نگران ابتلای کودکان به کرونا باشیم؟

نگران ابتلای کودکان به کرونا باشیم؟

گرچه مطالعه در مورد میزان ابتلای کودکان و میزان خطرات آن همچنان ادامه دارد، اما در طول روز‌های گذشته مقالات و گزارش‌های مختلفی از محققان سراسر جهان منتشر شده که نشان می‌دهد، ابتلای کودکان نسبت به ابتدای شیوع ویروس کرونا افزایش یافته است، اما این میزان همچنان بسیار کمتر از ابتلا بزرگسالان به ویروس کووید- ۱۹ است. شبکه خبری «فاکس ۲۹» نیز در این رابطه نوشته که میزان مبتلایان و مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ در میان کودکان افزایش یافته است. دکتر آلینا آلونسو، مدیر گروه بهداشت فلوریدا در ایالت پالم بیچ دراین رابطه گفته است که "ما اکنون می‌دانیم که کودکان می‌توانند بر اثر این ویروس به شدت بیمار شوند و همچنین می‌دانیم که بخشی از مبتلایان زیر ۱۸ سال بر اثر این ویروس جان خود را از دست داده اند. " 
کد خبر: ۸۲۳۸۵
بازدید : ۴۸۲۰
۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۹
نگران ابتلای کودکان به کرونا باشیم؟
 
فرادید| بیش از شش ماه از شیوع ویروس کووید- ۱۹ در جهان می‌گذرد و در همان روز‌های ابتدایی بسیاری از محققان بر این عقیده بودند که کودکان به این ویروس مبتلا نمی‌شوند، اما با گذشت زمان وشیوع گسترده ویروس کرونا بر تعداد کودکان مبتلا به این بیماری افزوده شد، تا جایی که در روز‌های گذشته برخی محققان نسبت به ابتلا و مرگ و میر کودکان ناشی از آلودگی به ویروس کووید-۱۹ هشدار دادند. البته برخی محققان همچنان معتقدند که میزان ابتلای کودکان نسبت به بزرگسالان بسیار کمتر است.

به گزارش فرادید، بررسی آمار‌ها نشان می‌دهد که در طول ۶ ماه گذشته حدود ۱۳ میلیون نفر درسراسرجهان به این بیماری مبتلا و بیش از ۵۶۸ هزار نفر نیز جان خود را از دست داده اند. براساس برخی گزارش‌ها بیشترین میزان فوتی‌ها متعلق به بزرگسالان و بیماران زمینه‌ای بوده است. اما تعداد بسیاری کمی از فوتی‌ها هم مربوط به کودکان بوده است.  

در روز‌های گذشته برخی از پژوهشگران ومسئولان بهداشت ودرمان کشور نیز نسبت به ابتلای کودکان به ویروس کووید-۱۹ هشدار دادند. مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا، دراین رابطه گفته است که "کودکان نیز می‌توانند مثل بزرگسالان به این بیماری مبتلا شوند و علائم ریوی و سایر علائم این بیماری در کودکان نیز مشاهده می‌شود. البته همزمان با کرونا شاهد ابتلای کودکان به بیماری کاوازاکی هم در برخی مناطق کشور هستیم که علائم ریوی شبیه کرونا دارد. "

او ادامه گفته که " این روزها، نگرانی والدین نسبت به ابتلای کودکان به کرونا، بیشتر شده است و همین ترس از بیماری، با مشکلاتی همراه شده است. به طوری که برخی از والدین سعی می‌کنند کودک بیمار خود را در خانه نگه دارند و از رفتن نزد پزشک خودداری می‌کنند. "

غزال شریعت‌پناهی رئیس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت نیز در این رابطه معتقد است که میزان ابتلای کودکان نسبت به گذشته افزایش یافته است.

او در این باره گفته که"نمی‌توان گفت که آمار موارد ابتلای کودکان افزایش یافته است، به دلیل اینکه در ابتدا در آمار جهانی تخمین آمار پایین‌تر از حد واقعی بود. به همین دلیل فکر می‌کردیم که آمار کودکان مبتلا کم است و به تدریج آمار جهانی تغییر کرد و به سمت افزایش رفته است و این مربوط به این نیست که فقط آمار ایران افزایش یافته باشد بلکه کل دنیا همینطور است. "

شریعت پناهی علت افزایش ابتلای کودکان به کرونا را افزایش تماس‌های کودکان با افراد دیگر در خانواده و جامعه دانسته است. او گفته که "یک فرد کودک ممکن است در خانواده با پدر، مادر و یا پدربزرگ و مادربزرگ خود در ارتباط باشد و یکی از آن‌ها کرونا داشته باشند. "
 
نگران ابتلای کودکان به کرونا باشیم؟

ابتلای کودکان به کرونا چه اندازه نگران کننده است؟

گرچه مطالعه در مورد میزان ابتلای کودکان و میزان خطرات آن همچنان ادامه دارد، اما در طول روز‌های گذشته مقالات و گزارش‌های مختلفی از محققان سراسر جهان منتشر شده که نشان می‌دهد، ابتلای کودکان نسبت به ابتدای شیوع ویروس کرونا افزایش یافته است، اما این میزان همچنان بسیار کمتر از ابتلا بزرگسالان به ویروس کووید- ۱۹ است.

شبکه خبری «فاکس ۲۹» نیز در این رابطه نوشته که میزان مبتلایان و مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ در میان کودکان افزایش یافته است. دکتر آلینا آلونسو، مدیر گروه بهداشت فلوریدا در ایالت پالم بیچ دراین رابطه گفته است که "ما اکنون می‌دانیم که کودکان می‌توانند بر اثر این ویروس به شدت بیمار شوند و همچنین می‌دانیم که بخشی از مبتلایان زیر ۱۸ سال بر اثر این ویروس جان خود را از دست داده اند. " 

به گزارش فرادید به نقل از شبکه خبری «CNN»، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده آمریکا (CDC) در یک مقاله اعلام کرده که ۲ ٪ از موارد تائید شده مبتلا به کروناویروس در ایالات متحده در میان افراد کمتر از ۱۸ سال بوده اند.  

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده آمریکا (CDC) با بیان اینکه "به طور نسبی تعداد کمی از کودکان مبتلا به کووید-۱۹ در بیمارستان بستری هستند و به نسبت نوزادان و کودکان کمتر از بزرگسالان دچار تب، سرفه یا تنگی نفس می‌شوند. با این وجود بیشتر بستری شدگان نوزادان و کودکانی بودند که بیماری‌های زمینه‌ای داشتند. "

البته مطالعه‌ای که در تاریخ ۱۶ ژوئن در مجله Nature Medicine منتشر شد، تخمین زده است که افراد زیر ۲۰ سال -در مقایسه با افراد مسن‌تر از ۲۰ سال- تقریباً نصف افراد مستعد به کروناویروس مبتلا می‌شوند.

رابرت ردفیلد، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده آمریکا (CDC)، در این رابطه گفته است "کودکانی که به این ویروس مبتلا شده اند بعید است که با بیماری قابل توجهی روبرو شوند. به طور واضح توانایی این ویروس در ایجاد بیماری قابل توجه در کودکان بسیار، بسیار محدود است. "

«محققان دانشگاه ورمانت» نیز در مقاله‌ای که در مجله Pediatrics منتشر شده، معتقدند که کودکان همچنان که کمتر از بزرگسالان به کووید-۱۹ مبتلا می‌شود، ویروس را به کودک دیگر منتقل نمی‌کنند. اما درمقابل بیشتر موارد ابتلا میان کودکان، ویروس از طریق بزرگسالان دریافت شده است. آن‌ها می‌گویند ما داده‌های جمع آوری شده زیادی داریم که نشان می‌دهد احتمال ابتلای کودکان به ویروس و عفونت کمتر است.

نگران ابتلای کودکان به کرونا باشیم؟
دکتر بنجامین لی و همکاران در این مقاله آورده اند: "در یک مطالعه جدید در چین، ردیابی تماس مبتلایان نشان داد که از ۶۸ کودک مبتلا به کووید-۱۹ که از ۲۰ ژانویه تا ۲۷ فوریه ۲۰۲۰ در بیمارستان زنان و کودکان چینگدائو بستری شده اند، ۹۶ ٪ از آن‌ها از طریق بزرگسالان حاضر درخانواده آلوده شده اند. در یک مطالعه دیگر درباره کودکان چینی، از ۱۰ کودک بستری در چندین بیمارستان استانی خارج از ووهان، ۹ مورد توسط بزرگسالان و تنها یک انتقال احتمالی توسط کودک به کودک تشخیص داده شد. "

«مجله تایم» نیز در گزارشی نوشت: "مقاله منتشر شده در مجله بهداشت کودکان و نوجوانان لنست، نشان می‌دهد که کمتر از ۱ ٪ کودکانی که مبتلا به ویروس کووید-۱۹ هستند، در اثر این بیماری می‌میرند و اکثر آن‌ها نیز نیاز به مراقبت‌های شدید ندارند.

در مقابل در برخی از کشور‌های جهان، نسبت مرگ و میر موردی که شامل بزرگسالان نیز می‌شود، تخمین زده شده (البته با استفاده از داده‌های اولیه) بالاتر از ۱۰ ٪ است.

یک مطالعه جدید، ۶۰۰ کودک مبتلا به کووید-۱۹ را از ۲۱ کشور مختلف اروپایی مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است. افراد مورد مطالعه از سه روز تا ۱۸ سال سن داشتند و پسران نیز تقریباً نیمی از گروه را تشکیل می‌دادند. سه چهارم از کودکان هیچ بیماری زمینه‌ای نداشتند.

محققان دریافتند بیش از نیمی از کودکان در بیمارستان بستری شده اند، اما تنها ۸ ٪ آن‌ها به مراقبت‌های ویژه نیاز داشته اندو تنها چهار بیمار بر اثر بیماری خود جان باخته اند.

محققان می‌نویسند که در کل، میزان واقعی ابتلا میان کودکان بسیار پایین است. از آنجا که بسیاری از کودکان آلوده به کووید-۱۹ دارای چنین موارد خفیفی هستند، آن‌ها به مراقبت‌های پزشکی و به بستری شدن در بیمارستان نیاز ندارند.

به عنوان مثال، ۱۶ درصد از کودکان حاضر در مطالعه هرگز علائم کووید-۱۹  را نشان ندادند. بسیاری از آن‌ها فقط به دلیل تماس نزدیک با شخص آلوده دیگر مورد آزمایش قرار گرفتند.

محققان دریافتند که نوزادانی که سن آن‌ها کمتر از یک ماه است، بیشتر از کودکان بزرگتر به مراقبت‌های شدید احتیاج دارند، اما جالب اینجاست که از چهار بیمار فوت شده بزرگتر از ۱۰ سال، دو کودک فوت شده از قبل دارای بیماری زمینه‌ای بوده است.  
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین