ارائه "کارت ویژه" برای ماسک نزدن

ارائه "کارت ویژه" برای ماسک نزدن

دولت بریتانیا گفته است افرادی که دچار ناراحتی‌های تنفسی‌اند مجبور به پوشیدن ماسک صورت نیستند، بنابراین اگر پوشاندن صورت ناراحت‌تان می‌کند، ماسک نپوشید.
کد خبر: ۸۱۷۴۴
بازدید : ۴۴۸۷
۰۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۲
ارائه
مقررات جدید به این معناست که هرکس با قطار، مترو، اتوبوس، قایق یا هواپیما در انگلستان تردد می‌کند باید صورت خود را بپوشاند 

اداره راه و ترابری لندن برای افرادی که قادر به پوشیدن ماسک صورت نیستند کارت‌های ویژه صادر کرده است. این کارت‌ها را که مشابه کارت هشدار کودک برای اتومبیل‌هاست، می‌توان از تارنمای راه و ترابری لندن دانلود یا در تلفن‌های همراه ثبت کرد.
 
این موارد استثنا به دنبال نگرانی عموم بابت عدم استفاده از ماسک در افراد مبتلا به آسم و برای جلوگیری از مذمت دیگر مسافران پیش‌بینی شده است. از روز ۱۵ ژوئن و با تغییر در راهنمای دولت در مورد اپیدمی کرونا پوشیدن ماسک صورت در وسائل ایاب و ذهاب عمومی در انگلستان (بخشی از بریتانیا) اجباری شد.

مقررات جدید به این معناست که هرکس با قطار، مترو، اتوبوس، قایق یا هواپیما در انگلستان تردد می‌کند باید صورت خود را بپوشاند. مسافران قطار از هنگام ورود به ایستگاه باید ماسک بپوشند.
 
اما برخی گروه‌ها از این مقررات مستثنی هستند از جمله کودکان زیر ۱۱ سال، معلولین یا کسانی که مشکلات تنفسی دارند و همراهان افرادی که لب‌خوانی می‌کنند. جز این، هر کس به دلایل جسمانی یا روانی که در مصوبه برابری سال ۲۰۱۰ درج شده قادر به پوشاندن صورتش نباشد نیز از این مقررات مستثنی است. به همین ترتیب کارکنان سازمان راه و ترابری لندن، پلیس و کارکنان خدمات اورژانس نیز مجبور به پوشیدن ماسک صورت نیستند.

شونا مرالدو-پارک که به بیماری آسم مبتلاست به نشریه ایوینینگ استاندارد گفت: پس از ۱۵ ژوئن و آن که مسافران وسائل نقلیه او را به دلیل نپوشیدن ماسک به باد انتقاد گرفتند، یک نشان خانگی روی لباسش می‌زند که روی آن نوشته: «من آسم دارم.»

مرالدو پارک از اداره راه و ترابری لندن خواسته با توجه به این که پوشیدن ماسک حالش را بدتر می‌کند، نشان‌هایی شبیه به کارت اتومبیل برای حمل کودکان طرح کند که رویش نوشته باشد: «لطفا به من جای نشستن بدهید.» او گفت: «از کنار دو نفر در اتوبوس گذشتم و شنیدم مردی به زن همراهش گفت: ببین بعضی‌ها هیچ احترامی (برای سایرین) قائل نیستند.

روز سه‌شنبه برای دیدن مادرم می‌رفتم که راننده اتوبوس اشاره کرد ماسک صورت بپوشم. تنها لازم بود بگویم آسم دارم که سوارم کند. در اتوبوس همه نگران بودند و متوجه شدم مردم به من نگاه می‌کنند.» جسیکا کربی، مدیر بخش بهداشت نهاد «آسم بریتانیا» می‌گوید: «برای کسانی که مبتلا به آسم هستند پوشیدن ماسک صورت آسان نیست و عمل تنفس را دشوارتر می‌کند.

دولت بریتانیا گفته است افرادی که دچار ناراحتی‌های تنفسی‌اند مجبور به پوشیدن ماسک صورت نیستند، بنابراین اگر پوشاندن صورت ناراحت‌تان می‌کند، ماسک نپوشید. اگر راحت‌تر هستید که صورت‌تان را تنها با پارچه بپوشانید یا از ماسک‌های خانگی استفاده کنید، مجبور نیستید ماسک طبی بپوشید.»

در حال حاضر اداره راه وترابری لندن در تعدادی از ایستگاه‌های اتوبوس و مترو ماسک رایگان در اختیار مردم می‌گذارد.

استینتون براون، مدیر گونه گونگی، فراگیری و استعداد اداره راه و ترابری لندن می‌گوید: «کارکنان اداره راه و ترابری و شرکای پلیس ما کاملا در جریان موارد استثنا از پوشیدن ماسک قرار گرفته‌اند. ما برای حمایت از مشتریان و تسهیل کار کارکنان راه و ترابری و پلیس پیرامون این که چه کسانی موظف به پوشیدن ماسک بوده و چه اشخاصی معاف هستند، کارت‌هایی طراحی کرده‌ایم که مسافران می‌توانند دانلود کرده و با خود حمل کنند یا آن را در تلفن‌هایشان به همراه داشته باشند.

این امر اطمینان خاطر لازم را به گروه‌های مختلف از جمله بیمارانی که پوشیدن ماسک برایشان سخت است، خواهد داد.

می‌خواهیم به مشتریان‌مان یادآوری کنیم که با همه در شبکه‌های حمل‌ونقل عمومی با مهربانی و احترام رفتار کرده و این قابل درک است که برخی مسافران و کارکنان این سازمان به دلایلی که به چشم نمی‌آید ممکن است قادر به پوشاندن صورت‌شان نباشند.»

این راهنما شامل بیمارستان‌ها نیز می‌شود تا ملاقات کنندگان بیماران و مراجعین مگر در موارد استثنایی ماسک صورت بپوشند. کارکنان بخش‌های درمانی در تمام طول ساعات کار از ماسک طبی استفاده می‌کنند.

شرکت اوبر نیز پوشیدن ماسک را برای مسافران و رانندگانش اجباری کرده است و به شکل منظم اتومبیل‌های تحت قرارداد این شرکت را ضدعفونی می‌کند. به مشتریان اوبر توصیه شده که بر صندلی عقب اتومبیل بنشینند و پنجره‌ها را باز نگاهدارند.
 
منبع: ایندیپندنت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین