اتحادیه اروپا نباشد، بریتانیا دوام نمی‌آورد

اتحادیه اروپا نباشد، بریتانیا دوام نمی‌آورد

«فکر می‌کنم بخت یار بریتانیا بوده که با إحساس اطمینان از این که هنوز بخشی از بازار مشترک اروپاست، از اپیدمی کرونا گذر می‌کند.
کد خبر: ۸۰۰۳۵
بازدید : ۴۹۸۶
۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۹
اتحادیه اروپا نیاشد، بریتانیا دوام نمی‌آورد
فروشگاه‌های بریتانیا در روز‌های نخست شیوع کرونا با کمبود اقلامی، چون تخم مرغ، آرد و دستمال توالت رو به رو شد

مارگاریتیس شیناس، یکی از معاونین کمیسیون اروپا در اظهاراتی سخت جنجال برانگیز گفته است بخت با بریتانیا یار بوده که در هنگام شیوع ویروس کرونا این کشور هنوز از بازار مشترک اتحادیه اروپا خارج نشده است، هرچند بوریس جانسون نخست وزیر قصد دارد کشور را در صورت لزوم در ماه دسامبر سال جاری از بازار مشترک اتحادیه خارج کند.

شیناس گفت: تنها رشته‌های اقتصادی بازار مشترک «سوپرمارکت‌های ما را در این شرایط دشوار پر نگاهداشته است.»

او افزود: «فکر می‌کنم بخت یار بریتانیا بوده که با إحساس اطمینان از این که هنوز بخشی از بازار مشترک اروپاست، از اپیدمی کرونا گذر می‌کند.»

«نمی توانم تصور کنم در صورت خروج بدون توافق بریتانیا از عضویت اتحادیه اروپا، در این شرایط بحرانی چه اتفاقی برای آن کشور می‌افتاد.»

نخست وزیر بریتانیا با خودداری از تمدید دوره انتقالی لغو عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا، این کشور را در پایان سال جاری در لبه پرتگاه برگزیت بدون توافق با اتحادیه اروپا قرار داده، هرچند مبارزه با شیوع ویروس کرونا مذاکرات در این زمینه را متوقف کرده است.

در عوض، مایکل گوُو، وزیر کابینه بریتانیا در جریان آموزش ۵۰ هزار کارشناس تکمیل کردن فرم‌های گمرکی است که با ایجاد موانع حمل و نقل بازرگانی در مرز میان این کشور و اتحادیه اروپا لازم خواهد شد.

بازرگانان می‌گویند حتی اگر توافقی محدود میان بریتانیا و اتحادیه اروپا حاصل شود، واقعیت أوضاع با برگزیت بدون توافق، تفاوت چندانی نخواهد داشت.

شیناس در پاسخ به این سئوال که آیا بدون وجود یک دوره انتقالی، بریتانیا از شیوع ویروس کرونا بیش از این لطمه می‌دید، گفت: «بی تردید.» او ضمن اشاره به ادامه تحویل مواد غذایی از اروپا به بریتانیا به رغم اپیدمی کرونا گفت: «این دقیقا به این خاطر است که بازار مشترک انجام آن را (تحویل غذا و مواد مصرفی) تضمین می‌کند.»
 
شیناس در مورد افق یک توافق بازرگانی میان بریتانیا و اتحادیه اروپا گفت: «امیدواریم تا اول ژانویه به چشم اندازی برای توافق آتی دست یابیم.»  هرچند فروشگاه‌های بریتانیا در روز‌های نخست شیوع کرونا با کمبود اقلامی، چون تخم مرغ، آرد و دستمال توالت رو به رو شد، اما گفته می‌شود مسئله کاملا حل شده و همه چیز به حال عادی بازگشته است.

در یک مرحله، جورج یوستیس، وزیر محیط زیست بریتانیا با غرور گفت: دولت به رغم اینکه خود را برای برپا داشتن موانع مرزی آماده می‌کند، اما همچنان روند بازرگانی با اتحادیه اروپا را حفظ کرده است.

بریتانیا مصرانه گفته است تا ماه دسامبر یک توافق بازرگانی با اتحادیه اروپا میسر است، اما منوط به آن که بروکسل خط قرمزش را در مورد ماهیگیری، قوانین کار، حقوق مصرف کننده و محیط زیست ملغی کند.

اگر جانسون از موضعش انصراف حاصل کند، دو طرف می‌توانند تا ماه آینده که ضرب الاجل تقاضا برای تمدید دوره انتقالی است جزئیات برنامه مذاکراتشان را تدوین کنند.

نخست وزیر بریتانیا پیشتر گفت: اگر تا پایان ماه ژوئن پیشرفتی در این مورد حاصل نشود، خود را برای خروج از اتحادیه اروپا در ماه دسامبر بدون توافق بازرگانی آماده خواهد کرد.
 
منبع: ایندیپندنت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین