صحنه‌هایی از یک جدایی، مستندِ "جدایی نادر از سیمین"

صحنه‌هایی از یک جدایی، مستندِ "جدایی نادر از سیمین"

«صحنه‌هایی از یک جدایی» یک فیلم پشت صحنه نیست بلکه مستندی است درباره یک فیلم دیگر که در آن تصاویر پشت صحنه هم وجود دارد.
کد خبر: ۸۲۰۸۶
بازدید : ۴۹۳
۱۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۵
صحنه‌هایی از یک جدایی، مستندِ
 
مستند سینمایی «صحنه‌هایی از یک جدایی» فیلمی است که موضوع فیلم «جدایی نادر از سیمین» اصغر فرهادی و نیز سینمای این کارگردان را دستمایه قرار داده است. به گزارش مهر، وحید صداقت کارگردان ضمن تشریح تجربیات خود در فرآیند ساخت این اثر تأکید کرد که در روایت این مستند از سینمای اصغر فرهادی وام گرفته است.

این فیلمساز درباره تجربه ساخت مستند «صحنه‌هایی از یک جدایی» بیان کرد: ماجرای ساخت این فیلم از یک آشنایی با اصغر فرهادی شروع شد؛ من در کارگاه‌های آموزشی او شرکت کرده بودم، فیلم «جدایی نادر از سیمین» هم فیلم محبوبی برایم بود، بنابراین وقتی اصغر فرهادی را از نزدیک شناختم از او خواستم درباره «جدایی نادر از سیمین» مستندی بسازم.
 
در همان زمان متوجه شدم راش‌های ویژه و دیده‌نشده‌ای هم از «جدایی نادر از سیمین» وجود دارد که برای علاقه‌مندان جدی‌تر سینما می‌تواند خیلی جذاب باشد. از همین رو موضوع را با او مطرح کردم به همین ترتیب آرام‌آرام ساخت «صحنه‌هایی از یک جدایی» از یک فیلم پشت صحنه صرف خارج شد.
 
در ادامه هم با خود آقای فرهادی مصاحبه مفصلی انجام دادیم ضمن اینکه گفتگو‌هایی با چند فیلمساز مطرح دنیا که نگاه مثبتی به این فیلم داشتند، کردیم و رفته و رفته این فیلم شکل گرفت.

وحید صداقت در این فیلم از تصاویر پشت صحنه «جدایی نادر از سیمین» استفاده کرده که توسط وحید حسینی ضبط شده بود. کسی که خود فیلمساز و کارگردان فیلم تحسین‌شده «بزم رزم» است. صداقت در این باره گفت: خوشحالم که ایشان پلان‌های پشت صحنه را تهیه کرده بود؛ چون این پلان‌ها را صرفا یک تصویربردار پشت صحنه عادی نگرفته بلکه کارگردان فیلم مستند آن‌ها را تهیه کرده است.

صداقت تصریح کرد که بخش عمده‌ای از جذابیت فیلم «صحنه‌هایی از یک جدایی» به خاطر تصاویر پشت صحنه «جدایی نادر از سیمین» است که راش‌های آن را دستیاران اصغر فرهادی در اختیار او قرار داده‌اند.

او تاکید کرد که «صحنه‌هایی از یک جدایی» یک فیلم پشت صحنه نیست بلکه مستندی است درباره یک فیلم دیگر که در آن تصاویر پشت صحنه هم وجود دارد. به گفته صداقت حدودا یک سوم از این مستند ۷۷ دقیقه‌ای را نما‌های پشت صحنه «جدایی نادر از سیمین» تشکیل می‌دهد و دو سوم دیگر نما‌های خود فیلم یا گفتگو‌ها و تصاویر آرشیوی است.
 
درواقع می‌توانم بگویم «صحنه‌هایی از یک جدایی» مستندی درباره «جدایی نادر از سیمین» است و نه لزوما یک مستند پشت صحنه.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه