"واردات دانشمندان نازی" به آمریکا ( ۱۹۳۹-۱۹۴۵)

"واردات دانشمندان نازی" به آمریکا ( ۱۹۳۹-۱۹۴۵)

آژانس اطلاعاتی ایالات متحده شروع به طراحی مجدد زندگینامه‌های متخصصان آلمانی کرد و همه این روابط را با نازیسم از بین برد و برخی از دانشمندان به افراد جدیدی تبدیل شدند. اکنون آن‌ها طبق اسناد به عنوان "قربانیان نازیسم" معرفی شده اند.
کد خبر: ۸۲۲۳۷
بازدید : ۱۰۵۴۴
۱۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۱
 
در پایان جنگ جهانی دوم (۱۹۳۹-۱۹۴۵)، دولت ایالات متحده تصمیم گرفت فن آوری‌هایی را که آلمانی‌ها در اختیار داشتند، به دست خود بگیرد، زیرا آلمان در آن زمان از نظر فنی خوب مجهز بود. این داستان شنیدنی است.

در زمان جنگ جهانی دوم، هیتلر تقریباً در تمام قاره اروپا از صنعت و منابع انسانی استفاده می‌کرد. این صنعت که توسط فاشیست‌ها برای اجرای جنگ بازسازی شد، مؤثر بود. منابع تجهیزات، سلاح‌ها و مواد جنگی موجود در دست آلمان تقریباً بی انتها و بی کران بودند و کیفیت آن بالا بود.

آمریکا حتی قبل از پایان جنگ جهانی دوم شکار تحقیقات و دستاورد‌های علمی آلمان را آغاز کرد. در نوامبر سال ۱۹۴۴، کمیته مشترک روسای ستاد‌های آمریکا، (Joint Chiefs of Staff, JCS) کمیته اطلاعات صنعتی و فنی را با هدف "جستجوی فن آوری‌های مفید برای اقتصاد آمریکایی پس از جنگ" تشکیل داد، تنها یک سوکمیته شامل ۳۸۰ متخصص بود که منافع ۱۷ شرکت آمریکایی را تامین می‌کرد.

با این حال، برای آمریکایی‌ها در اختیار داشتن اسناد و نقشه‌های بهترین روش‌ها برای مطالعه و ایجاد سلاح کافی نبود. دفتر خدمات استراتژیک ایالات متحده (سلف سازمان سیا) عملیات مخفی ". پرده" Overcast را برای انتقال دانشمندان، مهندسین و سایر متخصصان آلمان نازی مغلوب به ایالات متحده آمریکا انجام داد. یکی از اهداف آن جلوگیری از ورود فن آوری‌های جدید به اتحاد شوروی بود.

این عملیات ۶ ژوئیه سال ۱۹۴۵ آغاز شد، هنگامی که یک یادداشت محرمانه از کمیته مشترک روسای ستاد‌ها با عنوان "استفاده از متخصصان آلمان در علم و صنعت ایالات متحده" منتشر شد. در ابتدا، سرویس اطلاعاتی ارتش جی ۲ مسئولیت آن را بر عهده داشت.
 
چند ماه بعد، اجرای آن به آژانس اطلاعاتی مشترک واگذار شد که در سال ۱۹۴۵ به عنوان سو کمیته اطلاعاتی مشترک (Joint Intelligence Objectives Agency, JIOA) کمیته مشترک روسای ستاد‌ها (Joint Intelligence Committee, JIC) ایجاد شد.

هری ترومن رئیس جمهور ایالات متحده، از روند رسمی انتقال متخصصان از آلمان تا اوت ۱۹۴۵ را ممانعت کرد. وی تأکید نمود که انتقال متخصصان آلمانی دارای گذشته نازی به آمریکا ممنوع است. تقریباً تمام فعالان آینده این عملیات در این دسته قرار گرفتند، بنابراین آژانس اطلاعاتی ایالات متحده شروع به طراحی مجدد زندگینامه‌های متخصصان آلمانی کرد و همه این روابط را با نازیسم از بین برد و برخی از دانشمندان به افراد جدیدی تبدیل شدند. اکنون آن‌ها طبق اسناد به عنوان "قربانیان نازیسم" معرفی شده اند.

اما رسانه‌های آمریکایی از این عملیات مطلع شدند و بلافاصله این برنامه را "واردات جنایتکاران نازی" نامیدند. برای جلوگیری از افشا و گسترش تبلیغات در مطبوعات، در مارس ۱۹۴۶ این عملیات به Paperclip "گیره کاغذ" تغییر نام شد. به این دلیل چنین نامگذاری شد که زندگی نامه‌های جدید و تمیز متخصصان آلمانی با گیره‌های کاغذی چسبانده شد.
 

در ابتدا، به عنوان بخشی از عملیات Overcast، قرار بود بیش از ۳۵۰ متخصص به ایالات متحده منتقل شود. در سال ۱۹۴۶، JIOA اصرار داشت که برنامه گسترش داده شود و تابعیت آمریکا به هزار دانشمند و متخصص آلمانی و اتریشی داده شود. پرزیدنت ترومن طرح JIOA را در سپتامبر ۱۹۴۶ تصویب کرد.

در طی چند سال، بیش از ۱۵۰۰ دانشمند آلمانی (فیزیکدانان، شیمی دانان، پزشکان)، مهندسین و تکنسین‌ها از طریق برنامه Overcast / Paperclip به ایالات متحده منتقل شدند. به طور خاص، آن‌ها تحقیقات در زمینه سلاح‌های شیمیایی، استفاده از مواد روانگردان در هنگام شکنجه و اکتشافات فضایی انجام دادند. پنتاگون رهبری این برنامه‌ها را به آن‌ها واگذار کرد، که آن‌ها تأثیر زیادی بر روی آن‌ها گذاشتند.

در اوایل ماه مه ۱۹۴۵، وِرنر فون براون، به همراه بیشتر کارمندان خود، تسلیم مقامات نظامی ایالات متحده شد و کلیه اسناد و مدارک فنی وی-۲ و پروژه‌های دیگر، از جمله موشک آینده دار A-۹ / A-۱۰، و همچنین نمونه‌های معتبر و تجهیزات تست به همراه داشت. سپس گروه فون براون به Fort Bliss (تگزاس، ایالات متحده آمریکا) منتقل شد، که در نزدیکی مستقیم سایت آزمایش موشکی White Sands در ایالت همسایه نیومکزیکو واقع شده است.

این مکان‌ها را باید مهد برنامه موشکی آمریکا دانست.
 
در طول ۱۵ سال آینده، ورنر فون براون در نیرو‌های مسلح ایالات متحده مشغول به کار شد و موشک‌های بالستیک هدایت شونده وی ۲ را ایجاد کرد. او پرتاب آن‌ها را در سایت آزمایش White Sands به عنوان بخشی از پروژه هرمس نظارت کرد.

در سال ۱۹۵۵، ورنر فون براون تابعیت آمریکا را دریافت کرد. وی علاوه بر پروژه‌های کاملاً نظامی، توسعه موشک‌های اساسی فضایی را هدایت کرد، از موشک حامل Jupiter-S برای اولین ماهواره آمریکایی گرفته تا سترن ۵ که خدمه آپولو ۱۱ در داخل آن به ماه رفت.

فون براون اولین مدیر مرکز پرواز فضایی مارشال شد، به عنوان معاون مدیر ناسا و رئیس مرکز فضایی کیپ کاناورال خدمت کرد.

جالب اینجاست که اداره تحقیقات ویژه وزارت دادگستری آمریکا که رفت و آمد پرسنل بلندپایه نظامی نازی در سراسر جهان را رصد کرد، از عملیات انتقال نازی‌های آلمان به آمریکا اطلاعی نداشت.
 
منبع: اسپوتنیک
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین