کرونا و هدر رفتن مواد غذایی

کرونا و هدر رفتن مواد غذایی

این مسئله تنها به آمریکا محدود نمی‌شود و شرکت‌های لبنیاتی بریتانیا هم از دولت خواسته‌اند که فکری به حال مازاد تولید آن‌ها کند. پیتر آلویز، رئیس انجمن سلطنتی دامپروران لبنی بریتانیا، می‌گوید هفته‌ای پنج میلیون لیتر شیر در معرض فاسد شدن است.
کد خبر: ۷۹۲۵۰
بازدید : ۴۱۷۷
۲۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۸
کرونا و هدر رفتن مواد غذایی
 
هم‌زمان با اعمال قرنطینه در سرتاسر جهان هر روز خبر‌هایی از کمبود مواد غذایی یا گران شدن محصولات در رسانه‌های و شبکه‌های اجتماعی می‌بینیم.

اما در حالی که بسیاری از رستوران‌ها و هتل‌ها و صنایع خدماتی در بسیاری از کشور‌های عملا تعطیل است، تولیدکنندگان مواد غذایی هشدار می‌دهند که انبارهایشان به دلیل اختلال در سیستم توزیع و فروش عمده پر شده و محصولاتشان در حال هدر رفتن است.

نمونه‌هایی از تاثیر همه‌گیری ویروس کرونا بر زنجیره تامین مواد غذایی را مرور می‌کنیم.

شیر‌هایی که فاسد می‌شود
با تعطیلی کافه‌ها ودیگر مصرف‌کنندگان عمده شیر در کشور‌های مختلف، مازاد تولید شیر به معضلی اساسی برای دامداران و شرکت‌های تولیدی تبدیل شده است.

مجموعه "دامداران لبنی آمریکا"، بزرگترین تعاونی محصولات لبنیاتی ایالات متحده، برآورد کرده است که دامپروران مجبور به دور ریختن روزانه ۱۴ میلیون لیتر به دلیل مختل شدن مسیر‌های توزیع هستند.

این مسئله تنها به آمریکا محدود نمی‌شود و شرکت‌های لبنیاتی بریتانیا هم از دولت خواسته‌اند که فکری به حال مازاد تولید آن‌ها کند. پیتر آلویز، رئیس انجمن سلطنتی دامپروران لبنی بریتانیا، می‌گوید هفته‌ای پنج میلیون لیتر شیر در معرض فاسد شدن است.

او هشدار داده که دامداران مجبورند محصولاتشان را به قیمتی کمتر بفروشند یا مازاد آن را دور بریزند در حالی که هم‌زمان با پیامد‌های اقتصادی جدی به دلیل شیوع کرونا روبرو هستند.
 
کرونا و هدر رفتن مواد غذایی
شبکه توزیع محصولات زراعی در سرتاسر جهان با مشکل روبرو شده
محصولات زراعی که هدر می‌رود
تعطیلی‌ها به تمام حوزه‌های کشاورزی و دامداری آسیب زده است. بعضی تولیدکنندگان عمده محصولات زراعی مجبور شده‌اند به فروش مستقیم محصول به مصرف‌کنندگان رو بیاروند، اما تغییر میزان تقاضا در بازار و مازاد تولید، مشکل بزرگ این تولیدکنندگان هم هست.

روزنامه نیویورک تایمز که با تعدادی از تولیدکنندگان آمریکایی صحبت کرده، نمونه‌ای را ذکر کرده که می‌گوید یک تولیدکننده مرغ مجبور است هر هفته ۷۵۰ هزار تخم جوجه‌نشده را از بین ببرد.

یک تولیدکننده پیاز هم گفته است که شاهد گندیدن بخش بزرگی از محصولاتش بوده، چون به دلیل نبود امکان انبار مناسب نتوانسته آن را وارد چرخه توزیع کند.

در هند چای‌کاران هشدار می‌دهند که شرایط قرنطینه همین الان هم باعث شده که موج اول برداشت چای دارجلینگ به هدر برود و نگران هستند که همین سرنوشت در انتظار دور دوم هم باشد.

کمبود کارگر
علاوه بر مازاد تولید و مشکلات عرضه مسقیم محصول به مصرف‌کننده، مزارع و دامپروری‌ها در بسیاری از نقاط دنیا با مشکل کمبود نیرو‌های کارهم روبرو هستند. مقررات قرنطینه و فاصله‌گذاری اجتماعی باعث کندی برداشت محصول شده و بستن مرز‌ها تردد نیروی کار در صنایع کشاورزی و تولید مواد غذایی را به شدت مختل کرده است.

کرونا و هدر رفتن مواد غذایی
کارگران فصلی که با وجود محدودیت‌ها از رومانی به آلمان رفتند

هفته گذشته آلمان در محدودیت‌های پروازی مربوط به کرونا استثتا قائل شد تا راه برای ورود هزاران کارگر اهل رومانی و لهستان برای کمک به برداشت محصول بهاره به ویژه چیدن توت فرنگی و مارچوبه هموار شود.

در بریتانیا هم کارزاری با عنوان "ملت را تغذیه کنید" برای تشویق کارگران بومی راه افتاده تا شاید بتوانند جای خالی کارگران مهاجر را تا حدی پر کنند و محصولات کمتری هدر برود.

تغییر عادت خرید
شیوع کرونا بعضی عادات خرید ما را تغییر داده است. برای نمونه در بریتانیا تقاضا برای خرید آرد در هفته‌های اخیر اوج گرفته و در بسیاری از کشور‌ها مردم به نانوایی وشیرینی‌پزی خانگی رو آورده‌اند.

در فرانسه که به شدت از شیوع کرونا آسیب دیده، خرید محصولات و مواد غذایی ارگانیک رو به افزایش است؛ شاید به این دلیل که مردم از فروشگاه‌های محلی خرید می‌کنند که این محصولات را بیشتر از سوپرماکت‌های بزرگ ارائه می‌دهند، یا این که ترجیح می‌دهند در دوره شیوع بیماری مواد غذایی سالم و محلی بخورند.

این موضوع در حالی اعلام شده که وزیر کشاورزی فرانسه از مقام‌های محلی خواسته برای بازگشایی بازازچه‌های مواد غذایی و کشاورزی که به دلیل مقررات قرنطینه تعطیل شده‌اند، تلاش کنند.

کرونا و هدر رفتن مواد غذایی
مشتری آب پرتقال در دوره شیوع کرونا زیاد شده
اما اوضاع برای همه بد نشده...
بعضی بخش‌های تولید کشاورزی و غذایی از تغییر الگوی خرید مصرف‌کنندگان سود می‌برند. آمار و ارقام نشان می‌دهد که فروش آب‌پرتقال در آمریکا که به تدریج در حال کاهش بود، نسبت به سال گذشته ۳۸ درصد بیشتر شده است. قیمت عرضه آب پرتقال در هفته‌های آینده هم سیری صعودی دارد.

استوین اینز، مدیر بازاریابی جهانی در شرکت واسطه اکسی‌کورپ می‌گوید: "شیوع کووید-۱۹ عرضه و تقاضای آب پرتقال را به شدت تحت تاثیر قرار داده. خواص تقویت ایمنی این محصول باعث تقاضای بالا از سوی مصرف‌کننده شده در حالی که در سوی دیگر امکانات حمل و نقل هوایی برای توزیع آن به شدت محدود شده است. "

افزایش تقاضا خبر خوبی برای پرتقال‌کاران به ویژه در فلوریدا و برزیل است که برند‌های بزرگی را تامین می‌کنند.
منبع: بی بی سی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین