اسپانیا و فرانسه، بدترین رکود اقتصادی در دوران کرونا

اسپانیا و فرانسه، بدترین رکود اقتصادی در دوران کرونا

محدودیت‌های اعمال شده برای مقابله با شیوع کرونا باعث کاهش ۵۰ درصدی فعالیت‌های خدماتی از جمله حمل‌ونقل و توزیع و فروش محصول از تولیدکننده به مصرف‌کننده شده است.
کد خبر: ۸۳۰۷۸
بازدید : ۵۱۰۴
۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۸
اسپانیا و فرانسه، بدترین رکود اقتصادی در دوران کرونا
محدودیت‌های کرونا باعث نصف شدن بخش خدمات در اسپانیا شده است

در حالیکه رکود اقتصادی و کاهش تولید ناخالص داخلی ناشی از همه‌گیری کرونا در همه کشور‌های اروپایی دیده می‌شود، اسپانیا و فرانسه با بدترین انقباض اقتصادی روبرو شده‌اند. در کل حوزه مالی اروپا، رشد اقتصادی منفی و حدود ۱۱.۹ درصد بوده است.

مرکز آمار و اطلاعات اروپا می‌گوید از زمان تاسیس در سال ۱۹۹۵، چنین حدی از انقباض اقتصادی را ثبت نکرده است. همه‌گیری شدید، اسپانیا را بیشتر از دیگر کشور‌های اروپایی دچار رکود و انقباض اقتصادی کرده؛ این کشور در مجموع ۱۲.۱ درصد کاهش تولید ناخالص داخلی داشته است.

تولید ناخالص داخلی اسپانیا در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۲۰ درصد (۱۸.۵درصد) کاهش داشته است در حالی است که در سه ماهه اول ۵.۲ درصد افت کرده بود. این رکود شدیدترین بحران اقتصادی تاریخ معاصر اسپانیاست و رشد و شکوفایی اقتصادی شش سال گذشته را از بین برده است.

محدودیت‌های اعمال شده برای مقابله با شیوع کرونا باعث کاهش ۵۰ درصدی فعالیت‌های خدماتی از جمله حمل‌ونقل و توزیع و فروش محصول از تولیدکننده به مصرف‌کننده شده است.

دیروز (جمعه ۳۱ ژوئیه)، فیلیپ پادشاه اسپانیا و پدرو سانچز، نخست وزیر و مقام‌های سایر مناطق اسپانیا جلسه‌ای برای بررسی نحوه استفاده از کمک مالی اتحادیه اروپا تشکیل دادند. به گفته پدرو سانچز نیاز مبرمی برای فعال کردن دوباره اقتصاد وجود دارد.

شیوع کرونا به اقتصاد فرانسه هم صدمه زیادی زده و تولید ناخالص داخلی‌اش در سه ماهه دوم امسال حدود ۱۳.۸ درصد کاهش داشته است. اداره آمار فرانسه می‌گوید کمترین تولید ناخالص داخلی در ماه آوریل بوده، اما اقتصاد بتدریج و با کاهش محدودیت‌ها در ماه‌های مه و ژوئن روندی رو بهبودی داشته است.

با این حال این سازمان می‌گوید همچنان فعالیت‌های اقتصادی کم‌تر از حالت عادی هستند. ایتالیا، یکی از اولین کشور‌های اروپایی که دچار همه‌گیری کرونا شد، گزارش‌های مشابهی از کاهش فعالیت‌های اقتصادی منتشر کرده از جمله ۱۲.۴ درصد انقباض اقتصادی که کمتر از حد انتظار است.

این آمار وحشتناک است، اما تعجبی ندارد. چون کشور‌هایی که به شدیدترین شکل دچار همه‌گیری کرونا شده بودند در حوزه مالی اروپا قرار دارند. تعطیلی و مقررات قرنطینه از اوایل شیوع کرونا در این کشور‌ها سخت‌گیرانه اجرا شد و خود مردم هم سعی میکردند که در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار نگیرند. نتیجه همه این‌ها متوقف شدن فعالیت‌های اقتصادی بوده است.

در مورد اسپانیا، بخش خدمات مانند حمل و نقل، رستوران و هتل ومراکز اقامتی در شش ماهه اول سال ۲۰۲۰ حدود ۵۰ درصد کاهش فعالیت داشته است. حتی آلمان که شیوع بیماری در آن کمتر بود و به گردشگری‌اش لطمه کمتری خورده، باز هم به شدت آسیب دیده و مصرف شهروندان آلمان کم شده است.

آلمان دیروز، پنجشنبه ۳۰ ژوئیه اعلام کرد که اقتصادش در سه ماهه دوم سال جاری میلادی ده درصد کوچک شده است؛ بزرگترین افت در نیم قرن گذشته و بیش از آن چیزی که اقتصاددان پیش‌بینی می‌کردند. محدودیت‌های کرونا تاثیری زیادی بر اقتصاد، صادرات و واردات، سرمایه‌گذاری و هزینه خانوار‌های آلمانی داشته، اما شمار بیکاران از ماه گذشته در این کشور تغییری نکرده است.

دیروز آمریکا هم اعلام کرد که در سه ماهه دوم سال رشد اقتصادی‌اش منفی ۳۲.۹ درصد بوده است. این بیشترین رشد منفی از زمان انتشار آمار اقتصادی در سال ۱۹۴۷ و به مراتب بالاتر از رشد منفی ۱۰ درصد در سال ۱۹۵۸ است. کارشناسان انتظار دارند که از سه ماهه سوم سال بهبود وضع اقتصادی در آمریکا آغاز شود البته به شرط اینکه موج دوم کرونا از راه نرسد.
منبع: بی بی سی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین