روز‌های خوب بورس‌های جهانی

روز‌های خوب بورس‌های جهانی

در وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۱.۰۵ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۵ هزار و ۷۴۲.۶۵ واحد بسته شد.
کد خبر: ۸۱۰۶۶
بازدید : ۵۸۹۱
۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۳
روز‌های خوب بورس‌های جهانی
 
ناآرامی‌ها در آمریکا در اعتراض به تبعیض نژادی علیه سیاه پوستان در این کشور شدت گرفته و در برخی شهر‌های این کشور از جمله لس آنجلس، حالت فوق العاده اعلام شده است. با این حال معامله گران امیدوارند این اعتراضات به زودی و پیش از اثرگذاری روی بازار‌های مالی خاتمه پیدا کنند.

از سوی دیگر، دور جدید تنش‌های بین آمریکا و چین این بار به بهانه مساله هنگ کنگ آغاز شده است. پس از آن که دولت چین لایحه جنجالی امنیتی هنگ کنگ را تصویب کرد، رئیس جمهور آمریکا نسبت به از دست رفتن موقعیت هنگ کنگ به عنوان قطب مالی آسیا هشدار داده و تهدید کرده است که آمریکا پاسخی قاطع به چین خواهد داد. مایک پمپیو، وزیر خارجه آمریکا نیز گفته است این کشور دیگر نمی‌تواند هنگ کنگ را یک منطقه خودمختار بداند.

مجلس نمایندگان آمریکا به لایحه تحریم چین که پیشتر در مجلس سنا تصویب شده بود رای مثبت داد و اکنون تنها امضای دونالد ترامپ برای اجرایی شدن آن لازم است.

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در همین رابطه نوشت: به نظر می‌رسد اصلی‌ترین گزینه تحریمی چین برای آمریکا، تحریم بخش بانکی این کشور باشد که توسط نمایندگان کنگره به بهانه دخالت چین در امور داخلی هنگ کنگ پیشنهاد شده است.
 
اکنون پس از اعمال محدودیت‌هایی در جریانات تجاری، دسترسی به تکنولوژی و صدور ویزا برای اتباع چینی، گزینه تحریم بانکی می‌تواند چالشی برای تمام اقتصاد چین باشد.

لو جی وی، وزیر دارایی سابق چین نیز هشدار داده است آمریکا در حال تغییر راهبرد خود از مقابله تجاری به جنگ مالی با چین است.

چین و آمریکا بیشترین روابط تجاری جهان را با یکدیگر دارند و سال گذشته پس از یک جنگ تجاری و تعرفه‌ای طولانی بر سر مقدمات توافق بزرگتر که به فاز نخست مشهور است، به توافق رسیدند.
 
جنگ تجاری این کشور یکی از دلایل اصلی ریزش بازار‌ها و کاهش رشد اقتصادی جهان در سال گذشته بود و فعالان بازار نگران‌اند تشدید اختلافات بین دو اقتصاد نخست جهان به ویژه در عصر پساکرونا فشار بر روی تجارت جهانی و احیای اقتصادی را تشدید کند.

مازن عیسی کارشناس بازار در موسسه"تی دی سکیوریتیز" گفت: اکنون بسیاری از معامله گران ریسک کرونا بر بازار‌های مالی را کمتر از ماه قبل ارزیابی می‌کنند، اما با ریسک‌های جدید ایجاد شده، بازار‌ها هنوز نتوانسته اند دست به یک صعود همه جانبه بزنند.

وضعیت سومین اقتصاد بزرگ جهان نیز بهتر از دو اقتصاد دیگر نیست و داده‌های منتشرشده توسط دولت این کشور نشان می‌دهد میزان تولیدات صنعتی در ماه آوریل نسبت به ماه قبل از خود بیش از ۹ درصد کاهش یافته است.

هم چنین با وجود کاهش سرعت شیوع کرونا در جهان، این بیماری کماکان در حال گرفتن جان انسان‌ها در نقاط مختلف است و ضرورت رعایت نکات بهداشتی باعث شده است تا بسیاری از واحد‌های اقتصادی در سراسر جهان کماکان با حداکثر ظرفیت خود مشغول به فعالیت نباشند.

تاکنون بیش از شش میلیون و ۴۵۲ هزار و ۷۶۱ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین ۳۸۲ هزار و ۴۸۵ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشور‌های مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۰۸ هزار و ۵۹ نفر، انگلیس با ۳۹ هزار و ۳۶۹ نفر، ایتالیا با ۳۳ هزار و ۵۳۰ نفر، برزیل با ۳۱ هزار و ۳۰۹ نفر و فرانسه با ۲۸ هزار و ۹۴۰ نفر بوده است.

بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۱.۰۵ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۵ هزار و ۷۴۲.۶۵ واحد بسته شد.

شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۸۲ درصد افزایش تا سطح ۳۰۸۰.۸۲ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با صعود ۰.۵۹ درصدی در سطح ۹۶۰۸.۶۸ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی
پس از توافق فرانسه و آلمان بر سر اجرایی شدن بسته محرک مقابله با کرونا در سطح اتحادیه اروپا اکنون انتظار می‌رود در مجموع حدود یک تریلیون یورو اعتبار برای تقویت رشد اقتصادی و حمایت از کسب و کار‌ها تخصیص داده شود که نیمی از این مبلغ توسط مکانیزم ثبات اروپایی تامین خواهد شد.
 
در حال حاضر رشد اقتصادی هر چهار اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا (آلمان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا) منفی شده است و کارشناسان نسبت به در پیش بودن سخت‌ترین سال اقتصادی دو دهه اخیر در این اتحادیه هشدار داده اند.

از سوی دیگر مساله برگزیت کماکان کانون توجه معامله گران اروپایی است، هر چند که اختلافات بین طرفین به حدی بالا است که کسی امیدوار به یک توافق زودهنگام نیست.

کمیسر تجارت اتحادیه اروپا در اظهاراتی مایوس کننده گفته است که در طول هفته‌های اخیر اتحادیه اروپا و انگلیس هیچ دستاورد محسوسی در مذاکرات نداشته‌اند و این طور به نظر می‌آید که شاید طرف انگلیسی به این نتیجه رسیده است که نیازی به داشتن یک توافق با بروکسل وجود ندارد.

همچنین خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که انگلیس با اتحادیه اروپا بر سر دسترسی به بازار‌های مالی و بانکی این اتحادیه دچار اختلافات جدیدی شده است.
 
صنعت مالی یکی از اصلی‌ترین بخش‌های اقتصاد انگلیس است و این کشور حساب ویژه‌ای بر روی آن در دوران پسابرگزیت برای تقویت رشد اقتصادی خود باز کرده است. به گفته منابع آگاه، پیشنهاد انگلیس برای امضای پیمان ویژه روابط مالی با مخالفت اتحادیه اروپا مواجه شده است.

متیو شروود، کارشناس بازار سرمایه در موسسه پرپچوال گفت: سرمایه گذاران سوالات زیادی در خصوص آینده دارند و حتی در صورت موفقیت در شکست دادن کامل کرونا، ریسک‌های مهم و زیادی دیگری نیز وجود دارند که باید به آن‌ها پرداخته شود.

در معاملات بازار‌های بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۱.۰۷ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۲۸۶.۴۸ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۱.۴۸ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۱۹۹.۲۹ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با صعود ۱.۳۶ درصدی در سطح ۴۹۲۴.۴۴ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۱.۱۵ درصد بالا رفت و به ۷۴۹۳.۱۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی
در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افزایش ۱.۲۹ درصدی تا سطح ۲۲ هزار و ۶۱۳.۶۷ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۱.۲۲ درصد بالا رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۲۸۸.۸۰ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگ‌های کامپوزیت" صعود ۰.۱ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۳۹۸۳.۶۵ واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۱.۸۳ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۵۹۴۱.۶۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود.

نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۲.۳۱ درصد افزایش به ۳۷.۶۶ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افزایش ۱.۶۴ درصدی به ازای ۴۰.۲۲ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره
همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با کاهش ۰.۳۷ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۲۱.۳۸ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افت ۰.۲۷ درصدی به ازای ۱۸.۲۱ دلار مبادله شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین