بیوتکنولوژی آمریکایی و روسی اعلام کرده اند که تست داروهای آزمایشی آن ها بر روی انسان موفقیت آمیز بوده است. بلومبرگ در این رابطه نوشت: "داروی آزمایشی شرکت "گیلید ساینسز" (Gilead Sciences) در آزمایش‌های ابتدایی روی بیماران مبتلا به کووید- ۱۹، نتایج امیدوارکننده‌ای را نشان داد. نتایج موفقیت‌آمیز آزمایش این داروی موسوم به "رمدسیویر" (remdesivir)، امید پزشکان را برای درمان این ویروس نوظهور افزایش می‌دهد. "
 
شرکت گیلید پیشتر از ساخت یک داروی جدید برای غلبه بر کروناویروس و تصمیم خود برای آزمایش آن روی انسان خبر داده بود.

گزارشی که به تازگی در این مورد منتشر شده، نشان می‌دهد که در آزمایش داروی شرکت گیلید، ۵۳ نفر داوطلب در آمریکا، اروپا و کانادا شرکت داشته‌اند. نیمی از داوطلبان، از ونتیلاتور مکانیکی و چهار نفر نیز از دستگاه بای‌پس قلبی- ریوی استفاده می‌کردند. طی فرآیند آزمایش، هشت بیمار از این پروژه کنار گذاشته شدند که یکی از آن‌ها به دلیل دریافت دوز اشتباه دارو و هفت نفر به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در مورد بهبود آن‌ها بود.

همه بیماران طی ۱۰ روز، دوز مشخصی از رمدسیویر دریافت کردند و گزینه درمانی دیگری در دسترس آن‌ها نبود. پس از ۱۸ روز، ۶۸ درصد بیماران بهبود یافتند. ۱۷ نفر از ۳۰ بیماری که از ونتیلاتور مکانیکی استفاده می‌کردند، توانستند آن را کنار بگذارند. تقریبا نیمی از بیماران این پژوهش، مرخص شدند و ۱۳ درصد آن‌ها جان خود را از دست دادند. میزان مرگ و میر در بیمارانی که از ونتیلاتور استفاده می‌کردند، بالاتر از بقیه بود و ۱۸ درصد آن‌ها از دنیا رفتند.

"جاناتان گرین" (Jonathan Grein)، مدیر آسیب‌شناسی "مرکز پزشکی سیدرز- ساینای" (Cedars-Sinai Medical Center) آمریکا گفت: ما نمی‌توانیم با توجه به این داده‌ها، به نتیجه قطعی برسیم، اما مشاهداتی که از بررسی این بیماران به دست آمده‌اند، نشان می‌دهند که رمدسیویر، دارویی امیدوارکننده است.

برخی از دانشمندان، نسبت به نتایج این بررسی مشکوک هستند. "استفان اوانز" (Stephen Evans)، استاد همه‌گیرشناسی دارویی "دانشگاه لندن" (University of London) گفت: داده‌های این پژوهش، تقریبا غیر قابل تفسیر هستند. اگرچه شواهدی مبنی بر کارآیی رمدسیویر وجود دارد، اما به سادگی نمی‌توانیم درباره آنچه برای بیماران رخ می‌دهد، مطمئن باشیم.

این پژوهش، در مجله "New England Journal of Medicine" به چاپ رسید.
 

نسخه روسی داروی کرونا

پیش از شرکت آمریکایی "گیلید ساینسز" آژانس بیولوژیک فدراسیون روسیه اعلام کرد که اثر داروی ضد ویروس "مفلوکین" در ارتباط با ویروس کرونا را اثبات کرده است. این گزارش را اسپوتنیک منتشر کرد و نوشت: "ورونیکا اسکورتسوا، رئیس این آژانس گفت: "اثبات شده که "مفلوکین" به طور کامل مانع گسترش کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ در کشت سلولی با غلظت ۲ میکروگرم در لیتر می‌شود. این چنین غلظت در پلاسما خون پس از مصرف دارو در دوز‌های درمانی برای استفاده انسان تائید شده است. "
 
البته ویتالی زویروا، رئیس گروه میکروبیولوژی، ویروس شناسی و ایمونولوژی دانشگاه پزشکی سچنووا مسکو گفته است، دارو برای درمان ویروس کرونا زودتر از یک سال و نیم الی دو سال ساخته نمی‌شود.

به گفته وی این ویروس را برای همیشه خواهد بود، به همین دلیل باید در یک محیط آرام دارو‌های درمانی آنرا تولید کرد.
 
 با این حال محققان ابراز امیدواری کرده اند که داروی درمان قطعی بیماری کرونا پیش از کشف واکسن آن به تولید انبوه برسد.
داروی درمانی کرونا زودتر از واکسن ساخته می شود؟

کدام داروها در درمان کرونا موثر بودند؟ 

 دکتر امین مقدم، ایمنی شناس در این رابطه گفته است که برای کشف داروی ضد‌کرونا جستجوی وسیعی با شتاب آغاز و درمان‌های آزمایشی مختلفی در سرتاسر جهان بکار گرفته شده‌اند. این داروها را می‌توان به سه دسته کلی تقسیم کرد:

۱. دارو‌هایی که مستقیما ویروس کرونا را هدف گرفته و از ورود، تکثیر و پخش شدن آن در بافت‌های بدن جلوگیری می‌کنند. از دارو‌هایی که آزمایشی برای درمان کرونا استفاده شده‌اند می‌توان به کلروکین، ریباویرین، اُسلتامیویر یا همان تامی‌فلو، لوپیناویر/ریتوناویر (Lopinavir/Ritonavir)، و رمدسیویر (Remdesivir) اشاره کرد.

۲. درمان‌هایی که ممکن است سیستم ایمنی را برای سرکوب و پاکسازی ویروس کرونا تقویت کنند، مانند تجویز اینترفرون یا تزریق پلاسمای حا‌وی ایمونوگلوبولین (پادتن) ضد ویروس کرونا.

۳. روش‌های بازدارنده و تنظیم کننده بیش‌فعالی ایمنی و التهابی مانند استفاده از کورتیکواستروئید‌ها (کورتن) و دارو‌های فروکاهنده اختصاصی سیستم ایمنی از قبیل: توسیلیزومپ (Tocilizumab) که مانع اثر اینترلوکین ۶ می‌شوند که یک مولکول مهم در التهاب است. از سلول‌های بنیادی مزانشیمی (Mesenchymal) هم که خواص تنظیم ایمنی دارند استفاده شده است.
 

لوپیناویر/ریتوناویر

در دسترس بودن دارو‌های ضد اچ‌آی‌وی/ایدز سبب شد این دارو‌ها در ابتدای شیوع کرونا امتحان شوند، اما تا حال نتایج چندان امیدوارکننده نبوده است. برای مثال می‌توان از ترکیب لوپیناویر/ریتوناویر نام برد که در چین و برخی کشور‌های دیگر برای درمان کرونا گسترده استفاده شد. بر اساس گزارشی که اخیرا منتشر شده، ترکیب این دو دارو در بیماران وخیم تاثیری بیش از درمان‌های حمایتی نشان نداده است.
 

رمدسیویر

رمدسیویر داروی آزمایشی شرکت جیلید Gilead برای ویروس ایبولا در سال ۲۰۱۵ بود و در آزمایش‌های ابتدایی این شرکت در ژانویه ۲۰۲۰، فعالیت ضد‌کرونای خوبی در سلول‌های آزمایشگاهی نشان داد. این اولین دارویی بود که در آمریکا برای موارد شدید کرونا امتحان، اما بعد به کارآزمایی‌های بالینی محدود شد.

در حال حاضر این دارو مراحل گوناگون کارآزمایی‌های بالینی را در چند کشور می‌گذراند از جمله آمریکا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، بریتانیا، کره‌جنوبی و چین. نتایج فاز ۳ این مطالعات در یک شرکت آمریکایی" Gilead " مشخص شده و  از ماه آینده میلادی در سایر کشورها اعلام خواهد شد.
 

کلروکین

کلروکین و نوع کم عارضه‌تر آن هیدروکسی‌کلروکین، دارو‌های ضد‌مالاریا هستند که بدلیل خواص تنظیم سیستم ایمنی در درمان تعدادی از بیماری‌های خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید و لوپوس نیز استفاده شده‌اند. علاوه بر این، کلروکین در سلول‌های آزمایشگاهی خواص ضدویروس نشان داده و اخیرا و پس از شیوع کرونا بعنوان کاندیدایی ارزان و در دسترس در چین و چند کشور دیگر استفاده شد، نتایج اولیه این گزارش‌ها از چین و فرانسه ضد ونقیض بوده است.  گزارش اخیر مرکز پزشکی شواهدنگر وابسته به دانشگاه آکسفورد (CEBM) بر اساس جمع‌بندی مطالعات موجود، شواهد را برای استفاده روتین از کلروکین در درمان کرونا کافی و مستدل نیافت و استفاده از آن را تنها برای کارآزمایی‌های بالینی توصیه کرد.

این مرکز تقریبا دو هفته پیش گزارش دیگری در وب‌سایتش منتشر کرد و به بازبینی مطالعات پیشین یا ابتدایی برخی از دارو‌های رایج، مانند ریباوارین، در بیماری‌های سارس، مرس و کرونا پرداخت و به این نتیجه رسید که هنوز هیچ‌کدام به نتایج قطعی نرسیده و در برخی موارد عوارض جانبی نگران کننده هم بوده‌اند. این گزارش نیز بر لزوم کارآزمایی‌های وسیع‌تر و کامل‌تر بالینی تاکید کرده بود.
 
داروی درمانی کرونا زودتر از واکسن ساخته می شود؟

فاوی‌پیراویر

یکی از دارو‌هایی که اخیرا در ایران هم خبرساز شده فاوی‌پیراویر (Favipiravir) ساخت شرکت تویاما-فوجی‌فیلم ژاپن است که پیشتر تایید دولت ژاپن را فقط برای درمان موارد بسیار خاص بیماری‌های ویروسی مثل آنفلوانزای مقاوم به درمان دریافت کرده بود. پس از همه‌گیری کرونا، این دارو در چین آزمایشی استفاده شد، اما نتایج به نظر مطلوب آن‌ها در مراحل مقدماتی است و تکمیل کارآزمایی بالینی در ژاپن و کشور‌های دیگر چند ماه طول می‌کشد.
 


"APN۰۱" ای‌پی‌ان۰۱

داروی دیگری که بتازگی در سلول‌های آزمایشگاهی، تعداد ویروس را کاهش قابل ملاحظه‌ای داده به نام APN۰۱ شناخته می‌شود. در غشای بعضی سلول‌های انسان آنزیمی هست به نام 'مبدل آنژیوتانسین دو '. ویروس کرونا از این آنزیم بعنوان گیرنده استفاده می‌کند تا خود را به درون سلول برساند.  APN۰۱ شبیه‌سازی شده همین پروتئین است که ویروس را به خود جذب کرده و مانع چسبیدن آن به گیرندهٔ سلول و ورود به آن می‌شود. این دارو در فاز اول کارآزمایی بالینی است که نتایج آن بتدریج و در ماه‌های آینده منتشر خواهد شد.
 


تجویز کورتن برای کرونا

درمان کورتیکوستروئیدی (کورتن) در بیماری‌های وخیم ویروسی تیغ دولبه است؛ از طرفی ممکن است باعث تضعیف سیستم ایمنی و قابلیت آن در مهار ویروس شود و از طرفی ممکن است با کاستن از شدت واکنش‌های التهابی در بهبود بیماران موثر باشد. کورتن‌ها در نارسایی تنفسی و التهاب گسترده ناشی از آنفلوانزا و سارس و مرس استفاده شدند، اما بر سر اثربخشی آن‌ها اختلاف نظر وجود دارد. یک بازنگری پژوهش‌های پیشین که اخیر در مجله پزشکی لانست منتشر شد، شواهد مستدلی برای مفید بودن کورتن‌ها نیافت و عوارض احتمالی آن‌ها را گوشزد کرد.

به دلیل نتایج بغرنج قبلی و در نبود تحقیقات کافی، سازمان جهانی بهداشت در حال حاضر استفاده از کورتن‌ها را در درمان کرونا توصیه نمی‌کند، البته برخی متخصصان در مرحله خاصی از بیماری آن‌ها را در ترکیب با دارو‌های دیگر تجویز می‌کنند. کارآزمایی‌های بالینی برای ارزیابی این نوع درمان در جریانند.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین